1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да направам или што би направиле?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Soncko, 5 декември 2009.

  1. Soncko

    Soncko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Moze bi pravela, ne ja osuduvam zena mu, samo stana premnogu posesivna i opsesivna i go izgubi na toj nacin, zasto pretera pravejki sceni... Jas ako dobro procita se povlekov, toj e toj sto postojano se javuva, toj e toj sto vo najteskite momenti me bara mene... ne sakam nisto so nego, i ne ocekuvam, ne samo zatoa sto e ozenet, tuku i zatoa sto nema hrabrost da napravi nesto sto saka i sto custvuva, samo zatoa sto se plasi. Jas se otvoriv maksimalno kon nego, site cuvstva mu gi priznav, a toj se izgubi. Zgresiv sto tolku se zaljubiv, sto go zasakav, sto se predadov maksimalno. No luge sme gresime... Znam samo deka sega koga gleda kako se custuvam, koga gleda sto se se sluci i sto se propusti, znam vo eden mal del vo sebe si deka se kae i znam deka najmnogu od se na svetot mu e krivo sto se ozena, no toa e... toj e zabranet i jas toa go pocituvam, samo sakam da znam deka e sreken, a celo vreme gledam deka ne e, za zal. samo toa me maci...
     
  2. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Soncko i jas imam dolga vrska veke 6 godini i ne sakam da te razocaruvam no i mene po nekogas me fakaat "napadi" na monotonija i mislam deka sum zaljubena vo nekoj drug i mi trae 1-2 meseci i posle nisto, svakam deka go sakam decko mi i tolku.
    Moe mislenje e deka treba da pocekas barem uste 2-3 meseci da vidis dali ke mu trae zelbata da ste zaedno. sorabotuvajte i komunicirajte normalno, bez da go pritiskas i da mu podlegnuvas na slatkite zborovi.... smetam deka sekoj ima pravo na izbor i ako resi da se razvede dodeka nema deca toa e najnormalno i treba da si ja bara srekata so tebe...
    mnogu sreka i izvestuvaj ne za situacijata

    pozzz
     
  3. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    eeee Soncko eve ti odgovor od prva raka megutoa jas sum od sprotivnata strana stranata na ostavenata "sopruga".Bev vo vrska 8 prekrasni godini mislev so "ljubovta na mojot zivot" imav smisleno i iminja za moite nerodeni deca:)Mojot bivshi neprezalen decko zamina na sluzbeno patuvanje na edna nedela i tamu ja sredna ljubovta na negoviot zivot .se razdelivme za da ne go pritiskam za da si se pronajdi sebesi da razmisli sto pravi. Toj razmisluvase cela godina i po edna godina resi da mi kazi deka se zaljubil vo druga,jas se trgnav so pogovorkata so sila ubavina ne biduva . navodno kako sto mi kazuvase na drugata i kazal deka ima 8 godisna vrska i taa sepak ne se otkazala od nego oti toa bilo ljubov na prv pogled.Pa eve pominaa tri godini jas ne zakrepnav ne sum se uste spremna da mu veruvam na nekoj,a toj se uste talka kako sutnat pie ,ama barem navodno e se uste so nea se gledaat povremeno bidejki taa e od drug grad.E sega se prasuvam ako bila tolku golema ljubov ,a ne samo predbracmna panika ili zelba za avantura ,zosto ne se zemat i zosto ne se srekni ,zosto e izguben slucaj ? zaklucokot e deka mojot zivot go unisti ,negoviot isto taka a za nea ne mi e ni vazno... pozdravce
     
  4. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    hihi,stvarno me cudi tvojot slucaj..stvarno,ako taa bila ljubovta na negoviot zivot,i na prv pogled se zaljubile,so cekaat tri godini,sudejki spored tvoite godini i on najverojatno ne e mal.moze se razocaral vo nea,ili pak i samiot ne znae sto saka,ili pak strav go e da se zeni :)
     
  5. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Ne si prva so se cudi tanja6 site se cudat ,da ne e dete a ni jas imame po 30 godini i vo eden mig ni propadna se samo zaradi toa sto nekoj se"zaljubil" i resi da se bori za taa taka narecena "ljubov".Poradi toa sto ne mozam se uste da si objasnam so stana se uste tepkam vo mesto :(
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ti si ja napravila najgolemata zrtva za edna ljubov,si go pustila covekot sto go sakas da se pronajde sebesi,da razmisluva godina dena?,,si go cekala...i na kraj ti rekol deka e zaljuben vo druga....iskreno mislam deka ne te zasluzuva...ti se spored postov najverojatno edna prekrasna licnost,koga si mozela da go naprais toa,,a toj e covek sto ne znae sto saka..i mislam deka ke e podobro da si pobaras nekoj drug,sto ke te ceni vistinski a ne ovoj decko..sigurno nekade postoi nekoj dobar covek za tebe..
     
