1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ризик за бебето доколку мајката е rh негативна

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од kalina007, 20 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kalina007

    kalina007 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Почитувани,
    би сакала да знам дали после спонтан абортус во прва бременост на rh негативна мајка и примена инјекција која ја примаат мајките со негативен резус фактор во рок од 72 часа, сепак постои ризик од стварање антитела доколку таткото е rh позитивен во однос на втората бременост ...доколку постои нешто што би требало да се направи превентивно пред бременост со цел да се отстранат тие антитела или со примената инјекција веке нема опасност од нивно настанување?
    Ви благодарам однапред
     
  2. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Дали сите родилки кои се со -RH фактор треба да примат Рогам инекција независно кој фактор е нивниот партнер.?
    Јас и мојот сопруг сме А- ,правев Cоombs тест во 16 недела испадна негативен ,сега во 28 пак ке го правам тестот ,дали доколку е пак негативен треба да ја примам инекцијата или независно од тестовите бидејки сум RH- ке ја примам .
     
  3. tamarabuba

    tamarabuba Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Ne su dokrorka, ke vi pisam za moeto iskustvo :D

    Jas sum B nedativ a soprugot e A pozitiv, so prvoto dete ne primiv rogam vo 28 nedela bidejki ne bev dovolnu upatena a so vtoroto ja primiv. vo tekot na bremenosta gi pravev potrebnite ispituvanja i se bese Negativno.

    Po poroduvanjeto povtorno primiv Rogam bidejki i dvete bebinja se so pozitivna krvna grupa, ako bea so negativna togas nemase da primam
     
    На angieangie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dr.Hadzi-Lega

    Dr.Hadzi-Lega Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Pocituvana trudnica,

    So ogled na toa deka i dbajcata so soprugot ste Rh negativni ne e potrebno da primata Rh profilaksa(bidejki nema od sto da se senzibilizirate).

    Dr.Hadzi Lega Marija
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Што е со оние девојки кои имаат направено абортус или родиле прво дете а при тоа не примиле инекција а се со фактор RH-?
    Која е гаранцијата дека втората бременост ќе биде во ред? Дали мора да направат абортус, да примат инекција па потоа да забременат или има друго решение?
    Што треба да прават тие жени кога ќе планираат семејство?
     
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли ако не стручно лице тогаш бил кој добро запознаен со оваа проблематика да одговори на моето прашање?
    Однапред благодарам!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.