1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЦИН I, II, III

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу збунета :worried: ПАП тестот кој го правев кај матичната ми покажа присуство на хпв вирус. Однесов примерок за типизација на хпв и резултатот беше отсуство на хпв вирус. После шест месеци правев пак тест немаше хпв. После една година правев пак имаше цин 1, пак на типизација нема ништо. Дали може да има некој проблем кај резултатите или примероците од кај матичната? Читав многу на интернет и секаде пишува доколку има некоја промена цин 1 неможе да се повлече!?
     
  2. anton4e

    anton4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Почитуван докторе, имам едно прашање поврзано со резултатот од пап тестот кој го правев. На резултатот пишуваше ASC-US и можен CIN 1. Потоа докторот ми зема брисеви вагинални и цервикални, од кои негативни се вагиналниот, цервикален Mycoplasma hominis и цервикален Chlamidia, а кај цервикален Ureaplasma urealiticum има наброено одредени антибиотици (од групата на тетрациклини).
    Би сакала да ве замолам да ми кажете нешто околу резултатот, благодарам многу.
     
  3. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Ако ти се набројани антибиотици на брисот за Уреаплазма, значи имаш уреаплазма, позитивен ти е брисот, оди на гинеколог да ти препиашат терапија.
     
  4. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Мислам дека докториве веќе не одговараат на прашањата :?:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.