Стрес

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    384
    Што значи за вас да се биде под стрес и кои се најчести причини за стресот? Како се ослободувате од него? :)
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    3.269
    Допаѓања:
    25.653
    Јас сум под стрес кога ке си превземам милион обврски, имам еден куп крајни рокови, а не можам да постигнам.

    Како се ослободувам? Никако. Ги завршувам обврските една по една, макар и да доцнам со нешто. Ако треба кратам на спиење.

    Знам некогаш да претерам со јадење, ама не дека ме смирува, туку некако во глава ми е всадено дека кога имаш повеќе обврски повеќе треба да јадеш и да не си гладен за да бидеш во форма. Врска нема, ама ај, не можам против тоа :D
     
  3. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    1.091
    Пол:
    Машки
    Pred se stesot treda da se izbegne...a za da se izbegne treba da se znae sto e stres...
    Stresot sam po sebe ne e ni losh ni dobar...vo eden momen e motivirachki i dava energija.
    a vo drug e nepodnosliv...chovechkiot organizam ima svoj mehanizam so koj se bori so stresot...
    zatoa sekoj chovek razlichno reagira...pa ona sto za eni e stres za drugi e vozbuda i obratno...
    zatoa treba elementarna edukacija za...StresNO...thanks..!

    p.s...za tie shto "preteruvaat" so jadenje...treba da vnimavat shto jadat...
    ......odredena hrana potiknuva ili ublazuva stres...
     
    На Specijalka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    17.368
    Допаѓања:
    36.994
    Hmmm mene ne mi e jasno kako moze stresot da bide motiviracki ili pozitiven. Mislam deka nesto si pomesal so tremata. A stresot se znae deka e negativen i nosi negativni posledici.
     
  5. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    1.091
    Пол:
    Машки
    Mozda...jas samo kometirav...a ne educirav...
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    17.368
    Допаѓања:
    36.994


    Pa mene bas taka mi deluvase,kako educiranje.Samo vo pogresna nasoka. Ako ne si informiran ili educiran dovolno za nekoja tema pa i ne mora bas da se oglasuvas.pozz
     
  7. Pepelashka

    Pepelashka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    11
    "Pred se stesot treda da se izbegne"

    Jas sum pod stres sekogas koga imam sesija na fakultet! Ako gi izbegnuvav site sesii dosega....... :lol: :lol: :lol: se zezam, ama navistina ne znam kako bi go izbegnala ovoj stres!
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.370
    Допаѓања:
    14.711
    Зошто да се избегнува стресот?
    Јас викам подобро да се соочиме со него, да му се спротивставиме и да го поразиме.
    Затоа шо ако логично размислуваме, од стрес не се бега. Секоја ситуација повеќе или помалку содржат одредена доза на стрес во себе. Не можеме ние од секоја ситуација да бегаме. Е сега освен ако се ставиме во карантин, мада шо за мене тоа би било уште постресно.
    1. Откриј го изворот на твојот стрес
    2. Анализирај го и одлучи зошто те доведува до стресна ситуација тој извор
    3. Елиминирај го по брза постапка со тоа што ќе ги насочиш мислите кон она што е спротивно на изворот

    Епа со среќа стресаџии. :D
     
  9. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    1.091
    Пол:
    Машки
    ...pa i ne mora bas mene da me gledash...
    ...glej si go zdravjeto...me razbirash.!?
    ...StresNO..! nikako ibegavaj..!
     
  10. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.899
    Допаѓања:
    9.136
    Пол:
    Женски
    Joga e lekot za stresssss,zemjotresss:)
     
    На Muffin.Love и Leticija-petrolicka им се допаѓа ова.
  11. Sarka

    Sarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vaka mojot stres e golem koga ke mi spomnat pari neznam zastoo...jas nekogas ne sum patela od nisto sto e vrzano za pari sekogas mojte mi pruzuvale se sto mi treba ali stresot mi e navistina golem koga ke mi spomnat pari....Isto taka imam stres koga ke pomislam deka nemam momce i deka sum sama skoroo edena godina i so toa pomisluvam deka sum grda...imam 15 godini i uzasno sum pod stres zaradi gluposti zatoa ve molam za pomos.

