1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да направам или што би направиле?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Soncko, 5 декември 2009.

 1. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  Значи најкратко што може: се гледам со еден дечко повремено веќе 4 месеци. Проблемот е во тоа што се запознавме месец дена пред да се ожени и се почна наивно, меѓутоа се развија силни чуства. Почна да се двоуми за свадбата, сакаше да ја откаже, ама беше многу касно, затоа што се беше закажано и се случи, се ожена, но не престана да ме бара. Работата е во тоа што поминуваме прекрасни мигови заедно и кај мене почнаа да се јавуаат сериозни чувства, чувствува нешто и тој иако на моменти не сум многу сигурна, зошто е уште со неа и зошто не може да се одлучи. Видливо е дека со жена му не му штима, а и тоа ми го кажува. Несреќен е, расеан, не знае што да прави. Сака да биде со мене, ама некако како да не сака да ја остави, како да се плаши и да чека одобрување од неговите дома или не знам како да чека некој да му каже дека тоа е правилно. Жена му се повеќе го нервира, со следи секој негов потег, опсесивно љубоморна е и не го остава ни миг, постојано го бара, му звони, му прави сцени, а тоа уште повеќе го нервира и замара.
  Премногу силни се моите чуства, а гледам дека претешко му е и него. Не знам како да си помогнам. Се гледаме скоро секој ден, затоа што соработуваме на работа и се потешко ми е. Го поддржувам што и да направи, каква одлука и да донесе, дури му велам дека вреди да си го спаси бракот, ама не сум сигурна дека вреди, затоа што мислам дека е подобро да се разведе сега додека нема деца, отколку потоа кога и тоа ќе се случи. Не сакам да бидам себична и да барам од него да биде со мене и да ја остави неа, не сакам да го притискам, но сакам да бидам со него, зашто знам дека ќе бидеме среќни.
  И сега што??? Што е најдобро?!?!?! Што предлагате?!?!?! Односно, што би направиле?!?!?!
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  Lele ova e mnogu seriozna situacija i moras mnogu ubavo da razmislis sto sakas...i jas sum bila vo vakva situacija za zal, megutoa bese uste pokomplicirano,bidejki on imase i dete so zena mu. A kaj nas se znae kako e se za decata,sto e i pravilno. Jas odluciv da se otkazam od vrskata...ne bi mozela da podnesam da bidam pricinata za eden rasturen dom. Bese mnogu tesko i imase mnogu placenje..ama kako i da e pomina i sega sum srekno vljubena:) Kaj vas e polesno bidejki kako sto spomna nema deca, ama ako na vreme ne ja otkazal svadbata a ne bil siguren vo custvata sprema zena mu...ne znam sto da ti kazam. Najdobro da si gi pregledas opciite. Ako premnogu se sakate, mozebi treba i da probate ako on se odluci da ostane so tebe. Vo sekoj slucaj so sreka :) pa pisi kako ke se odvidaat rabotite. pozz
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  Mislam deka od nego zavisi se i na nego cekam, ako se odluci, kako sto rekov sto i da resi ke go pocituvam...
   
 4. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Soncko prvo jas mislam deka ako nekoj naistina se saka deka nema da e precka nitu zakazanata svadba nitu pak nesto dr ,no aj batali go toa ama ako navistina misli deka ti si vistinskata osoba za nego mislam deka toj treba da si se sredi prvo i da se preispiti sto i kogo saka i se razbira dur ne pristignalo nekoe malecko da se dojde do pravilno resenie.A sekako i ti treba da si sumiras samata dali e toj toj ,mislam neznam sto da ti kazam ako te saka i ako e jaka licnost mislam deka ke znae sto da napravi.Ti posakuvam se najdobro pa pisi kako odat rab.pozdrav
   
 5. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  Do nego e definitvno:) Mislam deka mu treba vreme i go ostavam da se sredi i da razmisli sto saka i kako saka ponataka. Vo pravo si zkjb mora da resi, jas mislam deka e predizvik kako ke ni bide koga bi bile oficijalno zaedno, no moze da se proba i sekako vredi da se rizikuva... ama ke cekam i sekako ke Ve izvestam kako ke se odvivaat rabotite.
  Pozdrav!
   
