1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите и крвните групи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од tessie, 26 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не, нема да има никаков проблем.
    Тука битен е Rh-факторот на мајката и оној кој ќе го наследи плодот.
    Ако мајката е со Rh-, а детето наследи Rh+, тогаш е опасно затоа што телото на мајката ги третира еритроцитите на плодот како туѓо тело и создава антитела кои се „борат“ против неговите еритроцити.
    Малку поназад неколку феминки имаат поопширно објаснето, јас за жал имам само скромни познавања од наставата по биологија.
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Ние, пак, со мм сме двајцата Б, само што јас сум Б+, а тој е Б-. Е сега, викате ако мајката е негатив, а детето позитив може да дојде до проблем во бременоста. А што ако мајката е + а бебето, наследи Rh- од таткото?
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Бебето може да биде Rh- само доколку и мајката има Rh- ген (покрај доминантниот Rh+). Во секој случај ако таа е позитивна, нема да има проблем, без оглед на Rh факторот на бебето.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ajovanovska19

    ajovanovska19 Нов член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво сакам да прашам јас сум 0 позитив а мојот дечко е А негатив дали ако би има некаков прблем при бременоста ви благодарам
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нема да имаш никаков проблем, важно твојот рх фактор е позитив. Впрочем нема да имаш никаков проблем ни да си негатив, си постојат инекции имуноглобулини и решена работа :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.