    ODNAPRED BLAGODARAM
     
  12. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    41
    кога ке си под стрес поспиј 10 мин пиј шумлива таблета кафе само да не е многу јако ако имаш дечко јави му се на 1 мин и ке се смириш
     
  13. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    812
     
  14. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    12.382
    Пол:
    Женски
    jas sum rodena so stres kolku go mrazam a nikako da go otkacam
     
  15. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    2.857
    Допаѓања:
    3.610
    Стресот ми се јавува кога имам многу обврски,имам многу за учење,се карам со дечкото....и сл. :)
     
  16. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    60
    :) nisto novo .sekojdnevna rabota e stresot vo denesno vreme. so ubrzanoto tempo na ziveenje ,bezrabotica,bezparica,kup problemi i sto ke se ocekuva da bides ili bidam hepi. :devil: :envy: :@ ;( no hrabro samo napred do kaj ide neka ide posle ke mu ja mislime :)
     
  17. vidanka

    vidanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    10
    Kje ve molam, ako postoi cove sto gi osekja moite simptomi da pise nesto...:((, Pred 3 god doziveav mnogu golem stres, otkako zaminav na fakultet, a nezz zosto.., Imav cesti napadi na panika sto seuste od vreme na vreme se pojavuvaat, brzo cukanje na srce, tezina vo gradite...mislev deka vo sekoj moment kje dobijam udar, sto mi veva uste pogolem strav... pocnav da osekjam srceva aritmija, preskog, odev na 390 kardiolozi (Filip II, i mn dr) da ne imam srcevi problemi, no jas seuste ja cuvstvuvam taa aritmija i denes, bolka vo gradite, bolka vo muskulite, i sekogas mislam deka imam problem so srceto. Procitav mnogu literatura na ovaa oblast, i sekogas koga citam se zaplasuvam deka i jas kje doziveam srcev udar, ve molam pomognete..dali ima nekoj sto istoto go cuvstvuva... Isto taka cuvstvuvam gusenje, posebno koga treba da zavrne ili koga e vlazno vremeto, a ispitav i astma, ama nemam :((((9
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    3.563
    Допаѓања:
    16.002
    Пол:
    Женски
    Виданка, според мене страдаш од анксиозност еве овде zdravstveni-problemi/anksioznost-t580/650.html има многу девојки кои страдаат од истото, ќе прочиташ за многу искуства.
    П.С Си била ли на психолог за тоа ??
     
  19. vidanka

    vidanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    10
    sekako deka sum bila, no sekogas mi velat deka e do mene i ne mi preporacaa povekje psiholog, no tie cuvstva me nadvladuvaat...
     
  20. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    460
    Pa i jas custvuvam nesto takvo , nekoja si vozbuda pocnuva da mi ripa srceto duri do grlo mi ode mislam ke mi ispadne i sekako ocekuvam udar i uste poveke se plasam so samata pomisla na toa. Neznam kako da go odbegnam toa , duri i nekoj nekogas da mi kaze nesto ja odma se vozbuduvam iako ne e strasno toa. Se proveriv i ja so srceto , a sega sakam i vo Filip II da odam. Ama celo vreme sekoj den mi e toa vo glavata, koga go citav ova sto si go pisuvala se zacudiv isto kako jas da sum go pisela. Neznam sto da ti preporacam ne sum doziveala nekoj golem stres za da mi se povtoruva tuku ete ednostavno i samata si go pravam filmot vo glavata i odma mi cuka brzo srceto. :( . Bi trebalo da na se zamarame mnogu za se i da ne sme pod stres najverojatno, pozz