1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од simonceee, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ivanapeterutka

    ivanapeterutka Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
  2. edinstvena21

    edinstvena21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Kako sto kaza ikss toa e tocno. Policisticnite jajnici ne se lecat samo treba da se oslabi i da se zema eventualno apcinja od stranstvo oti apcinjata za balkanskite zemji ne gi pravat mnogu kvalitetni. Sestrami go imase istioit problem i ne mozese da ostani bremena. oslabe 50 kg ( imase 110 kg) i piese apcinja za ovulacija od Avstralija i ostana bremena a sega veke gi nema ni cistite kako rezultat na slabeenjeto. Znaci dovolno e i 5-10 kg da se oslabi za da se podobri hormonalniot status. I jas go imav istiot problem, i jas oslabev 17 kg i piev apcinja za cistite od Avstralija. Za sest dena sum zakazana na genikolog i se nadevam deka ke sum bremena :inlove:
     
    На ikss му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Имам водена циста по втор пат и пијам дабростон двапати на ден ( десет дена ).
    Треба да направам тумор маркери (ца125), дали додека ја примам терапијата можам да го направам испитувањето? Не ми напомена докторката, а такво сознание добив.
    Ако некој знае нека пише.
    Фала, поздрав.
     
    Последна измена: 15 мај 2016
  4. DimitriievskA

    DimitriievskA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред 6 месеци добив симптоми за полицистични јајници, и од тогаш секогаш кога треба да добијам неколку дена пред менструацијата ми излегуваат црни влакна по лицето (најчесто на брадата и челото) и на четвртиот ден од менструацијата ја исфрлам цистата, а два-три пати имав и излив на матката. Па сакав да ве прашам, како ги отстранувате црните влакна од лицето? Јас неколку пати ги сечев со ножици, но тие пак раснат. Имам 14 години, па ако може совет од постари со искуство? :)
     
  5. DimitriievskA

    DimitriievskA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може да ни кажеш како се викаат апчињата? Бидејќи јас веќе имам 52кг и имам проблеми ако намалам дури и 2кг, така да со слабеење нема да можам да ги отстранам цистите
     
  6. elegant

    elegant Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    33
    Zdravo devojki
    Znaci vaka:
    Pred 3 meseci maticniot ginekolog mi kaza deka imam cista na leviot jajnik i deka ke ne e strasno, mi kaza posle mens. ciklus pak da odam da vidime dali prsnala. Otidov ama seuste stoese. Otidov vo skopje vo drzavna bolnica, tamu mi kazaa deka imam trokomorna cista na desniot jajnik od okolku 10 cm i deka treba da se odstrani. Poslw dve nedeli treba da odam pak so rezultati od pap test i da zakazeme operacija. Mnogu mi e strav za yoa dali ke mozam da ostanam bremena, inaku imam 22 god i sum 1 god vo brak. Ve molam kazete vase mislenje. Vi blagodaram
     
  7. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Моја блиска личност, која е баш на твоја возраст, пред неколку месеци правеше операција поради циста на едниот јајник. И беше и со големина од прилика како твојата.
    Операцијата се прави под општа анестезија, со класичен рез (ист Царски рез како при породување), во пределот на срамната коска, значи под линијата на долниот веш (нејзе вака ја оперираа, мислам дека не може лапароскопски поради големината на цистата).
    По операцијата остануваш во болница 3-5 дена, потоа си одиш дома, по околу една недела доколку се биде во ред се враќаш да ти ги отстранат конеците, и тоа е тоа.
    Во текот на операцијата се отстранува само цистата, ништо друго од репродуктивните органи не се чепка, па ќе си продолжиш да си добиваш менструација и ќе можеш да забремениш (кај одреден процент жени со синдром на полицистични јајници забременувањето е потешко, но не и невозможно), затоа не се секирај.
    Со лесно. :)
     
  8. babygirl77

    babygirl77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Немам проблем со редовен циклус и сл. но имам цисти (малку) така рече гинекологот, ама од истите имам акни на лицето.
    Ми препиша хормонски таблети, некој искуство да ми каже дали се поправа од нив и слични последици ? :/
     
    На elegant му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас имам ист проблем со голема циста, над 12 цм и треба да правам исто со рез. Може ли да ми кажете дали брзо зараснува раната, дали се издржливи болките? Фала
     
  10. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    јас можам само да ти го пренесам искуството од блиска личност, а кај нејзе сѐ помина во најдобар ред, болки нормално имаше но издржливи со помош на аналгетици, а раната и заздрави нормално за околу недела дена, иако потоа уште одредено време мораше да внимава да не крева тешко, да не трча и сл.
    Се надевам дека сѐ ќе пројде во најдобар ред и кај тебе :)
     
  11. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Ajde i tuka da pisam!!

    Deneska bev na ginekolog bidejki posleden pat mi bese doslo na 30ti dekemvri mi traese nekade do 6ti januari i od togas nisto ne mi e dojdeno..
    koga bev deneska me gledaa na eho i mi kazaa deka mi e zgolemen desniot jajnik i deka imam cista.... inaku utre ke mi zimat krv da ispitaat tumor markeri..nekoj da mi dade sovet dali e strasno dali ke pomine,dali ke se vrati jajnikot vo normala?
     
  12. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Зависно од вредностите на тумор маркерите. Ако е водена циста и помала, најверојатно ќе ти препише лекарства за самата да пукне. Ова е првиот чекор, не сакам да те плашам но последно е со оперативен зафат, нејчесто лапароскопски што не е страшно.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Fala na odgovorot...pravev tumor markeri denes rezultatite treba da gi zemam.vo sreda taka mi kazaa..
    Ama poveke mi e strav sto mi kazaa zgilemen jajnik neznam na sto se misle i kako toa..
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.