1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тахикардија?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Magnolija, 18 март 2010.

  1. mesage

    mesage Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    lilit i mene toa sekogas mi se slucuva, samo stojas nemam nizok pritisok .jas mislam deka najmnogu e od stres ili strav ili pak mozi e od vremevo. a ne e loso i da si pojdis na lekar kolku da ne mislis
     
  2. Page

    Page Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    359
    Нема по грдо чуство од тахикардија проследена со анксиозност, паничарење дека секоја вечер ке имаш тахикардии, па неможеш да спиеш хронично ненаспан. Го имам искусено ова периодот кога прв пат раскинав со мојата "демек нај голема љубов"... ух ужас добро 4-5 месеци. Дојдов до кардиолог не се издржуваше. Сите можни тестови ги направив да не имам срцеви проблеми Боже Чувај и кога дојдоа резултати се што можев испитав докотрот ми рече двојченце имаш здраво право срце, пробај малце да се смириш психички. Е не ми беше јасно како тоа ништо не ми е, а имам УЖАСЕН ПРОБЛЕМ. Но проблемот бил во мојата глава дефинитивно ... Се е до мозокот што би рекле старите ... Ззтоа без паники, се се средува , освен недај Боже ако е нешто вродено или незнам нешто што мора да се третира. Сакајте си ги животот, ни една нервоза не е вредна да ви го нарушува здравјето и расположението.
     
  3. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    И јас бев кај разни доктори и ми рекоа дека ми е се на нервоза :( што е најтрагично, не ми ни кажаа што да пијам кога ке имам напади, а во денот имам најмалце 5пати што многу ми смета... :|
     
  4. Keti-26

    Keti-26 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    Јас имам 14 години и имам тахикардија. Ја добив пред околу една година. Бев многу уплашена од тоа затоа што многу брзо се заморував, и кажав на мајками и таа ме однесе на лекар. Таму не можеа да ми ја откријат причината за тахикардијата и ми препорачаа да одам во Скопје во државна. Мајками ме однесе во кардиохирургија Филип Втори. Се ми беше нормално осен што срцето забрзано ми чукаше. Носев холтер кој 24 часа ја снимаше отчукувањата на срцето. Ми рекоа дека најверојатно сум ја добила од пубертетот и дека можно е и самата да исчезне но сепак сеуште ја имам..ТАКАДА НЕМОЈТЕ ДА СЕ ПЛАШИТЕ НЕМОРА СЕКОГАШ ДА ИМА НЕКОЈА ПРИЧИНА ЗА ДА ЈА ДОБИЕТЕ И ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР :) Позз !
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    драги феминки јас тој проблем го имам скоро 2 години можам да речам срцето ми лука ненорламно еден пат кога ми чукаше претерано броев колку пати во минута ке ми одчука и беше неверојатно 110 пати во минута :( :( не верував пак сметав и измерив со апарат за притисок со оној кој го мери и одчукувањето на срцет, не само кога нешто работам и кога лежам срцето од еден пат почне да ми чука премногу брзо, а кога одам :@ 10 мин ке одам и срцето мислам до устата ми дојде од чукање и однеможувам да дишам а никогаш немам отидено на лекар за срцет ми е страв шо ке ми кажат но веке неможам да го поднесувам тоа пре пре претерано лукање у денот по 10 пати или повеке ке ми се случи а некогаш и долго време не ми престанува
     
  6. semiha

    semiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    zdravo na site,i jas imam problemi so cukanje na srceto bev na kardiolog napraviv dva ekg i eho se mie dobro so srceto ama pak mi cuka brzo ne mozam na noze da sedam i mise tresatt racete na znam sto da pravam mnogu se plasam,i vo krvta se dobro mi izleze pomognete mi ve molam mnogu se plasam,,,,,,,
    :(
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Мислам дека ти е паничен напад , не се плаши повеќе информирајсе овде zdravstveni-problemi/anksioznost-t580/
     
  8. semiha

    semiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    fala mnogu elizabeta sto da pravam pijam magnezium celo telo kako da mie na grc ne znam sakam da idam na ortoped deka ne mozam dobro da se dvizam od grbot mislam deka od toa srceto mi cuka brzo ako nekoj znae za ova neka me informira pozdrav
     
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Такви грчеви се ствараат и од анксиозноста ,е сега незнам кај тебе кава е ситуацијата ,ако подолго време си под стрес како последица се јавува анксиозноста и со себе носи секакви физички тегобии ,и се ке те тера да мислиш дека имаш физички проблем ,но сето тоа е на психичка база.Можеш да посетиш психолог
    ке утврди дали се работи за анксиозна состојба ,но сепак јас мислам дека е анксиозна состоја,трудисе повејке позитивно да размислуваш ,прошетки почесто прави и ке се среди се не е ништо страшно поздрав4е ;)
     
