1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонални нарушувања

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Од стрес, напор, може да се случи да циклусот да порани, или пак да ти касни. Мислам дека не е ништо страшно, но можеш да си побараш совет и од гинеколог, па дури и да си направиш испитување на хормони.
    Јас си имам проблем со хормоните, односно со пролактинот, па си добивам на 3 месеци. Многу често се случува за време на плодните денови и да прокрварам. Ама барем знам дека е проблемот со хормоните и гледам да го средам тоа.
     
  2. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Дали може да настане хормонално нарушување од преку умерена доза апчиња за менструална болка (кафетин менструал и спасмекс)??
     
  3. katerina.k

    katerina.k Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    доколку зената сака да забремени, dali postoi opasnost od strana na mazot ako toj pie proteini i drugi razni supstancii za zgolemuvanje na muskulnata masa, a dokolku ima opasnost kolku vreme treba da pomine za da се исцисти организмот од тоа, ве молам за одговор
     
  4. katerina.k

    katerina.k Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ke kazi nekoj ili ne??
     
  5. katerina.k

    katerina.k Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    jas se cudam zosto voopsto postavuvame prasanja koga nikoj ne ni dava odgovor, sega i ne znam kako da gi izbrisam.. zaebi to, tukau sakav da kazam na eden srpski forum postaviv prasanje i uste sledniot den mi go pratija odgovorot vi i mail, so e ova ke si igrame igracki, ili mu teknalo na nekoj ke se zaebava so lugeto? ma nemoj ziti se!!!
     
  6. Alexa14

    Alexa14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    во право си катерина ... а за ваква тема беше на тој српски форум ? ако е пиши ни ја страната :) поздравче
     
  7. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Овие консултации со гинеколози траеa само 4 недели. Затоа сега никој не ви одговара. Помина ова веќе. :)
     
  8. Atird

    Atird Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    здраво сакав и јас неШто да праШам... имам вагихален исцедок веке неколку денаа.. пред 2 дена ми беШе на позева боја ама сега е некако на кафеав ицседок... имав односи пред скоро една недела ама тоа бесе со заШтита (кондом) ако може да ми погнете во врса со оваа или некој совет... ви благодарам :)
     
  9. damjana1a

    damjana1a Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакав да ве прашам ми дојде менструација но не ми е како што ми беше ми е мн ретка. сум имам сексуални односи ако можи да ми кажите што може да биде ? 2 месец е по ред вака што ми доаѓа.
    Но во претходните 4 месеци имав земено 2 апчиња норлево дали мислете дека до тоа е, бидејки сум имала 2 пати секс без заштита
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    си била ли на гинеколог? ние овде можеме само да погодуваме :)
    како и да е , можеби имаш цисти па затоа и ти доцни , ако забележиш дека и наредниот месец ти доцни посети гинеколог па ке ди даде соодветна терапија
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Страната мислам дека зборуваме за иста се вика ТОСКОП и е прекрасна страна стра со прекрасни лекари кои во рок од 3 дена ти даваат одговор на нивното прашање
     
  12. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    неможам да редактирам доцна е веке сум изедила половина букви страната се вика СТЕТОСКОП
     
  13. totalno.zbuneta

    totalno.zbuneta Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам 13години и сум 8 а добив во 6 одделение. Од тогаш менструалниот циклус ми е тотално нередовен, разговарав со мајка ми и ми кажа дека е нормално. Исто така циклусот ми трае мнооооогу долго. Еве последниов пат веќе ми трае 2 недели и последниве 2-3 дена забележав дека освен крв има и нкој грутки, личат како желе, но денес забележав такви исто но големи колку една дланка и тие беа како желе.. Ве молам кажете ми што да правам. (ако може што побрз одговор)
     
  14. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски

    Пиј витамин Ц. и чај од ајдучка трева, секој ден по една чаша. Циклусот да, сеуште не ти е регулиран, ама нема да е на одмет да посетиш гинеколог. Не се плаши, ништо нема да ти прави, освен ехо можеби и општ разговор. Може да е нешто со хормоните во прашање. :)
     
  15. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Здраво,имам 19 години,имам еден проблем,веќе ми касни 5 месеци бев на лекар на ехо се беше во ред и со матката и со јајниците,прв пат ова ми се случува,па сакав да прашам дали можи повеќе да не ми дојди ?
     
