Редок секс во долга врска

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Ladybug300, 3 март 2021.

 1. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  Здраво девојки, во врска сме 6 години, на почетокот се беше супер,а сега немаме секс со месеци. Имам разговарано со него ама нема промена.Ми вика дека тој веќе ги поминал тие работи и сега не бил толку заинтересиран(постар е 10 год).(wtf)Сакам да сум со него ама од друга страна немањето секс ми е проблем. Совет плс ;(
   
  На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  1.582
  Пол:
  Женски
  Абе и 20 години да е постар,сексот е потреба.сигурно не е толку стар па да нема желба за секс. Една од најбитните работи шо ги држи луѓето во врска или брак е сексот. Без секс и вие ќе се оддалечите. Оправдување не е ги поминав тие работи тука нешто не е јасно. Има некоја друга причина сигурно. Отворено разговарај зошто, дали можеби е изладен од некоја причина, нејкам да трескам глупости од типот можеби има друга сигурно тоа ти би го осетила ако има нешто на страна. и прашање е во каков период врви тој, дали можеби има некој стрес или проблем во животот. Само отворен разговор инаку се е претпоставка а изразот ги поминав тие работи не држи вода оти сексот е потреба цел живот реално и мажи на 60 год имат секс. Ти си млада објасни му дека ти треба и имаш потреба од секс. Ако тој толку не може да има секс а ти без тоа не можеш што и реално е така, тогаш за жал доаѓа до разделба.Ама разговарај за психичкиот момент, недај боже да не има и некој здравствен проблем врзан со тоа па да му е незгодно да ти кажи.
   
  На krofnicka27, tamche995, PaLaVa и 8 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Чим ти вика дека му е доволно, рачунај дека нема да се смени.
  Прашање е дали сакаш така да живееш, или не?

  Или пак, алтернатива, речи му: Јас вечер во 10 имам секс. Ти дали си бил тука, или не, небитно.
  :lol:
   
  На tamche995, PaLaVa, Deni_srce и 19 други им се допаѓа ова.
 4. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  Hahha nice, tnx
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  Фала , да размислував за тоа да не е здравствен проблем , ама не сакам и да спомнам да не навредам дека можеби е психички не знам стварно
   
 6. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.871
  Пол:
  Женски
  Не е многу за верување тоа дека "поминато му било". Сексот е потреба, дури и да не е честа мислам дека со месеци да немате е многу растојание. А можно е и задоволството кај друга да го наоѓа. Сепак разговарај и биди упорна.
  И јас сум со поголем партнер (9 год.) и немаме многу често односи, но еднаш неделно имаме потреба.
   
  На Ladybug300 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Оти да не е за верување?
  Немаме сите либидо со ист интензитет.
   
  На Deni_srce, Pixi5, Veta и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  Фала, колку време сте заедно? :*
   
 9. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.871
  Пол:
  Женски
  Секако дека имаме различно либидо, но со месеци да нема некој потреба, не знам. Нека кажи членката дали отсекогаш е вака или само сега.
  Скоро 4 години. :)
   
  На ane.bella и Ladybug300 им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Еве јас ќе ти кажам.
  Да е до маж ми, никогаш повеќе не мора да имаме секс.
  Со време и јас се направив како него... не скроз, ама... месеци не ми се проблем.

  На други начини исполуваме интимност.
   
  На Pixi5, Hellobeautiful, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  Фала , затоа побарав совет бидејќи во врска се согласуваме имаме разбирање, кавги преретко . Ама ова со сексот ... :^)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Ти реков, мораш да одлучиш дали сакаш така да живееш, или не.
   
 13. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.521
  Допаѓања:
  2.797
  Пол:
  Машки
  Купи шпанска мушица и стави му ја во коктелот. :lol:
   
  На Ladybug300 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  5.533
  Пол:
  Женски
  Либидото не е фиксно, секако може да се смени а причини има еден куп, и физички и психолошки. Важно е партнерот да е отворен и сака да работи на тоа. Ако му е океј вака, на што секако има право и немаш впечаток дека нешто ќе се смени (а шансите дека ќе се среди само од себе се минимални), мислам дека и сама знаеш што е решението. Што побрзо, тоа подобро, ваква ситуација само создава фрустрации. :)
   
  На Anatema, Nausicaa, ane.bella и 4 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Глупости.
  Силување е тоа и ич не е смешно!!
   
  На dayla, Stressed Out, edna_malecka и 5 други им се допаѓа ова.
 16. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  22.385
  Има пасивни луѓе во сексот и не му е проблем да немааат секс со месеци. Има парови кои така функционираат и не е ништо чудно. Но, доколу на двајцата тоа му е океј.
  Доколку тебе ти е проблем да немате секс со месеци, а него му е океј, можи кај тебе да доведе до фрустрација.
  Размисли си како би постапила.
   
  На Anatema, Осе, Ladybug300 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.521
  Допаѓања:
  2.797
  Пол:
  Машки
  На кој начин е силување? :?:
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.016
  Допаѓања:
  174.994
  Како 'на кој начин'?
  Супстанции што ја комромитираат когнитивната способност, доведуваат до ситуација да не може да се даде согласност.

  Без согласност е силување.
   
  На Pixi5, fana, edna_malecka и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Ladybug300

  Ladybug300 Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  24
  добар совет фала:$
   
  На deskarada, WildMk и Tamsy им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.915
  Допаѓања:
  150.964
  Пол:
  Женски
  До толку немаш доверба во партнерот да не можеш со него да збориш за тоа што го мачи? Прашај го директно дали е навистина до желбата за секс, дали има проблем или не сака да има секс со тебе. Со човек со кој си толку време не би требало да имаш страв да отвориш било каква тема.

  Сите имаме фази во животот кога либидото не ни е на завидно ниво, ама фази се, поминуваат повеќето. Партнерот треба да има разбирање и да биде поддршка во ситуацијата.

  Друго, она што ти го рече Вајлд. Ако нему му одговара да немате секс со месеци, а тебе не, размисли за иднината на вашата врска, односно дали би сакала да бидеш и понатака со ваков човек. Ако не си исполнета во врската на секое поле и не уживаш во неа, ќе се наполниш со фрустрации. А таков живот не сакаш.
   
  На krofnicka27, Bozica1980, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.