Родителите и крвните групи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од tessie, 26 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.232
  Допаѓања:
  74.837
  Пол:
  Женски
  Не, нема да има никаков проблем.
  Тука битен е Rh-факторот на мајката и оној кој ќе го наследи плодот.
  Ако мајката е со Rh-, а детето наследи Rh+, тогаш е опасно затоа што телото на мајката ги третира еритроцитите на плодот како туѓо тело и создава антитела кои се „борат“ против неговите еритроцити.
  Малку поназад неколку феминки имаат поопширно објаснето, јас за жал имам само скромни познавања од наставата по биологија.
   
  На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  11.934
  Пол:
  Женски
  Ние, пак, со мм сме двајцата Б, само што јас сум Б+, а тој е Б-. Е сега, викате ако мајката е негатив, а детето позитив може да дојде до проблем во бременоста. А што ако мајката е + а бебето, наследи Rh- од таткото?
   
 3. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  Бебето може да биде Rh- само доколку и мајката има Rh- ген (покрај доминантниот Rh+). Во секој случај ако таа е позитивна, нема да има проблем, без оглед на Rh факторот на бебето.
   
  На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ajovanovska19

  ajovanovska19 Нов член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  здраво сакам да прашам јас сум 0 позитив а мојот дечко е А негатив дали ако би има некаков прблем при бременоста ви благодарам
   
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.443
  Допаѓања:
  38.997
  Пол:
  Женски
  Нема да имаш никаков проблем, важно твојот рх фактор е позитив. Впрочем нема да имаш никаков проблем ни да си негатив, си постојат инекции имуноглобулини и решена работа :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.