1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЦИН I, II, III

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Како прво не разбрав дали после направениот ПАП тест каде било констатирано цин 2 и цин 3 е направена биопсија и ендоцервикална киретажа, па врз основа на тие наоди е направена конизација? Верувам дека е така. Во таков случај можно е да со биосијата биле отстранети цин промените па потоа на конизатот дошол резултат кој укажува на помала промена или на отсуство на промени. Не ја гледам целта на повторна типизација кога веќе кај вас е констатирано постоење на ТИП 31 високо ризичен вирус. Она што треба да го превземете е работа на нашинот на живеење, во смисол конзумирање на витамински препарати за подобрување на имунитетот, забрана за пушење, заштитени сексуални односи, редовни гинеколошки прегледи со ПАП тест, колпоскопија а честотата на прегледите ќе зависи од резултатите се до евентуално негативизирање на наодот.
     
  2. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Оваа промена цин 1 не е загрижувачка посебно доколку се појавува за прв пат, секако треба да се следи со дополнителен колпоскопски преглед и хпв типизација, за да се утврди да не стои во позадина некој хпв вирус како причина за оваа промена. Стресот самиот по себе не предизвикува промени но има влијание врз ликалниот имунитет т.е. да доведе до пад на имунитетот а со тоа да помогне во влијанието на некој присутен хпв
     
  3. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Одговорот е да со користење на витаминска терапија и здрав живот може да постигнете елиминирање на вирусите, но во исто време и забрана за пушење, заштитени сексуални односи, користење на вагиналети бетадин 10 дена, вашиот партнер промивки на пенисот со раствор бетадин и секако редовни гинеколошки прегледи. Има голем број на студии кои укажуваат на ефектот на контрацептивната терапија во смисол на зголемување на ризикот од појава на промени на грлото на матката.
     
  4. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Направената биопсија представува еден вид на гарант дека промени од типот на дисплазии не се најдени т.е. само присуство на хроничен цервицитис како последица на некој инфективен процес. Евентуално да се направат микробиолошки брисеви за да се открие евентуално причинителот. Сепак не треба да се заборави и ХПВ иако во случајот е негативна типизацијата, тоа може да значи некогаш намален лоуд со вирусни партикли кои неможе да се детектираат. Ова го кажувам со оглед на наод ЦИН2. Но сметам дека место за паника нема.
     
  5. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Во некои ситуации доколку има придружна инфекција или некој неспецифичен колпитис можно е суперпонирање на наодот или може да се добие и негативна типизација. Затоа обично се препорачува санација на инфектот па повторување на наодите. Во секој случај немата причина за загриженост. Овој наод најверојатно ќе се повлече, но секако посетувајте го редовно вашиот гинеколог, внимавајте на имунитетот, не пушете и внимателно со изборот на пртнерите :) се шегувам, сакам да кажам дека хпв е сексуално пренослива инфекција а превенцијата е користење на заштита.
     
  6. Dr.Aluloski

    Dr.Aluloski Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    НИКАКО, без јасна дијагноза нема потреба од ласерски или каков било друг оперативен третман. Тоа што работите на подобрување на имунитетот е во ред, продолжете така.
     
  7. mama83

    mama83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Da da posle biopsija i kiretaza napravena e konizacija....
    Blagodaram mnogu na odgovorot :)
     
  8. snezance

    snezance Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Napraviv test na koj se pojavi hpv posle 3 meseci go povtoriv izleze hpv i cin 1 potoa napraviv ispituvanje vo manu rezultatite bea hpv 82 i 53 potoa napraviv biopsija 2 pati pokaza lesen stepen na displazija i vo kirotazniot materija deka poteknuva od cervikalen kanal.Mi kazaa deka zaludno ke pravam laser deka laserot e samo povrsinski da dodadam na ova deka imam diabetes mellitus tip 1 sto smetam deka e vazno za bilo kakva procedura. Ke ve zamolam za vas sovet
     
  9. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Почитуван Д-р Алулоски !

    Пред година дена докторот откри раничка на грлото на матката, но немаше ништо на ПАП тестот и на ХПВ то, па не ми препиша ништо туку ми препорача само да го подобрам имунитетот.
    Сега повторно правев редовен ПАП тест и ХПВ. ПАПот уште не е готов, а ХПВ позитивен 51 и 53 типови.
    Што сега? Опасно е, не е? Што препорачувате Вие да се прави понатака? Дали треба нешто да пијам, или да користам некакви вагиналети за да се излечи вирусот?
    Ви благодарам многу!
     
