1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родители и дечко

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од anagjorgjievska1, 18 април 2016.

  1. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Обично односот мајка - ќерка е одличен, поготово за вакви љубовни проблеми, ме чудиш за ваквата изјава.
    Но, зависи и твојата возраст. И мене во иднина како мајка би ми сметало ако ќерка ми фати дечко од 15/16 години.

    Претпоставувам си над 18г. И мој совет е да си разговараш со твојата мајка и објасниш дека фаќање дечко по автоматизам не значи дека ќе те бара за жена.
    Исто така како проблем тука може да е криењето. Ако претходно си сокрила нешто во врска со вакви работи, може да нема толку многу доверба во тебе и се плаши.
    Многу не ни долови за вашиот однос и претходно каков е , па сеа ги воочувам само основните работи што први ми доаѓаат на памет.
     
    На cresa-jagoda, IRBBB и thelittle17 им се допаѓа ова.
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    17.
    Муабетот ми беше ако се деси да иам дечко, ќе треба да се кријам.
    А ако дојде нешто уште посериозно да живеам со него, ќе треба да бегам од дома за секад.

    И ја прашувам на колку години според тебе е во ред да се стапи во брак за женско?
    Ми вика јас си го кажав моето мала нема да дозволам.
    И викам на 30? А ако не учам факултет?
    Ми вика нема да се мажиш.

    За најмала грешка, ситница, дома се дешаваше драми. Немам коректен однос како мајка со ќерка.
    Имам пишувано во друга тема.
     
  3. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Нема потреба да ти биде страв.
    Не значи дека ако имаш дечко веднаш ќе се мажиш. Најверојатно и она тоа го сфаќа? :?:
    Се надевам жената ќе увиди дека на овој начин само те оддалечува од себе и ја руши врската и довербата на мајка-ќерка која треба да ја имате.
    Баш знам примери со вакви забрани од дома, (ова не се однесува на тебе Малечка :!:) родителите се живо и диво им забрануваа од страв да не си фанеле дечковци. Девојчињата не само што фанаа дечковци, туку и затруднеа и се омажија на 18. :|
     
    На edna_malecka и Veta им се допаѓа ова.
  4. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Па ти ако сеа го фатиш на 17год. Дечкото сигурно нема на твои 18 да живееш со него. Карикирам. Не е страшно, но пак би било чудно, затоа што тие се обично години на созревање, промени ( во секаков вид), распознавање..
    Во однос на прашањето за брак - нема фиксни години на пример на 25 да мора да се мажиш. Ќе се мажиш тогаш кога ќе го запознаеш вистинскиот и нема да се двоумиш да кажеш да.
     
    На cresa-jagoda, hermosa, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не може вакво нешто да ти вика. Т.е. може ама не може да ти забрани после 18тата. Сигурно ако дојде моментот да се мажиш на 20-25-30 години ти нема да отидеш да ја прашаш - "мамо смеам да се мажам?".
    Верувај за да дојде момент да живееш со дечко ќе бидеш возрасна и оформена личност која не би требало да ја засега туѓо мислење или некој да и се меша во животот.

    Не брзај толку со мислење за иднината, остави времето да си тече.. :) :hug:
     
    На cresa-jagoda, noteforself, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  6. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    А можеби и моментално така зборува додека не станеш малку повозрасна.
    Сеуште имаш доста време и за врски и за сите тие работи, ехе.
    Нема потреба од страв воопшто, се во свое време ќе дојди.
    Знаат родителите да постапуваат некогаш заштитнички, и сите верувам сме поминале кроз тоа.
    Се надевам за брзо ќе и се мени мислењето, не се грижи. (fingers)
     
    На cresa-jagoda, edna_malecka и Veta им се допаѓа ова.
  7. Marsh_mellow

    Marsh_mellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Јас да ви кажам од како сум со мојот дечко имам проблеми со родителите хаха. Татко ми е строг па не дозволува. Имам 17 години. Со дечкото сме 5 години заедно. Првите две години сето беше онака као на шала еј дечко имам и знаете како деца се гушкавме само и од страм не ни зборувавме. Но искрено после некое време навистина се засакавме и веќе врската ни се заозбили кон крајот на 9то одделение. Знам што одма мислите. Мали сте. Да сме но секој ден сме заедно и после овие 5 години што ќи поминавме и што сме преблиски. Дома со родителите имав куп проблеми кога дозна татко ми и не виде заедно. И ден денес се протива но ние продолжуваме и не се откажуваме. Според мене кога сакате тогаш да си имате дечко и ич да не му ја мислите. Само нормално без глупости хахахах. Времето ќе си покаже дали сето тоа ќе биде само една да не речам афера или пак навистина ќе успеете.
     
