1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од simonceee, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    Среќна Нова година и тебе јас имам такво искуство па повели ако можам да ти помогнам :)
     
  2. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdravo Zaljubena11. Jas tocno ne znam dali samo na edniot jajnik imam ili na dvata cisti. Pa bi sakala da te prasam kako pomina na operacija i dali bese bolna . Jas ne znam kakva operacija ke me pravat samo znam oti ke mi gi pukaat pa mozebi toa e operacijata. Pozdravce
     
  3. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    Па најпрво ти предлагам да отидеш кај некој подобар гинеколог да се прегледаш и да видат каде точно имаш циста. Јас се правев операција во Ремедика. За време на операцијата ништо не осеќав ко топ спиев. :D После операцијата имав малку болки но и тоа помина со инфузија. Јас отидов во 07.00 часот, ме оперираа во 8 и утредента ме пуштија. Бев правена лапараскопија (ласерска операција). Денес помина година и пол од операцијата и немам никакви белези. А тебе колкави ти се цистите во цм ??? Ако ти се помали од 6 цм можеби ќе ти прават само пункција. Тоа ако си скината ке го прават вагинално со една игла и ќе ја боцнат и таа ќе пукне, а ако не си ќе те успијат и преку кожата,но се зависи од цистата тоа колкава е и каква е, па затоа ти предлагам да отидеш кај подобар лекар поздравче и пиши ми што си направила :* :*
     
  4. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Jас не зивеам во МК зивеам во Австрија. Гинекологот е добар немам замерки барем до сега. Не ми каза колкави ми се цистите бидејки остави да виде сега до наредниот термин имам на поЧетокот на февруари слуцајно да не се намалат несто или да не пукнат. Па мене докторот ми каза оти ке ми ги пукаат со игла и ке ме гледат како со камера внатре за да ги пукнат и не знам дали ке боли тоа, докторот каза оти тоа било безболно па ке видеме. Еве пак ми касне 1 ден не знам дали е сега од тоа или мозеби сум бремена ама немам па никаков симптом . Јас сум мазена и скината сум :D . Ти благодарам многу за помоста па ке ти писам сто ке се слуци. ;*
     
  5. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Па да се надеваме дека си бремена бидејќи од тоа ќе ти пукнат можеби 80%. Штом велиш дека ќе ти ѓи пукаат тоа ќе биде со игла и ваѓинално ќе биде, можеби скрос малку ќе боли, а ако сакаш може и да те успијат,но и без да те успиваат тие ќе ти дадат анестезија преку спреј. Се надевам дека си бремена многу среќа :* :* :*
     
  6. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на подрскатаи јас се надевам ама ке видеме сто ке биде.Не знам како ке биде дали ке имам анестезија или не. Не ми објасни докторот каква ке биде операцијата бидејки остави време да видеме сто ке се слуци немој да пукнат сами. Па мозеби ке нема потреба од операција кога ке отидам. :* :* :*
     
  7. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    А и ти исто така имасе проблем со циклусот или не. Јас пиев и хормонски апЧинја демек ми фалел хормон и за тоа не ми доагало. Сега откако се направи операција се е ок и со циклус и со се. Поззз <3
     
  8. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    kje ve molam za mislenje....
    jas imav cista na leviot jajnik i pravev operacija, a imav samo 13 godini, mi se poznava belegot na stomakot, dali kje mi pravi problem taa operacija ako sakam da zabremenam...otogas pominaa 7 godini...
     
