1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сака да имаме секс, но не сум спремна

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Ivana567, 27 септември 2016.

  1. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Прво што ми падна во очи е тоа што напиша дека си имала „само“ три врски до сега. Само?? На 16 години колку би сакала да имаш? Има девојки што до мажење имале само две. Не те ни осудувам ни карам, немам право, но морав да го напишам ова.
    Друго, околу сексот. Три месеци врска е ништо. Ќе го сфатиш тоа кога ќе созрееш. Можеби се чувствуваш дека си позрела од врсниците, но според напишаното не си доволно зрела за со 20 годишни. Штом во тебе се јавува самото тоа „незнам“, дефинитивно не си подготвена за секс. Кога ќе бидеш - самата ќе знаеш. Па што ако си затрескана? Дали ќе си посреќна ако имате секс и потоа на пример тој ти раскине затоа што го добил она што го сакал? Или ако му кажеш дека љубовта се докажува со дела, а не со зборови, и дека една врска не е само секс, и доколку навистина те сака и му значиш, ќе те чека? До 17 роденден, до 18ти ако треба. Слушај го темпото на твоето тело, и не дозволувај некој да ти наредува на некој начин што да правиш. Млада си, верувај ми има многу работи кои треба допрва да ти се случат низ годините.
     
    На twilight123, srcence1607, girl-miri и 12 други им се допаѓа ова.
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Се е до тебе, ќе осетиш сама кога ќе бидеш спремна. Не дозволувај никој да те уценува. Ако не сака да те чека, не си му битна ти туку сексот, па ако не добие од тебе ќе бара друга. Таков не ти ни треба, цени се себеси.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Значи смачено ми е од такви муабети од типот "ми бара", "дали да му дадам" ,"мала сум" ... Значи не му давате ништо никому, сексот, водењето љубов е взаемна активност и обострано задоволување на потреби. Нема врска колку години имаш , дојдено е време за жал кога на луѓето не им гајле дали го сакаат партнерот со кој имаат однос. Значи најважно е дали ти имаш потреба за секс или не. Дали сакаш да имаш однос со него или не. И последно и најбитно дали во најлош случај ако те остави после тоа или не дај Боже останеш бремена си спремна да се сносиш и справиш со последиците. И уште една работа зошто одите со машки и ги малтретирате вака ако не сте спремни да одговорите на потребите? Ако не си спремна да имаш секс и сериозна врска што до некаде е нормално на 16 години мувај си се со врсниците! Тоа е исто како јас на 22 години да се фатам со некој кој има 35 години и тој самиот и цела негова фамилија одвај чекаат да се ожени, а јас сум уште студентка, уште имам студентски живот, уште денар сама немам заработено, немам врска со реалниот живот, не сум финансиски независна од родителите и ни на крај памет не ми е да се омажам и да создадам семејство. Односно само бесцелно му го трошам времето и го правам несреќен истото што му го правиш ти моментално на дечко ти.
     
    Последна измена: 27 септември 2016
    На jacqueline.s, Aleksandar1212, Morena.Roxy.Lina и 11 други им се допаѓа ова.
  4. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Седни и разговарај со него, кажи му го твоето мислење дека си мала, доколку одлучи да те почека кога ќе бидеш сигурна дека можеш тоа да го направиш направи го. Но ако одлучи да не те чека сигурно нема озбилни намери со тебе. Јас и дечко ми одевме 4 месеци кога му дадов. Јас имав 17 а тој 24 и сеуште сме заедно веќе 2 ипол години.
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Со паметот имате проблем, а не со годините.
     
    На КикиМаус, Ицолгудбејбе, twilight123 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Ivana567

    Ivana567 Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Samo pred nekolku saati mu prekinav i navistina mi e mnogu tesko, vo prvata vrska on mi prekina so dobra pricina.. posle eden mesec se smirivme, on me vikna da izlezeme nekolku pati, i sega sakam da se smirime. Vajda ako mu znacham pak ke proba da se smirime, neznam..
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Правилна одлука донесе, верувај. Иако ти е тешко. Ако вистински те сака, без услови, можеби ќе ти се врати, но тие негови години... 20... од тие машки најмногу треба да се пазиш. :)
    И да не ти се врати, ќе преживееш. :) Дружи се. Излегувај. Биди постојано активна и не мисли на него. Животот е чудо. Живеј го и диши со полни гради наместо да тагуваш за вакви работи.
     
