1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да раскинеме, но ме уценува

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од ema91, 24 јуни 2012.

  1. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    А, ти женска го знаеш сето тоа и сеуште си одлучила да бидеш со него? :?: Е стварно не те разбирам.
    Нема тој да се убие поради тебе, тоа од дрогата му е.
    И не те сака вистински, ниту некогаш те сакал, тоа што го сака тој е чувството дека те поседува, дека може да те контролира. Е баш затоа се однесува така опсесивно, бидејќи е опседнат со тебе. А меѓу љубов и опседнатост има голема разлика.
    Друго, твоите родители колку и да имаат проблеми ќе си ја чукаат главата ако не дај боже се случи нешто со тебе, па подобро извести ги навреме.
    Луѓето кои се склони кон самоубиство најчесто патат од депресија, анксиозност или имаат некој друг сериозен психички проблем што во овој случај го предизвикува дрогата. А, тие луѓе кога имаат напад можат и да повлечат некој со себе, надолу.. особено ако веруваат дека се заљубени во истата личност, што како што напоменав погоре не е точно.
    Свести се на време и реши ја ситуацијата.
     
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Е сеа, според мене имаш направено неколку огромни грешки во врска со типот. Прво, принцип нека ти биде шо се тиче дечковци: никад не им зимај пари. Прифаќај подароци, ова она, али НЕ зимај пари затоа што ти требаат. Не ти е родител па да се грижи за твоите финансиски потреби, плус во 90% од случаите мажите го сфаќаат тоа како да те купуваат и затоа и секад и ти вика јас сум над тебе. Тој го купува тоа право, ма колку и грдо и ниско да звучи. Во една врска, гледај свесно да не правиш ништо со кое можеш утре да бидеш компромитирана (свесно велам затоа што пример може да се деси скришно да те снима нели и тоа да го искористи за компромитирање у кој случај ти не си крива).

    Берете памет, не ги зимајте преозбилно текстовите од типот на Мафијаш, со нив не идат само пари и моќ туку и проблеми. Не викам дека ти му ги сакаш парите ама грешка било што си прифаќала да ти дава. Родител ти е? Старател? Не. Поише личи на спонзор.

    Второ, пред да имате секс, требало да се информираш. Нема да коментирам понатаму по прашањево, работиве се разглабани, преразглабани низ форумов. Со други зборови ти најубаво знаеш дали си скината или не и крвта не е единствениот начин со помош на кој маж може да установи дали си невина или не. Има некои жени со еластичен химен и не крварат ни првиот пат.

    Трето, не смее никој да те уценува. Следен пат сними го на тел. и пријави го.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    jas pa moze ke bidam iskritikuvana ama iam drugo gledishte na ovie raboti, znaci kojznae kako I sto zborat ili pravat za nekoj da se zakanuva, ucenuva, provocira I sl.
    Ne go opravduvam ovoj vid na ponasanje na lugje, sekakvi budali ima se slagam megjuta za site raboti trebaat dvajca.
    Sum bila od dvete strana I ke kazam samo deka nema vrska so raskinuvanje.
     
  4. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Оооо леле, значи вака можете да направите сигурно некој компромис...или пак ако неможе остави го нека пати, зашто јас сум против насилство на жени и да ми крене рака дечко ќе полудам, зашто сум била и јас во слична ситуација 1 год и 6 месеци со наркоман и тој истиот ми има кренато рака му ја скршив раката од што имав толку адреналин и нервозна бев полудена и му раскинав и му кажав ако не идеш на лечење заборави на мене, сега слушам муабети дека отишол на лечење ама се е џабе...
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ElifDerici

    ElifDerici Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите:) ми требаат ваши совети бев во врска 3 години но не беше тоа по моја желба се запознавме преку фб тој прв ми напиша и мене ми беше досадно и заради тоа и јас му вратив поминаа 3 месеци и сватив дрка не го сакам (имав15 години) па решив да му кажам дека не го сакам од како тоа му го лажам ми рече или ке бидеш со мене или ке ти направам проблеми па јас се исплашив и решив да останам со него највеќе мислев за моите родители да не ги посрамотам поминаа денови недели месеци тој сосема се смени бараше да му испратам интимни слики да излегувам со него да одиме кај него дома и да правиме работи кои не беа за моја возраст од како за тоа го одбив се налути и сакаше да зборува со моите дома и да му раскажува глупости и да ги посрамоти јас се исплашив па и тоа го прифатив за моите родители и цело време глумев дека го сакам бидејќи морав бев присилена поминаа 3 години моите дознаа за него а исто така дознаа и за заканите (не за сликите ниту пак за кај него дома) дознаа дека ми се заканувал со нешто па почнаа да викаат зошто не сум му кажала пред време и во право се но ми беше страв ми рекоа да го блокирам на социјалните мрежи исто така го сменав и тел број од како тоа се случи тој се јави кај татко ми се испокараа многу поминаа 3 дена немаше нисто од него се кзрадував си реков дека ме заборави и дека се се средува но која влегов во неговиот профил на инстаграм тој го имаше напишано моето име и датумот кога се запознавме многу ми е страв незнам што да правам како да го откачам од мене но исто така многу ми е страв да не извади слики на интернет или да му раскаже на моиве што сме правеле кај мего дома;(:sweat::worried:
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Кажи им на твоите се, од почеток. Дури и за тоа кај него дома. Тие ти се родители и те сакаат повеќе од било кој друг
    Ако продолжи да се заканува, пријавете го во полиција
     
    На smooch, Purplelilac, ElifDerici и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    3 години еј, 3 години со некој кој не го сакаш под константен притисок и страв, при тоа во најубавите години. Јас 3 часа не би издржала, нема зошто да трпам такво нешто. Како ти дојде на памет дека твоите родители не би те поддржале и ќе те остават сама ?
    Немаш зошто да се плашиш, кажи им се на твоите родители и за последново, запретете му дека во полиција ќе го пријавите и ќе се повлече.
    Памет за другпат.
     