  7. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Tи благодарам Tанја6 на прекрасните зборови ,и јас се надевам дека ке мозам да продолзам понатаму време е веке поминаа 3 години .Nајмногу од се сакам да мозам повторно да верувам да сакам и да бидам сакана и да не ја чуствувам веќе оваа празнина во срцето ...
     
  8. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    HIHI stvarno i na mene mi e cudno, koga pocnav da citam mislev deka na kraj ke napises deka se ozenil so nea, ama mozebi podocna sfatil deka i ne mu se tolku jaki cuvstvata sprema nea :? A pa ima i takvi maski so do kaj 30 god ne ni pomisluvaat na brak,sakaat da si ja zadrzat slobodata kolku mozat podolgo i gi odolgovlecuvaat tie raboti kako so se vrzuvanje i brak. Jas imam edna bratucedka ona odese 10 god so deckoto, vo druga drzava bea na fax i tamu zaedno ziveeja, i bas koga zavrsija fax koga ona mislese deka ke se zenat i ke se vratat ovde vo mk zaedno, on i kaza deka ja sakal i deka nikogas nema da se zaljubi vo druga ama ednostavno ne mu doslo vreme za brak, a inaku imaat 29-30 god. I on uste i se javuva i vika deka ja saka i ja moli da se smirat,ama da se smirat samo kako decko i devojka a za brak uste rano mu bilo. Abe gluposti ne znam kako moze da ima vrska od 10 god i da ima on 30 god i uste da mu bilo rano za brak :? Ama toa e.. ne mozes da gi sfanes nekogas maskite so mislat i so sakat, HIHI mozebi i toj tvojot bivsi imal takov strav od brak.
     
  9. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Neznam veke sto da mislam Veri sekogash mi velese deka toj ne znae koga ke se zeni no deka znae oti samo mene me saka i me gleda kako negova sopruga ,imavme mnogu ubava vrska so mnogu ljubov i razbiranje,zaedno pominavme se i fakultetot i baranjeto rabota,i tamam koga se sredivme i dvajcata se vrabotivme na ubavi rabotni mesta ...toj se izgubi,ama bukvalno stana drug covek go molev go prokolnuvav da mi kazi sto se sluci so nego ,no nemase hrabrost...i na krajot konecno prizna ,me unisti koga mi rece deka ne me saka veke deka se "zaljubil "vo druga i deka iako znael deka taa ne mi e ni do kolena vo sekoj slucaj ja sakal nea...ne samo sto mi go iskorna srceto od gradite tuku i go frli na asvaltot i go zgmeci ... :( Sega mi ostanuva samo da gi slusam sovetite na dobronamernite prijateli koi velat deka so vreme se ke pomine i ranite ke zarasnat ,da se nadevame:(
     
  10. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    HIHI stvarno mi e zal za toa so si se nasla vo takva teska situacija. Ne misli poveke na nego, zaboravi go toa so pominalo i ne se sekavaj veke na nisto povrzano so nego. Ke si najdes mnooogu podobar so ke te zasluzuva,sigurna sum vo toa! Sekogas koga edna vrata se zatvora, toa znaci deka Gospod za tebe cuva nesto uste podobro od prethodnoto, zatoa ne se nerviraj veke, izvadi ja seta taga od tebe i veruvaj silno deka te ocekuva nesto mnogu poubavo. Kako so vika pogovorkata, posle dozdot ide sonce. Zatoa veruvaj deka naskoro ke te ogree nova ljubov. :) Ima edna nova pesna od Karolina " za godina dve" mislam deka se vika, slusaj si ja i ke go zaboravis pobrzo bivsiot :)
     
