1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. niticka

    niticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2015
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
    Почитуван Д-р Трајковски
    Во брак сме 8 години и веќе 7 години активно се обидуваме до дојдеме до бременост но за жал сеуште не успеваме.Ги имаме направено сите испитувања,кај мене беше најден септум и го оперирав во 2012 година,направено имам ХСГ два пати , се утврди дека имам полип па со хистероскопија беше отстранет,имаме превено и генетски испитувања кои се во ред,хормоните се во ред,пап тестовите и брисевите се сите во ред никогаш не е појавено никаков проблем.кај сопругот спермнограмот секогаш варира некогаш подобар некогаш полош.Имаме правено 4 инсеминации кои беа неуспешни и инвтро кое прво беше успешно но во рок од 3 недели се намали БХЦГ и за жал настан спонтан абортус а на ехо се гледаа два плода.Сега се спремаме повторно за инвитро и сите анализи мои се во ред но многу ме згрижи спермограамот на сопругот е со дијгноза necrospermia до сега ваква состојба немаше.

    Ќе Ве молам ако може да ми одговорите каква дијагноза е оваа и што всушност значи.


    Однапред Ви благодарам
     
  2. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
  3. niticka

    niticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2015
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
  4. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    pocituvan doktore jas bev na gak vasa pacientka i vecno ke vi bidam blagodarna zatoa sto mi predlozivte histeroskopija da napravam nova napraviv dr trajanova mi ja napravi i se otkri oti imam septum 13 milimetri i cervikalen polip dali toa moze da bide pricina za spontani abortusi vo 4 i 6 nedela
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.