1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од simonceee, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    sto znam,ako imas nekoj vo germanija ili dr drzava kaj so gi ima tie apcinja mozes:) se nadevam deka ke dojdes do nih,prekrasni se a ne se jaki :)
     
  2. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo! dosta cesto citav deka piete diane 35..Ve molam ne gi pijte,strashni se...jas gi piev se izduv kako balon,znaci na sekoj organizam pravat steta golema,samo koj kako i koga ke go pokazi toa..moze da se podduete,po nozete kapilari kako pajazina da vi se pojavat i razni dr pojavi..cisto moj sovet pozdrav!
     
    На ezerce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterflly

    butterflly Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    i jas go slusnav toa za diane 35 ama ako ne si nabavam od drugive ke nemam izbor ...a za tie jasmin ste slusnale?
     
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    За полицистични јајници еве природен лек-чај од ајдучка трева.
    Чајот горчи но за здравјето ќе го истрпите, може да го комбинирате и со чај од невен. Јас и летово си набрав ајдучка трева, немам полицистични јајници, но добро е да си имаш дома разновидни чаеви.
    И помалку стресови во животот.
     
    На butterflly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    da da sum slusnala..znaci najdobro ke ti e ako mozes da si nabavis od maxim a ako veke mora da gi pies diane-pak nemoj :) mnogu se stetni,moze i trajni posledici da ostavat..znaci vaka-dianeto se jaki apcina koi imaat dva hormona vo edno apce od koi edniot hormon e nepotreben,a dianeto se poslabi imat eden hormon..ako moras veke ,od dve zla podobro pomaloto-jasmin..a te molam kazi ako ne e tajna dali imas visok kilogrami ili si so normalna tezina?jas butterfly kolku mozam ke ti pomognam,sakam navistina da ti pomognam kolku mozam..so ovie policisticni jajnici se zanimavam 12-13 god,veke nema so ne znam za niv :) pozdrav,sekoe dobro
     
  6. butterflly

    butterflly Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    fala mnog uuu :))) a za kilogramite porano imav visok sega sum ok normalni mi se za sreka ama pak najdov edna ishrana na net ke ja pocnam da ne vlosam uste tolku
     
  7. jeffree-star

    jeffree-star Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    луѓе не ме плашете :worried: веќе втор месец како ги пијам диане-35,инаку препишани за полицистични јајници и досега фала богу ништо не се случило... :worried:
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    па девојче , тие апчиња ако си прочитала во упатството се хормони и си пишува дека се појавуваат болки во градите , малку крварење кога ке почнат да се пијат. Јас ги пиев 6 месеци поради хормонално пореметување и одма штом ги прекинав (изгледа благодарение на нив) од прва забременив.. значи јас си имав мака па ги пиев и по препорака на лекар ги земав секако не на своја рака. Ако ти препорачал лекар соодветна терапија и апчињава ти прават проблем консултирај се и нека ти препише други апчиња икма и други видови..
     
    На Mucenceto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. butterflly

    butterflly Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    moze tebe ti gi prifatil organizmot kaj sekoj razlicno e
     
  10. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    da razlicno e kaj sekoj..ema so da se plasete apcina se,za lugje se,ma kako sakte,sekoj si ima pravo na izbor..jas loso opminav so niv i ne sakam da slusnm za diane uste ednas..kako i da e,belki ke bide dobro pozdrv :)
     
    На butterflly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    hee super togas,ke opravis ne se sekiri,ne e strashno :) pozdrav :)
     
    На irenka1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pepa33

    pepa33 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    imam prasanje do vas:od sto najcesto se svarat cistite na jajnicite,,,jas imam policisticni jajnici,,,,,i kogami idi menstruacija mi pukat,,i potoa pak se javuvat,,,,veke podolgo vreme,a menstruacijata mi idi sekoj mesec na rastojanie od 20,23,24 dena ,,i mn,cesto imam belo branje...kazete sovet,,,,
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    draga nemoj da se plasis ic znaci i jas imam policisticen jajnik leviot mi e nisto strasno ne e sum odela vo drzavna vo sistina na pregledi vo bitola kaj ne nisto ne e dodeka se vodni i pukaat ne e strasno tie temnite cokoladni se losi,sovet jas so praam i mi se namalija pomalce se caj od ajducka treva sekoe sabajle ili navecer i brusnica caj ili grickaj si ja,za beloto pranje mozes da se odmivas so kamilica ili moze da e nekoja infekcija kandida ne e strasno sum ja imala manifestira mnogu belo pranje sum stavala kantarion vaginaleti prepisani od doktor ne na svoja raka vidi ako intenzivno imas belo pranje odi ke ti dade vaginaleti ili mast ne se plasi ic mozam i da ti preporacam super ginekolog nadica gjeroska kaj fontana park ili zlatko palcevski vo sistina veruvaj nema podobri od niv pozz..
     
