1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет и мислење за неверство во брак?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Terzieva, 7 октомври 2017.

  1. Terzieva

    Terzieva Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ја конечно се вратив од Рим и стигнав да ги прочитам вашите коментари... ми требаше совет од друг за да пробам да и помогнам на другарката, некако цело време имам бубачки у глава на таа тема. Сега проблемите ке пробаат да ги решат со брачна терапија, не знам дали тоа воопшто ке им помогне.. од последното што ми кажа она и маж и бил затрескан у некоја, така да циркус ситуација. :(
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lifecreator

    lifecreator Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Оној што еднаш ќе изневери, и ќе му се прости неверството, ќе се препушти одново и одново на страстите. Малку вина гледам и во маж и', семејството пред работата.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Сите тие што се плеткаат со зафатени мажи и притоа и званично го крадат , истото и вас ке ви се случи , дури и полошо !!!
    Само немој те да кукате бидејки никој вас нема да ве жали !!!
    Беднички !!!
     
    На SummerGirl, hermosa, Mizi123 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Pjovanovska

    Pjovanovska Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    I jas da se ubacam vo razgovorot bidejki i jas sum vo maka. Me varase so moja bivsa drugarka. Koga ke mi tekne cela se ezam nis sto sum pominala. Samo sto se porodiv kerkickata mi imase pokaceni lekociti i slabokrvna bese. So nea se zapoznav na decka klinika bevme cimerki i ona bese so kerkickata imase infekcija na zeludniceto. So tek na denovite pominati zaedno se zblizivme i stanavme "KAKO sestri"
     
    На Aniaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mizi123

    Mizi123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Dodeka edniot raboti drugiot si brka svaleraj ehh...a da gi smenele ulogite ama toa e dzabe e se slucilo glupaca
     
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    @Terzieva ti na drugarka ti i beres gajle?
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.594
    Аааа иде нова сезонааааа...

    Склучен договооор. Топ!
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  8. coki35

    coki35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    1.530
    Пол:
    Машки
    ма
    мажот штом нема време за жена и штом е толку многу зафатен со други работи тоа е друга работа , нему и не му треба жена оправдано е, битно ти гледајси на другаркати да и е убаво и да е задоволна:)
     
  9. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Од каде информацијава? Вистина е? More details :D
     
