1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЦИН I, II, III

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    Почитуван Д-р Игор Алулоски
    imam eden problem jajnicite me bolea uste pred sedum godini togas ednas bev na ginekolog me vide samo na eho i mi rece mala infekcija ne e nisto strasno mi prepisa vaginalni tableti i nekoi apcinja za pienje i i rece ko ke zavrsam so vaginalnite da pojdam na kontrola.Jas odtogas ne pjdov voopsto na ginekolog me bolese ama stalno si velev preladeni mi se zato me bolat ko ke stavev toplo na stomak mi pominuvase i taka sega pred nekoe vreme prokrvariv za vreme na seks i toa tri pati bev na ginekolog mi naprai kolposkopija i mi vide mala ranicka mi rece ne e strasno ne e golema ke napraime edna mala laserska intervencija ama sepak mi napravi i pap test pred nekoj den mi stignaa rezultatite mi rece deka ne bila bas ranata tolku mala kako sto ja razbrav doktorkata mi rece imalo malku zafateno sredno zafateno i mnogu i mi rece deka jas sum bila poveke i od mnogu mi bile zafateni i nekoi drugi kletki neznam ne ja razbrav ubavo zatoa sto po telefon mi gi kaza rezultatite najverojatno e cin 3 i mi rece so e mozno pobrgu da odam na biopsija ama jas sega imam mesecen ciklus i najverojatno ke odam vo vtornik planiram za togas da zakazam ve molam kazete mi dali e mozno ranata da mi e uste od pred sedu godini i sto da ocekuvam od rezultatite od biopsijata dali e mozno da e nesto opasno.
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    па најверојатно е нешто посериозно нели докторката те повикала и телефонски нека помине циклусот и правец гинеколог они не звонат за ништо е сега твоја грешка е што не си одела на контроли ама и ти ке си ги сносиш последиците тоа за жал
     
  3. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    sega nemam nikakvi bolki samo znaci tri pati prokrvariv i vednas zaminav potoa od ko mi go naprai pap testotsekoj den krvarev do mesecniot i toa nasabajle po edna kapka :( mnogu se plasam
     
  4. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    готово закажав за вторник за во 10 часот ке пишам какви ке бидат резултатите поздрав па држете ми среќа да не е нешто сериозно :tmi:
     
  5. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    ти држиме сраќа немај гајле... требало да отидеш порано ама тоа е сега биднало,ајде пиши што ке ти кажат, да се надеваме на добри вести :clap:
     
    На mjauuuuuu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    ми направија биопсија ми зедоа примерок од 4 места како што ми кажа докторот не е толку сериозно најверојатно се ке се заврши со конизација ама сепак прво мора да ги чекаме резултатите од биопсијата за да се докаже дека матката ми е здрава за да се отстрани само заболениот дел.Резултатите ќе стигнат за два три дена по брза постапка па тогаш се ке се знае со сигурност до тогаш поздрав ке ви кажам какви се резултатите.А СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СЕ НЕГАТИВНИ :)
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    E убаво си ај наредила не е страшно ама па не е ни некоја си обична настинка си ја утнала работата а башка и момичка си треба да раѓаш мада со они викаат дека не е ништо сепак тоа е што е нека мине со лесно
     
  8. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    то е што е можеше да биде и полошо сепак сум имала малку среќа(мислам се надевам дека имам) :)
     
  9. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    девојки ги добив резултатите од биопсија негативни се што значи матката ми е здрава и ке ми направат само конизација :rofl: пресреќна сум што поминав со толку, поздрав па ке ве известам како сум поминала :hai:
     
    На nadja.d му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Супер :) Ај со лесно и конизацијата и пиши ни како си поминала,со позитивни мисли и подршка од сите нас
     
    На mjauuuuuu му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    само уште два дена до конизација (многу се плашаммммм) :( ;(
     
    На QueenB му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    девојки конизацијата поминина повеке од успешно немам никакви болки само што сепак треба да одмарам сега сум на контрола за две недели и тоа е тоа ви благодарам на сите за подршката и еден совет од мене до сите ОДЕТЕ РЕДОВНО НА ГИНИКОЛОШКИ ПРЕГЛЕДИ :P ПОЗЗ :inlove:
     
    На nadja.d му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Девојки дали знае некој да ми одговори како се добиваат цин1, цин2 и цин3?
    Поточно дали освен ХПВ вирусот постои и друг причинител? Тоа ме интересира.
     
