1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секогаш ист крај, немам сили повеке...

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од MarryCelest, 3 мај 2011.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Секогаш ист крај,немам сили повеке

    MarryCelest не ја навела возраста, ама ти Папагалче имаш навистина 16 години???

    Моето прашање е - каде всушност брзате?
    Зошто толку се форсирате со сериозни врски, романтични вечери, викенди, а се' уште сте во средно?
    Просто сте - малечки.
    Не навредувам, навистина сакам да ве сфатам.

    Јас имам 25 години и досега не сум била на одмор со дечко.
    Не сум ручала со неговите родители, не сме седеле со моите, не знам ниту еден роднина, не ја знае цела моја фамилија по име, презиме и број на гаќи и замислете - во сериозна врска сме.
    Хммм, како ли е можно тоа?

    Значи проблемот е во тоа што - денешните девојки стварно напнуваат страшно, си кројат теории на заговор и создаваат драма таму каде што нема место за тоа.

    Не се јавил цел ден... ок де, јави му се ти.
    Нема да се срони бисерот.
    Отворено - здраво, како си, што те нема?
    По гласот ќе познаете дали некој навистина е зафатен, уморен, или се крие, или лаже.
    Вклучете ја малку интуицијата, нека проработи.

    Според мене, проблемот е во тоа што една дотична другарка од друштвото ќе најде некој си папучар, кој ќе се мрсулави уште на 16 години, а она ќе се перчи - види каков дечко имам ја (ко мислиш Господ го допрела за муда), и автоматски, по дифолт, сите сакаат таква "врска" од "соништата."
    Немојте да се угледувате што и како прават другите, ниту земајте пример од други врски, секој нека си гледа и нека си прави за себе.

    Денеска, сите сакаат побрзо да имаат секс, да отидат сами на викенд, да слават годишнини, родендени, да се мкнат заедно по свадби и по гости, а не се ниту полнолетни.
    Каде е брзањево, целата младост, целиот живот е пред вас.

    Полани на одмор со моите родители (нагласувам, јас имав 23 год), бев сведок на 14 годишна девојка појдена на одмор со дечко и-15 годишен, и мајката на девојчето - чувар на парот. |(
    И овие двајцата во одделна соба.
    - Мамо ти спиј си, ние ќе се плескаме работава.

    Просто - дишете малку.
    Оставете врската да се развива полека.
     
    На SanjaKirchner, bittersweet, TeddyGrey и 7 други им се допаѓа ова.
  2. ButterflyWings

    ButterflyWings Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    Секогаш ист крај,немам сили повеке

    Трендафилка потполно се согласувам со тебе :) кога имав 18 год одев со дечко кој студираше во друг град,одевме скоро една година.Јас си бев мн искулирана,исто и тој,верувале или не ниту еднаш не се имавме скарано :) И таа лјубомора кога ќе ја осетев ние се заебававме,но ете раскинавме јас се запишав во др град на факс ,не е битно...после мене имаше сериозна врска (мнооогу сериозна да не речам),е откако раскина пак мене ме побара,и сега ете сака да биде малку слободен не сака врска,а има чуства за мене и така решивме да бидеме спонтани,да се гледаме онака па што ќе биди нека биди.јас сватив и од мојот случај и други што имам слушано само ке кажам : луѓе не бидете напорни,ниту сакам некој да ме гуши ниту сакам да гушам,сакам да му биде убаво со мене да се осеќа слободно!Аман со тоа сериозна врска,уживајте!
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MarryCelest

    MarryCelest Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Секогаш ист крај,немам сили повеке

    Најмал проблем е возраста,дали е некој со 15 16 или 21 година не е важно.Проблемот е што однесувањето топло ладно иритира.Не знам дали си била во таква ситуација ама доколку не си била ке ти кажам дека чуството е гадно.Исто овде на фемина има тема за тоа однесување.
    Ке кажам краток дел од темата>>>Ви се додворува,симнува звезди,те брка додека не паднеш и на крај штом се случи тоа почнува фраерот да те заебава,да биде недостапен,па да е зафатен.А доколку му свртиш грб те бара :!: Е дај како човек да не се нервира кога еден ден е добро а веке следниот ден не знаеш што се случува со него :?: Не знаеш како да се однесуваш зошто секој чекор кој ке го превземеш-дали да ја играш неговата игра или ке го бараш е ризичен.
    Прашуваш кај избрзуваме..Додека некој се фали како му е добро и како кажува папагалче дека им организираат романтични вечери,се шетаат,ти седиш дома со надеж дека ке се појави оној вистинскиот и дека сите други биле погрешни,нема да ти биде жал?(извини ако делувам грубо)Не е за сериозноста ама сепак мислам дека кога ке биде некој искрен и ке ја понуди љубовта треба да знаеш на што си,а не па сакам-несакам па те бара па те игнорира.Не не брзаме ама секој сака да осети малку срека во животот.Љубов,разбирање а не нонстоп маки зошто некому му дошло на памет да си игра мајтап а утре да се однесува ко да не се случило ништо.Не бараме сериозна врска-само љубов а не игри:)
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    ^ Јас те сфаќам и поубаво отколку што мислиш.
    Цела тема со илјада мислења има на форумов - за машките во Скопје. ;)
    Во повеќе врски сум се нашла во ситуацијата топло - ладно.
    Кога гледам дека си имам работа со таков дечко, се обидувам да ја дознаам причината за неговото однесување.
    Ако е повреден од минатото, некоја дотична девојка му го скршила срцето - прва грешка која ја правиме ние жените - мислиме дека ќе го смениме и токму НИЕ, ќе сме тие среќнички кои ќе го усреќат дечково и ќе му покажат вистинска љубов. А тој просто не е заинтересиран за тоа. Зошто да губам време со некој таков?
    Ако дечкото си е женкар - едноставни има такви играчи, сака светот да се врти околу него, и жени да му се поклонуваат пред нозе. Не му го хранам егото. Секогаш ќе биде таков, секогаш ќе си бара внимание и некој да трчкара и да му угодува. А вие? И вашите желби?

