1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонални нарушувања

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Мислам дека џабе поставуваме прашања. Колку што знам акцијава траеше две недели, епа поминаа две недели, а одговори не добивме. Најарно ќе биде да си одиме по лекари и таму да си прашаме. Да си платиш па да ти кажат.
     
  2. srccc.saddd

    srccc.saddd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    ЗА Д-Р ТРАЈКОВСКИ ....мојот проблем - ми дијагнотицираат полицистични јајници, пред тоа имав испитано хормонски статус ама се беше во ред. Три месеци пиев јасмин, и додека ги пиев ми доаѓање нормално, но кога ги прекинав на 4 месеци добивав. незнам на колку доктори сум била и пак истото. некој совет....
     
  3. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    во право си,џабе се лажиме овде...од сите само неколку добија одговор..и тоа ништо конкретно
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    здраво сакам да прашам имам ќерќичка 2 год и во едната града имам усте млеко а таа престана да цица уште од 5 месец и сум пиеала апчиња ама не ми е престанало кога и да стиснам пак има. А веке 7 месеци пробуваме да останам трудна но ништо дали е можно од пролактинот?
     
  5. portokalcemace

    portokalcemace Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    30
    имам 24 години,а прва менструација добив на 10,5 години.значи,од почеток па до сега,менструацијата ми е нередовна.имам полицистични јајници.на двата јајника имам по неколку мали цисти,а и големината на јајниците ми е зголемена.исто така ми растат влакна на брадата и лицето.сум била кај повеке доктори и сите ми даваат YASMIN и YAZ.YASMIN го имам користено повеке пати во тек на 4-5 години.се осеќав добро,менструацијата ми беше редовна,влакната на лицето побавно ми растеја и косата не ми се мрсеше (инаку косата и лицето претерано ми се мрсат).последниот пат кога користев YASMIN ми се лошеше нон-стоп,едноставно не се осеќав добро.повеке не користам YASMIN.сега немам менструација веке 3 месеци,а не сакам да пијам PRIMOLUT NOR оти тие дебелеат а јас имам 95 кг. (во периодот кога не користев YASMIN пиев PRIMOLUT NOR,од 5-7 дена)но сепак не е решение да пијам нон-стоп од нив.
    би ве замолила да ми кажете што да правам,кои лекарства да ги примам.инаку прочитав на интеренет дека за мојата дијагноза е добро да се пие апчиња кои ги пијат лица заболени од дијабетис?
    однапред Bи благодарам
     
    На feminagirl25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MacaMaculka

    MacaMaculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo imam 21 godina, i ke ve zamolam za konsultacii, od pred 1 god mi se pojavija vlaknenca na dolniot del na bradata do sega nemav nisto menstruacijata mi e redovna sekoj mesec ve molam za sovet
     
  7. klinkata

    klinkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    Имам 15 години и имам нередовна менструација.При менструацијата и 2-3 денови по завршувањето ме боли во долниот дел(вагината)дали е можно ова да е од крварењето или треба да се оди на лекар? П.С.немам обилно крварење
     
  8. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Е ЕЕ колку е брз овој доктор за да даде одговори...Денес сум многу среќна .Сабајлево го направив тестот и конечно по толку време ги видов двете цртички ....ДЕВОЈКИ КОНЕЧНО И ЈАС ОСТАНАВ БРЕМЕНА: Сега правац гинеколог на преглед и само со ГОСПОД НАПРЕД ќе имаме БЕБЕНЦЕ :) Ве сакам сите и посакувам сите да си дочекате се што ви лежи на срце....
     
