1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често мокрење

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Era

  Era Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Sto treba da se pravi ako mnogu mokris i se dodeka ne spies ke treba da se odi vo wc?
  Dali ima nesto problem so ladenie na genitali organi ili problemot e drugo

  sto treba da se pravi vo ovoj slucaj??
  Ve molam da mi se odgovarate!
   
  На labebitola му/ѝ се допаѓа ова.
 2. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  140
  Често понекогаш и болно мокрење е последица на некоја инфекција.
  Инфекцијата може да биде на гениталните органи (пренесена преку сексуален однос) или на мочните канали(која исто така може да се пренесе од вагината.)
  Треба да се оди да се прегледа мокрача/крв, или пак да се оди на гинеколог.Или и двете.Во зависност од тоа кои се другите симптоми. :)
   
 3. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  Јас деновиве идам на секои 5 минути во веце бидејќи пијам многу вода поради диетата :)
   
 4. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  608
  ве молам да ми помогнете пред 2 дена ми дојде но кога одам во вц да мочкам имам премногу болки и мокрам на 2 мин немозам да ја поднесам болката а болката запоцнува при крајот на мокрењето
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.159
  Не е страшно ама само од себе нема да помине, треба да одите на лекар и да направите проверка на мокрачата, веројатно станува збор за инфекција. Се лечи брзо и лесно, во меѓувреме пијте чај увин и брусница
   
  На mila2013 и Peperutka@ им се допаѓа ова.
 6. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  608
  лелеее неможам да издржа повеќе на 2 мин мочам а болки да не зборам ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
   
 7. Katty-Lolly

  Katty-Lolly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  6
  И јас скоро една недела го имам истиот проблем. Првите два дена постојано одев да мокрам па макар и по неколку капки. Третиот ден забележав многу бледа розевкаста боја на тоалетнат хартија, а останатите ден-два мокренјето е намалено, но и кога ке завршам со мокрење имам чувство дека не сум испразента повторно ми се мокри а немам што да измокрам. Исто така и ми се случува во нокта(што било мн ретко за мене) да станувам за во вц...Незнам дали е некаква инфекција никогаш порано не ми се има случено и не осекам никаква болка...Ве молам за совет.
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.395
  Допаѓања:
  33.952
  Пол:
  Женски
  Јас го имам овој проблем. Навечер често мокрам и тоа по малку. А кога добивам нагон за мокрење, мислам дека ќе ми пукне бешиката. Правев испитување на бубрезите и немам ништо. Матичната ми рече дека тоа ми е од настинка. Ми рече да пијам Увин чај, ама јас не го пијам.
   
 9. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  608
  истиот проблем го имав и јас минатата година сум имала воспаление на бешиката,можно е од тоа што се туширав со ладна вода :D ,отидов на гинеколог со мајка ми и ми препиша реципрокс апчиња ,со едно испиено апче веднаш ми помина
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.395
  Допаѓања:
  33.952
  Пол:
  Женски
  И така треба да појдам на гинеколог и баш ќе го прашам за овој проблем.
   
 11. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  20.736
  Не сум баш сигурна дека проблемов ви е за на гинеколог. Обидете се прво кај матилниот општи лекар. Можеби не е лошо да направите и уринарна слика. Можеби станува збор за бактерија во мокрачата, или за цистит.
  Внесувајте многу течности, а посебно сокови и чаеви од брусница. Можете и апчиња од брусница.
   
 12. anamari11

  anamari11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  zenski aj za pomos ako ste slusnale za vakvo nesto :( imam pomala sestra ima 12 godini nejziniot problem e koga se smee ja stiska besikata i se podmocuva... i da bila pred toa vo wc da se nasmee pak ke se pomoca stvarno cudno ne zneme do sto e problemot ve molam ako nekoj znae nesto za ova neka pise
   
 13. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Исто и јас на секои 5минути сум во вц, често мокрење, веќе цела недела. Но денес прв пат почуствував болка ептен малку во јајниците и малку повеќе од мочниот меур. Повеќе чуствувам притисок(печење) како да ми се оди по вц, а не ми се оди :)

  Сега ја прашав мајка ми што може да е, рече дека е од настинато оти сум секогаш боса, излегувам со мокра коса, пресно истуширана, не се облекувам доволно и во право е за се! Но сепак можно е да е и од некоја инфекција.

  Ми даде 2 таблети ги испив, па сега ќе сварам чај од камилица и ќе видиме дали ќе помогне! :)

  Ако има некоја ист или сличен проблем нека пише! :D

  пс. ( Малку сум исплашена :lol: ) :$ :$
   
 14. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Јас многу често мокрам,кога одиме негде,за временски преиод од 30мин јас 7-8пати во WC ќе одам.Моите се лутат дека ја трошам цела таолетна.Понекогаш и од спиење ќе станам за да мокрам.И така цел со ми оди.И подоцна не заспивам.
   
 15. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  7-8 пати во половина час? :o Точна е оваа бројка или така го тресна тоа? Ако е ова вистина треба да се загрижиш навистина. Имаш воопшто што да мокриш толку често? Разбирам многу си млада, ти работат бубрезите, но па и ние 20-годишните не сме престарени, и нас ни работат сеуште. :lol: Колку и да работат, 7-8 пати во пола саат... тоа и литар пиво кога сум испила мислам не ми се случило. :D
   
 16. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Да толку некогаш и помалку.Но во суштина првите неколку пати повеќе урина излегува,потоа многу малку,а јас се чуствувам дека ќе ми потече кој знај колку.А пак ако се напијам барем една голтка пивеце,шо се вели,нема да излезам од тоалет.На секои 5 мин ќе одам.Пример пред пет 5мин сега само што мокрев,сега пак ми се оди. :^) |(
   
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Цветче, а да не имаш циста ти? Мислам тие што имаат циста често мократ.
   
 18. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  ^Незнаммм,мислам не.Но кога сум нервозна и под стрес често мокрам.Пример денсес веќе 5пати мокрев.И пак ми се оди.Истот така кога имам менс. многу мокрам.Ама за она со цистата баш ме замисли
   
 19. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Кога имаш менструација ајде. Кога си нервозна ајде. Ама ти викаш постојано мокриш толку. 8 пати во пола саат не е нормално. Зошто не разговараш со мајка ти за тоа?
   
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Оди на доктор нека те прегледа вагинално, но да знаеш може и бубрезите да се. Бидејќи и од нив често се мокри. Мада јас сум повеќе за цистата, дека таа почесто од настинати бубрези бара одење во тоалет.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.