  11. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Fala Veri navistina si srce da ja znam pesnata i da mnogu e ubava me potseka na mene,vo pravo ste se ke pomine i da ne vredi da se spomnuva TOJ a ne da se taguva za nego ...Vi blagodaram
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Hihi...iskreno me pogodi tvojot slucaj...neznam sto da kazam..najloso e koga veruvas vo nesto tolku mnogu,vlozuvas...tolku sakas da si dojde se na svoe i za eden mig se da se srusi..Auf ,tezok e zivotot za nekoj majka za nekoj makea.Lesno e na tie koi sto im se podredeni kockite da sovetuvaat i da kazat se ke bide vo red,se ke se sredi itn.ama ne e lesno posebno koga ke nastapat 30-tite i ocekuvas ke pocne se da si doagja na svoe, a ustvari samo ostanuva tapkanjeto vo mesto.Izgubena doverba,prazno srce, dusa...ama toa e..sto deka ke se nervirame,ke mislime..ednostavno nekoi raboti ne zavisat od nas.Kako vikaat sekoj so svoja sreka...Ama kade e taa sreka??Nekomu mnogu dolgo mu docni...samo verbata deka nesto ke se promeni na podobro ostanuva..Da se nadevame samo deka i nas ke ni se otvori srekata :(
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Julie77 zdravo generacijo e taka e ama ajde malku pozitivno ne se davame ,nas ne ucea deka iako zabranetoto e slatko sepak tugoto e tugo,ili deka sekoj ke odgovara za svoite postapki eden den,no ubavo e ona koga edna vrata se zatvora druga se otvora podobra od prvata pa da se nadevame deka se ke bidi vo red deka onoj gore i za nas cuva nekoj adut vo rakavot ...pozdravce i se najubavo
     
  14. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    apsolutno,za srekata nikogas ne e docna :P
     
  15. mylife

    mylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    hihi napisala
    ne se sekiraj , koga ke go sretnes praviot , i te kako ke se popolni taa praznina
    stvarno ne zasluzuva uste da go tazis, ednostavno svrti nov list
     
  16. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Se soglasuvam so ova sto e napisano,sepak podobro sto se slucilo sega,otkolku da ste stapile vo brak,pa posle toa toj da ja bara " ljubovta na prv pogled" na drugo mesto.Kako sto vikaat "sekoe zlo za dobro".Znam deka ne e lesno da prebolis,no sepak trudi se kolku sto mozes poveke da ne mislis na nego i trgnes ponatamu
     
  17. hihi

    hihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Blagodaram angelce1 da podrskata,i jas uste od prviot mig koga ja doznav vistinata go pomisliv istoto deka e podobro sega otkolku da se zemevme da imavme deca pa nego da mu teknese da se "zaljubuva".Poentata e druga kolku toa i da e taka ne go menuva faktot sto boliiiiii i toa kako boli i deka e pretesko na 30 godini da pocnuvash od pocetok da baras "covek"a ne ljubov mene mi fali covek oti mene me razocara MOJOT COVEK,pa samo se nadevam deka eden den ke se sekavam na ova so smea i ke razgovaram bez da bolka vo gradite...samo da pomine ovaa OSAMENOST sto ja cuvstvuvam tolku dolgo vreme:(
     
  18. Amoremio

    Amoremio Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    јас да сум на твое место најпрво ќе го оставам да проба да го среди бракот а ако не успее епа тогаш нека се разведи и нека биде со тебе цел живот ;)
     
  19. eleni23

    eleni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    21
    Jas veruvam vo sudbina i mislam deka ako e toj, toj vistinskiot za tebe, sudbinata ke si najde nacin da ve spoi. Taka da nemoj mnogu da se zamara probaj da go zivees svojot zivot imam edna izreka styo mnogu ja sakam : If I`m a part of your dream, you`ll be come back some day. a ako ne se vrati toa e ne ti bil sudbina i neka si e sreken so zena mu :)
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Mila hihi jas najdobro te razbiram...Tuka sme generacija vo mnogu slicna situacija sme...Ne e tek taka lesno sega vo ovie godini da se zaljubis ona vistinski..a i nemoze da se bide so bilo koj.Jas ostaviv se na zivotot i sudbinata..navistina e tesko koga ke sakas so celo srce i dusa,ke pomislis e toj e TOJ i posle mnogu da se razocaras..Edno znam od x primeri..deka se e mozno..pa i onoj koj te ostavil da ti se vrati.Samo Gospod da ne ne zaboravi, da ni dade sreka.Pozz-ce