1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет и мислење за неверство во брак?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Terzieva, 7 октомври 2017.

 1. Terzieva

  Terzieva Нов член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите,

  Јас сум прилично нова на форумот, но го следам постојано и ги читам вашите дискусии. Конечно собрав храброст да прашам нешто на кое што веќе подолго време размислувам, околу една ситуација на моја пријателка. Па ме интересираат вашите размислувања...

  Имено, ситуацијава со пријателката е дека она го изневерува маж и. Причината е тоа што веќе подолго време тој е опседнат со работа и немал време за неа ич, и покрај тоа што имаат три деца. Она започнала афера со познаник, и дури му кажала и на сопругот. Е сега ситуацијата е што следно? Децата уште ништо не знаат.

  Што мислите, дали треба да останат заедно или пак не? Дали има начин да се помират со својот сопруг?

  Ме интересираат мислења, бидејќи низ мозоков ми поминува свашта... Јас идам на неколку дена во Рим, па ако не сум активна да знаете дека после секако ќе се вклучам.
   
  Последна измена: 7 октомври 2017
  На sanjaeva, cresa-jagoda, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 2. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.793
  Допаѓања:
  154.771
  сите за другарка прашувате ли бе? не бее нееее
  инаку дупла тема
   
  На Pjovanovska, Belabelinakinder, kuc и 7 други им се допаѓа ова.
 3. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Сонцееее те сакаммм кога те гледаммм на тв екраните.

  :inlove:

  Чувај го Виктор не биди будало... Таков маж нема да најдеш :party: :party:

  П. С. Ако дојде до развод те молам извести ме :angel:
   
  На BabyStyle, kuc, Rose96 и 13 други им се допаѓа ова.
 4. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Едно нешто не ми е јасно. Како така кога некој ви се довери вие веднаш му ги пишувате проблемите на форум?
  За другарка прашувам?!:lol:

  Терзиева, мајка на три деца жена на психотерапевт. Каква случајност?
  На 90% од луѓето не им е гајле за твоите проблеми, а на останатите 10% им е мило дека ги имаш.

  Не гледам Сител:nod:
   
  Последна измена: 7 октомври 2017
  На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.353
  Пол:
  Женски
  Нека разговара со психијатар, кажи и на пријателката.
   
  На Alissa. и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Според мене, бракот би имал шанса да продолжи само ако сопругот успее целосно да го тргне на страна неверството кое се случило, да заборави дека воопшто се случило и никогаш да не го спомене веќе во ни една брачна расправија. Се разбира, услов за тоа е сопругот да знае за неверството и тоа никогаш да не се повтори. Тешко е да се поверува дека би опстојал брак во кој едниот од сопружниците има паралелна врска со друг човек, а другиот е свесен за тоа и го прифаќа како нормална работа.
  На неверството гледам во стил "speak now or forever hold your peace". Ако му признаеш на сопругот, голема е веројатноста дека се каеш. Тој има шанса да одлучи дали е спремен да го продолжи тој брак или не. Во секој случај и двајцата на еден начин ја делите болката за неверството кое се случило.
  Друга опција е никогаш да не се дознае за тоа неверство. Тука целата тежина припаѓа на тој што изневерил. Ако сметаш дека цел живот си спремен да носиш таков тобар, слободно.
  Трета и најлоша опција е да признаеш неверство после долго време од кога се случило: Тогаш си посакал да го криеш неверството, ама не си можел да го издржиш товарот, па на еден начин го префлаш целиот товар на твојот партнер, си се олеснуваш врз него. Не знам кој би можел да опрости ваква ситуација :?:
  Изневеруваме или затоа што не го сакаме/никогаш не сме го сакале сакале, или се чувствуваме празно, отфрлено или напуштено. Лошо е што чинот на изневерување нема да направи да се чувствуваме подобро. Можеби моментално ќе почувствуваме дека му враќаме на тој што не запоставил, дека му се оддолжуваме, ама тоа е краткотрајно, се до моментот додека пак не се почувствуваме запоставено и празно.
  Така влегуваме во еден магичен круг од кој нема никаков излез. И не сме среќни, се чувствуаме уште попразно.
  Ние не можеме да знаеме дали бракот на вашата пријателка ќе опстане, ама ако таа ја продолжува аферата дури и откако му признала на сопругот, хм... I wouldn't bet my money on it..
   