  9. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    Не не јас немав никаков проблем со циклусот,но мене ми дојде многу рано на 10 годинки и мајка ми бидејќи е мед. сестра се загрижи и ме однесе на гинеколог и видоа циста. Не пиев хормонски апчиња туку пред операцијата пиев 10 дена едни од кои ми дојде и требаше да ми пукне, но не ми пукна и затоа ме направија операција. Поздравче :*
     
  10. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    А лапараскопска или обична операција ти правеа? Ако ти правеа лапараскопска нема ништо да имаш пошо јас сум 13 а се оперирав на 10 год и ништо немам. А сигурно ќе можеш да забремениш. позздравче :* :* :lol:
     
  11. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    srce-9 nema da imas nikakov problem,kakva i da ti e operacijata...slobodno ,bez nikakov problem ke mozas da zabremenis :)
     
  12. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    ви благодарам многу.....многу сум среќна....:* :* :*
     
    На H.VAGA и Zaljubena11 им се допаѓа ова.
  13. anely22

    anely22 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo! jas sum nova na forumov..sakam da prasam vo vrska so cistive bev vo bolnica vo italija ginekologot mi kasa deka imam dve cisti blisku do jajnicite preplasena bev ,trebase da idam na uste eden pregled za da utvrdat za kakov vid se raboti,kao demek do tableti bi puknale a ako ne ke mi vrsele mala intervencija.se preplasiv i ne otidov...prasav dali cistite se pricina sto ne uspeav da zabremenam veke godina i pol ginekolog mi utvrdi deka toa e pricinata megutoa se rasprasav i doznav deka imalo nekoj lek od koj moja rodnina i prijatelka na mama se izlecia...ve molam doktore odgovorete mi sto da napravam .. izgubena sum! fala.
     
  14. Zaljubena11

    Zaljubena11 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    мој совет ти е да не слушаш другите што ќе ти велат и да отидеш на лекар. Јас имам само 13 години. На 10 годинин мене ми правеа таква операција (лапараскопска) и денес немам ниту белези ниту имам проблеми со циклусот и јајчниците, а исто така и јас имав циста на јајникот. Прво пиев апчиња но и тие не помогнаа и затоа се оперирав. Поздравче :* :)
     
  15. MarinaMonaMorska

    MarinaMonaMorska Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Значи, одма да одиш на преглед! Најпрво да откријат за какви цисти се работи. Мене во 2011 ми пронајдоа чоколадни цисти, односно ендометриоза. Лапараскопски ми ги отстранија и толку. Јајниците сега ми се во ред. Освен чоколадни, има и водени цисти, тие се тие што пукаат. Поздрав!
     
  16. ezerce

    ezerce Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2

    Devojce jas sum operirana od cisti na jajnici uste pred 10 godini (mene me operira laserski iako mojata cista bese 11cm). Inaku jas znam neklku slucai zeni koi imat deca a se so eden jajnik Zatoa ne grizi se toa ne bi trebalo da bide problem za bremenost.
     
  17. ezerce

    ezerce Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2

    Ajduchkata treva ne samo shto gorchi tuku e odvartna, jas ja piev demek alergijata da ja "ISCHISTAM" no efekt nikakov ne vidov. Blaze tebe ako mozes da ja pies :rofl:
     
  18. ezerce

    ezerce Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    jas sum operirana od cisti na jajnici na nepolni 16 godini. mojata cista bese okolu 10 cm. na klinika vo SK prvo me pravea punkcija no po 2 meseci cistata se pojavi povtorno i togas me pravea laserska operacija(laparoskopija). operacijata voopshto ne e bolna, a posle 2 dena me pustija doma. moj sovet e nikoja da ne dozvoli klasichna operacija bidejki taa e po opasna. toa go znam bidejki dr.koja me operirase pobara mislenje i od drug kolega koj dade predlog da me pravat klasichna operacija i ubavo i gi pametam zborovite na Dr. KAJ NA 15 GODINI ABDOMEN KE OTVARAS, DETE E TEK TREBA MAJKA DA BIDI.KOLKU I DA GO PAZIME SO KLASICHNO MOZE JAJNIKOT DA GO POVREDIME I CEL ZIVOT PROBLEMI DA IMA.
     
  19. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    после 3 месеци пиење на дијане -35 немам резултати за полицистичните јајници :( гинекологот ми препорача да продолжам со терапијата до 9 месеци.абе поарно трудна да останам ќе родам барем за 9 месеци знам ќе ми биде стакло лицето а вака само маки :(
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Симптомите- какви ви беа??
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.