Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

 1. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.322
  Допаѓања:
  5.522
  Пол:
  Женски
  По кој рецепт го правиш во пекачот? Нови сме во ова никако да го погодиме лебот а синко е лебар :D
  @eli25 Вие ли имавте безглутенска исхрана или грешка сум?
  @mariz?
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.942
  Допаѓања:
  63.263
  Пол:
  Женски
  Само едно време теравме. Ако имаш фб од голема помош ке ти биде групата за исхрана без глутен :) Здружение без глутен се вика. А имаш упатство на брашното иначе и по тоа супер ми излегуваше.
   
 3. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.322
  Допаѓања:
  5.522
  Пол:
  Женски
  По тој рецепт правеше во апаратот за леб или си го месеше? Пробавме ние во апаратот ама не успева, премногу е леплив.
  И он најверојатно ќе е само одреден период ама ептен е зезнато одеднаш да исфрлиме и глутен и млечни производи и месо :(
  Ќе ја побарам сега групата на фб, фала
   
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.942
  Допаѓања:
  63.263
  Пол:
  Женски
  И ние така бевме... душа ми излезе тој период, ништо не смееше, ни квасец дури едно време... Ајде ке најдеш повеќе искуства во групата. Па да се вратите брзо на нормална исхрана :hug:
   
 5. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  2.490
  Ќе сакаш ли да ми кажеш како изгледаат тие во Лидл, јас одамна барам ама не можам да најдам. Фала однапред :)
   
 6. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.420
  Допаѓања:
  102.005
  Нема слика, ама пишува без глутен.
   
 7. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  812
  Допаѓања:
  10.400
  Пол:
  Женски
  каде може да проверам интолеранција на глутен?
  гледам на страната на авицена ама они немаат...
   
 8. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.173
  Допаѓања:
  6.192
  Пол:
  Женски
  Да прашаш во Биотек лабараторија.
   
 9. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  4.949
  Пол:
  Женски
  Здраво,дали некој има да сподели рецепт за безглутенски гевречиња? Многу ми се јаде а веќе две години немам пробано
   
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  46.869
  Пол:
  Женски
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.036
  Допаѓања:
  94.500
  Пол:
  Женски
  Вакви се тие од Лидл
  20191121_172058.jpg
   

  Прикачени фајлови:

  На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  18.247
  Неколку пати испробав диети без глутен и се осеќав многу подобро, без отоци, без подуеност, бев енергична. Само што ќе се вратев на глутенот, пак со истите маки.
  Последно време пак почнав да внесувам глутен и не се трпам. Сакам конечно да го елиминирам.
  Прашањето ми е дали да испитувам интолеранција и дали ќе се покаже нешто преку тестови ако е само интолеранција или едноставно да си терам само исхрана без глутен? Затоа што како што сфатив, целијакија се дијагностицира, интолеранција без целијакија не.
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.942
  Допаѓања:
  63.263
  Пол:
  Женски
  За интолеранција ке направиш тестови за интолеранција на пченица, мада не се секогаш веродостојни. А за целијакија со упат на гастро се оди и од таму ти даваат упат за генетско испитување (дали си носител на ген за целијакија), и антитела. Ако имаш ген, а негативни антитела, мораш биопсија, а ако имаш позитивни антитела тогаш дефинитивно е целијакија и не треба и биопсија. Ако имаш негативни антитела, а биопсија е негативна, тогаш не е целијакија. Ако решиш да откриеш дали е тоа што ти смета, фаќај испитувај со време. Глутенот ако смета прави хаос во цревата.
   
  На Waverly Raven, LivingGlam и Tan4ence им се допаѓа ова.
 14. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  18.247
  Во ред фала.
  Инаку за целијакија не би требало со оглед на тоа што железото ми е над горна граница дури, а кога јадам глутен брзо се дебелеам, а едни од симптомите баш читав дека се анемија и губење во тежина, али секако ќе гледам да проверам во скоро време.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mauto

  Mauto Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите :)
  Пред 2 недели направив тест за интолеранција на храна во Авицена и со високи вредности ми се : глутен, јајца од кокошка, црн бибер, ванила и мед.
  Одма после добивањето на резултатите го исфрлив глутенот од исхраната како и останатата храна на која што сум нетолерантна и сум презадоволна од резултатите.
  Симптомите кои што ги имав исчезнаа или барем се уште се немаат појавено и се надевам дека и нема да се појават повторно. Најчест симптом ми беше црвенило на лицето истовремено со жештина на дланките и градите, болки во зглобовите ( посебно на нозете ), нередовна столица и киселини кои што обавезно ги имав секој ден.
  Иначе мене ми требаа добри 2 години за да се решам да го направам тестов, пред тоа правев алерготестови, слушав други совети, мислења и разубедувања дека не ми е ништо и сл.
  Совет до сите ако се сомневате обавезно да си направите тест, не одложувајте како мене.
  Поздрав до сите и се надевам дека ќе се дружиме во оваа тема и во темата Рецепти без глутен :hai:
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  226
  Пол:
  Женски
  Kolku pari cini, sto se se ispituva i tel li se zakazuva
   
 17. Mauto

  Mauto Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Не треба да се закаже, се оди таму се зема бројче и се чека ред и не е битно дали сте јадени нешто или не ( барем за овој тест за интолеранција на храна ).
  Тестот се прави преку земање крв од вена и резултати се добиваат на меил во рок од 24 часа.
  Цената на тестот за околу 90 видови на храна е 9600 денари ( се надевам дека некаде за испитувањето на некој одреден вид на храна цената е поевтина ).
  Во линков има се што е потребно да знаете и кои видови на храна се испитуваат.
  http://avicenalab.com.mk/mk/Izvestuvanje/Intolerancija-na-hrana
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tajniot angel

  tajniot angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Dobro vecer pred 5 meseci mi se javi psorijaza , pred da mi se pojavi jas nepolna nedela dena bev so nenormalni glavobolki so nisto ne se smiruuvaa ,na kratko mene celo telo me ceseca mislam krvoi se pravev od cesanje,odam na kozno mi vikaat psorijaza ne cesa tolku ,i jas im objasnuvam deka imam nekoja alergija na hrana nemozam da primetam od sto ,bidejki bev so gusenje od koe zavrsuvav na dezuren ,mn jaki glavobolki, omalaksuvanje na snagata ,a sto e najbitno samata nemozev da se podnesam vo soptsvenoto telo i gospozata od kozno seto toa mi go prepisuva na nervna baza,a da napomena pokraj cela terapija sto mi ja dava za psorijazata nemase nikvo podobrubanje samo novi i novi iskacaa i toa.po celo telo . Na kratko kako mi go trgnaa glutenot JAS SE PRERODIV. nemam glavobolki da bidejki i pri najmal vnes mene glava mi puka nemam praveno ispitubvanja po preporaka mi rekoa da go trgnam da viidam kako ke se osekam,ne sum nervozna ,mozam slobodno da funkcioniram a ne da se osekam kako da ke padnam ,nemam poduen stomak ....a sto e najbitno ne se javauvaay novi plikovi od psorijazata i tie se povlekuvaat
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.