1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв ми е да се разведам!

Дискусија во 'Брак' започната од newgirl1, 26 ноември 2014.

 1. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Драги феминки, се извинувам за долгиот пост но имам сериозен проблем.Со дечкото кој што бев во врска пред некое време се регистриравме затоа што врската беше за никаде и се надевав дека ќе се промени, но стана уште полошо. Истовремено студираме и двајцата, и неговите цело време се против тоа, сакаат да се отпишеме и да живееме кај нив и цело време прашуваат кога ќе имаме деца, инаку јас сум 22 тој 26, сеуште е рано и сакам да поживеам, но веќе немам никаква поддршка и барам совет од вас.Моите не се за да се разведам и многу сум им лута, викаат дека тешко ќе најдам друг, а што е уште полошо забременив и кога кажав за абортус мајка му кажа дека несака да ме види.
  Моите ми рекоа дека доколку абортирам да си бришам семејство од главата бидејќи нема да можам да имам деца, ќе ме гледале сите чудно и немало да можам да најдам друг. Им објаснував дека се земав со него од страв но тие ми кажаа дека никој после 23-24 не раѓа, и ми викаа дека абортусот е со милиони пари а знам дека не е толку, 1000 или 2000 евра..
  Не осеќам среќа и цело време сум затворена и тажна, сакам да го абортирам но немам поддршка.Што е најдобро да направам? Има ли некаде некоја заштита за жени? Сакам да не ми биде вака, не викам дека не сум крива но немав излез.
  Попуштив навреди, мм на почетокот сегде сам излегуваше, признавам дека не ми е убаво, цело време ме прави неспособна дека незнам да работам по дома и дека немам најдено работа за пари, и ќе полудам..Ве молам за совет!
   
 2. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.087
  Пол:
  Женски
  zosto se omazi oti vrskata bese za nikade?:^) nisto ne te razbiram:|
   
  На koritsaki и Summerlover им се допаѓа ова.
 3. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Затоа што ми беше страв дека нема друг да најдам..Што е сега уште полошо, моите се на негова страна!
   
  На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.087
  Пол:
  Женски
  a kolku vreme ste vejce vo brak?
   
 5. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  3 месеци..незнам што ќе правам.
   
 6. Kala22

  Kala22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2014
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  531
  Зошто си избрзала со одлуката неможам да разберам,многу е лошо кога од погрешни причини стапуваш во брак...Каде е маж ти во целава ситуација,што вели он за бебето ?
   
  На Tainstvenata му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.519
  Допаѓања:
  132.797
  Пол:
  Женски
  vrskata ne cinela pa si se omazila za da ja opravis...pa samo po tri meseci i bremena ostanuvas...mislam deka nekoi raboti treba dobro da se obmislat pred da se napravat,pogotovo koga e brak vo prasanje... ne e igracka sakam pa nejkam....sigurno tvoite imaat dobra pricina za nivnoto odnesuvanje ...ne se plasat deka ke ostanes nemazena -nesto drugo e vo prasanje?!toa i treba da go znaes najdobro
   
  На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.958
  Пол:
  Женски
  A бе, една од најлошите причини за брак покрај она „ни` се згреши“ е надеж дека партнерот ќе се смени. Ама не дека разочарување не можело да се случи по неколку години солиден брак/врска. Може триста фактори да влијаат. Премногу се комплексни овие односи за да се одреди. Вака можеби подобро што порано да се реши тоа. Само треба да се разграничи дали е оваа постојана состојба или е некоја криза... а тоа тешко се одредува.

  И аман од тие муабети „нема друг да најдеш/сите се исти, па има и полоши...“ и сл. Не од шо има исти такви па и полоши, туку од тие муабети многу луѓе седат во бракови во коишто не се среќни и исполнети како што треба. А и те како влијаат во овој свет на асоцијалност и затвореност.

  Како па баш и бременост се случила... :worried: тешка ситуација.
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.632
  Ауууу воопшто не ги оправдувам твоите родители? Каде живеат тие? На 22 години нема друг да најдеш? Здрава, права, образована девојка? Тебе каде ти е самодовербата?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  На senza.parole, anina и danichap им се допаѓа ова.
 11. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Да.
  Сакам да го направам тоа но моите се против, незнам ни што после, не ми се верува дека навистина ќе биде така, затоа што со деца се разведуваат и пак им е ок..Многу ми е страв!
   
 12. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Ако навистина е истиот дечко за кој што си пишувала во љубовни проблеми, бегај со време што подалеку.
  Сега и да ги истрпиш притисоците од околината за останување во тој брак кога тогаш (во најскоро време)ќе ти пукне филмот како што сега ти е пукнат.
  Ако тој на 26 уште е студент и не работи, а тебе те тера да работиш за пари тури му пепел.
  Ништо нема да те обвинуам зошто си постапила така. Најди некоја тетка, стрина некој што ти е навистина близок и побарај поддршка. Не размислувај што после, животот продолжува. Ако пак толку си исплашена за твојата безбедност има центри каде што можеш да пријавиш семејно насилство.