  10. feminagirl25

    feminagirl25 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    15
    Почитуван Д-р Алулоски !
    имам 24 години,а прва менструација добив на 10,5 години.значи,од почеток па до сега,менструацијата ми е нередовна.имам полицистични јајници.на двата јајника имам по неколку мали цисти,а и големината на јајниците ми е зголемена.исто така ми растат влакна на брадата и лицето.сум била кај повеке доктори и сите ми даваат YASMIN и YAZ.YASMIN го имам користено повеке пати во тек на 4-5 години.се осеќав добро,менструацијата ми беше редовна,влакната на лицето побавно ми растеја и косата не ми се мрсеше (инаку косата и лицето претерано ми се мрсат).последниот пат кога користев YASMIN ми се лошеше нон-стоп,едноставно не се осеќав добро.повеке не користам YASMIN.сега немам менструација веке 3 месеци,а не сакам да пијам PRIMOLUT NOR оти тие дебелеат а јас имам 95 кг. (во периодот кога не користев YASMIN пиев PRIMOLUT NOR,од 5-7 дена)но сепак не е решение да пијам нон-стоп од нив.
    би ве замолила да ми кажете што да правам,кои лекарства да ги примам.инаку прочитав на интеренет дека за мојата дијагноза е добро да се пие апчиња кои ги пијат лица заболени од дијабетис?
    однапред Bи благодарам
     
  11. goca.trzan

    goca.trzan Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    поцитуван докторе цело време следам ги сите прасанја и одговори сакам да прасам за мене до сега нмам родено две деца немам абортуси имам 32 год секоја год правам пап тест на тестот показува само габицна инфекција да сега цин 1 2 3 нема показано но имам некои симптоми менстуацијата мије ногу намалена само два дена ногу слаби крваренја мисе дува стомакот и имам болки на левата страна кај јајниците веке неколку години и на еџо докторката вели дека се во ред двата јајника .исто така ме ноли и десната нога некогас во горниот мускол некогас доле некогас оздоле дека газам цела нога страсни болки мисе местат .веке имам направено без број прегледи за све и гиноколоски и абдоминални ,уринарни незнам на со дасе проверам вејке проблемите никако да поминат затоа ве прасувам вас за одговор како специјалист дами одговорете дали е мозно да имам некој рак а да немозе дасе открие никако .ако треба да дојдам на некои други испитувајна цекам одговор сто по брзо и многу ви благодарам на вниманиети
     
  12. marice29

    marice29 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Pocituvan doktore,

    Imam 29 godini i seuste nemam deca. Pred nekolku meseci na ginekoloskiot pregled pap testot pokaza deka imam cin2 i nositel sum na virusot HPV 31. Piev biobran, oligogal Se, vitamin C i B-kompleks. Posle zavrsenata terapija od 3 meseci pri povtornata kontrola povtorno mi bese konstatiran cin2. Doktorot mi preporaca konizacija. Koe e vaseto mislenje, so koja gterapija da prodolzam i dali konizacijata moze da steti pri bremenost, odnosno za zabremenuvanje. I moram da napomenam deka vodam zdrav zivot, odnosno ne pusam, ne pijam i vnimavam na ishranata.

    Vi blagodaram.
     
    На mareane му/ѝ се допаѓа ова.
  13. black78

    black78 Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan Dr.Aluloski

    Pred 2.5 godini na PAP test mi bese otkrien CIN 2 i prisustvo na HPV.Po tipizacijata mi kazaa deka imam visoko rizicen HPV(16,31,11).Mi napravija biopsija,a podocna i konizacija.Na sekoi tri meseci odev na kontrola i se bese vo red.Na poslednite dve kontroli ,vo PAP -ot imam pak pojava na HPV.Maticniot ginekolog mi dade upat za povtorna tipizacija na HPV.Opasno li e sega,so ogled na toa deka veke imav eden operacionen zafat ?Da zemam pak nekoja vitaminska terapila ili ? Ve molam za Vase mislenje. Odnapred Vi blagodaram
     
  14. natalija86

    natalija86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    175
    Д-р Игор Алулоски,јас сум правена конизација пред 35 дена од цин 3,ѓи добив резултатите и ми кажаа дека се во ред, па ве замолувам ако можете да ми дадете инструкции што да правам понатаму за да не ми се повтори истото,каде најмногу да внимавам и на што,само да напоменам дека имам хпв 31 и 52 и како би можело хапевето да исчезне,дали има некоја терапија за ова,..
    Однапред Ви благодарам
     
