Родителите и крвните групи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од tessie, 26 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Па ти викам може, ама ако родителите се крвна група А или Б, при тоа да имаат генски алели за нулта група. Значи, секој ген има две алели - конкретно група А може да биде АА или АО, а Б може да биде ББ или БО. Гените за А и Б се доминантни, што значи ако човек има АО - ќе биде крвна група А.
  Можеш сама да видиш кои се комбинации може да излезат од овие две, затоа е можно детето да има различна крвна група од родителите.
  Ама, ако родителите се О крвна група генот им е ОО во секој случај и на двајцата, што значи дека НЕ МОЖЕ детето да има друга крвна група освен О.
  Ме разбра што ти кажав? :)
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  740
  Да да, и јас сега отворив на интернет го прочитав истото . Епа изгледа се работи за некоја грешка
   
 3. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  јас сум О+ исто и мм.
  е сега и син ми е О+ ама педијатарот кога зборувавме ми рече дека можи во овој случај да земи било којa кrвна група (од баби и дедовци итн)
  а и јас имам читано дека со две О+ неможи друга крвна крупа и ми беше чудно ама кога веќе доктор ми рече така, изгледа е вистина
   
 4. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.160
  Не си разбрала убаво, од двајца родители со 0+ детето може да биде само 0+ или 0-
   
 5. InHisHeart

  InHisHeart Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Само да прашам јас сум А+ и маж ми е А+
  rH ми е позитив а ако на маж ми е негативен ќе има некои компликации за бебето бидејќи сум бремена
  знам дека се прима инекција доколку мајката е негативна а таткото позитивен
  а ако и двајцата се исти?
  Ви благодарам.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Сама си го даде одговорот на прашањето ;) нема да има никаков проблем.
   
 7. Ina-34

  Ina-34 Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo,
  Se nadevam deka ke dobijam odgovor mozebi ne e bas soodvetna temata no ke probam.Se raboti za slednovo :jas sum Rh negativ a moeto momce Rh pozitiv ,pred 8 godini imav abortus vo 9 tata nedela genikologot me upati da napravam krvna slika za da se utvrdat antitela, krvnata slika pokaza deka nema antitela , po izvrsuvanjeto na abortusot genikologot mi rece deka ne mora da ja primam vakcinata tuku toa ke bide koga povtorno ke ostanam bremea.Moeto prasanje e dali voopsto mozam da ostanam bremena citajki po forumive nekako pocnv i da se somnevam dali mojot togasen genikolog bese vo pravo i dali ke bide se vo red ponatamu.Navistina sum zagrizena! Ve molam za konkreten odgovor .Blagodaram
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.230
  Пол:
  Женски
  Јас сум АБ+, а маж ми е О+. За син ми немаме испитано која крвна група е.
   
 9. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  754
  Син ти е или А или Б. О неможе да биде. A rh факторот може да биде и - и +
   
 10. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  Јас и дечкоми сме А+ а исто така и двајцата сме Rh+ дали би имале проблеми со бременоста ?
   
 11. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.160
  Не!
   
 12. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Баба ми има А+ а Дедо О+ ( родители се на тато), а тако ми Б+?
  Можно ли тоа?
  Баба ми викаше дека можеби имала АБ, не била сигурна.
  Јас имам иста крвна група со татко ми Б+ а и дечко ми исто има Б+, логички ми е ако имаме дете и тоа да има Б+, или може да биде некоја друга крва група?
   
 13. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  222
  Родители со крвна група А и 0 , може да имаат само деца со крвна група А и 0, а доколку едниот родител е АБ , а другиот нулта, децата може да бидат крвна група А и крвна група Б .
  Во вториот случај ако двајцата родители се крвна група Б, децата можат да бидат или Б или нулта :)
   
 14. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  4.955
  Нема шанси баба ти А, дедо ти 0 а татко ти Б, веројатно АБ или Б била баба ти ако си сигурна за дедо ти.

  Ако двајцата имате Б крвна група, детето може да ви биде или Б или О во зависност од тоа дали сте ББ или БО. Ако на пример двајцата сте ББ или барем едниот е ББ, тогаш мора да биде Б детето, но ако двајцата сте БО може да излезе и О крвна група.
   
 15. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  10.993
  Пол:
  Женски
  Еве две табели за крвна група и RH-фактор, се надевам дека на многу ќе им бидат од корист!

  [​IMG]
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  двајцата со мажот ми сме 0 позитив
   
 17. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Нема да имаш никаков проблем, и јас и мм сме А+
   
 18. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  436
  Пол:
  Женски
  Јас и дечкоми сме иста крва група B+ т.е тој не е сигурен . Но за во иднина кога би имале деца дали тоа што имаме иста крва група ќе има некакви последици на детето?
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.232
  Допаѓања:
  74.837
  Пол:
  Женски
  ^ Не, ризично би било кога твојата крвна група би била Rh- .

  Инаку, мајка ми е В-, а татко ми В+.
  Јас и брат ми сме ја наследиле крвната група на татко ми. Која среќа.
   
  На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
 20. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  436
  Пол:
  Женски

  а ризично ли е ако на партнерот крвната група би била Rh- ?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.