 6. saraaaa

  saraaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Ова е нешто мн. слично на тоа што мене ми се случи пред некое време..мислев дека само јас сум во таква ситуација, ама сега гледам дека не сум била единствената. Сепак јас мојот проблем го решив и покрај тоа што сеуште чуствувам нешто кон него, но и понатаму се тешам со помислата дека времето лечи се...Не би сакала веднаш да бидам песимистички настроена, но сепак не би те советувала толку мн. да му веруваш.
  Во мојот случај, се запознавме со типот пред да ја запознае девојката која што сега му е жена. Тој тогаш постојано ме уверуваше дека ме сака и сл. но никогаш не му дадов на знаење дека на мене ми се допаѓа. Извесно време потоа изгубивме секаков контакт со него, се додека по некое време повторно не се сретнавме и тој ми кажа дека запознал девојка со која бил свршен и се им било закажано за свадба, но дека и покрај тоа тој сеуште мене ме сакал, и велеше дека само ако му возвратам ке прекине се.. но, и јас не сакав да испаднам таа која ке и расипе се на таа другата и му реков дека сега ништо не може да се стори, и конечно му признав дека и јас сум залјубена во него. Така, се договоривме да се видиме за последен пат и потоа да заврши се. Меѓутоа, баш пред да се случи тоа, за срека, дознав дека тој бил сосема друга личност одколку што се претставувал цело време, и дека истото го правел и со др. девојки. На крај му испратив е-маил порака во која му кажав што чуствувам, и го прашав зошто ми го направил тоа, но на тоа досега не добив никаков одговор..
  Затоа само сакам да ти кажам пред да направиш било што размисли убаво за тоа колку можеш да му веруваш, и дали неговите чуства се искрени, но не избрзувај..бидејки штом тогаш не ја оставил, сега уште помалце, можеби се тоа само лажни ветувања за да биде и со двете. Но, сепак можеби сум јас само под влијание на ова што мене ми се случило и што во никој случај не би сакала да се случи и на некој друг и баш заради тоа ти велам дека мн. убаво треба да си размислиш.
   
  На LadyLibra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  mislam deka custvuva i toj nesti i deka ne me laze, zatoa sto sme mn otvoreni i iskreni eden kon drug. Samo so mene moze da zboruva se i koga mu rekov deka mora da prestaneme da se gledame i deka mora da si go spasi brakot, ocite mu se polnea so solzi i podgoltnuvase... samo mislam deka ne saka da ja povredi i nea, a ni negovite so toa sto bi se razvel, a mozebi i se plasi da rizikuva, zasto sepak so nea e so godini... svesen e deka e nesreken vaka i samo se nadevam deka ke donese ispravna odluka i deka ako resi da ostane so nea, ke bide sreken, zasto ne sakam da se razvede posle nekolku godini koga ke dojdat deca, a fakt e deka do togas i jas celosno ke se otkazam od nego, sega uste se nadevam...
   
 8. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  Jas bi te sovetuvala da go ostavis za dobro na site, tvoe, negovo i na tretata nedolzna licnost koja bi mozela da bide sekoja od nas pa i ti...ova mozebi ke zvuci ostro no ke ti kazam zosto...kazuvas deka so nea bil dolgo vreme vo vrska...jas so mojot decko sum vo vrska skoro 6 godini i naskoro planirame da se zememe...toj ne pokazal do seka nekoja slabost ili moment vo vrskava...no kaj mene nekolku pati se javi somnez dali e toa toa, dali go sakam, monotonijata prorabotuva, toa e normalno i ne e nicija vina....i mozebi ako mi se pruzela sansa vo toj mig i ke sum napravila nesto...neznam...no znam deka po malku vreme, stom mi pomine krizata jas znam deka toj e toj i ne bi go smenila za nisto na svetot, i deka odredeni luge koi sum gi poglednala vo kriticniot period posle i mi se odvratni koga pomisluvam deka bi mozela nesto so niv da imam i da go izgubam nego....a dokazano e i naucno deka prvata, t.e prvite dve godini od brak kaj mnogu parovi se kriticni, poradi mnogu faktori....jas mislam deka ova mu e samo takov moment...i deka ke mu pomine...i deka ako sega ne go ostavis na mira da razmisli, ednostavno neka te snema mesec dva...ke ima mnogu nesrekni...prva , nedolznata devojka, pa toj nesiguren mozebi ke se pokae podocna zatoa sto sigurno ama garantiram deka ja saka, negovata familija...i na krajot samata ti....od site ke bides osudena i obvineta, a sto e najlosoto mozebi i od nego....za da ne se sluci toa moj sovet iskren, za se i za site da bide dobro, da te snema bukvalno na eve barem 23 -meseci...ne se javuvaj, ne se gledaj...nisto...koga ke go vidis po 2-3 meseci sigurno veke se ke bide jasno...ako te saka vistinski i ako ne e minliva kriza so cisti smetki mozes da vlezes vo taa vrska zatoa sto ti si go napravila svoeto...pozdrav
   
