1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светли/темни кафеави дамки на гаќите!

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Delilahh, 16 октомври 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Нормално е да имаш кафеав исцедок пред менструација, тоа ти е знак дека ти доаѓа.
     
    На Elasa и Diona им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Штом одиш на редовни контроли, и ако докторот ти вика дека е се ок тогаш нема место за паника.
    Секој организам си е различен, и не гледај на интернет пошто секакви неточни работи можеш да прочиташ.
     
    На Diona му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Имам почесто кафиав исцедок , немам печење , немам јадеж , не сум сексуално активна , што е проблемов???
     
  4. zborlesta

    zborlesta Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Zdravo ja imam eden problem pa sakam mislenje. Seksualno sum aktivna so deckoto. bevme na odmor imavme i dobiv menstruacija i togas nemavme toj period. Se vrativme od odmir denta i jas nemav voopsto dobieno i imavme seks no nekako mi bese strav da ne ostanalo nesto od spermata bidejki svrsi nadvor no pred da prodolzime ne se izbrisa partnerot i si prodolzivme, mene nekako me fati otposle strav i ispiv apce za den potoa neli sto e. Se bese okej i po dva dena imav krv pak kako dobieno i toa si traese deset dena skoro. Eden cel den nemav dobieno i utre denta pak po malce se pojavuva tri dena taka. Nemav den ipol i pak mi se pojavi ama pretposledniot pat i sega poslrdniot pat ne e crvena krv tuku temno kafeava crna takva nekako. Pa dali na nekoj mu se ima vakvo nesto sluceno i dali znaete mozebi mislenje da mi kazete. I sekako da mi dadete nekoj sovet za ginekolog koj maticen da odberam za da otidam da proveram sto e rabotata. :)
    Vi blagodaram mnogu.
     
  5. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Edno prasanje. Seksualno sum aktivna i imav menstruacija no posle nea eve 3 den imam mnogu kafeav iscedok i pri odnos me pece.. od sto moze da e?
     
  6. zborlesta

    zborlesta Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски

    Mozno e da imas bakterija nekoja. Najdobro obrati se kaj ginekolog. :)
     
    На queen007 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sarcule13

    Sarcule13 Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Go imam istiot problem :) ne znam ni jas
     
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Здраво девојќи.Ве молам за помош мн сум збунета незнам што да мислам,веќе втор ден имам кафеав исцедок денес е како накај цвенкаст имам болки во стомакот како грцеви,гасови и болки во кичма
    да не сте имале сличен проблем
     
  9. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    здраво феминки,
    некоја од вас шо пишувавте дека имате кафеав исцедок да не случајно отишла на гинеколог и добила дијагноза?
    чисто информативно ме интересира шо било оти сега мене ми станува тоа сериозен проблем, фала.
     
  10. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Последните два месеци,имав кафеав исцедок во период плодни денови-овулација ама не е константно туку само еднаш се јавува секретот,но последниот пат приметив и малце крв,а и повремена слаба тапа болка во јајниците.Порано не ми се случувало вака,се загрижив малце,да не е нешто озбилно или сепак е поради овулацијата? :?:
     
  11. Katty-Lolly

    Katty-Lolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Здарво девојки ве молам за совет. Епа вака скоро секогаш имам редовна менструација (се случувало 1-2дена пред или по дата да ми дојди). Сексуално не бев активна повеке од 2години па пред еден месец имав односи неколку дена пред да ми дојди. Ми каснеше 2дена и кога добив тоа всушност не ни беше крв некоја темно кафеава течност првиот ден,вториот ден малку по обилно и третиот ден исто малку, и тоа беше се (обично менструацијата ми трае 5-6дена). По 10тинна дена имав потворно односи (овај пат користевме кондом,но се скина) не бевме сигурни дали има завршено нешто во мене па испив апче Норлево (за ден потоа). По ден или два почна да добивам некаков си кавеав исцедок (личи на бело прање само што е во многу темна кафеава боја и густо,на неколку дена имам по 1капка крв).Направив тест за бременост (Self clear)беше негативен (но не му верувам многу,а и не бесе со првата утринска мокрача). Градите ми се чуствителни отечени и ме болат на неколку дена добивам силни болки во стомакот (како ментртруални) но ништо од менструација само си продолжува да ми течи тој кафеав исцедок, а обично стомакот ме боли од како ке ми дојди, ова се накако како лажни менструални болки...Наредна менструација треба да добијам на 14ти Март. Знам дека норлево се хормонски апчиња, знаам дека можи да искрварам од норлевото (што е нормално) и дека можи да ми ја пореметат менструацијата, исто имам и лошење. Но незнам што е причината за овај кафеав исцедок..Преплашена сум немам одено на гинеколог, дури наредната недела имам шанси да одам но до тогаш ќе полудам. Ми рекоја дека истите симптоми можи да ги имам и за бременост.. Би мислела само дека се работи за пореметување од норлевото, но и предходниот месец не добив нормална менструација. Ве молам за некаков совет?!
    П.С. извинете за долгиот пост но сакав се убаво да објаснам ве молам за помош!
     
