1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Dr.Trajkovski

    Dr.Trajkovski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    За Aleksandra1992:
    Потребно е испитувањата да бидат комплетирани за да пиете било каква треапија зо подобрување на плодноста. Ако навистина сте направиле се, повелете со партнерот во нашата амбуланта да ги разгледаме резултатие и да се одлучиме за наредниот чекор.
     
  2. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Здраво Д-р Трајковски имам едно прашање.Имав спонтан абортус на 7 Март киретажа не ми правеа.Требаше да одам на испитувања но се уште немам добиено а денес сме 7 Мај бев на гинеколог ме гледаа на ехо рекоа дека не сум бремена се мислам да земам тест за бременост незнам веќе што да правам ве молам за совет рекоа дека не смеам да забременам се чувавме со сопругот поздрав се надевам дека ке ми одговорите на прашањето :)
     
  3. moja-mesecinka

    moja-mesecinka Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan Dr. Trajkovski!
    Premnogu sakame bebe, ama za sega toa mi se cini nevozmozno! Ke se obidam nakratko da ja objasnam mojata sostojba. Imam 29 godini, vo brak sum skoro 5 godini, veke 6 godini se obiduvame da se usrekime so bebe, no dosega ne uspeavme. Prvenstveno imam problem so tiroidnata veke 10 godini sum so terapija Eutirox 25 mg, policisticni jajnici, matkata vo retroflex polozba, HSG super proodnost na jajcevodi. Spored ispituvanjata so mojot soprug se e vo red. Od insemenaciite nekolku pati samoto stimuliranje so klomifen bese neuspesno ili voopsto ne se formiraa folekuli, ili ne rastat ili premnogu rastat pa stanuvaa perzistentni. 3 insemenacii bea uspesno izvedeni, no ne dojde do bremenost. In-vitro pravevme ednas i vednas uspeavme ama vo 4 nedela imav obilno krvarenje koe traese 3 nedeli. Bi ve zamolila za sovet, bidejki sakam povtorno da probam so insemenacija i toa bas kaj vas po preporaka na mojot maticen ginekolog.
    Odnapred beskrajno blagodaram!
     
  4. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Здраво Др.Трајановски имаме проблем со мојот сопруг во брак сме 8 години и ги направивме сите анализи и за двајцата .Кај мене е се во ред само што имам проблем со нивото на седиментацијата ми беше 18/28 и сега примам терапија апчиња ОСПЕН 1 500 000 ми рекоа да ги пијам 5 дена на секои 6 часа значи 4 апчиња на ден,и треба да направам анализа во вторникот дали ми се е намалила за да правам ХСГ на 10 ден од менструацијата ,а ако не се е намалила ми рекоа ќе пустам инекции пеницилин.Па сакам да прашам од што ми е покачена седиментацијта пред 2 месеца ми беше вкупен збир 100.Ми рекоа да не е покачена од расипани заби ги корегирав ги поправив ,но не се намали па ќе видиме сега со терапијата белким ќе се намали.Воедно сакам да кажам и сопругот пред 1 година правеше биопсија на тестисите и му кажаа дека еве го мислењето од Професорот др.Живко Попов .Двата тестиса се толку мали што не е можно повторна биопсија (нема текстуално ткиво).Тоа пишува во извештајот од специјалистот му има речено на сопругот како мал има прележено заушки и дека биде фатални.Па сега ги собравме сите документи за инвитрото,само уште да ја намалам седиментацијата и да направам ХСГ и ќе одиме на донатор на сперма бдејќи само така може да успееме да имаме деца .Се надевам ќе ми одговорите и ќе ми дадете некој совет или препорака што за понатаму за да ја намалам седиментацијата .
     
  5. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    дали ќе има воопшто да ни одговори некој доктор на сите поставни прашања или залудно се мачиме да пишуваме
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Нана 2112 јас ќе ти одговорам-залудно се мачиме да пишуваме, никој не не рецка... :envy:
     
  7. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    сакам да прашам уште еднаш дали ќе ни биде одговорено на поставените прашања од страна на докторот Трајановски?
     
  8. siena

    siena Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan D-r Trajkoski. Kaj mene se izvrsheni 4 IVF od koi dve bezuspeshni, a dve zavrshija so miseed abortus vo 16 i II vi 24 nedela. Dali e mozno so povtoren obid na IVF, no ovov pat so sopstveni folekuli bez stimulacii? So pocit. SIENA
     
  9. ana-bt

    ana-bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Би сакала да ве прашам доколку можете да ми помогнете.Со сопругот се обидуваме веќе 8 месеци да забременам ама немаме среќа. До сега сум била на гинеколог на општ преглед,па се е во ред гледано на ехо, но немам правено подетални испитувања.Се прашувам дали можи и од психичка оптеретеност да не можам да забременам.Однапред фала,,ана-бт
     
  10. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    значи нема веќе кој да ни одговори на поставените прашања народот се утепа од пишување и поставувања прашања залудно пишуваме мислиме дека некој ќе ни обрани внимание ама ништо
     
  11. ana-bt

    ana-bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    znaci fala mu na doktorot za "iscrpnite"odgovori :P
     
  12. mila-mila

    mila-mila Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    istiot problem go imam i jas so toa sto imam napraveno histeroskopija,mi bese otstraneta mala pregrada 20mm, pijam klomifen (do sega tri pati , posleden pat 3x50 nema efekt, i veke 40-ti den nemam dobieno, redovno odam na pregledi) kaj soprugot spermogramot e vo red.
    sto e sledno? razmisluvam i za in vitro. odnapred vi blagodaram.
     