  15. MorgaNa

    MorgaNa Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Почитуван Д-р Игор Алулоски , мајка ми долго време немаше отидено на гинеколог, и кога отиде пред 1 година и констатираа дека поседува ЦИН I , и дадоа сируп Imunocomplex за имунитет и нешто слично и оди на проверки на неколку месеци , што треба да направи за да не се прошири тоа, многу ми е страв постојано сме во паника . Ве молиме помогнете ни !
    Ви благодарам однапред
     
  16. jadransko1

    jadransko1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    здраво
    Ако може едно прашање до др.Алуловски кој важи за еден од најдобрите доктори на гинекологија кој знае е умее со пациентите да ги сослуша, да им објасни комплетно се за еден доктор. Иако не бев кај него напреглед имав ама додека лежев во болница и покрај тоа што не ме оперираше имаше време да види дека нешто ме мачи и не си замина додека не ме праша што ми е и да ми помогне.
    Е сега за конкретно да ми одговори ако може поради тоа што никој не ми кажува што значи еден израз правев операција пред еденмесец и на потврдата ми пишува myoma uteri.pro HTA cum BSO i operativen zafat HTA cum adnexehtomiam bill., lavage,laparatomia transv.sec pfannestiel i ne mi ka\aa kade e prateno dali naradiologija ili na patologija i dali e страшно тоа што е пратено на патологија и во склоп на кој клиника се наоѓа патологија
    И уште едно прашање како би можела во иднина наместо кај докторот што ме оперираше понатака да одам кај него на контрола
    Однапред благодарам
     
  17. jadransko1

    jadransko1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    здраво
    Ако може едно прашање до др.Алуловски кој важи за еден од најдобрите доктори на гинекологија кој знае е умее со пациентите да ги сослуша, да им објасни комплетно се за еден доктор. Иако не бев кај него напреглед имав ама додека лежев во болница и покрај тоа што не ме оперираше имаше време да види дека нешто ме мачи и не си замина додека не ме праша што ми е и да ми помогне.
    Е сега за конкретно да ми одговори ако може поради тоа што никој не ми кажува што значи еден израз правев операција пред еденмесец и на потврдата ми пишува myoma uteri.pro HTA cum BSO i operativen zafat HTA cum adnexehtomiam bill., lavage,laparatomia transv.sec pfannestiel i ne mi ka\aa kade e prateno dali naradiologija ili na patologija i dali e страшно тоа што е пратено на патологија и во склоп на кој клиника се наоѓа патологија
    И уште едно прашање како би можела во иднина наместо кај докторот што ме оперираше понатака да одам кај него на контрола
    Однапред благодарам
     
  18. Tam-Dam

    Tam-Dam Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Поздрав до докторот!
    Би сакала да го слушнам вашето мислење-Пред 2 години ми открија раничка(така ја нарекоа) на грло на матката.Бидејќи сум од Куманово дадов брис тука и утредента отидов во Систина (поради испаниченост).
    Резултатот од Куманово требаше да го чекам 3 недели.Во Систина за 3 недели направив комплетен преглед и биопсија.На резултатот покажа:Најмногу најлесен степен на дисплазија. На резултатот во Куманово имаше само кандида.Отогаш правам редовни контроли,резултатите се во ред ама раничката не се повлекува.
    Би ве замолила за одговор.Дали таа рана на грло на матката е опосна, дали треба да ја отстранам или само редовно да ја контролирам?
    Однапред благодарам!
     
  19. Tam-Dam

    Tam-Dam Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  20. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Почитуван!
    Малку сум под стрес од последниот ПАП резултат иако докторот ми рече не е страшно, ама сешто читам слушам и ме фаќа паника.
    Последен мензис имав на 22 јули, после 10 дена направив ПАП тест, иако не бев сексуално активна во овој месец, а мензисот досега ми бил редовен +- 1 ден, јас не добив на 21-22 август. А денес веќе 30 август. Денес ми се јави и гинекологот со резултатите дека имам почеток на ЦИН 1, дека треба да пијам витамини за зајакнување имунитет и 2 недели терапија да примам т.е вагиналетки и да одам после 6 месеци на контрола.
    Под стрес сум цел ден и читам, барам мислења по форуми...а совет од вас !!!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.