1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што да направам или што би направиле?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Soncko, 5 декември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.976
    Пол:
    Женски
    Soledad, не заслужуваш да бидеш со таков човек. Штом тој ти вели дека не те сака како што би требало немој да остануваш со него - ќе најдеш подобар, човек кој ќе те сака како што заслужуваш, некој кој ќе ти ја возврати љубовта, а не човек кој не може да те сака, ама е сака пак да биде со тебе затоа што очигледно му е тешко да си најде друга што ќе го трпи.
    Мое мислење е дека треба да се цениш и сакаш прво себеси... млада си, животот е пред тебе, и треба да уживаш во него, можеш да избираш со кого ќе бидеш, и зошто тоа да биде некој кој не те сака?
     
  2. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    прво ви благодарам за се убаво што ми кажавте кога читам вака ми е многу полесно и се чувствувам похрабра , знам дека треба да го оставам ама не ми е лесно ме плаши се она што следува сепак долга врска е ме плаши реакцијата на другите пред се на родителите не знам како ке ги погледнам во очи :| исто така знам дека ова звучи глупаво ама ми се чини дека ке си останам сама и нема да најдам друг тој ми е прв и единствен дечко во животот и не знам дали ке можам да бидам со друг :(
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.976
    Пол:
    Женски
    Верувај ми, знам како ти е... си мислиш дека нема да можеш да сакаш никој друг, дека нема друг човек за тебе, дека цел живот ќе си сама... и јас поминав низ истото, и верувај, времето лечи се... само дај си малку време себеси, утре ќе гледаш со други очи на тоа... од твоите родители не плаши се, тие те сакаат и ќе те поддржуваат во твоите одлуки, нема зошто да ти биде тешко да им кажеш дека не сте веќе заедно со дечкото. Ако им ја објасниш ситуацијата убаво, тие ќе застанат на твоја страна и веројатно би ти го кажале истото што и ние... барем моите родители така реагираа кога бев јас во слична ситуација... така да, опушти се, и уживај во младоста! ;)
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Potpolno se soglasuvam so annath... i definitivno vremeto leci se... ti si mlada,eeeh sega se setiv i jas koga raskinav pred 8 godini so prviot decko so koj idev 4 godini... i si vikav jas da sakam druuug, da poglednam druug, nema sansii... tuku se sramev od pomislata deka drug ke me vidi gola :rofl: , si vikav nema sansi, jas sama ke ostanam cel zivot... no ne bese taka... posle godina i nesto si najdov mnooogu po dobar, pred se covek koj me pocituvase, bese iskren so mene, me sakase a so vreme i jas go zasakav i ludo se zaljubiv... i sega posle sedum godini zaedno, si velam DEFINITIVNO sudbina mi bilo, i sum srekna sto go najdov vistinskiot... a za roditelite, ke im reces po dobro sega, otkolku utre, vo brak so deca itn... tie potpolno ke te podrzuvaat... bidejki go sakaat najdobroto za tebe... so sreka.
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Соледад, немој во никој случај да се плашиш дека после оваа врска нема да има наредни..ќе има и тоа како..Те сваќам како ти е и јас на твои години на секое раскинување сум била со помислата дека нема да дојде друг..Ама доаѓале и тоа доста..Некој од нив не сум ги прифаќала некои да..Шанси има за секој и тоа многу..Сега уживај во слободата која не смее никој да ти ја загрози..Излегувај,флертувај, ќе видиш како ќе се појави од никаде друг сигурно подобар..И твоето мислење за машките и врските ќе се менува па со време веќе и ќе знаеш што ти треба и каков човек ти треба(сигурно не како бившиот)..А за твоите родители нема зошто да се плашиш, тие те сакаат и поддржуваат во се сигурно така да ова не е некој проблем..Уште ова, по мене се прави грешка кога од 15 години се почнува со врска и тоа долгогодишна..Јас сум за тоа тие години да се ужива да проживеат..зашто никој не е спремен и зрел тогаш посебно машките не се , за долги и сериозни врски. :)
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    eden moj sovet ti po moe mislenje si ok si mu dala sansa iako jas istoto go vikam 5 godini ne se malku da gi pomines so edna licnost vo vrska i sigurno ti e tesko. no stom deckoto vo lice ti kazuva deka ne te saka taka ko sto treba da te saka toj samo bara osoba t.e. nekoja koja ke bide pokraj nego a toa si ti. podobro da prekinete i da se razdelite no da ostanete drugari i prijateli no nikako da prodolzis da ides so takov covek, samo ke se izmacuvas ti ke davas ljubov i razbiranje i ke vlozuvas no nema da ti bide vozvrateno i po nekoe vreme pak ke pukne. a deckovci ima kolku sakas ke najdes nekoj koj vistinski ke te saka i ceni i ke ti pokaze sto e prava ljubov. Uzivaj vo zivotot dodeka mozes
     