  13. Marti20

    Marti20 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam edno prasanje 4 meseci so partnerot imame nezastiten seksualen odnos i redovno pravam test za bremenost i sekogas e negativen a cuvstvuvam nekoi simptomi na bremenost sakam da prasam dali moze da sum bremena iako testovite go pokazuvaat sprotivnoto?
     
  14. rollbon

    rollbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    26
    почитуван докторе
    јас сум останла бремена а не знаев и пиев примолут нор и по половина час по првото апце прокрварив бидејќи на ултразвук не се гледасе бременоста а и јас не ни знаев .крварев еден месец а потоа имав и болку во левата страна кај јајникот и се повеке се зачестуваа и поболни беа.еден ден искрварив и мислев дема ми е од циклусот а ја имав еден месец ама паднаа како грутки и отидов ан гиниколог и ми рекоа да направам тест и тестот бесе позитивен и ме исчисија.по две недели се повтори тестот и пак бесе позитивен и ми рекоа дека сум банматерицно бремена и под хитно ми ја извадија левата туба а операцијара е негде посеа 20 дена по абортусот.по година дена пак сум остана бремена и немаб никакви симпоми и пак прокрварив и така дознав за бременоста и не ми ставија инекција оти незнаеле да не е пак ванматерицно.и го изгувив и тоа бебце. по некое време направив тест а тестот бесе позитивен и ми ја пак крварев а не ме оставија на волница туку му рекоа да ставам инекциа за задрзување кај матичниот лека и да го повторам тестот а излезе дека не сум бремена а ставив инекција и теско ми и не мозам да сватам зосто вториот пат не ми ја ставија инекцијата .а сега има веке 3 години поминато и никако не мозам да останам бремена незнам сто да правам .ми установија полицистицни јајници и сум имала и дворога матка и незнма сто да правам .дали инвитро би били ресенирето?
     
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076

    Касно го гледам ова,со оглед на тоа што имаш мутација на Лајден и МТХФР ,најверојатно ќе треба да земаш пред и за време на цела бременост клексан инекции,аспирин,б6,б12 и фолна и се ќе биде во ред .
    :) Јас мислам дека сите испитувања си ги направила,плус мене и хистероскопија ми рекоа и за маж ти спермограм и брисеви,урино култура и крвна слика за тебе.Не се секирај,причината ти е најдена.Лајден предизвикува спонтани ама ете има мила терапија :)
     
  16. arsovskamarija

    arsovskamarija Нов член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Imam edno prasanje vo vrska so plodnosta i bolnite menstrucii.Od oktomvri 2013 godina planirame da sozdademe nov zivot, no neuspesno.Ja poglednav temata za endometrioza,pa se zainteresirav,bidejki otkako dobiv prv pat menstruacija postojano sum so bolki ( koi gi kontroliram so ibubrufen 800 mg /2 pati dnevno ) i naglaseni sipmtomi kako jaka glavobolka,promena vo raspolozenie,zgolemen apetit ,gadenje,bolki vo gorniot del od grbot,iscrpenost i menstrualnata tecnost vo prvite denovi e temnokafeava boja. Pred 2 godini imav cista na jajnik ,no sepak pomina dobro.Isto pred dobivanje imam bolki vo gradite i cesto se potam .Pred sekoe dobivanje se pripremam kako za bolest bidejki nemozam da funkcioniram dokoku ne zemam ibubrufen.(koi mi se predlog od mojot maticen, Bidejki negov odgovor za mojava sostojba bese deka e vo prasanje nasleden faktor. Bi sakala da ve zamolam za sovet kako da gi nadminam ovie simptomi i dali moze da se povrzani so toa sto uste nemozam da ostanam bremena ? Blagodaram odnapred.Pozdrav i sekoe dobro
     
  17. hapyygirl

    hapyygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    4
    doktore da ve prasam seksualno aktivna sum godina ipol i pred mesec ginikoloskite rezulatiti mi bea pozitivni na kandidijaa i na mikro plazma primav terapija ama misalm deka infekcijata ne e celosno izlecliva citav na net sekakvi raboti za ovie infekcija i da ve prasam samo dali predizvikuvaat sterilitet
     
  18. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    здраво, ако може да прашам, дали може жешкото време да влијае на успешноста на инвитрото? Значи добив ваучер преку фондот сега, и еден познат доктор од Ремедика инсистира да почекаме за есен, септември октомври, затоа што јули и август било жешко и не биле успешни инвитрата, а сите 4 инсеминации, за жал неуспешни ми се правени таму, во друга ординација ми бараат нови испитувања, мерење на антални фоликули, за кои до сега барем во Ремедика немам слушнато, а тоа е губење време, а летото сме слободни и јас и сопругот, од есен почнуваме со обврските, молам за ваше мислење, однапред благодарам
     
  19. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Беше порано пракса да не се прави инвитро летно време само поради годишните одмори, нели пошто еден доктор ти го прави целиот процес па да неиспадне еј треба да одам на одмор, а тебе ќе те превземе мој колега...ова го имам разговарано со др од систина и мислам нема везе со успешноста на истото, со среќа
     
  20. ilina08

    ilina08 Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    neznam kako da pisam mi rekoa deka imam dvoroga matka i deka potesko ke zabremenam... veke nekoe vreme probuvame so soprugot dete da dobieme no bezuspesno ke ve zamolam za sovet
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.