  14. macika11

    macika11 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    pred dava meseca imav dve kiretazi i missed abortion ottogas mise javija 2 cisti mi puknaa sega mise pojavi 5smcista i mi docni 4 dena kazete sovet i dali ako pijam terapija moze dammi poremeti nesto bidejki sakam pak za skoro da zabrenenam fala
     
  15. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. Јас сум нова на форумот и имам проблем со полицистицни јаници. Пред некоја недела бев на преглед и докторот ми каза дека видол неколку цисти на јаниците. Па ми даде две опции за нивно отстранување едниот е да пијам апЧиња а другиот е да ме оперира и се не знам сто да правам. Кога го прасавме сто е подобро која опција тој ми каза со операција бидејки било по сигурно отколку со апЧиња не биле толку сигурни бидејки мозело само да ги намали па повторно да пораснат а во некои слуЧаи во зависнос од орагнизмот да ги снема.Во брак сум скоро 2 год и сакаме да си имаме бебенце. Со килограмите мислам оти имам малку повеке од нормалната тезина.Јас не зивеам во МК зивеам во Австрија. Па би сакала да го прасам докторот или кој имал ваква ситуација да ми помогне. Ви Благодарам многу :)
     
  16. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdravo SREKNA NOVA GODINA na site FEMINKI. Dali moze nekoj da mi dade sovet za mojot problem nekoj sto e so takvo iskustvo ili pak doktorot. Pozdravce
     
  17. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво! Јас имам 13 години. Сакам да кажам дека на мене ми дојде уште на 10 години. Бидејќи мојата мајка е медицинска сестра имаше некое лошо претчуство и ме однесе кај матичниот гинеколог. Таа ми откри циста на јајникот од 6цм. Јас не знаев што е тоа и бев многу исплашена. Уште кај не отидовме уште што не пробавме цистата си стоеше. Еден ден мајка ми ме уседна и ми рече и ми објасни дека ке ми прават пункција на цистата кај Др. Славко Сапунов. Отидовме и на ехото тој почна да ни се дере дека нема шанси пункција и ќе треба итна операција. Јас бев многу исплашена и многу плачев, бидејќи никогаш не сум правена операција. Добро. Се смирив. Си дојде татко ми од Германија ( беше на саем ) и отидовме во Ремедика. Таму докторот ми рече дека не е многу опасно како што рече претходниот лекар и ми даде лекови да ги пијам 10 дена и дека треба да ми дојде и да ми ја пукне цистата. Но не ми ја пукнаа. Потоа закажавме операција. И пред и после операцијата МИСЛАМ СЕКОГАШ ЛЕКАРИТЕ БЕА МНОГУ ЉУБЕЗНИ. Убаво кажаа дека треба операција и ме подготвија. Бев во посебна соба со огромна плазма, лап-топ, се имаше од храна и од пиле млеко. Се оперирав и поке немам проблеми и се е во ред со мојот циклус. Операцијата траеше 3 часа потоа малку инфузија против болки и после си уживав така наречено. Кошташе 1000 евра. А што е најважно се е во ред со мене :)
     
  18. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Dragi citatelki,edno treba da razgranicete,edno e da imas cista na jajnik a sosem drugo e da imas policisticni jajnici ..P-ozdrav :*
     
  19. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    A sto e razlikata pomegu cisti na jajnicite a sto e policisticni jajnici. i dali nekoj znae kakva e taa operacija za pukanje na cistite. Pozdravce :*
     
  20. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    Циста на јајникот е кога само 1 ти се случува тоа, а полицистични јајници се тие што постојано имааат цисти. Јас имав само циста на јајникот и одев на лапараскопска операција во Ремедика еве имам напишано на постот погоре поздравче :) :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.