  7. Princeskata

    Princeskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Da definitivno sea se uveriv vo toa deka maskite mn potesko sozrevaat i se plasat da se vrzat...I mojot,i na mn moi drugarki deckovcite i mojot najdobar drugar znaci site isto razmisluvaat!!!!Duri i bratuced mi so ima 27 god razmisluva taka!!Pa se prasuvam koga ke porasnat i ke sakaat seriozna vrska????Na 40 li???Bozeeeeeeeee :lol:
     
  8. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Мислам дека на мојот проблем местото му е тука :worried: до сега немам објавено ништо на форум ов меѓутоа глеам дека има корисни совети,па ке се најде ваљда нешто и за мене :)
    Одам со дечкото 6 години и неколку месеци.Со него сум од мои 17 години.Имавме нормална врска се до пред 2 месеци кога јас се ,,смував,, со друг дечко...Демек мување ама јас за овие 2 месеци повеќе се гледам со мувачот него со дечкото што го сакав повеќе од се.Проблемот е што јас се заљубив во новиов дечко и освен него за ништо друго не сум заинтересирана.Со дечкото што сум 6 год. имавме сериозни планови,гради куќа што заедно правевме план како ке изгледа,па дури и имиња за децата имавме смислено.Да спомнам само дека за овие 6 год. не сум имала ниеден ваков испад или афера,никогаш немав намера да бидам со друг дечко.Сега додека сум со дечкото едвај чекам да си отиде,немам желба да го пољубам,едноставно не чувствувам страст спрема него како порано.Го сакам и сега но не како што девојка треба да сака дечко,ги немам истите чувства спрема него.Пробав да се разделам со мувачот,да продолжам со животот таму каде што застанав пред тоа,несакав плановите што ги имавме да се срушат ради мене.Видов дека неможам без него и пак сме заедно.Е сега сум свесна дека со еден морам да прекинам...со кого? И како? Да бидам со тој што имав планови за заеднички живот,што знам дека ме сака премногу и секогаш бил покрај мене,прави се за мене (а моето срце веќе не чука тука) или пак да бидам со некој што сум заљубена,е помалку сериозен а ме сака...Дечко ми претпоставува дека имам друг и цело време ми кажува дека ако го оставам животот ке му биде уништен,дека сум му се...
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ajde vaka eden moj sovet deckoto sto se muvas pretpostavuvam deka znae deka imas decko i dolga vrska, zar mislis deka ako ostanes so muvacot ke te gleda za ozbilna devojka i nema nekogas da ti prefrli ili da se plasi i nego da ne go zaebes ... jas mislam deka treba da se trgnes od muvacot i da prodolzis so deckoto sto ides tolku vreme. iskreno ako e takov ko sto go opisuvas veruvaj tesko ke najdes tolku dobar decko i glej se grizi pred se za vasata idnina. stom si uste so nego veruvam deka go sakas. znaci ako vistinski go sakas deckoto ostani so nego muvacot ti e samo periodicno zatoa sto mozebi dolga vrska pa zelba za da probas nesto novo kaj tebe razvile takvi custva. probaj da se trgnes od muvacot i da prodolzis so deckovo megutoa ako stvarno osetis deka ne go sakas tuku samo custvuvas griza na sovest sto ke pravi bez mene togas objasni mu deka ne ide veke vaka. megutoa jas mislam deka treba da si dades ti sansa povtorno da se zaljubis vo deckoto..... :P
     
  10. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    da. i jas se soglasuvam so karak... znaci pred se treba da se potrudis da si ja vratis ljubovta... za zal nekogas sme pokvareni takvi i koga nekoj ke ni ugodin na nas ni e dosadno... ne velam deka navistina ne e taka, no seto toa e rezultat na dolgata vrska... i slucuvanjata vo vrskata... pred se napravete nesto i dvajcata za da vi bide interesno... otidete nekade daleku od se... smenete nesto vo sekakov odnos, pa duri ako imate seks togas osvezete se so nekoja nova poza... posveti mu malku poveke vnimanie na deckoto, i vidi gi negovite pozitivni strani koi kaj nekoj drug i da gi baras nema da gi najdes... i jas sum imala dolga vrska, i na mene nekogas mi stanuvalo dosadno, no nikogas ne sum se osmelila da go izneveram, pred se sekogas sum sakala da bidam iskrena so nego... no zatoa vo ime na toa sto sme go pominale zaednicki, vo ime na negovata ljubov, iskrenost i pocit sum dala predlozi kako da go pomineme periodot koj doaga za da i na dvajcata ni bide po ineteresno, i togas ke sfatis, sto greska si mozela da napravis... za muvacooottt, mislam deka vednas treba da go otkacis, barem dodeka ne rascistis so deckoto, a ako i ponatamu ne ide so deckoto, togas rascisti so nego pa potoa fati se so ovoj, inace vaka moze i poloso da bide... pozz
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со претходните два поста. Можеби некој ќе не осуди, ама гледај го тоа вака: ако мувачот те батали? Што полсе, а ти веќе си изградила една тврдина со твојата шест годишна врска. Не е тоа дека на твојот дечко не смееш да му го направиш тоа, ама за тебе можеби е тоа само моментална конфузија. После ако се каеш, нема назад. НА форумов веќе има една девојка која направила слично како тебе, сега се кае. Прочитај, ќе видиш.
    Сепак твоја ќе биде одлуката, немој да не сфаќаш погрешно. Се надевам дека ќе одлучиш правилно. Јас сум во долгогодишна врска, и не дека мене не ме фаќале кризи понекогаш, на кавги или такви работи, не сум изневерила досега, нема ни отсега, ама секогаш кога ќе размислам си велам, каде и што без него. Знам дека планирам нешто понатаму и ќе се трудам така и да биде. Големите љубови не згаснуваат по едно мување. Пробај и ти.
     