    Поентата ми е дека - таму надвор има буквално море од мажи, ама не секој го заслужува вашето внимание, трпение, труд и солзи.
    Си треба добра проценка за кого вреди да се трудите, а кого ќе откачите.

    Мене ми се јасни ваквите чувства.
    Ме болело кога сите мои другарки биле во врска, а јас сингл сум морала да се прилепам со пар во кино. Ко да ме викнале од сожалување.
    Ми било тешко кога двајца се декларираат дека се во врска уште во првата недела, а мене ми требаше 9 месеци на глас да слушнам - да, ти си ми девојка. Јас сум ти дечко.
    Ми требаше повеќе од една година за да слушнам и изговорам - те сакам.
    Кај нас не дојде како кај поголем број од луѓето, ко божем е поздрав за добро утро или лека ноќ.
    За сите убави нешта е потребно време, компромис и труд.

    Факт е дека СЕКОГАШ едниот е малку повеќе вљубен од другиот, еден ќе бутка и ќе води - другиот ќе следи.
    И се менува, периодично.

    Ништо не доаѓа лесно, ниту поклонето.
    Трпение, се' ќе дојде на свое место.
    Можам само да ти кажам дека сите такви другарки кои се трескаат во гради со своите дечковци уште од мали - нема да завршат со нив.
    Никој на тие години не е во можност да направи сериозна проценка и одлука за вистинскиот и за иднината. (со некои мали, ретки исклучоци).
     
    На Mayyya, unique123 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  5. MarryCelest

    MarryCelest Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    ^
    Aу да,во право си за тие што уште од најмали години напреднуваат повеке...Познавам такви многу и искрено ми беше смешно кога слушнам се омажила на 16 години или пак се плеска со овој/оној а нејзините ја мислат безгрешница.
    Мило ми е што сфакаш што сакам да кажам а и тоа ми беше целта што го кажа ти.Секогаш за жал ке постојат такви момчиња но како иде зборот оние кои не сакаат ни се здодевни а "лошите"момци се секогаш на мета.Но да го заборавиш оној кој го сакаш доколку бараш друг малку ми наликува на очајност-подобро кажано -да не сум сама ке си фатам момче колку да го преболам>верувај иам такви случаеви а и си сигурно запознаена.Да,доколку би ми излегла подобра опција и ако ми се допага зошто да не пробам-секогаш оставам отворена врата доколку не ми успее со оној со кој сакам да бидам.
    Делот кој го напиша во врска со тоа што имал долга врска па мислиме дека ние ке го промениме-зошто да не?треба да се смета тоа како еден вид предизвик и да се трудеш-но ако навистина и по се направено за него тогаш треба да се откажеш.
    Се согласувам и со тоа дека не секој го заслужува вниманието но во прашање е и почетната наивност. :) како што кажав и претходно-ти се додворува и те брка а на крај кој те шиша?
    Мислам дека имам спомнато,6 години катастрофа сум со љубовта,а секој неуспех ме крши,ме ослабнува психички.Од средно немам срека.Го сонувам моментот кога ке ми каже некој те сакам,ама...иако секој смета дека сум привлечна и убава девојка(да не се фалам)џабе ми е.
    Личноста која ја сакам моментално вреди.Има доверба во мене,покажува заинтересираност,само тој успева да ме расположи макар со еден кажан збор.Вреди,знам-и затоа не сакам да се повтори тоа од претходните искуства.
    Како на крај на постот,ми се јави.Не требало да дигам паника :)
     
  6. papagalcheto

    papagalcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    10
    Trendafilka целосно се сложувам со тебе и со тоа дека не ни се годините за таква озбилна врска. Според мене озбилна врска не значи романтични вечери, запознавање со родителите бла бла....туку едноставно и двајцата да сакаат да бидат заедно. Се се работи за вниманието и љубовта што ќе му ја посветиш. Не сакам да звучам како некој што живее во светот на бајките. Напротив одамна го сфатив тоа и ја гледам реалноста. Најпрво он ми е другар со кого можам да правам муабет за се што ќе посакам и да му кажам се што ми е на ум. Инаку сосема те разбирам MarryCelest затоа што и јас сум мислела така. Нормално и другар/другарка да е и да ти се нема јавено еден ден ќе го премислиш. Значи се е до трпението и вербата. Нормално сега на почетокот ќе ти требаат многу нерви за сето тоа да го истрпиш, а веруј дека подоцна ќе се исплати. Без разлика што сум многу помала од вас, се надевам дека ова ќе ти биде од помош.
     
