1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонални нарушувања

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. jassna

    jassna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Здраво почитуван докторе. Од мојата 14та година до денес 22 немам менструација. Пред тоа имав мн обилна менструација која знаела да трае и повеќе од 7 дена. Мојата прва терапија ми беше Диане 35 мојата матична ми ги препиша да ги пијам 1 година, и случајот не се гледаше како сериозен бидејки бев млада и мала. Ги пиев и добивав редовно со апчињата, по една година ми ги сменија апчињата на Јасмин демек биле поблаги и поефикацни. Ги пиев и тие - го имав истиот ефект, ако пиеш апчиња имаш циклус ако не нема да добијам. Ми здосади на мали години цел живот да го поминам со апчиња и решив да ги прекинам, бидејки до тогас ми правеа само ехо бидејки немав сексуален однос сеуште. По прекинот почнав да се дувам во стомакот за секој бев како бремена жена, и тешко живеев. По пауза од 2 години пак собрав сили и отидов на гинеколог тогаш бев околу 18-19 год и повторно ми ги препишаа јасмин но сега почнав да правам секакви испитувања на моите хормони. Бев кај повеке доктори но ниеден незнаеше што се случува со мене не им беше јасно па така ме пратија во Скопје на испитувања, пракаа и крв по странските земји бидејки овде тие апарати не ги имало итн. Бев во Св. Лазар таму посериозно си ја сватија работата и ми кажаа дека имам изгорени хормони, бројот на резултатите за хормонот за оплодување го даваше како стара жена да правела испитувања хормони на жена на 60 год и шансите за бременост ми биле 0, 01 %. И таму ми правеа секакви испитувања и ехо. сеуште немав сексуални односи (21). ми ги препишаа Cyclo progynova 2 mg/ 2mg + 0.5 mg и по 6 месеци требав да отидам на контрола но јас тоа лето заминав за Америка. Докторот ме советуваше дека доколку ги почнам овие апчиња не смеам да пушам. Но јас неможев никако да се откажам пиев апчиња, пушев и добивав редовно но ослабев премногу. Решив да останам Америка но снемав апчиња и направив пауза од 2 месеи додека моите родители од македонија не ми пратам апчиња. Во тај период јас си ја вратив килажата и мн повеке од тоа. Сега моментално ја пијам последната кутија од цикло прогинова но имам редовни односи и незнам што да правам , дали да продолжам со истите апчиња или да направам овде преглед иако знам дека скапо ке ме чини. Моментално сум со издуван стомак а може да се каже дека и останатите делови од телото ми се отечени. Желба за секс немам што е чудно. Ми здосади живот со апчиња, мидери, и од тоа сите да те прашуваат Дали си бремена? ве молам помогнете ми
     
  2. majaaaaa

    majaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan,

    Bi sakala da ve zamolam za mislenje vo vrska so kontraceptivni piluli koi sto gi pijam dadeni od lekar poradi smiruvanje (eden vid vremeno zaspivanje na jajnicite) no i poradi hormonalni narusuvanje (stresnogenite hormoni mi bea visoki). Potocno gi pijam veke edna godina pa me interesira dali e potrebno povremeno da pravam pauzi, se dodeka da receme ne posakam da imam deca?

    Vi blagodaram
     
  3. Peperutkaz

    Peperutkaz Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Лелеее, иницијативава ви е нешто најдобро, а за изборот на докторите немам коментар!!!Кој од кој подобар и навистина не знам кому побрзо да се обратам! Ви благодарам!!!!!!! :clap:
     
  4. J-bla

    J-bla Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ве молам за совет.
    Имам 17 години, скоро 18. Првата менструација ја имав на 10 години. Ми беа правени секакви тестови за хормонални нарушувања, но ми се чини дека ништо не беше најдено. Менструацијата вообичаено ми доаѓаше на 28 дена плус-минус некој ден. Последнава година се има случено едно 4-5 да ми дојде на 40 дена дури и повеќе. Последниве три месеци ми е постојано така. Исто така имам некоја чудна миризба.. Што да правам?
     