  На AnaMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  2-3 meseci mislev...ne 23 :D pozzz

  МОДЕРАТОР: Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
   
 10. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  dobro ti e mislenjeto samo i da sakam da nemam nikakvi kontakti so nego i da isceznam ne e mozno, zatoa sto kako sto sponmnav sorabotuvame na rabota i se gledame mn cesto, duri nekgas i sekoj den:(
  Fala ti sepak, ke se potrudam da se trgnam, sekako ne sakam da ima povredeni, a najmalce toa da bidam jas:)
   
 11. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Според мене најдобро е да му поставиш ултиматум и тоа да биде во најбрзо време. „Или ќе ја оставиш најкасно за еден месц или нема да бидеме заедно“ на пример. Мораш да го направиш тоа додека немаат дечиња уште. Кога веќе дојдат и деца на сцена - Бегај! Ако тој ја остави жена му значи му си важна ти и ќе биде со тебе, ако не ја остави воопшто не сметај на него, а слободно заборави го. Ако не ја остави значи те лажел цело време. Одлуката не е на неговата фамилија, не е твоја, не е на жена му, а е само негова. Ако тој те сака ќе биде доволно голем маж и ќе го реши овој проблем.
  Една на крајот ќе биде повредена или ти или неговата жена - жртви мора да има. Јас сепак мислам дека ќе ја избере жена му затоа што пред свадбата одлучил со кој ќе биде до крајот на животот. Ако тој сакаше да биде со тебе ќе ја откажеше свадбата и така ќе беше многу полесно за сите. Но, можеби јас грешам не знам, времето ќе покаже. Не е важно дали соработувате на работа или не. Ако тој ја одбере жена му верувај дека ќе имаш сила да го игнорираш на работа, а откако ќе си најдеш друго момче целосно ќе го заборавиш.

  Поздравче и мора да направиш нешто не може да со го запустиш твојот живот заради тоа што тој не е доволно голем маж за да се соочи со ситуацијата.
   
 12. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  Milo mi e sto mi ja sfati poentata...zboruvame za tebe i vo slucajov na site najvazno ni e na site tuka ti da bides srekna:)))bas po mojot primer sudi...sigurno da imav so nekoj nesto, jas pak ke mu se vratev, toj ke bese izmamen....po moe...ne se zakanuvaj , ne postavuvaj ultimatumi...distanciraj se vo bilo koja forma...sigurna sum deka mozes, so samoto toa sto go postavi problemot i mi ja sfati poentata mislam deka si jaka licnost...nikoj od nas nesaka da bide ostaven vo prvata godina od brak..neli???:)...a ako na nea sto se tolku vreme zaedno moze da i go napravi toa...i sigurno celo vreme i kazuval deka ja saka inaku zosto bi se zemale, sto ke go cini utre tebe da ti napravi poloso...kon tebe nema takvi obvrski kako kon nea...neli..i nemoj ama nemoj da mislis deka se sto zboruva e vistina...site vikaat ama jas custvuvam vie ne znaete, vaka onaka, no rabotata e toa sto toj sto laze vesto laze, inaku nikoj ne e tolku glupav za na ocigledna laga da poveruva, pa togas kako ima izlazani luge...ZNACI NE SI GO KOMLICIRAJ ZIVOTOT...SIGURNO KE NAJDES POEDNOSTAVEN COVEK, T.E SO POEDNOSTAVEN ZIVOT I KE BIDES KOMPLETNO SREKNA...znam sega ne ti izgleda taka no veruvaj mi znam sto ti zboruvam....i jas ne mislev deka nekogas ke sakam drug, posle prethodniot...no eve sum srekna i zaljubena do beskraj:) a koga mi vikaa site jas odbivav da veruvam i sakav da mu gi prifatam site maani i problemi sto mi gi pravese...a bev nesrekna...so sreka...pozzz
   