  10. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Интересна ситуација каде другарка мисли за проблемите на друго семејство каде нејзината другарка го изневерува мажот. Мој совет е мажот да посвети повеќе внимание на жената, зошто ќе се најде некој друг да ја пополни таа празнина. А пак тоа што го направила другаркати е посебна приказна. Доколку е спремен господинот да и прости, јас мислам таа пак ќе продолжи со неверство и затоа им треба развод.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Сепак мислам дека и мажот е виновен бидејќи колку и да работи жената и децата треба да ми се приоритет и дека треба да и посвети внимание. Мислам дека не е само работата може и он си нашол друга на која и посветува внимание...
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    нова сум на форумов и би сакала да слушнам мислења на луѓе кои ете се нашле во слична ситуација или би сакале да споделат нивно мислење но во исто време би ве замолила да се воздржите од навреди и слично бидејќи сите знаеме што е исправно но ете животот понекогаш ни дава соочување со работи за кои никогаш не би сакале да се соочиме со нив...
    Ситуацијата е следна, со сопругот сме во брак неколку години (се уште немаме деца) а претходно во врска бевме многу долго (околу десетина години). Јас сум по карактер затворена личност и обично не комуницирам со многу луѓе (семејство, неколку другарки и колеги од работа) но со никој никогаш не сум била блиска. Со свои проблеми се носам како знам и умеам и речиси никогаш со никој не ги споделувам.. Поради тоа ве молам за мислења и совети без критики бидејќи сум свесна што е бело а што црно.
    За време на врската имаше неколку афери на излегувања со некои девојки и јас преминав преку нив со оглед дека многу го сакав. И навистина не е лош човек. Меѓутоа поминавме некои работи од кога влеговме во брак за коишто јас постојано му укажував и се уште му укажувам (не се работи за невество) но од него добивам одговори дека ако знам да ја поправам ситуацијата да го направам тоа, он толку можел и се тоа така во круг...ништо не се менува. Се осеќам како во втор план (дали му станаа работите меѓу нас навика не знам) Не е баш заинтересиран за работите кои мене ми се проблем. За ситуацијата да биде полоша, со еден колега од работа почнавме не знам да објаснам како да комуницираме со пораки и да зборуваме на паузите малку повеќе од вообичаено и искрено ме заинтересира со неговата сериозност,одмереност..
    Не сум превзела никаков чекор со него (се работи за слободен човек -без жена и деца) и не би се осудила до дека ете вака сум во хаос.
    Проблемот мој настана кога дечково сосем директно ми кажа дека веќе подолго време осеќа нешто а за кои чувства тврди дека е сигурен и ми кажа дека е спремен да бидеме заедно доколку и се разбира и јас го сакам тоа..
    Јас никогаш не му признав ништо бидејќи на некој начин не бев ни свесна дека чувствувам нешто (или би можела да чувствувам спрема колега посебно не за време на брак). Најлошо пред некое време пак отворено ми кажа дека осеќал оти сме се зближиле повеќе и дека ептен е сигурен во чувствата према мене но сака да се одалечи за да не биде пречка меѓу двајца.. Сосема го оправдувам но јас се повеќе се опседнувам со него а немам храброст да превземам било што во моментот.. И искрено мислам дека имам чувства и јас кон него. Но како би биле и дали бу функционирале не знам и многу прашања ме мачат..Не знам што понатаму!
    се извинувам за долгиот пост! Совети, мислења, се добредојдени - ептен сум во хаос со чувства и мисли и затоа ве молам без осудувања..
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да одиш со колегата, расчисти прво со сопругот, разведи се. Јас не би изневерувала затоа што едно е да раскинеш достоинствено, а друго е да го изневериш, многу повеќе боли. Е сега, треба да имаш на ум дека таквите чувства на заљубеност поминуваат и не се реални. Интензивни се, во моментот ни изгледа другиот како да е совршен, мана не можеш да му најдеш, ама тоа не е љубов, не трае, не е вистинско. Ако со сопругот не ти е добро, да му кажеш дека не сакаш така да функционирате, дека можеби размислуваш за развод, дека сакаш да работите на врската. Ако одлучиш да се разведеш, тоа да биде одлука донесена затоа што не ти е убаво со сопругот, а не затоа што има друг. Ако се разведеш за друг може да се каеш после. Ако се разведеш дури и кога би немало друг, ќе знаеш дека вистински посакуваш да се разведеш.
     
    На LivingGlam, Gosh, SummerGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Da da, ne razmisluvam za cekor dodeka sum so soprugot.. Megjutoa problemot e sto kolegata go znam dolgo vreme i mislam deka e stvarno licnost so koja bi mozela ponatamu bidejki se znaeme mnogu odamna ne mislam deka se razboti za zaslepenost...
    Megjutoa sepak sum vo haos so misli i cuvsta bidejki epten dolgo bevme zaedno so soprugot i nikogas ne sum go izneverila ama nikogas i ne sum se cuvstvuva kako sega... :(
     
  15. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Одговори на прашањето дали си среќна во бракот, што чувствуваш за маж ти и дали се гледаш во иднина со маж ти? Напиши на лист кои се причините да останеш, кои се да заминеш. Може ќе ти помогне во одлуката, но не прави ништо додека не расчистиш, прво со себе, потоа со бракот.
     
    На *Amethyst*, SummerGirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu. Mnogu mi znacat vakvi soveti.

