1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестови за бременост

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Hadzi-Lega, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Д-р Марија Хаџи-Лега одговара на прашања поврзани со тестови за бременост.
   
  На Ribica1307 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Почитувана д-р. Хаџи-Лега,
  би сакала да ве замолам за неколку информации.
  Бремена сум 13та недела, ме интересира
  -на колку време се прави проверка на крв и урина во текот на бременоста;
  -дали има нешто што би можела да го пијам против болки во зглобовите(конкретно од колковите надоле, значи цели нозе). Болката која ја имам е дефинирана со дијагноза реума, која потекнува од хронични крајници кои ми се од мала.
  -дали постои нешто со што би ја зголемила циркулацијата, зошто постојано ми е ладно?
  Се надевам дека се обратив на вистинското место(со оглед на тоа што го сфатив од објаснувањето, кој доктор за што ќе одговара)

  Ви благодарам
   
 3. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Ме интересира кои тестови се прават за да се потврди бременоста на лекар?
  Дали е ехо, преку крв....? Навистина не знам. :$
   
 4. deprimirana

  deprimirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  2
  Здраво :) јас сум бремена 3 недели и некој ден... :) имам проблеми со гадење и повраќање... :puke: и незнам веќе што да правам многу ми е мачно па денес докторот ми препиша Торекан апчиња... па се напив малку ми помина...се надевам нема да има проблеми ... :^) би сакала да ме советувате и вие што друго би можела да применам против ова ... Поздрав фала
   
 5. KlaraKF

  KlaraKF Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Би сакала да Ве прашам:
  Бремена сум 8 недела, и со земање на брис ми се дијагностицира позитивна хламидија, докторот каде што ја следам бременоста ми препиша Азитромицин таблети*3 и Еритромицин вагиналети *7.
  Разговарав со повеке други гинеколози и сите ми рекоа да не пијам ништо бидејки било многу рана бременост, но исто така сметам дека хламидијата може значително да му наштети на плодот :( Засега користам само вагиналети-еритромицин а Азитромицинот не ги пијам.
  Ве молам да ми одговорите дали хламидијата е опасна и дали морам да ги пијам таблетите, или што да правам ????
  П.С: Ова ми е прва бременост
   
 6. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  153
  Прво сакам Вас и на фемина како најдобар сајт да ви се заблагодарам за оваа прексрасна идеја...и дека сум ви многу благодарна за помошта која ја нудите.

  Имав незаштитен сексуален однос,и по 12 часа се напив норлево,потоа имав болки во полојната а по 4дена добив менструација и тоа нормална...малку ми беше како изцедок.....дали тоа значи дека бев зачната дека добив менструација и дали значи дека е спречена бременоста?Направив тест после 10 дена ми излезе негатвиен,утре ми е 14 ден и ке направам повторно...Дали можам да бидам сигурна дека не сум бремена? :worried:
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ladymg

  ladymg Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  Консултации со гинеколози

  dali e mozno test za bremenost da e negativen radi nastinka ili belo pranje? napraven e po dva meseci, iako dobiv dva menzisa no bea poslabi malku. sega iam bolni gradi ts bolki treba da dobijam za nekoj den. pamoznoli e pod va meseci da e nagativen lazaen test radi nastinka ili belopranje?
   
 8. tonkica

  tonkica Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Поздрав и голема подршка за темава Прашај гинеколог. Моето прашање е како да бројам кои ми се плодни денови. И кога имаме односи со сопругот голем дел од спермата истекува надвор. Како можам да задржам повеке од спермата во мене. Веке подолго време се обидуваме да останам бремена. Дали тоа има некакво значење. Инаку сум била на гинеколог се е во ред хормонално само имам полицистични јајници.
  Би благодарам.
   
  На katja.d му/ѝ се допаѓа ова.
 9. KlaraKF

  KlaraKF Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0

  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 0%B2%D0%B8
  na ovoj link imas kalendar na plodni denovi.
  i mnogu bitno e koga imas odnosi so mazot ti - da ne pravish bebe, tuku da VODIS LJUBOV I DA UZIVASH!!!
  i posle se edna pernica na kolkovite i nozete u vis, potpreni na zid ili slicno.
  Pozdrav
   
 10. katja.d

  katja.d Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Kога имаме односи со сопругот голем дел од спермата истекува надвор. Како можам да задржам повеке од спермата во мене? Веке подолго време се обидуваме да останам бремена. Сега веќе две недели не ми е добро, притисокот ми е многу низок(кој секогаш ми бил нормален), постојано ми се темни, лошо ми е во градите. Направив тест за бременост преку крвта, излезе негативен. Мензисот ми доцни неколку дена ( не знам точно колку). А навистина сакаме дете. :( Однапред благодарам.
   
  На Vikiliks и xasna им се допаѓа ова.
 11. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Pocituvana trudnica,

  So ogled na toa deka ste vo 13 g.n.,bi vi preporacala dokolku prethodno ne ste go napravile da napravite skrining vo prv trimestar za hromozomopatii(najdocna do 13+6 gestaciski nedeli).Kontrola na krv i urina vo bremenosta se pravi kaj maticniot ginekolog i toa krvna slika za skrining na anemii vo bremenost(prv i vtor trimestar) i na sekoja poseta kaj maticniot sediment na urina(otkrivanje na proteinurija i bakteriurija).
  Za reumatskite tegobi bi bilo dobro da napravite konsultacija so reumatolog.
  Za dopolnitelni informacii slobodno obratete se.

