Спонтан абортус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од nena153, 20 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. nena153

  nena153 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Imam 25 godini i dva spontani abortusi zad sebe. Posle odredeni ispitivunja mi ustnovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna Blagodaram odnapred !!!
   
 2. lady05

  lady05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  47
  Здраво д-ре имам прашање до Вас- Пред еден месец имав спонтан абортус бидејки немаше срцева реакција на плодот ме интересира колкави се шансите неразвивањето на плодот да е настанало од апчињата- UTROGESTAN 100, бидејки во упатството прочитав дека орално да не се употребуваат во првото тримесечје од бременоста, а мене докторката ми ги препиша кога бев бремена околу 4 недели (се беше во ред со мене и бременоста) а незнам зошто ги пиев (по 2 на ден), ми велеше дека се за заштита на плодот, а одкако почнав да ги пијам мислам дека плодот престана да се развива.
  Ве молам да ми дадете Ваше мислење за овие апчиња. Поздрав и имајте убав ден.
   
 3. Thebestone

  Thebestone Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  62
  Здраво, ако може да ми пишете во порака бидеки е многу итно. После колку време од абортус треба да дојди менстурација?Нормално или ..? Ви благодарам. поздрав
   
  На Mareea му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Macmac89

  Macmac89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2013
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  148
  Ве молам за совет...
  Пррд 3 дена спонтан абортус, и од вчера почна лактација на млеко, денес градите неможам да ги допрам, тврди отечени, жешки и само ми тече млеко. Ми препишаа бромергон по 1/2 сабајле и вечер и од денес почнувам да ги земам. Ставам листови од зелка заради температурата на градите, ама страшно ме болат. Ве молам искуства, за колку време се повлекува млекото и што ви помогнало највише?
   
 5. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  Кои се симптомите за спонтан абортус,пред да одис на лекар?
   
 6. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.673
  Допаѓања:
  118.533
  Болки, грчеви, краварење со парчиња.
  Што и не значат ништо.
  Може и ништо да немаш од ова.
  А може и ништо да не значат овие симптоми.

  Зошто?
   
 7. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  6.033
  Пол:
  Женски
  Може и кафеав исцедок кој кај мене се претвори во обилно крварење.
  Без никакви болки и грчеви.
   
 8. Princess125

  Princess125 Нов член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da prasam kolku cini abortus vo drzavna bolnica I Kako odi plakanjeto na doktorkata na raka I bez nikakkvo zaveduvanje vo kniska za toa ? Ili na transakciska uplakas I mora da ti pisuva vo kniskata zboruvam za legalen abortys
   
 9. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  1.756
  Пол:
  Женски
  Нема врска утрогестанот тие се за задршка на плодот ич не си ставај шубина и кај мене истото се случи миссед абортус имав во 8ма недела мртов плодот а јас дознав во 13 дека е.. и еве после една година седам и го нишкам моето бебче а исто користев утрогестан и во втората бременост.. Сето е природна селекција мила ич не си ставај шубина.. со лесно нека е брзо зазравување како физички така и психички тешко е знам не се пребродува лесно ама мораш да бидеш силна.. Еве ме иако имам бебче пак ме копка и за тоа бебе ама таков е животот...
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.