  9. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Честитки за бременоста, со лесно да ја поминеш...Иначе докторов ептен е брз, и мене додека да ми одговори јас останав бремена овој месец.
    Ајде колешке и јас сум денес на гинеколог па чекаме резултати заедно :*
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marinelka5

    Marinelka5 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo!
    Imam 20 godini i imam neredovna menstruacija. Ponekogas mi kasni i po celi 2 meseci a koga ke dobijam ponekogas krvarenjeto e mnogu malo. Bev na ginekolog i maticnata mi kaza deka edniot jajnik mi e lesno policisticen i mi rece da ispitam nekoi hormoni na 3 den od menstruacijata i drugi na 13 den i izleze deka prolaktinot mi e premnogu visok. Maticnata mi rece deka poradi toa hormonite koi ja predizvikuvaat ovulacijata mi bile niski i zatoa sum imala neredovna menstruacija. Mi prepisa Bromergon i mi rece da gi piam 30 dena i potoa pak da ispitam prolaktin. Bi sakala da ve prasam dali terapijata koja mi ja prepisa e pravilna i dali so nea ke mi se podobri situacijata.
    Odnapred vi blagodaram.
     
  11. trtla

    trtla Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    71
    Јас би сакала да го прашам Д-р Трајковски за мојот проблем
    Имам 28 години нередовно добивам отсекогаш.После нова година до сега имам хроничен стрес на работа и веројатно поради тоа не можам да имам нормална менструација.Март добив само ми траеше некаде околу 20 дена инаку сите овие месеци никако не можам да добијам повремено имав кафеав секрет и толку...
    Инаку и јас имам пробелми со влакна на брадата ( тоа е од поодамна) мислам дека е хормонско нешто би сакала Ваше мислење!!Благодарам однапред!
     
  12. rainbow333

    rainbow333 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdr posleden pat dobiv menzis na 23 fev a ,i a od 1 januari 2012 nastinav mn so temperaturi celo vreme imunitetot mi opadna i krvta slaba i zelezoto, pa primav lekarstva zada ozdravam i od 23 fev nemi e dojdeno eve veke sme 26 maj mikasni mnoguu ,no seuste postoi dilema zosto olku mi kasni od sto moze da e toa dali moze da ima nekoja bakterija ili se raboti za nekoe hormonsko poremetuvanje od mnogute primani lekarstva
    Ve molam itno odgovoretemi
    uplasena sum
    Vi blagodaram
     
  13. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227

    КОЛЕШКЕ ТИ ЧЕСТИТАМ И НА ТЕБЕ, СО ЛЕСНО ДА ГО НОСИШ :) ЈАС ТОЛКУ МНОГУ СУМ ВОЗБУДЕНА ШТО И ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ НЕ ОТВОРИВ НА ОВАА ТЕМА ВООПШТО :$ А НА ГИНЕКОЛОГ СУМ УТРЕ НА ЕХО ЕДВАЈ ЧЕКАМ НЕМОЖАМ ДА ДОЧЕКАМ ДА СИ ГО ВИДАМ СРЦЕНЦЕТО МОЕ :inlove: ПОЗДРАВЧЕ И ДО ТЕБЕ УШТЕ ЕДНАШ МНОГУ МНОГУ МНОГУ ЧЕСТИТКИ И СО ЛЕСНО... ДА СЕ ПИШУВАМЕ ВО ДРУГА ТЕМА :D
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Symka

    Symka Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво..
    Имам 21 година но немам нешто нередовна менструација бидејќи секогаш ми се менуваше датумот за циклусот.. Во последно време ден-два порано или покасно ми доаѓа... Но не пишувам во врска ради тоа... Се осеќам денеска многу безвезе... Утрото кога станав се напив само сок и морав да излезам од дома веднаш бидејќи имав работа... И кога излегов запалив цигаре на гладно (иако не ми е прв пат) и после 5 минути почнав да потам и да ми се лоши и темни... И ми се слоши наеднаш и повратив... Незнам каде да се обратам за ова па мислев дека можеби ќе ми помогнете... Кога се вратив дома легнав 2 сати да одморам... Во ред тоа, после повторно излегов и се осеќам подуено во стомакот... Мачно и кога треба да одам да уринирам неможам... Имам мачнини мали во јајниците... Не ми е време за циклус... Се прашувам што може да ми е... Многу ми е подуен стомакот... Се надевам дека ќе ми помогнете некако...
    Фала од напред...
     