  So pocit
  Dr Hadzi-Lega Marija
   
 12. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  153
  а дали ке можи да добијам одговор,пооре го имам наведено мојот проблем?
   
 13. penelope7

  penelope7 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Zdravo! Bi sakala da ve prasam dali e mozno da sum bremena? Imavme odnosi so decko mi 2 dena odkako mi zavrsi menstruacijata i toj svrsi vo mene, toa bese tocno pred 5 dena, a deneska zabelezav edna tocka krv. Dali e mozno da krvarenje od implantacija? I za kolku vreme mozam da napravam domasen test za bremenost?
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  ^
  И мене ми се случувало неколку пати, па беспотребно се трескав од земја од нервози. Не мора да значи дека е бременост. A инаку домашен тест за бременост можеш да направиш веќе првиот/вториот ден сабајлето од (евентуалното) доцнење на твојот следен циклус, иако има другарки кои ми викаат дека можело да се прави веќе две недели по самиот однос и да даде точен резултат. Јас сепак мислам дека првово е посигурно.
   
  На penelope7 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gardenia

  Gardenia Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Почитуван Д-р Хаџи-Лега,

  Оптрилика 7-8 месеци се обидуваме да останам бремена. За да имам сигурна бременост направивме тестови, целосен гинеколошки преглед, урина, крвна анализа со повеќе од 20 испитувања, се беше одлично. Менструален циклус, плодни денови, не се сеќавам некогаш да ми задоцни дури ни ден.
  Но, мојот сопруг пред 6 години беше дијагностицирано тромб на левата нога и опериран (грутката беше сопрена скоро до препоните), па бидејќи тогаш има правено многу испитувања, докторот рече дека сега нема потреба, штом тогаш било се ок. Одтогаш секојдневно пие по едно апче за регулирање на крвта. Покрај тоа, веќе со години пуши и пие многу кока кола. (сигурна сум дека и ова има удел во целата ситација)

  Искрено, би сакала да Ве прашам, колку може сето ова да влијае на квалитетот на спермата, и на неуспешните одбиди за забременување?

  Ви благодарам,

  Имајте пријатен ден
   
 16. vanila20

  vanila20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Ve sledam veke podolgo vreme , no konecno da vi pisam ,:D imam eden problem za koj se nadevam ke dobijam sovet ,koristam kontracepcija JASMIN , veke 2 godini , nikogas ne sum imala nikakov problem dodeka sum koristela ,ednas mi se sluci zaradi nevnimanie dur gi koristev da si napraam problem pa da dpbivam na dve nedeli megjutoa i toa se resi , posle toa pak gi koristam. Se prasuvam dali e mozno da sum bremena so koristenje na jasmin a da dobivam ciklus, veke tri dena osekam neverojatna bolka vo gradite duri mi se povraka , DA NAPOMENAM NE MI KASNI TUKU SUM VO TEK NA PIENJE NA APCINJATA, dobiv i prethodnite meseci no predhgodnive dva mi bese pokratok ciklusot za 2 dena od prethodno, drugi simptomi nemam , ne mokram cesto , nemam zapek , ne mi se povraka nautro , ne spijam premnogu , no i apetitot mi e zgolemen , i jas sum popravena nekoj 2 kila ( ne se mnogu no nemozev da se popravam mnogu dolgo vreme ) dali i ako sum trudna a neznam plodot bi bil osteten od apcinjata? mnogu sum zagrizena pomagajte , isto pred 3 meseci pravev pap test, pomina super imav malo zgolemeno belo pranje mi prepisaa ginodaktarin , ne se razbiram mnogu mnogu za papot - dali ako bi bila trudna bi zabelezile?dali e vozmozno na bilo kakov nacin da se sluci da ostanes bremena pokraj takvi pacinja fala odnapred :D
   
 17. vanila20

  vanila20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0

  ne se sekiraj , treba da se pogodi ploden den tocno no toa ne znaci deka ne treba da vnimavas , za takov slucaj ima apce vo site apteki mozes da go najdes se vika DEN POTOA! ako se sluci belja go pies toa i nemas gajle :D no ne e preporaclivo pojse od 2 pati vo godinata zatoa sto mnogu e jako :D
   
 18. vanila20

  vanila20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  a test za bremenost posle 2 nedeli ako mozes da izdrzis :)
   
 19. Tamarra

  Tamarra Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира кои тестови се прават за да се потврди бременоста на лекар?
  Дали е ехо, преку крв....? Навистина не знам... и како оди сето тоа ??

  Благодараам :)
   
 20. rainbow333

  rainbow333 Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ako moze da mi kazite dali sum bremenana posleden pat dobiv menzis na fev a posle toa na pocetok mart imav odnos ,i a od januari 2012 nastinav mn so temperaturi celo vreme imunitetot mi opadna i krvta slaba i zelezoto, pa primav lekarstva zada ozdravam i od fev nemi e dojdeno eve veke sme juni mikasni mnoguu napraviv 3 testa od koe 2 navecer a 1 nasabajle i site 3 pokazza deka se negativni znaci deka nesum bremena ,no seuste postoi dilema zosto olku mi kasni od sto moze da e toa dali moze dasum sepak bremna ipokraj toa sto 3 testa bea negtivni ili se raboti za nekoe hormonsko poremetuvanje od mnogute primani lekarstva
  Ve molam itno odgovoretemi
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.