  Ах бре родители. По секоја цена ги втурнувате своите деца во невоља.
  Немало да се омажи, срамота било. Жими мајка.
  Подобро детето да е само и среќно отколку некој идиот да ти го малтретира.
  Или вашата девиза е: Сама си го бираше па сега трпи. Ееее не се трпи.
   
  На Nightwish11, Elissa и tessie им се допаѓа ова.
 13. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.379
  Допаѓања:
  46.634
  Пол:
  Женски
  Значи ние што имаме 24+ години да се обесиме според мислењето на твоите пошо никад нема да имаме деца . :sweat::sweat:

  Како бе вака влагате во брак без визија и без замисла за иднината. Врската не чини па ке се земеме.Врската ако не чини се прекинува додека е време а не се продлабочува со што ке напраите опса опса свадба.

  Браков денес стана шала жими се. Никви вредности,никаква љубов...Не сакам да сум сама,нема да најдам нов па ајде ке се тегавам со шмоглето што сум сега и ке се надевам на подобри времиња. Ц Ц Ц алал да ви е а на храброста. Ја едни штикли коа идам да ги купам 10 пати ги мислам дали да ги земам или да почекам може ке најдам поубави, вие остатокот од животот го решавате со 2 потега па после комшијата е крив што темиве се преполни со вакви постови и жалопојки.

  Што да ти кажеме ти си знаеш најдобро и маж ти каков е ,и твоите дома какви се и најбитно од се ти каква си и што сакаш од животот.Ако не па да дојдеме на гости колективно од Фемина кај твоите и да им кажеме дека на 24 години тек почнува животот а не е крај на свет ако си сам не омажен или неоженет.

  Јаз'к бре !!!
   
  На Marossa, Mimi123, elisabeta и 18 други им се допаѓа ова.
 14. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Визијата ми беше да завршам факултет, но мм викаше не е тоа битно,
  сакав да патувам ми викаа ти требаат 5000 евра најмалце за тоа, незнам како си замислуваш такво нешто
  Сакав да проживеам, ако ова е доволно...
   
 15. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  46.984
  Оф бе навистина тешка ситуација но те молам не се секирај пошто нее добро за бебто секако и за тебе верувај во подобро утро иако е тешко знам но сакам малку да те охрабрам.Види сега во секое лошо има и некое добро можебии доброто кај тебе е тоа што си бремена значи сега е тешко уште тоа фалеше но гледај од позитивната страна можеби тоа дете кее најубавото нешто во животот ке имаш надеж ке живееш за тоа дете кога веке неможеш да абортираш мисли вака.Немој да бидеш под стрес знаеш дека нема добро да биде за двајцата ти и детето мислам.Незнам незнам што да ти кажам друго тешко е кого замислените нешта не се остваруваат но помири се со тоа.
   
 16. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.573
  Допаѓања:
  271.285
  По муабетов делуваш несозрена и неспремна за брак а за мајка па...

  Ти си одговорна за секоја постапка. Ниту некој ти стави пиштол на слепоочница кога се венчаваше, ниту дете кога правеше. Точно знаеше каков човек венчаваш и точно знаеше веројатност за бременост.

  Каков ќе биде бракот никој не знае, ама со кого ќе биде треба да се знае.


  Ај малку собери се и доста со ова ми рекоа она ми рекоа.
  Сите испаднаа криви сега.
  Нема кривец. Реши што сакаш и врши ги процедуралните работи.
   
  На Nightwish11, elisabeta, Marossa и 17 други им се допаѓа ова.
 17. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Девојче/жено. Под итно превземај чекори и напуштај мрачна заедница. Возрасна си за да одлучиш дали ќе го задржиш детето или не.
  Со таков човек како што го опишуваш немаш иднина. Уште малку ќе почне и да те тепа.
  Сепак едно не ми е јасно.
  При очи слепа да бидеш. Зошто?
  Не верувам дека родителите се единствена причина што си влегла во тој брак. Откога имаш пишувано во љубовни проблеми поминати се 2 години. Да беа 2 месеци ајде де. Ама 2 години се период.
  Зарем не увиде до сега дека тој човек не е за тебе.
   
 18. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Можам да абортирам, сеуште има време.
  Инаку мм вика многу фантазираш, многу мислиш..Незнам што да правам
   
 19. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  46.984
  а да нее нешто незаинтересиран за бебето овој твојов така наречен маж, извини за грубоста.
   
 20. newgirl1

  newgirl1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  4
  Заинтересиан е, но сеедно му е дали е рано или касно. На 22 не сум била веќе млада, требало милиони за да имам живот а вака било најдобро роди и чувај. Не сваќа дека сакам да излагам, да шетам мисли дека тоа не е во ред.