1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тајна врска-за или против

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srcuff, 24 февруари 2011.

 1. srcuff

  srcuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  во случајов се работи за моја помала сестра која има дечко со кого иде 3 месеци тајно...од исти клас се и несакаат да се расчуе нивната врска поради бившиот на сестра ми бидејки откако раскинаа таа одма се фати со сегашниот (и као сега да не му дојде нагло, да не го повреди).Арно ама дечкото е изгледа нетрпелив и сака сите да знаат...сите негови другари ''случајно,, као дознале и сестра ми прилично многу се налути на тоа...дали има место за паника? дали треба да ја расчујат нивната врска? сте ли за тајни врски???
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  тајна врска-за или против

  Сакале ти е или не...секако ќе се дознае.Бившиот е бивши (минато свршено) и нема што да се крие од него, сегашниот веројатно не сака да биде резервен план па нормално сака да се знае дека се во врска.Значи дека сестра ти е таа која мора да реши или ќе биде официјална и јавна или тајна врска (која може и да заврши не славно).
   
 3. Maat

  Maat Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2011
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  тајна врска-за или против

  Се согласувам со julie77

  Кога тогаш сакала таа или не сакала, ќе дознаат сите. И тогаш нема да биде баш добра ситуацијата зошто како прво нејзините другарки ќе и бидат лути што не им кажала барем нив, а и многумина ќе се прашуваат зошто се кријат.
  Тој згрешил што им кажал на другарите без претходно да разговара со неа. А што се однесува на бившиот - па тој не ќе ги изеде ако дознае дека се заедно. Тој нели си имал шанса. Не им е успеало - затоа и е бивши.
  Подобро да не продолжуваат со криењето, зошто на пример - ете: имаат тајна врска од една година и одлучуваат и јавно да ја покажат својата љубов. Во тој случај, ќе бидат ли спремни за тон прашања: Зошто криевте? Имавте ли проблеми? Како успеавте да истраете? итн...?
  Мислам дека нема да бидат.
  А за љубоморните - такви личности ќе има и врската да не е тајна.
  Затоа тоа подобро да се спречи отколку да се лечи :*
   
 4. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  тајна врска-за или против

  Бившиот секако ќе биде повреден, посебно ако ја сака. Е, сега дали по една недела или еден месец сеедно.А и велиш заедно се три месеци.Не е тоа една недела или еден ден.Поминало време, колку-толку, Можеби ова пак ќе го мрдне бившиот да продолжи понатаму , посебно ако е некој од оние кои се залетуваат и по крајот дека кога тогаш пак ќе се смират. Знаеш како велат, ниедна тајна, не е трајна. Нема ништо лошо во тоа да сестра ти да си започне нова врска. Јас во принцип не сум за тајни врски кои никогаш не остануваат баш тајни. Другарите негови секако знаат, што значи клопчето почнало да се тркала.
   
 5. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  81.243
  Пол:
  Женски
  тајна врска-за или против

  а бе што сте се уплашиле толку многу секој има право да си одлучи со кого ќе оди па не станува збор за брак одетеси слободно со кого сакате јас лично не сум за тајна врска оти сепак еднаш се живее уживајте
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  тајна врска-за или против

  Многу сум против тајни врски воопшто. Другарка ми „тајно“ оди со дечко и веќе 3 години. Кај неа ситуацијата е малку комплицирана, па мора да се крие и од нејзините и од неговите. Внимаваат каде излегуваат, како се однесуваат, да не ги каже некој, кога одиме ние кај нив секогаш не предупредуваат да не ни се испушти нешто, а они као демек се другари. Многу лоша работа!

  Сестра ти нема потреба да се крие, можеби на бившиот нема ни да му биде гајле ако она веќе си фатила дечко. Поминале повеќе од 3 месеци, нека си се стави In relationship на фејсбук и завршена работа :lol:
   
 7. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Имав и јас ваква врска кога бев помалечка.

  Си фатив дечко, не се гледавме јавно некое време, земајќи предвид дека со бившиот мој си имав проблеми... ме прогонуваше и по телефон, и дома на врата доаѓаше... и си помислував дека спас ке нема. Нејќев на новиов да му кажам да не направат некоја дешавка сериозна.
  После месец дена, забележав дека ми се смачи, па си почнавме јавно да си излегуваме... кога оп-во кафиќ му доаѓа на новиов, го трга на страна, и му вика... е бато, не си ти крив... Демек јас сум расипаната, па и новиов ке си пати со мене. |( :fubar: Испадна на крај да си речам, за ова ли си ја мачев врскава, самата себе и дечково нов? |(

  Инаку, за случајов, ако решила сестра ти да е со типот, нека си оди и ич нека не бери гајле за бившиот. Нека не се секира дали ке го повреди, зашто тие веќе не се ништо, па нема основа да би го повредила. Реално, можеби тајната врска носи и поголем степен на адреналин, па и поинтересно може да испадне дека им било така, но од друга страна, многу е поубаво чувството да можеш љубовта своја да ја гушнеш или бакнеш каде што ке ти се присака.
   