  10. mariamagdalena

    mariamagdalena Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    zdr na site, ve molam za sovet, vo poslednive dve nedele cuvstvuvam nenadejno zabrzuvanje na srceto, koga sedam, ili se slucilo i od spienje da se razbudam pa da mi zabrza, jas sum studentka i neznam dali e toa od stres zato sto sum vo period na ispiti ili e nesto drugo, dali i vam toa vi se desiloo....molam za sovet
     
  11. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    На сестра ми кога беше напната заради испитите и се имаше случувано, а има 24 години,беше на лекар и кажаа дека ништо не и е.Мајка ми е со тахикардии секој ден, и била на лекар и оди,и и викаат дека е ок ништо дека не и е и често е да има тахикардии зашто незнам како и кажаа нешто со срцето,ама тахикардии има од 35 години па се до денес и навикната е одма пие шекер и вода и некое апче појма немам како се викаше...
     
  12. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    Proveri ja tiroidnata zlezda.
     
  13. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Или можеби си анксиозна ,што немора да значи ,но сепак провериси
     
  14. mariamagdalena

    mariamagdalena Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Vo oktomvri napraviv krvna analisa i tioridnata ja proveriv super bese, se nadevam deka ne e toa, a mozda bi mozelo da bidam i fizicki poaktivna, sto mislite vie?

    [mod-kirilica:iqnqnckz][/mod-kirilica:iqnqnckz]
     
  15. bile-v

    bile-v Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Навистина е многу непријатно чувство оваа тахикардија,човек неможе убаво да функционира :( Кај мене периодично се појавува тахикардија најмногу поради стресни ситуации,загриженост,анксиозност,паника... Бев на кардиолог 3-4 пати, направив преглед,ЕХО и ЕКГ,имам здраво срце,структурно нема никаков проблем се е во ред.Докторот ми вели премногу си емотивна,се си ставаш на срце си ја стегаш душата за се и сешто,затоа ти се јавува забрзана работа на срцето тоа е на психичка база,физички се е ок.
    Ама толку е грозно кога срцето чука 110 па и повеќе некогаш,ми препиша мене кардиологот таблети пропранолол да се напијам четвртина кога го чувствувам тоа срцебиење и ми се смирува,а кога е до 95 пулсот земам повеќе бедоксин две одеднаш и се смирува и така. Во секој случај ми е страв од тахикардија се си мислам срцево ќе ми излета од гради,можеби не е опасно ама понепријатно чувство нема :( Сум проверувала и тироидна на неколку пати,резултатите беа во ред,значи не е од таа страна предизвикана, најмногу од стрес ;(
     
  16. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    незнам дали овде да пишам можеби е глупо оваа прашање
    последниве неколку дена кога си легнувам 10-15 така лезам немозам да заспијам и мислам кога дишам побавно дишам срцето мислам побавно ми чука незнам дали тоа е психички што мислам да ен ми е нештоо ова она??? и слично јас мислам дека е само што мислам си го развивам филмот хах?
    има ли ви се случувано
     
  17. SmileAlways

    SmileAlways Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Ништо не ти е едноставно не мисли на тоа, мисли на убави работи пред спиење и се ќе биде во ред, инаку нормално е побавно да работи срцето кога човек си легне - се успорува и дишењето и работата на срцето :)
     
  18. SmileAlways

    SmileAlways Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Од стресот ти е најверојатно, ќе видиш дека ќе помине после испитите :)
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Мајка ми има тахикардија,ама има нешто проблем со капаците на преткомора така некако,а ете мене на систематски пред 2 недели ми рече докторката дека имам тахикардија ,да си испитам тироидна и да направам ехо :( Сигурно сум наследила од мајка ми.
    Инаку точно дека се јавува од стрес,само незнам ќе треба да испитам дали цело време сум со тахикардија или само при стрес ми се јавува(пр.кога правев киретажа ми беше над 120 ,се исплашив нешто да не ми се случи :( )
     
  20. majce90

    majce90 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    abe luge jas imam puls 120 125 vo minuta ama ne sekogas.mislam deka srceto ke mi izleze,na lekar mi vikaat od nervoza ti e i od stres bidejki so tiroidnata i krvta se mi e vo red.racete i nozete mi se potat nenormalno i skoro sekogas mi se modri ili crveni(od kapilarite)a inace panicar sum golem,mnogu se plasam i bas koga mi pravea ekg mi skoka pulsot od vozbuda na 120.za se se sekiram,za se se nerviram a znam ne treba.sega za sega doktorot mi rece samo bedoksin bidejki za brzo mi se stabilizira pulsot,znaci samo koga se vozbuduvam ili plasam.pritisokot mi e super 125 so 70/80 a pulsot 100ka,120,125;))
    pa posle vie ste imale puls golem :))