1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од simonceee, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. bliznacka

    bliznacka Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    37
    И мене ме интересира истото.

    Друго, дали е можно да ги имаш и без некои изразени симптоми?
     
  2. goga76

    goga76 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site!Pred eden mesec imav strasni bolki pri prv den od menstrualen ciklus,se pregledav,imam dve cisti na lev i desen jajnik.Pred edna nedela povtorno se pojavija bolkite,ispadna deka edna cista porasnala okolu 72cm,napraviv tumor marker i deneska gi dobiv rezultatite,vrednosta do max 21,kaj mene e 53.Ne sum panicar po priroda,samo sakam nekoj ako ima slicno iskustvo da go podeli so mene.
     
  3. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    гога цистата сигурни ти пораснала 72мм или 7,2 цм. 72 цм е невозможмо односно тоа е огромна циста што ретко се појавува.

    друго зависи каква ти е цистата водена или ендометрична?

    чим тумур маркерот ти е покачен тогаш речиси сигурно е ендометриозна. мене тумур маркерот ми беше 83, пробав со терапија едно друго но кога добив болки и кога докторите ми ги видоа резултатите од тумур маркерот и покачените тромбоцити ме советуваа веднаш да се прави лапороскопија.

    слушни си повеќе мислења и одлучите заедно со твојот доктор шшто треба натаму да се прави. без паника не е ништо страшно но треба да се реши.
     
  4. goga76

    goga76 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Da ,da greska vo pisuvanjeto =7,2 cm,vo ponedelnik ke odam na klinika i toa preku vrski ,inaku ne primaat,mnogu bile zafateni
     
  5. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ако ме прашувате мене освен бубулициве други симптоми немам ниту пак ми сметаат во нешто јајниците ми се полицистични и тоа е се ама тие да ти покажувале последници како зголемена влакнетост на лицето и ред други проблеми кај мене се покажуваат само бубулици на лицето и по некоја на рамениците. :(

    p.s дали е таа истата билка кантарион од која се прави посекна трева?
     
  6. goga76

    goga76 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dali znae nekoj da mi kaze dali laparaskopski zafat moze da se otkaze od strana na anesteziologot poradi slabokrvnost
     
  7. Dilajla-Di

    Dilajla-Di Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    dali za endiometrizna cista mora da se napravi laparaskopija ili moze so obicna vaginalna operacija znae li nekoj
     
  8. vviillaa

    vviillaa Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво,пред три месеци бев на преглед кај мојот гинеколог ми откри циста на левиот јајник 4,7 см правев тумор маркери беа во ред имам 34 години и мајка сум на две деца сега трба да одам на контрола па сакав да се посоветувам со вас дали да праватам пункција ако е потрбно или да пробам со алтернативна медицина мојот гинеколог ми препораца сега за сега да ја следиме на три месеци да одам на контрола би сакала некој совет ако има и некоја друга госпоѓа сличен проблем Поздрав .
     
  9. eva2505

    eva2505 Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    feminki dali nekoja od vas znae kolku se naplaka eho pregled na jajnici privatno? fala odnapred :*
     
  10. eva2505

    eva2505 Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    feminki dali nekoja od vas znae kolku se naplaka eho pregled na jajnici privatno? fala odnapred :*
     
  11. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Зависи каде ќе одиш.
    Некаде од 1000 до 3000 за приватно. Со картончиња околу 300-500 ден. ама зависи кај кој доктор.
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    како изгледа тој преглед за јајниците
    (преку ехо или :$ )
     
  13. anna5

    anna5 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    здраво феминки,

    Дали знае некој од вас колку се наплака за лапароскопија приближно ?
     
  14. tajmi

    tajmi Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    здраво јас имам 24 години и страдам од полицистични јајници,кога имам циклус првите 2 дена имам ногу јаки болки,имам акни по лицето и никако неможам да ги исцистам.Пробав со диане-35 ги пиев 2 пати по 3 месеци и немав резултати дали мозете да ми помогнете некако позз
     
  15. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Здраво женски, пред 2 недели бев на преглед Бидејки имав меѓукрварење во периодот после ментструација, и после секс па се загрижив. ми открија инфекција и циста на лев јајник,
    примав терапија флажил таблети и паралелно вагиналитети за лечење на инфекцијата и цикло прогинова за зајакнување на матката и запирање на крварењето.Ја прашав докторката за плодните денови,и ми рече дека со циста нема плодни денови, и дека нема шанси да останам бремена, а јас и партнерот покушуваме веке 4 месеци и ништо,веројатно цистата била причина за тоа.Моето прашање е дали некоја има забременето иако со циста на јајник?многу се разочарав бидејки сакавме бебенце,
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Како ќе знаете дека ви пукнала циста?
     
  17. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Девојки после 3 недели каснење на циклусот добив завчера и отидов на преглед одма и ми кажаја дека имам циста во левиот јајник со големина 54.70 X 60.30 и ми дадоја упут за скопје да се правам ласерска операција и да ја отстранат цистата па така да забременам но јас се плашам многу ве молам ако некој имал ваков проблем нека ми каже дали имач болки после операција бидејки се плашам многууу
     
  18. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
     
  19. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Преку ехо, Воопшто не е страшно. :)
     
  20. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Мајка ми има некои т.н крвни цисти... Цело време се жали од болки.Премногу е нежна на ладно.
    Ако некој знае повеќе за нив и некој совет би ви била благодарна. :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.