  7. Dzeni-Love

    Dzeni-Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    vaka:nemora da znaci ako ne ti s ejavil ne te pobaral deka ne te saka ili nejke poveke so tebe.moze i on se oseka kako tebe.pobaraj go ti prva.pokani go da izlezete.ne cekaj sekogas toj da te pobara prv.za d ane bide krajot tezok vkni go izlezete na kafe i napravete si ubav muabet za d aznaete na sto ste.za da ne bide posle kasno.pozz
     
  8. MarryCelest

    MarryCelest Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Џени фала и на твојот пост.Ценам.
    Но тоа за кафе.Уф утрово се разбудив многу лута и бесна на него што посакав да му се јавам и да го отерам кај што не треба.
    Пак не ми се јави два дена,а да му се јавам НЕ ЗАСЛУЖУВА но...
    Покани една која му е пријателка на кафе да и ги каже новите новости а за мене нема време да ми се јави? :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ Ја познавам нејзе и има момче,знам дека нема причина за страв но...
    Многу сум лута.Многу многу.
    Незнам дали да му зборувам следниот пат кога ке ме побара,а исто време почнаа да ми кажуваат мислења за него дека можеби ме лажи.
    Мислев да му простам и да му вратам за тоа но не сум одмаздољубива.Ама не можам да му го простам.
     
  9. Dzeni-Love

    Dzeni-Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    off src :( mn mi e zal aj ne s enerviraj ke se sredi aj ovaa nedela ne go baraj voopsto ne mu zvoni nisto da vidis dali on ke ti se javi.... src ke moze da mi dades msn ako nemas nisto protiv ;) i ke zborime poubavoo zasto tuka ne se snaogam bash dobro ;) cekam odgovor:)
    [mod-kirilica:1uvfr8c4][/mod-kirilica:1uvfr8c4]
     
  10. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Не се нервирај срцко уживај малку, знам дека е нервозно и дека сакаш да го убиеш и да го изгреѓаш...ама не паѓај на негово ниво. Главата горе и се прави дека не те интересира, излевај си, уживкај си, не му давај знаци дека седеш дома и се нервираш. Не вреде ама баш за никое машко. Колку повеќе му даваш знаци дека се нервираш и дека копнееш по него, ке се заебава и ке си дига акции.
    Ти си повредна од било кое друго машко, ако вака прави со тебе „кажи му адиос„ и гледај на напред.
    Надевам се ке се среди се и ке бидеш пак среќна :*
     
  11. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Marry не вреди да се нервираш, убаво ти кажа Сања, едноставно не се нервирај, знам дека ти е тешко и дека си повредена, но мораш да продолжиш како да не е тука, како да си сама, ако примети дека ти е тешко поради него нема никогаш да го вратиш, излегувај, забавувај се, биди расположена, нека види дека животот не ти зависи само од него, а со самото тоа и тебе ќе ти биде многу полесно и поубаво, и од кај знаеш, можеби ќе запознаеш некој друг што ќе те заинтересира, се надевам дека ќе бидеш супер :*
     
  12. MarryCelest

    MarryCelest Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Да,во право сте и двете,многу ми е тешко.Многу сум лута на неговиет постапки.И секогаш јас на крај морам да го извлечам најдебелиот крај.Имав пред него еден тип со кој се шмекав (но исчезна)зошто јас бев импресионирана од овој ГАД :@
    Време е и јас да почнам да се кријам од него,ама кога ке ме праша што ми е ке му плеснам во лице што ми лежи на срце.Го трпам ова долго време,преку глава ми е :@
     
  13. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Мери Селест,потполно те разбирам зошто еве на некој начин сите сме биле во слична ситуација.Некому му успејала борбата а некој не сака да ги отвори очите на време иако со таквите личности е само губење.
    Нека оди со другарки колку сака,тоа не можеш да му го забраниш доколку не сте заедно но тоа што не те повикал е малку лошо од негова страна,гледам дека се надеваш цело време на средба а тој си го прчи.Преку глава ми е од такви личности кои мислат дека се врти светот околу нив и дека ке ги молат за едно е*ано кафе со извинение на речникот.Е не е така.Покажи му дека вредиш.И сум сигурна дека ке успееш.Олади малку,сигурна сум дека има бар малку грам мозок во својата тиква и да сфати дека погрешил.