    На girl-miri, Victorian и Outlook им се допаѓа ова.
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Четири години не е некоја драстична разлика, не е тој мн пораснат не се секирај. А ти дефинитвно си мала за секс, остави затрескана тоа поминува. Тоа што е променлив е и причина што ти според него се понашаш, а всушност секоја девојка води љубов со дечко кој и влева доверба без страв и сомнеж, штом постои сомеж има и причина. А причината е тој. Ако сака секс и не сака да чека нека си најде друга и нека му е со среќа.
     
    На Victorian, Ingvild, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Девојче седи си мирна рано ти е сеуште за такви работи, а и само 3 месеци одите не е тоа доволно долго време за да му дадеш (според мене). Ама ти си знаеш најдобро како се чуствуваш, дали си спремна за тој потег. Ако те сака ќе чека колку што е потребно, ама гледам дека те притиска околку тоа, а и мислам само дека му е до тоа дај боже да грешам, ама се што ти напиша ме асоцира на тоа.
     
  10. alena19

    alena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Многу просто и едноставно не си спремна , не си спремна затоа што не си сигурна од кај иде таа несигурност си се запрашала ли ? Прави го тоа што ти го сакаш не тоа што ти го бараат покажи став или ке те почитува или ке те остави , ако те остави ке ти направи голема голема услуга , не ти треба ако не му се чека со тоа ке видиш дали ми е до тебе или му е до секс :)
     
  11. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    16 години само 3 врски?:|
    3 месеци се ништо ако мислиш дека доволно го знаеш а ќе ти кажам како е,дечкото сака само секс да имате и накрај да го снема без трага ако си глупава па имај и после трескај глава од ѕид.И мала си уште за да имаш односи|(
     
    На Victorian, BlondPrincess, Ingvild и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Очигледно му е дојдено само до секс,затоа ти игра топло-ладно.
     