  12. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека си бремена,да апчињата се хормонски и менструацијата ја пореметува овие може да ти се симптоми пред добивање исто и јас имам кафено и мн ме нервира бев на лекар доктроката ми кажа дека јајце клетката созрева пред да пукне и си чекам пап тест може се работи за некоја бактерија али сепак обрати се кај гинеколог ако неможеш одма да отидеш јави се на док.Доколку мн ти се брза ќе ти дадам бр. од мојата доктрка па закажи си порано термин
     
  13. Katty-Lolly

    Katty-Lolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Да пред добивање секогаш имав кафаво но еден ден и потоа си пробиваше нормална менструација со болки и се..но сега повеке од 10дена имам.
     
  14. Tace26

    Tace26 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да се консултирам и да ве прашам нешто. Имам еден проблем кој ме мачи.
    Што значи тоа одкако ми заврши менструацијата веќе 2 дена по ред имам кафеав исцедок и секогаш се случувало да имам еден ден по менс. А овој пат денес ми е 2 ден тој кафеав исцедок и се плашам дали има некој искусено такво нешто да ми каже и да ме посоветува во врска со тоа ..
    Благодарам однапред !
     
  15. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случувало ден,два,некогаш и три да имам кафеав исцедок по завршувањето на менструацијата,тоа е затоа што се чисти матката,некогаш ми се јавува и пред да ми дојде менструацијата.Нормално е тоа,не паничи.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. I love you 07.05

    I love you 07.05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Devojki imam prob pomagajte trebase da dobijam mesecen ciklus na 24.03 no dobiv porano 20.03 no mi dojdoa samo 2 dena i mi prekina i potoa 3 dena imam kako kafeavi damnki na dnevnata vloska.. moze nekoj da mi objasni sto znaci ova??? Mislite deka sum trudna??? Pomagajte
     
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.715
    Пол:
    Женски
    Од овулацијата е. И мене почна да ми се случува истото во последниве 2 години, но не секој месец. Бев и на гинеколог за целосен преглед, се ми беше во ред. Си прашав и за ова и гинекологот ми рече дека е сосема нормално, и исцедокот и тапата болка, но не се појавува кај секоја жена. А ние што си го имаме ќе си го трпиме. :doh:
     
    На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.
  18. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Чим си добила не верувам да е бременос освен ако си имала ризичен однос.
    Кафеното сите го имаме и јас имам од кога ќе ми заврши тоа е чистење на матката што останало.
    За каснењето и за малце денови што си имала добиено најубаво да си посетиш гинеколог и да му објасниш што ти се случило според тоа он ќе одлучи какви контроли да се направат и какви лекарства да ти даде ако има потреба.
     
  19. Lov4e-lov4e

    Lov4e-lov4e Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки имам една мака па несум во мк за да посетам гиниколог а термин ми закажа во јануари
    Ми касни веке 15 дена а денеска приметив кафен исцедог по малку а немам никакви болки во градите само осеќам малце во јајниците блага поднослива болка...а пробуваме да забременеам подолгу време дали е можно да има нешто.. фалаа ви однапред
     
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.971
    Пол:
    Женски
    Штом работиш на случајот нормално е дека може да има нешто. Плус тоа ти доцни доста долго. Тест не направи ли?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.