    Svesna sum deka soprugot e dobra licnost i poradi toa mi se mnogu dilemi megutoa imame ogromni problemi za koi nemame zaednicko resenie. Ne saka da ziveeme na mesta kaj sto jas bi mozela da rabotam isto sto i dosega sum rabotela i ne e spremen da se otkaze od kariera za smetka na nas dvajca. Samo se vrtime vo krug, nitu toj e spremen da me ostavi nitu jas nego a ete godini se vo prasanje otkako ne mozeme da nadmineme konreten problem. Situacijata me izluduva.
    Od druga strana se plasam deka vo celost ke prekinat kontakite so kolegata a mislam deka takvi likovi vo zivot ne se srekavaat sekojdnevno... Haos..
    Se nadevam deka ke nadminam.
    Slobodno pisuvate mislenja... epten se dobredojdeni!
     
  17. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Е! За ова зборував во темата дали би простиле неверство, кога сите ми се фрливте. Гледате ли, најчесто вакви луѓе изневеруваат што се верни со години и еден ден ќе направат грешка и ќе ја преминат границата, амааааа @Rada15 читај убаво, ова ти е само привремено чувство на посакуваност, нешто ново, интересно, искра што е во твојот брак згсасната. Не брзај. Постави си го прашањето дали вреди да изгубиш сопруг и толку години поминати заедно да го фрлиш во вода, заради една авантура?

    Зборувај со сопругот, кажи му се што ти лежи на срце, ако не иде ништо разведи се, и иди со колегата.
     
    Последна измена: 17 мај 2020
    На AAKG и Rada15 им се допаѓа ова.
  18. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Mnogu si vo pravo! Ete mozebi na mnogu nema da im se veruva no ziv dokaz sum. Nikad ama bukvalo nikad, kako devojka epten sum imala moznost za nov decko/ izleguvanja so nekoj no nikogas ne sum bila zainteresirana ne znam od koi pricini, si vikam deka od pricini na golema ljubov no ne sim sugurna dali ljubov ili pregolema zatvorenost i povlecenost...
    So soprugot pisav pogore imame problem za koi nekolku godini nemame resenie (on se tesi deka ke go prifatam negovoto, jas se tesam deka on moevo i taka se vo krug i pak i pak) Namesto normalno funkcioniranje nie se poveke se odalecuvame i epten haos..,
    Slucuvanjata so deckovo se veke podolg period sigurna sum deka ne e zaslepenost. On ne insistira na nisto, mi go dava seto vreme megutoa ne mu e nego za afera so mene.. Se znaeme dolgo po karakter i ne znam kako se sluci da se pronajdeme i na ova nivo.. no ete nikogas ne vikaj nikogas...
    Jas od druga strana sum mnogu neresitelna, nemam dovolno hrabrost za nestata i bas od toa se plasam..
    Od moite doma ne bi dobila poddrska za razvod i sl a i toa se prasanja koi mnogu me macat..
    Fala vi devojki :)

     
  19. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Таму темата е за луѓе кои веќе изневериле. Членката не го има направено тој чекор, сепак размислила и побара совет, што би направил секој што си го цени партнерот доволно :)

    Јас мислам дека сега бараш оправдувања со кои ќе се утешиш на некој начин, но сè што треба да направиш е убаво да размислиш и да не брзаш. Никогаш не можеш да знаеш каков е некој како партнер според тоа што го познаваш како колега или пријател. Како пријател може да биде предобар, а како партнер сè спротивно. Разведи се доколку не си среќна и сметаш дека нема да има подобрување кај мажот, но не мора веднаш да одиш со колегата. Дај си време за себе.
     
    На cresa-jagoda, *Amethyst*, Rada15 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Most likely ќе го направи тоа. Штом размислува и веќе има чувства. Процес е, никој не излегува од дома со цел да го изневери партнерот.
    Ќе направи грешка, затоа и пишав да се праша дали вреди и ќе си процени. Доколку вреди, нека се разведе прво.