  5. nena153

    nena153 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Imam 25 godini i dva spontani abortusi zad sebe. Posle odredeni ispitivunja mi ustnovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna Blagodaram odnapred !!!
     
  6. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    ве молам,,,какви испитувања треба да направам з ада знам дали хормоните ми се во ред?..дали тоа го пишува на пап?...таму ми излезе хормоналниот статус одговара на возраста..но сум слушала другите прават испитувања на хормони,,па кои хормони се важни да ги испитам пред да посакам да забременам?
     
  7. Mili4kaaa

    Mili4kaaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво Д-р Трајковски
    Јас имам 19 години и имам проблем со нередовна менструација. Првата менстуација ја имам добиено на 12години и прваата година ми идеше на 3-4 месеци и ми траеше по 7-8 дена,ми викаа дека ке се регулира со тек на време. Но тоа не се случи па решив да посетам гинеколог, кој ми препиша да пијам Primolut nor ,додека пиев од апчињата имав ментруација ,а ако не ги пиев менстуација имав по 2 пати годишно. Пробав и со Diane, но истата приказна....незнам што да правам,ми се здосади веќе да ги пијам и престанав веќе пола година и еве -повеќе од 5 месеци немам добиено менструација. Сакам да знам ОД ШТО и ЗОШТО е тоа така и дали некогаш ке имам редовен месечен циклус, а не годишен како што е мојот.
    Ви Благодарам однапред,
    Поздрав
     
  8. dragana.24

    dragana.24 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво д-р Трајковски,
    јас имам 24 години и до сега имав редовна менструација,но последен пат кога добив беше 29 Март,ми траеше до 4 Април нормална редовна менструација.Сега добив на 14 Април оскудна менструација со темна боја,речиси црна и ми траеше само 2 дена и сега на 18 Април пак ми се појави такво темно крварење кое исто така траеше два дена и еве денеска немам ништо.Ме интересира од која е причината за вакви крварења и што всушност претставуваат?
    Ви благодарам однапред,
    Поздрав
     
  9. aleksis-s

    aleksis-s Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ja pozdravuvam inicijativava :!:
    I se nadevam ke go resime i mojot problem . Utvrdena mi e mala cista na edniot jajnik . Menstruacijata mi e normalna i redovna , no problem imam so aknite na liceto , osobeno predelot na bradata i vilicata . Imam 26 godini i do pred 2-3 godini nemav nikakvi problemi so kozata . Se konsultirav so ginekolog ,hormonlani testovi i se si e vo normala . Primav Diane terapija 12 meseci , se pokaza nekoj mal rezultat , no koga prestanav povtorno mi se pojavija aknite . Redovno posetuvam kozmeticar no ne e nisto nadvoresno .
    Ve molam za sovet kako da postapam .
    Blagodaram
     
  10. Valen

    Valen Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,
    Imam 21 godina, i od 12 godini imam menstruacija no skoro nikogas ne mi e redovna, vo pocetokot toa ne mi smetase bidejki mislev deka nemam nekoj problem i deka toa ke se stabilizira so tek na vremeto, no vo poslednive dve godini otkako prv pat bev na ginekolog mi otkrija cista i mi rekoa deka e cokoladna cista koga nema sama po sebe da pukne i da se otstrani, mi rekoa deka moram da pravam operacija i mi gi dadoa apcinjata Primolut Nor da gi pijam i uste nekoi drugi za imunitet,i posle 3 meseci koga bev na kontrola voopsto ja nemase cistata, kako voopsto da ne postoela, gi prekinav apcinjata, no posle period pak pocnav da custvuvam bolki na leviot jajnik i pak mi se pojavi cistata i mi rekoa deka ovaa cista mozelo samo so operacija da se otstrani no da ne se operiram sega bidejki moze pak da se izgubi. Menstruacijata ne mi e redovna, od vreme na vreme se pojavuva ovaa cista i mi predizvukuva bolki i navistina ne znam sto da pravam i dali da se operiram sega i da ja ostranam ili pak da prodolzam da gi pijam ovie hormonalni apcinja i da vidam sto ke se slucuva ponatamu, no gledajki ja celava situacija dve godini unazad celo vreme mi se slucuva se ova istoto. Koj e vasiot sovet?
     