  На SummerGirl, Aleksandar1212, AURUA и 2 други им се допаѓа ова.
 7. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.774
  Можеби ова е спојлер за она што ќе се случува во иднина во НаТерапија.:emo:
   
  На BabyStyle, korisnichka, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.895
  Допаѓања:
  14.252
  Пол:
  Женски
  nebitno sto e i dali e za drugarka komsivka bratuceda ili samo za sebe ubava e temava za diskusija
   
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.415
  Допаѓања:
  318.489
  Пол:
  Женски
  што има да се дискутира за мажена жена,мајка на три деца која изневерува?Нека се разведе па нека се тркала настрана со кого сака.Прашај ја другарка ти дали ужива во парите на маж и?Веројатно он и добро заработува штом раб мн и често е отсутен од дома.Како ли време наоѓа она воопшто за швалерај со три деца?
   
  На SummerGirl, Aleksandar1212, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.914
  Допаѓања:
  48.034
  Пол:
  Женски
  И после се, доколку одлучете да бидете повторно заедно, како ќе се погледнете в очи?
   
  На SummerGirl, ADOKI, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
 11. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.186
  Пол:
  Женски
  О, Боже...
  Не е толку добра серија.
   
  На Βικτωρία, Alissa., Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.607
  Пол:
  Женски
  Тие 2ца најдобро си знаат. Тоа се 2 возрасни особи кои сами одлучуваат свесно за своите постапки. Иако по претпоставка(од она јавно виденото) сметам дека понекогаш многу поисправно и поздраво е секој да продолжи да живее онака како што е најзадоволително и најдостоинствено за себе. А и ти не му се замарај толку за пријателката. Убаво да си поминеш во Рим со тамошното друштво;):party:.
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
 14. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.032
  Допаѓања:
  9.127
  Пол:
  Машки
  Здраво :handshake:
  Децата ќе одлучат кога ќе дознаат,дали ќе го простат неверството на нивната мајка.
  Тие се главен фактор во приказната каде не се многу спомнати,освен дека постојат,
  како и во многу приказни.
  Децата се на последно место,сите гледаат бракот да го спасат во вакви случаеви.
  После е****нема каење тоа е тоа.
  И мажот да и прости џабе е децата ако не и простат.
   
  На SummerGirl, marchi-cool и Βικτωρία им се допаѓа ова.
 15. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.607
  Пол:
  Женски
  А зошто децата да се оптоваруваат со таква мрачна тема? И што ако се 3-4годишни и поим немаат што се подразбира под неверство? И што има децата да судат за емотивните односи меѓу родителите тоа е приватна и многу лична работа за која се одговорни 2ца. Децата немаат врска со неверставата на возрасните,иако нажалост ги сносат најмногу последиците од неверството доколку тоа резултира со развод.
   
 16. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  170
  Пол:
  Машки
  Ако сакаш Совет од Форумџикиве Прво по 100 Евра да им Уплатиш на Трансакциска :D
   
  На marchi-cool и Arthur им се допаѓа ова.
 17. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  34.516
  [​IMG]
   
  На SummerGirl, theowndemon, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 18. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  4.274
  Пол:
  Женски
  Јас не гледам понатамошен разговор. Ниту совет. Каков совет сакате? Имала афера и му кажала на мажот и сега шо? Као демек сакаш однапред да ти кажеме шо ќе се случи? :?:
  Не го сфаќам прашањето. Дали можеби ќе останат во брак? Да. Дали можеби ќе се разведат? Да. :doh:
   
  На crazylady и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 19. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  2.051
  Допаѓања:
  26.308
  Пол:
  Женски
  А што ако беше обратното е тогаш е во ред не дека го оправдувам ама ние жените не смеме а мажите смеат .Тој ј и таа ако живеат како јас што викам куче и маче да не се разведуваат заради децата доколку се мали а ако се големи сум за развод па секој сака внимание за време ќе се најди а мажот и тој сигурно си има некоја друга. Знам едни такви мажот ја изневерува и жената го фајќа го докажува тоа им кажа значи на татко му и мајка му и другиот ден како ништо да не било а и тој немаше време за неа, ама имал време за некоја друга не една повеќе работеше нон стоп и тој
   
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.659
  Допаѓања:
  156.093
  Пол:
  Женски
  Во неверство е виновен тој кој изневерува. Ако сопругот е способен да прости вистински, да не префрла за неверството - бракот можи да се спаси. Ако сопругот префрла за неверството - само ќе се мачат двата. Децата умеат да разберат лоша ситуација, полошо за нив е да има кавги дома, нетрпеливости. Некои одлуки се за добро на партнерите, а и за добро на децата.
   
  На Dust, DAngel и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.