    На Purplelilac и ElifDerici им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Има некоја другарка која ја знае историјава, од сам почеток?
    Имаш пораки, меилови, што и да е, каде ти се заканува?

    Ако ти праќа пораки, не ги бриши.
    Можеш да го пријавиш во полиција.
     
    На candy.cane, Purplelilac, A_star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    според мене треба да му се јавиш да му се иѕивнич ѕа своите непромислени постапки и да се иѕивниш ѕа наверидте и повредите од твоја страна лично ѕа себе направи го тоа, и дека не биле намерни и дека го почитуваш и ке видиш дека ке ти рече ај губи се ке те откачи а ако не и после тој муабет продолѕи лошо реци му дека сепак не ти е нивото тоа ѕа да ѕбориш иѕмислуваш ѕа него лоши работи и дека сте спак луѓе и дека имате некое ниво ко што сте имале кога сте биле ѕаедно значи со добро спрема него и се надевам дека ке се тргне , ако и после тоа продолзи лошо ондак и двајцата сте некој искомплексирани и продолшете и тоа е тоа. само не ја ѕамарај фамилијата ѕа глупости.
    да се надеваме дека ке се тргнете еден од друг ко луѓе.
    и памет у глава ѕа друг пат.
     
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Она кога мислиш дека си прочитал се...
     
    На PaLaVa, italiangirl11, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски

    Ајде бре сакала да се откачи од него ама му гледала во профил на инстаграм. Ако сакаш да се откачиш од некого се откачуваш и тоа е тоа.
    1.Си отишла кај него затоа што си сакала;
    2.Си му испраќала интимни пораки или слики затоа што збеснати сте младинава. Да работиш или да учиш да видиш дали ќе ти текне да испраќаш фотографии. Ама сега сте научени до чаша вода дома да ви носат па затоа.
    3.Ако не сакаш да бидеш со него, ќе си отидеш во полиција и ќе завршиш работа.
     
    На LITIUM му/ѝ се допаѓа ова.
  12. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Работите не се толку лесни секогаш.Некои личности не се толку силни како што пример ти си силна;)
     
  13. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Не се работи за силна. Се работи дали сакаш или не сакаш. Ако не сакаш не може никој да те натера.
    А со 15 години се разговара со родители.
     
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Па некои карактери се премногу слаби,плашливи.Таа можеби не гледала дека може да се извлече.И јас не ја оправдувам и јас би постапила како тебе но јас ти и она не сме исто и тоа мораме да го сватиме.
     
  15. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Koj i na kakov nacin ti se zakanuva ne treba da se plasis, sl prijavi vo policija ima za se resenie kolku poveke sikutela gleas do so doslo a ti ne go sakas vise nikoj ne primoran da bide so nekoj so ne go saka ne pa decko so ke te ucenuva ni po nikoa cena ne bidi budala. Roditelite ako se nrazbrani ke ja svatat tvojata sitoacija bez ogled na se site gresime a greskite se ispravaat.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LITIUM

    LITIUM Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    А бе јасно ми е дека си во „безизлезна“ ситуација, ама не ми е јасно прво и основно како си можела да му праќаш твои интимни слики. А бре не мора да се интимни слики, нека биди било што, што е лично твое, како си можела да споделиш со некој што не го знаеш во живо. Дури и некој ќе го запознаеш во живо и ќе го знаеш со години и се уште немаш доверба и нема да претпоставиш што и како ќе искористи против тебе! Па камо ли да споделиш нешто со некој на кого око му немаш видено! И плус ајде си направила некоја грешка, ама не ми е јасно со што те има уценето, за ти да не можиш да се тргниш од него. Не ми е јасно, што е толку страшно, што не смее да им се кажи на родителите, кога си на таа возраст.
    Јас на 15 години жмурка играв, а на денешниве адолесценти на 15 години им доаѓа да бараат сериозни врски. Тоа е така затоа што за се ви се попушта. Доцна прибирање дома или како што јас умеам да кажам, враќање дома во раните утрински часови. Во доцните попладневни часови станување од спиење, без да го видиш утрото, да го прескокниш појадокот. А за сето тоа родителите не се известени, поточно не сакаат да бидат известени, демек детето од мали нозе е самостојно. А законски се знае дека детето е „зависно“ од родителот до 18тата година. И после сето тоа на родителите на главата им излегува.
    Ако на 15 години да не сакаш да зборуваш со родител, тоа е глупост, тоа е извртено општество. Ако на 15 години немаш што да споделиш со родител, тогаш не знам кога ќе можиш да споделиш. Баш таа возраст е одлична за комуникација со родителот. Ама овде доаѓа до обострано одбегнување на разговор, како од страна на родителот, така и од страна на детето.
    И да завршам, сето се сведува на онаа позната мисла „Баравте, гледајте.“