  15. Cielo5

    Cielo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    98
    Поздрав Др.Трајковски
    Мојот проблем е следниов:
    Имам 21 година а мојот проблем се јави уште од самиот почеток ан циклусот на 12 годишна возраст.
    Првата менструација ми траесе цели 7 дена и беше преобилна (што не е вообичаено нели). Оттогаш се до денес воопшто не ми е регулиран циклусот. На 14 години за првпат ми дадоа на гинеколог хормонска терпија Јасмин и мислам одтогаш започна и мн други проблеми. Јасминот ми го дадоа бидејќи добив 2 пати во месецот и циклусот не сакаше да престане. Тој проблем за жал е константен. Подоцна поради истиот тој проблем, бидејќи кај мене не е можно да се постигне овулација туку едноставно добивам како нормален циклус кој никако да престане да тече па морам да земам хормонска терапија, повторно во неколку наврати гинекологот ми даваше таблетки од типот на Дијане, Јасмин, Примолут Нор. Циклусот несака и не сака да се среди. Би напоменала дека одтогаш ми с ејавија мн проблеми како грутчиња на градите кои морам на 6 месеци да ги прегледувам, почна да ми опаѓа косата, ми се зголеми телесната тежина, а циклусот се средување за неколку месеци и повторно истото. Сега на 17 мај добив менструација која траеше обилно 7 дена, и сега пред 5 дена повторно добив циклус кој не сака да престане да тече. Се консултирав со гинеколог ми препиша повторно Примолут нор но искрено ми е страв да го пијам. Мене ми се јавуваат сите нус ефекти од типот на мачнини, ненормални вртоглавици, главоболки вознемиреност. Веќе не знам кој гинеколог се не го посетив и што испитувања не направив Ве молам за помош!!!
     
  16. Wooden

    Wooden Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    38
    И јас имам едно прашање. Првата ментструација ја имав на 11-12 години, ми се регулираше циклусот и редовно ми идеше на 28-9 дена. Сега имам 17 години и за прв пат имам некаков дисбаланс. Минатиот месец ми дојде неколку дена порано, ми траеше како и вообичаено. Денеска ми дојде повторно, а последниот циклус ми беше пред 10 дена. Не сум сексуално активна, но ја држев УН диетата еден месец, не е ригорозна воопшто. Некој совет, одговор.. од што би можело да биде и што да правам?
     
  17. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Девојки акцијава е веќе одамна завршена, не знам зашто сеуште пишувате |(
     
  18. Wooden

    Wooden Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    38
    Се извинувам, не знаев :)
     
  19. a.jovanovski

    a.jovanovski Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo

    pred nekoe vreme bev na ginekolog i tamu mi kazaa deka imam hormonsko poremetuvanje sakam da znam kako moze da nastane toa i dali moze da predizvika nekoi infekcii i slicno
     
  20. nini-rafi

    nini-rafi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, imam 25 godini sakam da postavam prasanje i se nadevam ke dobijam odgovor za mnogu brzo:) vo mesec maj imav dobino menstruacija na pocetokot na 02.05 potoa mi dojde za 25 dena na 26.05 (sto ne e bas voobicaeno bideki jas dobivam redovno na 28 dena) potoa dobiv povtorno naredniot mesec na 29.06 periodot bese poveke od 28 dena , a sega eve posle daveset dena pocustvuvav tapa bolka vo dolniot dela na stomakot koja traese nekolku minuti i potoa malku prokrvariv sto malku me panici dali e nesto strasno ve molam da mi odgovorite ili pak e nekoja gabicna infekcija dali e normalno ili pak treba da napravm nekoe ispituvanje ?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.