 8. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Па, тајна врска и не може да е тајна засекогаш... Кога тогаш ќе се дознае... А како што и сама кажуваш веќе поминале три месеци од кога раскинала со бившиот, тоа и не е баш краток период...Верувам дека бившиот има преболено..
  Јас не сум за тајни врски, има возбуда во тоа, навистина, но сепак, со време се дознава, ништо не останува тајно и скриено...
   
 9. pepelashka.20

  pepelashka.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  18
  И јас имав тајна врска. Се криевме 1 година а живееме многу блиску и навистина беше тешко да се сокрие. Еден ден собрав храброст и кажав дома сокого сум во врска и моите вакви :o :o :o Додека се криевме ни беше многу поубаво, после се се измеша. Ниту неговите ме сакаа ниту моите него. Ама јас издржав се цели 3 год. Имавме многу проблеми, но заради таа голема љубов јас простував се. На крај тиквата пукна :rofl: и подобро! :) Не ме заслужувал дечкото никогаш.
   
 10. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  Па не сум за. Зошто цело време да бидеш на штрек, истовремено да имаш грижа на совест и слично. Глупости ми се тоа и детска работа, слободен живот живееме во време во кое секој си прави што сака. Сега ајде да идеме по подруми да не не види некој. Свашта.
  Другарка беше во тајна врска со новопечениот, затоа што и беше бивш на нејзина најдобра другарка со кој имала нај‘љубовна‘ историја. Може и тоа неетички и неубаво, ама кога веќе биднало и не може undo да се напраи, не ја глеам фрката. И си се криеја 3 месеци, се гледаа на 2-3 места, и во други населби каде што немаат познаници заеднички. Се додека не собра храброст да и‘ каже на другарката. Ипак не сме мали, праиме детски работи од што ни е досадно изглеа.
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Јас сум против криење на врската, од причина што кога тогаш се се дознава. Освен тоа, постои напнатост, грижа на совест... Тајната врска не останува таква засекогаш, а кога ќе се дознае може да стане дури и полошо.
  А бившиот е бивши нели? Не верувам дека тој е толкав проблем, сигурно и тој си продолжил понатаму со животот.
   
 12. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Кога веќе раскинале со бившиот, таа не треба воопшто да се замара за него. Си има свој живот и поарно да си ја одржува врската како што треба, секако не мора целл свет да знае, но и да не се кријат.
   
 13. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  76
  ништо не останува тања а и уствари која е убавината да мораш да се кријаш дали ќе те види некој да не можиш слободно да излезиш и да се држиш за рака. бившиот останува во минатото нема шо да се крија од него
   
 14. Dzverche

  Dzverche Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  37
  јас се криев 4 месеци со тој што ми е сега дечко но мојата ситуација не беше криење од бившите туку јас не сакав да кажам на некој др т.е на никој ни на мајка ми ни на сестра ми зошто нз што сакав ми беше убаво со него а не го сакав,и затоа сакав да си ја пробам среќата зошто знам дека не може преку ноќ некој да засакаш мораш да го запознаеш :) така да моето криење се исплатесе сфатив дека сум заљубена и дека тој е човекот што ќе ме направи среќна,:)
   
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.922
  Допаѓања:
  75.483
  Пол:
  Женски
  Јас сум против. Ако врската е тајна тогаш не треба ни да ја имаш.
   
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.801
  Допаѓања:
  25.050
  Пол:
  Женски
  И јас имав тајна врска на времето знаеа само најблиските другари и другарки , прилика - не се осекавме спремни да кажеме на цело школи дека сме заедно :lol: по месец-два неможевме да се криеме веке и си се гушкавме јавно ( пред професори и директори не секако :tmi: ) :lol: инаку да предизвикува адреналин иако е детска работа :rofl:
   
 17. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Против нормално. Од кого да е тајна? Од кого да се криете? |(
  Освен ако не изневерувате...
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.465
  Допаѓања:
  155.003
  Пол:
  Женски
  Зависи од типот на тајна врска.
  1) Ако се работи за училишна детска љубов, за некои нивни морали, да е интересно и се тоа, зошто да не? Зошто навистина е интересно, а воглавно ништо сериозно, па зошто да се расчуи?
  2) Ако некој се обидува да најдиш нешто сериозно, гледа нешто сериозно во партнерот, го сака и планира иднина со него ама врската ја држи тајна - е нема смисла. Ако повозрасни личности или барем после средно (па и во средно) се обидуваат врските да ги држат тајни, е апсурдно. Сакаш или неќиш? Заедно сте или не?
  Сум имала „тајна“ врска, па неможам да речам ни таква, сите знаеа освен моите дома ама јас со дечкото иднина не гледав, несериозна врска, онака колку за провод, а ако некоја тупи време со некој тајно пропушта и за себе мн шанси, ама и за него. Или пак си ги надохнадуваат во слободно време, неможиш да знајш.
   
 19. mila1111

  mila1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  486
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
  Сум за, ако врската ви е на почеток не гледам тука ништо лошо, едноставно може треба малку време да си дадете, подобро да се запознаете, па кога ќе мислите дека вашата врска е ок и би имала иднина, тогаш би било идеално време да го претставите вашиот дечко.
   
 20. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.811
  Пол:
  Женски
  Според мене секогаш сум ЗА тајна врска. Бидејќи така никој нема да се меша во врската. А би го претставувала како другар или добар колега.
   
  На BoyL и Дискретниот им се допаѓа ова.