  13. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Тој штом му е побитен сексот од тебе не те сака,нека не те лаже многу многу...Се гледа дека не му е гаље што сега ти се секираш прашуваш тука,на ниедни години создава главоболки тој манијак! Ти кажувам од искуство,бев со таков во врска и токму ради тоа ме изгуби,бидејќи јас сеуште не се осеќам спремна за тоа иако 18имам несакам едноставно на ниедни години додека сум само ученичка јас да си тупам мозок дали сум бремена и такви срамови да тргам и од многу факти ми беше страв што јас сум повлечено девојче не ни излегувам ништо строги родители имам и уште тој вседелка ми беше над глава место да ме разбере ако ме сака.Неможев никако да се разберам му викав неможам мала сум,не сум спремна(16год имав тогаш).И ко демек го интересираше дали сум невина или не,и демек доколку ми е прв ќе ме земел за жена(facepalm) Мислеше демек од тоа ми е страв да не го изгубам а јас го трпев од што го сакав а не бев спремна за такво нешто и сеуште не сум,неможам.да се осмелам на такво нешто :@ Пукав од нервози секој ден и тој ме сакал? Па тој што ме.сака нема ни да спомне такво нешто само од почит кон мене,ме правеше таква каква што не сум :( голема навреда беше од него кон мене..Ништо не разбираше само се каравме.И од каде ќе знаев дали тој вистина ќе биде со мене до крај што ме малтретираше така? Зошто пак тоа тоа да не го добие од мене некој кој ќе ја заслужи честа моја? Значи невиноста на една девојка не е играчка за некој си сељак без мозок да ја прокоцка.И ете го сега ме изгуби,ја изгуби баш таквата каква што ја посакуваше за цел живот,што тој вистина ќе ми беше прв доколку ме чекаше само толку беше писмен тој! Незнаеше да ме прецени слеп беше,сега можеби се свести ме бара пак но нема враќање сега нека си ја бара "верната"што шири нозе уште пред да и рече тој :lol: Има такви на секој ќош ама не е тоа тоа тој излеа незнае за вистински чесно девојче,не е стварта некоја веднаш да му рашири нозе макар и прв да и е веднаш ако успее така некоја да.излаже е најголема ороспија према мене,како да тој ќе и биде вечен па нека не чека веднаш нека ја издрнда! :x Неписмен! Важно не дозволив ни да ме чепне таков сељак!А сегашниот ми дечко е душиче право тој никогаш не ми спомнал такво нешто и со тоа што ме цени и е задоволен само што ме.има знам дека не би ме оставил за што и да е,при сите маки ми дава мотивација за живот,што сам.ѓи дава до знаење дека тој е вистинскоот за мене 8) Па од здрав аспект земено ако те сака ќе рече прво да не ја навредам,второ да не и задавам грижи,трето дали јас ќе идам со неа до крај зошто да и го уништам животот ако не сум во план да ја земам и четврто и најосновно да ти докаже дека не.иде со лесни кои веднаш и лесно се предаваата не пак уште тој да ти бара такво нешто да те вреѓа.Се надевам мојава случка ке ти даде до знаење што треба да правиш.Затоа ти велам девојче внимавај со кого идеш,прво разговарај и спротиста ви му се доколку не те чека значи не му требаш само до сексот му е и веднаш да го баталиш можеби па понатака нема да се понаша како што треба со тебе ќе сакаш да го откачиш а зошто да те искористи? Внимавај и среќно позз
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Тој ако те сака дејче, сексот нема да биде пречка во тоа. А вистински маж сметам дека треба да ја разбере секоја девојка во ваква ситуација. Јас те сфаќам го сакаш, ама ако тој не е фер спрема тебе и тоа само за секс, поарно барај си некој друг.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kika.dragan

    kika.dragan Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    148
    Некако ми е многу познат муабетот. И јас сум била во ваква слична ситуација, многу одамна. Девојче верувај им на членките погоре, во право се. Верувај дека сака само секс. Ако вистински те сака нема да те присилува. Остани си на твоето и самата ќе видеш како ке се одвиват работите.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  16. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Жално е шо на денешно време се се сведува околу секс, само одма секс, секс.
    КАде е разбирањето, доверба, почит, љубов, па да дојди секс.
    Ех јас кога имав 16год шо беше тоа секс, мистерија некоја, сега звучи смешно ама така беше.
    НЕ прочитав баш се, ама подобро раскини му ќе видиш колку си му битна, иако јас мислам т.е. сигурна сум дека тој е со тебе заради секс, а и 20год има лета сега тој, гледа шо повеќе да смени, ако те сакал вистински немало ни да ти спомни за секс воопшто.
    И кога ќе бидеш ти спремна сама ќе знаеш, а не можиме ние од форум да ти кажиме, нема ни да прашаш тогаш едноставно ќе знаеш самата.
     
    На Priroden, LadyInTheDark, girl-miri и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Сексот сам по себе треба да си дојде , без форсирање и убедување...
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.221
    Девојко имаш два избори
    1.Да го оставиш, да те боли и да ти помине со тек на време.
    2.Да го направиш тоа со него, и тој да те искористи е ова ќе те боли многу повеќе.
    Најбитна работа за која тој треба да те разбере е сексот и твоите желби и барања, ако не го разбира тоа прочитај го првиот избор.
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    И не се дружела со никој на нејзина возраст. Аиииии. :oПа шо не прашаш, од тие поголемите дади?:)
     
  20. Ivana567

    Ivana567 Нов член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Obicno ja im davam soveti za deckovci na postarite drugarki, edna od najdobrite ima 18 i iskrajno ja sum i kako postara sestra
     
    На Tea2109 му/ѝ се допаѓа ова.