1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Kochoski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не сум компетентна да советувам, ама можам да ти кажам дека две мои пријателки се породија со второто дете природно иако првото им било со царски, ако е се во ред нели.
     
  2. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Blagodaram za odgovorot.. Rabotata e shto 2 lekari mi rekoa kje mora carski, rizicno e, a 3 drugi mi rekoa deka moze i prirodno, maybe... i sega koj pat da go fakjam? Ne se plasham od carski rez, naprotiv, znam tocno sto me ceka i pominato mi e vekje, samo periodot na lezenje vo bolnica i zakrepnuvanje doma mi e predolg so ogled na toa deka imam detule koe kje ceka mama da go gushne i kreva i igra... ;(
     
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Vo prvata bremenost bebeto mi bese namesteno porecno(vertikalno) Dali toa se vika karlicno?Site me gledaat kako da sum padnala od mars,sto e toa poprecno?Zatoa se porodiv so carski baska sto imav i visok pritisok i mnooogu otoci i gusenje.Sega sum bremena vo 6ot mesec bev na 4d krajot na 24 nedela bebeto pak bese poprecno namesteno ja prasav doktorkata zosto samo mi kaza deka takva mi bila matkata...KAKVA?Moze da mi objasnite?Dali ima saansa da se porodam prirodno ovoj pat pominaa 2god od minatiot poragaj...
     
  4. Ani26sa

    Ani26sa Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo doktor Kocovski bi sakala da prasam kako bi bilo poroduvanje na vtora bremenost so kila kaj papokot? Vo prvata bremenost porodena sum so carski rez i nabrgu posle poragajot gi dobiv kilata ,sega sum bremena so vtoro i sum 7mi mesec . Odnapred vi blagodaram pozdrav
     
  5. praxis

    praxis Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pozdrav do doktorot i sakam da go prasam dali vo bremenost moze da se nosi elasticen corap za prosireni veni?
     
  6. Razvedena

    Razvedena Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdr imam edno prasanje za dr. GORAN KOCOSKI mozebi mojot problem nema vrska so vas no sepak ste ginekolog i mislam deka mozete dami pomognete.za godina i pol imav dva spontani abortusi ,i prvata bremenost i vtorata mi zavrsija so abortus uste vo 5tata nedela,pred da dobijat srceva reakcija gi gubam.prviot abortus migo potvrdivte tokmu vie na dezurstvo. Posle site ispituvanja i hsg snimkite mi otkrija polip ili septum na matkata i levata tuba ne se prikazuvase na hsg snimnkite.lekarite vo drzavna ginekologija mi preporacuvaat histeroskopija i laparaskopija.ona sto me interesira e dali ovaa operacija e neophodna i pokraj toa sto ostanuvam bremena i dali ima nekakov rizik.se plasam posle operacija od bilo kakvi komplikacii.spored vas dali ima nekoe drugo resenie osven operacija za mojot problem. ve molam za vas sovet mng mie potreben.blagodaram odnapred.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.