1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родители и дечко

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од anagjorgjievska1, 18 април 2016.

  1. Бугарката

    Бугарката Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Всушност таа не го сака затоа што неговите биле разведени и мисли дека тоа е лошо ( а и моите ќе беа но се смирија поради мене)
     
  2. Angelopus

    Angelopus Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Машки
    1год и 11месеци одам со дечко ми.Пола година ни беше се супер ном стоп бевме заедно иако моите се противеа на тоа и ми викаа еднаш неделно,пробавме и тоа,но најмногу издржавме 3 дена и не ги послушав се гледавме секој ден.Потоа ја славевме новата година за прв пат (сами скроз сами) и ја поминавме вечерта заедно ни беше супер па ни недостигаше да спиеме заедно и така после 1 месец почнавме да спиеме нон стоп тој кај мене 1 ден после јас кај него потоа почнавме на неколку дена.Кога почнавме на неколку дена јас ја чував баба му која беше болна ја туширав и правев јадење чистев во куќата бидејќи тој нема мајка и јас ги завршував обврските.После некое време таа почина и се тргна наопако.Татко му го истеруваше од дома и јас еден ден не можев да издржев како му се кара и го тера да си иде од куќата и се скарав со татко му и го донесов кај мене,но после некое време на моите тоа им пречеше нон стоп ми збореа да си оди дома и после некој време почнаа да кријат јадењето да не ни даваат ништо.Па почнавме сами да си купуваме и да живееме во една соба во нашата детска со сестра ми.Моите пак ми збореа зад грб како јас сум ја испадила сестра ми од собата она ова и јас после тоа се откажав од нив.Мајка ми не е способна да ме чува а татко ми е акохоличар и за мене и сестра ми се грижеа баба и дедо.Тешко ми е многу,а на никој нема да си ги кажам маките па решив да споделам овде да датете некој совет.Со баба ми не зборувам со дрдо онака.И денес баба ми прозборе да го оставам дека само не искористува што не е воопшто така дека семејството не му е домаќинско тоа е точно но тој е поразличен тој несака да биде со нив бидејќи татко му го мавал со камења го мачил,а чичко му е акохоличар и не се замара многу со него и тој има многу маки го воспитувале др како што тие сакале нон стоп работил како мал за да спечале за леб и они тоа го дознале и тоа е др причина зошто не ми дават со него бидејќи со многу идиоти и не истеруваат и од мојата куќа ми викат дека ни расипал куќата она ова.Викат дека тато сакал да вика полиција,незнам дали е точно.Луѓето им кажувале дека се лажал дека ќе направе куќа,а не е точно ние навистина планираме и тоа е мојата приказна и јас озбилно незнам што да направам што ќе правеме ако навистина не истерат и од оваа куќа ве молам дадете ми некој совет бидејќи навистина ми е потребен.Јас незнам како понатаму,а навистина се сакаме јас незнам зошто не ни веруваат.Благодарам однапред за советите
     
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Па вработете се и обиеете се да се осамосталите.Јас ве подржувам никој не треба да биде пречка за љубовта.
     
    На marijaz и Angelopus им се допаѓа ова.
  4. Angelopus

    Angelopus Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Машки
    Барам работа на за џабе оти сум малолетна.И ние мисл да се преселиме некаде под ќирија ама во Македонија тешко,а и па мали сме и мн ќе ни е тешко,а и вака не бива не се трпат
     
  5. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Не го разбирам конзервативното на моите (а, веројатно го има и кај повеќето) родители: Доколку те пуштат на одмор на 19 години со дечко, значи дека работата е готова, те виделе. На било колку години им е сфаќањево ама пример...
    Од друга страна, ме пуштаат на еден ден со него, ама со преспивање никако.
    Не можат да ме заштитат од некоја нормална појава, што сме ја направиле досега пример...
    ШТО ТОЛКУ ГИ БОЛИ ТАТКОВЦИТЕ ЗА ЌЕРКИТЕ? Зошто мајката не е таа што се бунтува околу одењето?
    Ужасно.
    Сте биле во ваква ситуација? Може мислењево е за ограничување од родителите ама сепак.
     
    На A_star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ljubopitnataa77

    Ljubopitnataa77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми сум 3 месеци во сериозна врска. Неговите родители се разведрни уште кога тој бил мал. Фамилијата од страна на татко му не се православни христијани а додека пак од страната на мајка му се православни христијани. Е сега пред да се венчаат татко му и мајка му,неговиот татко ја променил верата. Така да и дечкоми како и неговите 2 сестри се крстени во црква исто така и православни христијани. Мајками еднашка така го имаше видено од блиску и ништо не кажа но кога слушнаа за неговото презиме (поради тоа што се води под презимето на таткому) збеснаа и почнаа, остави го него уште кога е рано, тој не е наша вера, што ќе кажат луѓето,подобро оди без маж ама што ќе ти е таков ко не е наша вера.... и ред други работи што ме вадат од контрола ко ги пишам. Што е до мене јас го сакам па и да е навистина друга вера не би ми претставувало тоа проблем. Дури се сеќавам во еден момент на нервоза таткоми ми рече одбери помеѓу нас и него а јас молчев. И така остана тој муабет. Ама кога и да се спомне нешто одма за него се фаќаат. Мислам дека верата не треба да претставува проблем за двајца млади кои што се сакаат, а и од иста вера сме што повеќе сакаат? Сега ми немаат кажано ништо... јас и понатаму се гледам со него, и кога му објаснив за тоа што се деси со моите на дечкоми тој рече само пушти... ќе средам. Не ја знаат вистината и затоа избувнуваат,сега е рано но кога ќе дојде време јас ќе им објаснам. (Еднаш вака и објаснив на мајками дека е православен христијанин.... и дрн дрн дрн. Ама џабе,нејќе да верува). Помогнете ми ве молам, дајте ми совет...:(:l:
     
    На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Незнам што да ти кажам.Знам како е кога те напаѓаат луѓе за глупости.Има тука на форумов многу јаки верници очигледно уште постот ти го немат видено како хиени се.Ти најдобро знаеш како ќе постапиш никој неможе да ти помогне.Колку те држи храброста толку.
     