  14. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    :) Супер,баш ми е мило,е вака само добри вести да споделуваме тука,и како што кажа ти редовно на прегледи и контроли,тоа е најважно,поз мјау.
     
    На mjauuuuuu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    освен ХПВ вирусот не постои друг причинител тој е главен и единствен причинител за промената на клетките на грлото на матката и доколку не се открие на време тој се развива во цин 1 ниско ризичен ,цин2 средно ризичен и цин3 високо ризичен.Бидејки ХПВ вирусот е сексуално пренослив доколку си сексуално активна задолжително е да одиш на гинеколошки прегледи за да доколку го имаш ХПВ вирусот да се отстрани навреме т.е за него па дури и за цин 1 нема лечење само треба да се земаат витамини за кревање на имунитетот како што се алое вера ц-витамин б-каротин и.т.н. како што напишав и предходно со редовни гинеколошки прегледи се се решава.позз
     
    На Vekap и daniangel им се допаѓа ова.
  16. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам mjauuuuuu. Одам Редовно на прегледи и до сега освен кандида, не сум имала друг посериозен проблем. Имам долга врска (еден сексуален партнер) веќе 7 години, но секое чекање на резултатите од ПАП тестот ми е стресно, не од страв да не имам некоја полово пренослива болест туку од страв да не имам рак. :doh:
    Не се плашев до пред да и го дијагностицираат тоа на мајка ми.
    Штом причинителот е само ХПВ вирусот тогаш нема потреба од загриженост. Многу совесни личности сме и јас и мојот партнер, поготово кога е во прашање здравјето.
     
  17. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    браво Јагода само така продолжи да одиш на редовни прегледи доколку редовно одиш никогаш нема да имаш некој посериозен проблем оти јас од тоа неодење си напраив проблеми имав цин3 ама за среќа се добро се заварши во сета несреќа сум имала и многу голема среќа што отидов на време.Поздрав и продолжи така зошто не мора да го менуваш партнерот за да добиеш ХПВ ете сестра ми е мажена веќе неколку години никогаш до сега немала некои проблеми сега на ПАП тестот и се покажа дека има ХПВ вирус ама бидејки таа оди на редовни прегледи на време и го открија така да нема проблем :hai:
     
    На daniangel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    девојки ве молам за помос неам правено пап тест година ипол дали е опасно ....а сакам да поцекам до јануар а финансиски немозам да си платам преглед под кирија сум и у криза со да правам да поцекам или опасно е да цекам усте два месеци ,,,,,а цуствувам јадез во вагиналната флора и имам болки подолго време кога имае сексуални односи со би мозело да знаци ,,,,а тој е опериран од variocele мозно ли е некоја теска бактерија а и неаме деца веке цетири години ве молам за одговор
     
  19. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    најубаво е да одиш и да си напраиш ПАП тест болката при сексуален однос не е добр знак и јас ја имав и не и обрнав внимание и отидов дури кгоа прокрварив после сексуален однос мислам дека два месеци не е некој долг период ама гледај што можеш побргу ти држиме срека да биде се во ред поз :clap:
     
  20. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    МИ ТРЕБА МИСЛЕЊЕ! НЕКОЈ ШТО ИМАЛ ИСТО ИСКУСТВО ДА МИ КАЖЕ ДЕКА ЈАС И МОЕТО БЕБЕ КЕ БИДЕМЕ ДОБРО! Вчера правев тест за бременост излезе позитивен сакам да се радувам но неможам,неможам ни да го дочекам Понеделник за да се јавам кај генеколог :worried: треба да ми прават конизација докторката ме чека да се јавам за да и кажам дека сум добила за да ме планира за конизација,ми доцни само 3дена и веќе знаев дека има нешто ама воопшто не помислив дека сум бремена! дали ќе можам да си го задржам бебенцето несакам да абортирам :( дали може конизацијата да почека :( дали и двајцата ќе бидеме добро ??????????????????????????????????????/ ВЕ МОЛАМ некој да ми одговори нешто ако има познавање или искуство ;( ;( ;( ;( ;(
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.