1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од nena153, 20 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. nena153

    nena153 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Imam 25 godini i dva spontani abortusi zad sebe. Posle odredeni ispitivunja mi ustnovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna Blagodaram odnapred !!!
     
    На Анимал му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Здраво д-ре имам прашање до Вас- Пред еден месец имав спонтан абортус бидејки немаше срцева реакција на плодот ме интересира колкави се шансите неразвивањето на плодот да е настанало од апчињата- UTROGESTAN 100, бидејки во упатството прочитав дека орално да не се употребуваат во првото тримесечје од бременоста, а мене докторката ми ги препиша кога бев бремена околу 4 недели (се беше во ред со мене и бременоста) а незнам зошто ги пиев (по 2 на ден), ми велеше дека се за заштита на плодот, а одкако почнав да ги пијам мислам дека плодот престана да се развива.
    Ве молам да ми дадете Ваше мислење за овие апчиња. Поздрав и имајте убав ден.
     
  3. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    Здраво, ако може да ми пишете во порака бидеки е многу итно. После колку време од абортус треба да дојди менстурација?Нормално или ..? Ви благодарам. поздрав
     
    На Mareea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Ве молам за совет...
    Пррд 3 дена спонтан абортус, и од вчера почна лактација на млеко, денес градите неможам да ги допрам, тврди отечени, жешки и само ми тече млеко. Ми препишаа бромергон по 1/2 сабајле и вечер и од денес почнувам да ги земам. Ставам листови од зелка заради температурата на градите, ама страшно ме болат. Ве молам искуства, за колку време се повлекува млекото и што ви помогнало највише?
     
  5. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Кои се симптомите за спонтан абортус,пред да одис на лекар?
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Болки, грчеви, краварење со парчиња.
    Што и не значат ништо.
    Може и ништо да немаш од ова.
    А може и ништо да не значат овие симптоми.

    Зошто?
     
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Може и кафеав исцедок кој кај мене се претвори во обилно крварење.
    Без никакви болки и грчеви.
     
  8. Princess125

    Princess125 Нов член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam kolku cini abortus vo drzavna bolnica I Kako odi plakanjeto na doktorkata na raka I bez nikakkvo zaveduvanje vo kniska za toa ? Ili na transakciska uplakas I mora da ti pisuva vo kniskata zboruvam za legalen abortys
     
  9. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Нема врска утрогестанот тие се за задршка на плодот ич не си ставај шубина и кај мене истото се случи миссед абортус имав во 8ма недела мртов плодот а јас дознав во 13 дека е.. и еве после една година седам и го нишкам моето бебче а исто користев утрогестан и во втората бременост.. Сето е природна селекција мила ич не си ставај шубина.. со лесно нека е брзо зазравување како физички така и психички тешко е знам не се пребродува лесно ама мораш да бидеш силна.. Еве ме иако имам бебче пак ме копка и за тоа бебе ама таков е животот...
     
    На Анимал му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.