1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.300
    Пол:
    Женски
    По кој рецепт го правиш во пекачот? Нови сме во ова никако да го погодиме лебот а синко е лебар :D
    @eli25 Вие ли имавте безглутенска исхрана или грешка сум?
    @mariz?
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Само едно време теравме. Ако имаш фб од голема помош ке ти биде групата за исхрана без глутен :) Здружение без глутен се вика. А имаш упатство на брашното иначе и по тоа супер ми излегуваше.
     
  3. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.300
    Пол:
    Женски
    По тој рецепт правеше во апаратот за леб или си го месеше? Пробавме ние во апаратот ама не успева, премногу е леплив.
    И он најверојатно ќе е само одреден период ама ептен е зезнато одеднаш да исфрлиме и глутен и млечни производи и месо :(
    Ќе ја побарам сега групата на фб, фала
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    И ние така бевме... душа ми излезе тој период, ништо не смееше, ни квасец дури едно време... Ајде ке најдеш повеќе искуства во групата. Па да се вратите брзо на нормална исхрана :hug:
     
  5. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    14.001
    Ќе сакаш ли да ми кажеш како изгледаат тие во Лидл, јас одамна барам ама не можам да најдам. Фала однапред :)
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.198
    Допаѓања:
    235.299
    Нема слика, ама пишува без глутен.
     
  7. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    каде може да проверам интолеранција на глутен?
    гледам на страната на авицена ама они немаат...
     
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да прашаш во Биотек лабараторија.
     
  9. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали некој има да сподели рецепт за безглутенски гевречиња? Многу ми се јаде а веќе две години немам пробано
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.645
    Допаѓања:
    161.629
    Пол:
    Женски
    Вакви се тие од Лидл
    20191121_172058.jpg
     

    Прикачени фајлови:

    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Неколку пати испробав диети без глутен и се осеќав многу подобро, без отоци, без подуеност, бев енергична. Само што ќе се вратев на глутенот, пак со истите маки.
    Последно време пак почнав да внесувам глутен и не се трпам. Сакам конечно да го елиминирам.
    Прашањето ми е дали да испитувам интолеранција и дали ќе се покаже нешто преку тестови ако е само интолеранција или едноставно да си терам само исхрана без глутен? Затоа што како што сфатив, целијакија се дијагностицира, интолеранција без целијакија не.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    За интолеранција ке направиш тестови за интолеранција на пченица, мада не се секогаш веродостојни. А за целијакија со упат на гастро се оди и од таму ти даваат упат за генетско испитување (дали си носител на ген за целијакија), и антитела. Ако имаш ген, а негативни антитела, мораш биопсија, а ако имаш позитивни антитела тогаш дефинитивно е целијакија и не треба и биопсија. Ако имаш негативни антитела, а биопсија е негативна, тогаш не е целијакија. Ако решиш да откриеш дали е тоа што ти смета, фаќај испитувај со време. Глутенот ако смета прави хаос во цревата.
     
    На Waverly Raven, LivingGlam и Tan4ence им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Во ред фала.
    Инаку за целијакија не би требало со оглед на тоа што железото ми е над горна граница дури, а кога јадам глутен брзо се дебелеам, а едни од симптомите баш читав дека се анемија и губење во тежина, али секако ќе гледам да проверам во скоро време.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mauto

    Mauto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :)
    Пред 2 недели направив тест за интолеранција на храна во Авицена и со високи вредности ми се : глутен, јајца од кокошка, црн бибер, ванила и мед.
    Одма после добивањето на резултатите го исфрлив глутенот од исхраната како и останатата храна на која што сум нетолерантна и сум презадоволна од резултатите.
    Симптомите кои што ги имав исчезнаа или барем се уште се немаат појавено и се надевам дека и нема да се појават повторно. Најчест симптом ми беше црвенило на лицето истовремено со жештина на дланките и градите, болки во зглобовите ( посебно на нозете ), нередовна столица и киселини кои што обавезно ги имав секој ден.
    Иначе мене ми требаа добри 2 години за да се решам да го направам тестов, пред тоа правев алерготестови, слушав други совети, мислења и разубедувања дека не ми е ништо и сл.
    Совет до сите ако се сомневате обавезно да си направите тест, не одложувајте како мене.
    Поздрав до сите и се надевам дека ќе се дружиме во оваа тема и во темата Рецепти без глутен :hai:
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kolku pari cini, sto se se ispituva i tel li se zakazuva
     
  17. Mauto

    Mauto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Не треба да се закаже, се оди таму се зема бројче и се чека ред и не е битно дали сте јадени нешто или не ( барем за овој тест за интолеранција на храна ).
    Тестот се прави преку земање крв од вена и резултати се добиваат на меил во рок од 24 часа.
    Цената на тестот за околу 90 видови на храна е 9600 денари ( се надевам дека некаде за испитувањето на некој одреден вид на храна цената е поевтина ).
    Во линков има се што е потребно да знаете и кои видови на храна се испитуваат.
    http://avicenalab.com.mk/mk/Izvestuvanje/Intolerancija-na-hrana
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tajniot angel

    tajniot angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer pred 5 meseci mi se javi psorijaza , pred da mi se pojavi jas nepolna nedela dena bev so nenormalni glavobolki so nisto ne se smiruuvaa ,na kratko mene celo telo me ceseca mislam krvoi se pravev od cesanje,odam na kozno mi vikaat psorijaza ne cesa tolku ,i jas im objasnuvam deka imam nekoja alergija na hrana nemozam da primetam od sto ,bidejki bev so gusenje od koe zavrsuvav na dezuren ,mn jaki glavobolki, omalaksuvanje na snagata ,a sto e najbitno samata nemozev da se podnesam vo soptsvenoto telo i gospozata od kozno seto toa mi go prepisuva na nervna baza,a da napomena pokraj cela terapija sto mi ja dava za psorijazata nemase nikvo podobrubanje samo novi i novi iskacaa i toa.po celo telo . Na kratko kako mi go trgnaa glutenot JAS SE PRERODIV. nemam glavobolki da bidejki i pri najmal vnes mene glava mi puka nemam praveno ispitubvanja po preporaka mi rekoa da go trgnam da viidam kako ke se osekam,ne sum nervozna ,mozam slobodno da funkcioniram a ne da se osekam kako da ke padnam ,nemam poduen stomak ....a sto e najbitno ne se javauvaay novi plikovi od psorijazata i tie se povlekuvaat
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дали има група на фб или страница каде можам да погледнам слики и храна што не содржи глутен?
     
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Има група на фб Здружение на целијакичари.
    А има и таква страна со исто име ми ае чини.
    Во групата луѓе споделуваат рецепти и производи што се без глутен.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.