    На Ljubopitnataa77 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Испаѓа проблемот е во презимето и ништо друго. Штом неговиот татко сменил вера, а дечко ти е крстен и тој е православен христијанин. Што всушност му смета на твоите родители?
    Овие работи се решаваат со разговор. Не со расправии и викање, туку со искрен и отворен разговор. Објасни им се како е и прашај ги што конкретно им смета, бидејќи верата очигледно не е проблем.
     
    На Ljubopitnataa77 и MysteriousQueen им се допаѓа ова.
  9. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми заедно сме 2 години. Сме поминале преубави моменти заедно. Падовите сме успеале да ги искачиме и сега сме се супер. Јас се знам со неговите повеќе од 1 година и се осеќам како дел од семејството. Мајка му е злато жена. Е сега тука се моите кои не го познаваат, а не ни изразиле желба да го запознаат. Сакам да го запознаам со мајка ми, но не знам како да го направам тоа, како да постапам. Мајка ми е малку останата назад со времето и неколку пати уз разговор за неа дечко е кога ќе е официјално и очигчедно смета дека нема потреба да го запознае сега дечко ми. Сметам дека 2 години љубов, почит и разбирање се доволни. Не треба да се чека да се верам со некој за таа дури тогаш да го запознае, нели? Ве молам за совет девојки! :D

    Редактирано: Да додадам дека за Нова година ќе сме 3-4 дена заедно. Првично рече "не знам што да речам", па потоа ме праша каде ќе одиме она ова. Значи дури и за вакви работи беше против, но пред 2 месеци доживеав ужасни работи психички (дури и обид за самоубиство имав), па од тогаш е пофина кон мене.
    Инаку имаме по 18 години, скоро 19.
     
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ја не би да се запознавам. И ја сум 19г, 2.5год у врска и не го имам запознаено со моите, ни ја со неговите. Онака знаат дека сме заедно и тоа е тоа.
    Мислам дека нема потреба од тоа, не ни сакам да седам и кафе да пијам со мајка му или он со мојата, ми личи безврска.
    Има време за тоа. И јас би сакала да ги упознаам или шо покасно или кога ептен ептен ќе е официјално.
    Да не си комплицираме за џабе со родители.
     
    На Guns N` Roses, thelittle17, oblace1 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Не викам да одат по кафе и слично, доволно е само еднаш да се запознаат лично. Мислам дека мајка ми има грешно мислење. Тој ме прави среќна, нели е тоа доволно?
    Знам дека сеуште сме мали за венчавање (иако некои се земаат по средно), но сепак и двајцата осеќаме дека си одговараме и би сакале да имаме заедничка иднина.
     
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ако толку сакаш запознај ги. Јас ти кажав мислење ја како постапувам пошо сме слична возраст и слично време во врска.
    На крај сепак ти ќе одлучиш. Ја мислам нема зашо да брзате толку со фамилии и слично.
     
    На Mantub и poi им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам, после 2 години и треба веќе да се запознаат. Парови од неколку месеци веќе се знаат топтан фамилијарно, си одат на гости, не па вие само за едно запознавање. И прв пат гледам мајка да одбива да го запознае дечкото на ќерката. Ама ако толку не сака, не мора. Сите се запознаваат затоа што сакаат, ете ќе биде еден ден, не мора сега. Се' е до желбата.
     
    На IRBBB, oblace1, poi и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Бидејќи имаш желба да ги запознаеш, разговарај со мајка ти и пробај да ја убедиш некако. Нека те земе од дома дечко ти кога ќе излегувате, и макар на врата било, нека си пружат рака само. Објасни и дека навистина би те усреќило тоа.

    Инаку дали е правилно или не ова со запознавање родители сметам дека за секого е субјективно. Ако јас се прашувам, и на веридба да ги запознаам неговите нема да ми е проблем :D.
     
    На Matejkaa, poi, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Дома се збореше за мажење и женење.
    И оваа мајка ми ми вика "мала нема да ти дозволам да се мажиш ако избегаш за мене е исто како за шиптар да си мажена мртва ќе бидеш за мене скроз ќе те избришам од животов, ако не учиш факултет нема да се мажиш" вака така глупости.
    Јас не очекувам да ми рече иди мажи се.Сакам подршка да добијам да ми рече како и да одлучиш твој си е животот јас ќе ти кажам дали е правилно или не.
    А не да ми кажува ќе те избришам од животов и 300 глупости.

    Страв у петни жили ми наби.
    Ми направи уште толку да кријам работи од нејзе.
    Лака ми душа толку ќе речам..
     
  16. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Во која смисла да се мажиш ?
    Пред да завршиш факс или ?
     
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Општо мала не сум смеела да се мажам.
     
  18. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Од што страв?
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Да имам доверба во нејзе.
    Нема да можам да и се доверам, ќе знам што ме чека ако и кажам "иам дечко".
     
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.342
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    А колку години имаш?