  11. Crnokosaaa

    Crnokosaaa Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Koga ke ima odgovor na prasanjata ???
     
    На froski4e и hipi им се допаѓа ова.
  12. maja13988

    maja13988 Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam 23 godini i ne redovna menstruacija. Bev na ginekolog i mi gi prepisha kontraceptivnite piluli Yaz so cel da mi se stabilizira i regulira. Koga gi pijam niv imam sovrsheno normalna menstruaci. Na dva - tri meseci pravam pauza, i nekogash dobivam, nekogash ne. Ovie problemi mislam deka mi nastanaa otkako pochnav da bidam seksualno aktivna. Dali e nekoe hormonalno narushuvanje kako shto kazuva mojot ginekolog, i deka tie raboti bi se sredile vo momentot koga kje sakam da ostanam bremena so nekoi hormonski lekarstva?
    Odnapred Vi blagodarm!
    pozdrav
     
  13. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    ^мислам дека за твојот проблем треба да побараш мисленје од друг гинеколог....

    ова е за форумов
    мислам дека не е фер да се отвори тема од доктор,девојките имаат прашања а никој да не одговори веке повеке време ....
    не разбирам зашто се отвори ова прашај гинеколог кога никој не одговара |(
     
    На ana-banana, Teresa94, Crnokosaaa и 6 други им се допаѓа ова.
  14. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Докторе, ќе ве молам за одговор, т.е. да ми ги објасните резултатите од хормонските испитувања кои ги направив на 3 ден од менструација.
    -Еstradiol (E2)- 65,6
    -Prolactin - 7,9
    -Testosteron - 1,2
    - DHEA-SO4 - 170
    -FSH - 7,0
    -LH - 2,4
    -Insulin - 10,3
    Инаку 2 години безуспешно се обидувам да забременам, па дали има некаков проблем во хормониве.
    Ви благодарам
     
  15. kukli4ka2

    kukli4ka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Kaкво може да биде влијанието на хормоните на кожата и со што може да се третира?
    Ви благодарам :)
     
  16. sexybitch122

    sexybitch122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Почитуван Д-р Трајковски
    Имам прашање за вас што и незнам дали е соодветно за овде.Се обидувам одговорот да го најдам веќе подолго време.Се надевам ќе ми помогнете !
    Вака : малите усни на вагината ми беа испакнати надвор(значи поголеми се) уште пред да ја изгубам невиноста а и сешуте се така.Дали ова е нормално и дали можат да се намалат зошто ме нервираат.? :(
     
  17. D--i

    D--i Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo imam ne redovna menstruacija najmnogu sto sum nemala menstruacija bilo pesec ipol, a sega veke 2 eve nemam dobieno cel fevruar i mart. dali ke sakate da mi pomognete da mi kazete sto da pravam i dokolku treba da odam na ginekolog moze nekoj da mi kaze kolku iznesuva eden pregled posto finansiski sum slaba ve molam da mi kazete pozz :(
     
  18. slatka.malaa

    slatka.malaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Ne e fer ova :/ Ginikolozite gi nema da dadat odgovori na prasanjata :/
     
    На D--i му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dr.Trajkovski

    Dr.Trajkovski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    17
    За kuklicka:
    Не знам колку години имате и колкав временски период имате редовни циклуси. Сепак потребно е да направите рутински гинеколошки преглед кај Вашиот матичен гинеколог и хормонски статус третиот ден од менструалното крварење
     
  20. Dr.Trajkovski

    Dr.Trajkovski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    17
    За WOMAN23:
    Ве советувам да направите хормонски статус третиот ден од менструалното крварење и УЗ преглед кај Вашиот матичен гинеколог. Постои можност и за хормонска терапија, особено ако Ви е особено ако Ви е нарушено професионалното и социјалното секојдневие
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.