 13. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Begaj podaleku od takov covek. Toj ne sakal da ja ostavi koga mu bila devojka a kamoli sega koga e vo brak so nea. Nemoj da se navredis ama jas mislam deka ti si mu samo begstvo od monotonija i bidi sigurna deka tebe te laze povece od zena mu.Ti sovetuvam da stavis kraj zasto kako sto vidov na profilot imas 24 god i zivotot e pred tebe . Ke si najdes nekoj koj te zasluzuva vistinski a ne da mu dozvoluvas na ovoj da se poigruva so tebe i da go cekas da se odluci gospodinot.Ako bil maz ke se odlucel na vreme a ne sega koga se ozenil. leleeee kolku mrazam tekvi tipovi .Pozdrace i so sreca ;)
   
 14. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  Fala Vi na site na mislenjata i predlozite:)
  Jas sepak ke ostavam vremeto da pokaze, i ke probam da prodolzam ponatamu bez da mu se vrakam:)
  Nesto mora da se napravi, nesto mora da se promeni, nekoj mora da prezeme inicijativa:) Znam deka mozam da bidam odlucna i koga ke recam ne, toa da bide ne, makar i da se gledame cesto poradi rabotnite obvrski i znam deka toj ne e dovolno jaka licnost ili stabilen i znam deka dobro laze, ama veruvajte ima nesto vo nego sto sepak me privlekuva i pokraj toa sto sum svesna za celata situacija:) I kako sto rekov mi treba samo vreme da recam NE i moeto ne da bide definitivno, a znam deka toa vreme naskoro doaga:)
  Pozz do site!
   
 15. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15
  Samo za informacija, resiv da odam ponataka i da go ostavam, mu go kazav toa deneska i ke probam od petni zili da si stojam na zborot bez ogled na toa kolku tesko ke bide, zasto i vaka ne mi e lesno, a i preku glava mi e da se krijam i da lazeme naokolu. Znaci drzete sreka zasto me ceka tezok period i kako sto peese Toshe tesko e i so tebe, no i bez tebe:) Znam samo deka sum sigurna vo sebe si i vo svoite custva i deka ne vredi da cekam i da bidam so nekoj koj toa ne e, barem ne zasega, dokolku se podobrat i promenat rabotite nejse, ama sega za sega definitivno ne:)
  Uste ednas fala Vi na site za mislenjata i sovetite!!!
   
 16. secret

  secret Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  kako sto kaza i samata te ceka dosta tezok period.ako te saka navistina ke ja ostavi zena mu bez ti da mu sugeriras da go napravi toa.Ne e potreben pritisok nekogas e potrebno vreme a sega ke mozes da vidis kolku te saka toj i kolku e navistina spremen da napravi cekor ponapred so toa sto ke ja ostavo zena mu i da bide so tebe.ne potkleknuvaj ako ne si sigurna bidejki taka ke ostanes zasekogas so nego,ke prekinuvas i pak ke se vrakas...pozz i so sreka
   
 17. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15

  Fala ti mnogu na poddrshkata i na ubavite zborovi, se soglasuvam potpolno so tebe:)))
   
 18. secret

  secret Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  kako odi iskusenieto...izdrzuvas ili.... :(
   
 19. Soncko

  Soncko Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  15

  Edvaj:((( Se slusame i mn sum ladna. vozdrzana, mu kazuvam deka veke nema potreba da zboruvam, zasto jas bev otvorena i zavrsiv povredena:(( Saka da se vidime, ama sreka zaminuvam na sluzbeno patuvanje i nema da sum vo drzavava nekolku dena, pa ke go odbegnam na sekakov nacin, nema duri i da mu se javuvam na tel. ako me bara vikendov:) Toa e moram da probam, tesko e ama ke bide, se nadevam:) Moram da najdam nacin da go prebolam!!!

  Fala ti sto se interesiras, milo mi e sto na vakov ili takov nacin ima so nekogo ova sto mi se slucuva da go spodelam.
  So novi informacii se citame od ponedelnik!
  POzdrav:)
   
 20. zdravkova

  zdravkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  65
  Ne mozam da sfatam kako moze edna slobodna devojka da si dozvoli da se zaljubi vo ozenet covek.Toa e golem grev pred boga ,edno golemo iskusenie koe treba da se presece vo koren.Ne drzat prikaskite od strana na mazite deka nivnata zena e vakva ,takva,toa se samo izgovori.Za slobodnite devojki ima slobodni decki ostavete gi mazite za nivnite zeni.Mazot bara a zenata e taa sto odlucuva dali ke se dade .Kade vi se moralot i gordosta...