    На hermosa и KatrinaP им се допаѓа ова.
  8. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    И мене ми збореше мајка ми дека не треба да имам дечко барем пред да тргнам на факултет значи барем 18 да имам. Но јас фатив дечко на 16, се лутеше, се тегнеше па на крај си легна на брашното. Ако ја слушав неа, ќе направев грешка. Уште сме заедно со дм, сега цело време прашува за него.
     
  9. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Хмм..навистина доста интересна случка.
    Чудно, но е за браво затоа што колку си помал толку поискрено сакаш.

    Имам близок пример каде моја братучетка си фати дечко од четврто одделение. Да, четврто. Ова беше оддамна, нели сите викаа детска љубов.
    Ги оставија затоа што со нивни 8 години беа многу интересни, не знаеја ништо, а беа заедно.
    По 20 години врска истите се земаа.

    Некогаш постојат исклучоци и со некои работи ќе мора да се помириме колку и да ни пречат.
     
    На eliesaab и AgentGinger им се допаѓа ова.
  10. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Животот е многу непредвидлив женски.
    Врски кои што се сметаат за озбилни, преку ноќ се растураат. Луѓе од никаде наоѓаат љубов и животот преку ноќ им се менува. Може човек 1000 планови да прави и ништо да не испадне.
    На 17 години уживајте, живејте го животот.
    Некои на 24,25 за брак не размислуваат и мува не ги лази.
    Затоа спонтано најубаво. :)
     
    На Осе, tinka-mace и Veta им се допаѓа ова.
  11. Marsh_mellow

    Marsh_mellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Истото е и кај мене. Од 6то одделение сме заедно. Навистина е преубаво, да не зарекнам хаха. Ако прекиневме ќе згрешевме навистина,
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    @edna_malecka
    Однесување на премногу строг родител. Сметаат дека децата се нивна сопственост и треба да управуваат и да носат одлуки за животот на истите и покрај тоа што децата не им се веќе мали. Однесувањево е чиста патологија.
    Не значи ако фатиш дечко дека и веднаш ќе се омажиш.
    Мала си, имаш уште време и за заљубување и одљубување. На овие години последна тема на муабет нека ти биде мажењето :)
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marsh_mellow

    Marsh_mellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Аии зошто такви негативни мисли? Не велам дека не си во право но не губиш ништо ако не пробаш. Сепак да не биде некоја токсична врска. Моето е нешто искрено повеќе од врска слобода имаме двајцата бидејќи навистина сме млади но се сакаме и е преубаво.
     
  14. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Не бее, каква негатива? :D
    Општо си зборував, во склоп и со претходниот случај.
    За тебе немам ништо лошо да прокоментирам, мило ми е.
     
    На Marsh_mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Се нервирам.
    А од друга страна не се ни замарам од што ми е здосаден животов.
    Лака ми душа.

    Мене сите тие работи ми се јасни, ама женава си има заостанати мислења.
     
  16. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    А имаш направено муабет зошто така размислува? Смирено, другарски пристапи и и разговарајте.
     
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не се разбира она од збор.
    Тоа е..
    Цел живот ќе се кријам.
     
  18. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    А јас пак за моите родители мислев дека се конзервативни во некој ситуации, колку само сум се излажала. Не сте сериозно со мислењава дека на 17 18 години ви забрануваат да имате дечко? Seriously? Па не сте воопшто мали да имате дечко во средно тоа си е најнормално, јас кога бев основно неколку девојчиња имаа дечковци од класот во 5то одделени, а во средно мислам немаше девојче што немаше дечко. Чудно ми е зошто сега генерацииве се понапредни со се а уште има вакви размислувања. Навистина сум зачудена.
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  19. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    И што ако не се криеш? Што ако дознае? Не ми е јасно зошто придаваш толку значење на глупости..
     
    На IRBBB, tinka-mace и AgentGinger им се допаѓа ова.
  20. AgentGinger

    AgentGinger Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.583
    Пол:
    Женски
    Тоа отпишување кое што го спомна, верувам се само празни муабети.
    Исто мислам како @S.W.A.G

    Сепак ти најдобро си ја знаеш ситуацијата дома.