  16. leonaaneleo

    leonaaneleo Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    imam nekolku prasanje do doktorot vo vrska so hormonalno narusuvanje.vaka jas imav sobrakajka od 8 meseci zaradi taa sobrakajka imam dobieno trauma i problemi so stitna zlezda i tiroidna zlezda.od mala sum primala hidrocortison i l-thyroxin sto redovno si gi piam i sega.pred 5 god zabremeniv so in vitro se porodiv so carski res.posle 8 god uspeav da zabremenam zaradi hormonalnoto narusuvanje. mi rekoa deka zivotno treba da gi piam tie lekovi sto se slucuva ako gi prestanam??? drugo zasto zaradi zlezdite nemozam da zabremenam normalno.mene me interesira sto funkcija imat zlezdite so bremenosta a da zaboraviv da kazam deka i menstruacija imam samo ako gi piam cicloproginova inace nema zanci.vo mojot slucaj sakam se da znam dosega koj doktor i da prasam ne mi objasnuva.sto funkcija imat vrz teloto i taka nataka.znaci ziveam 33 god so hormonalno narusuvanje a nisto ne znam za toa.molimte ako moze barem da mi izjasnite najpotrebnite funkcii na teloto.i uste nesto mene ginekologot mi rece deka jas na 40 god ke treba da gi prestanam cicloproginova so toa sto ke vleguvam vo menopauza mene pa nisto ne mie jasno kako ke imam menopauza dali kako drugite zeni primer naglo promenuvanje na telesna temperatura i etc.a sto ako nejkam na 40 da prestanam so tie tableti tuka sakam uste ednas da zabremenam na tie godini posle 40 celata sum zbuneta vopsto neznam sto se clucuva so moeto telo i sto ponataka ke se slucuva zaradi hormonalnoto narusuvanje.barav odgovor nis internet nemozam da najdam toa sto sakam doznam.ako mi barem malce izjasnite ve molam vi blagodaram mnogu doktore
     
  17. Let4e

    Let4e Нов член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo dr.Trajkovski imam 20 godini i imam neredovna menstruacija ...nemozam da zabremenam veke edna godina .... od neodamna osekam bolki vo leviot jajnik ..mislite deka e serizno?
     
  18. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Здраво, ќе бидам малку поопширна се надевам ќе ми дадете совет. Никогаш не сум добивала редовно менструација, проблемот е во полицистични јајници со месеци имам циста која не е позитивна на испитувањата од тумор маркрите. Е сега пред година дена ми открија дека имам и хормонално пореметување покачен инсулин, тестостерон и скоро сите по одредена терапија од ендокринолог подобрени ми се резултатите. Не пијам апчиња за редовен циклус, долго време ги пиев Дијане 35 добивав редовно тие ми беа препорачани од гениколог и трансфузиолог (бидејќи имам Вон Вилебранд) не би дозволила да ми биде пуканата цистата со оперативен зафат. Ваш совет. Благодарам.
     
  19. Hristina-t

    Hristina-t Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво мојот проблем е во тоа што мојот циклус е нередовен и имам многу слаб одлив на менструација.Имам акни и кожата на лицето ми е по малку мрсна,косата ми паѓа и имам зголемена влакнетост.Дали се работи за некое хормонално пореметување?Да напоменам дека сум мн млада и сеуште сум во пубертет.
     
  20. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    70
    Овие симптоми може да се резултат на зголемени андрогени хормони. Најдобро е да отидеш да ги провериш хормоните.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.