  12. Princeskata

    Princeskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Da definitivno i jas se soglasuvam so prethodnite mislenja.Bash pred nekoj den citav deka zaljubenosta ne e isto sto i ljubovta.Zaljubenosta e samo momentalno custvo na ispolnetost koe pominuva vo prosek za 2 meseci i sto posle???Ke se kaes cel zivot za nesto sto si mozela da go imas a ti si unistila se...Spasi si ja vrskata dodeka mozes i ke vidis deka ke bide se kako porano!Pozdrav i pisi so si napravila
     
  13. Princeskata

    Princeskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Mn mi se dopadna mislava:golemite ljubovi ne zgasnuvaat so edno muvanje.....Bravo : ))))))))
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Најпрво да ви се заблагодарам на советите (може не ми одговараат у моментов ;) ) без разлика што ке одлучам,почитувам сечие мислење.Знам дека сте потполно у право,знам дека како дечкото сто ме чува и прави се за мене нема никој тоа го знам (штом ме трпи толку време).И можеби вистина неможам да напраам разлика меѓу љубовта и заљубеноста,во моментов мислам дека цел свет ми се врти околу другиов дечко,ја сакам секоја негова мана или глупост што ке ја направи и кога сум со него заборавам на се друго...Се надевам дека брзо ке се реши ова што ми се случува и ке ви пишам (се надевам) дека сум среќна со .... кој и да останам :)
     
  15. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
     
  16. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    vaka sea spored mene prvo treba da gi razgranicis tvoite cuvstva sto cuvstvuvas prema decko ti a sto prema "muvacot" se soglasuvam so prethodno sto kazaa devojkite deka mozebi e samo momentalna zaljubenost i zaradi toa mozes da izgubis nekoj koj navistina ti znaci vo zivotot i potoa da se kaes , no od druga strana pak ako veke navistina nemas cuvstva za deckoto togas za tebe podobro e da raskines zatoa sto mislata deka ne go sakas ke te maci sekogas vo zivotot i nema da mozes da bides srekna zatoa prvo daj si malku vreme samata na sebe pa potoa oduci sto i kako da napravas pozzz
     
  17. Soncko

    Soncko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Jas se vrakam na temava, so nov problem...Koga velam nov, mislam nov:)
    Znaci toa sto bese so tipot prethodno zavrsi i go staviv pod kontrola, iako rabptnite obvrski gi pravat sredbite cesti i negovite dodvoruvanja se pocesti... kako sto zatopluva vremevo i se osloboduvame od oblekata, negovite komplimenti se se pocesti, a od moja strana samo ramnodusnost i sekako toj e na ingnore... (ova kolku da ste vo tek so taa situacija :P).
    Sega imam druga situacija....
    Pred godina dena zapoznav eden tip so kogo isto taka imame delovna sorabotka i nekolku pati patuvavme zaedno. Vo posledno vreme nasite delovni sostanoci i delovni patuvanja stanaa se pocesti. Lugeto okolu nas zabelezaa deka se slucuva nesto. Pocnavme da izleguvame i privatno i mnogu da se druzime i del od slobodnoto vreme da go pominuvame zaedno. Nekade pred Veligden tipot mi se pusti na sto jas ne odoleav... I prodolzvime da izleguvame zaedno, no ne i da pravime muabet za toa sto se sluci ili sto se slucuva... Pred 1-v maj isto taka imavme nesto posebno i od togas ne mozam da prestanam da mislam na nego. No toj e nekoj so koj ne mozam da se zamislam (ne e moj tip na covek, ne zboruva, ne spodeluva sto custvuva, a od druga strana e nezen, vnimatelen, no ne i posveten). Sepak ima nesto sto me privlekuva strasno i ne znam kako da se postavam. Pravevme muabet kako celata situacija ke vlijae na rabotata, na lugeto okolu nas i se toa i resivme sega za sega da ostane vaka, odnosno da ne izleguvame kako par vo javnost. Se gledame veke mesec i pol koga toa dozvoluvaat rab.obvrski i pocna da prespiva kaj mene, no ima nesto sto me vadi od takt. Negovata smirenost, negovorlivost, ne otvorenost. Znam deka e molcaliv i zatvoren tip i ne znam kako da se postavam, jas sum potpolno razlicna sekogas zboruvam za custva, otvorena sum, raspolozena za muabeti 300 na saat, a toj tivok... Sakam da bidam so nego pocesto, no ne znam kako... Osekam deka nesto custuva, no ne znam zasto ne saka da spodeli i da se otvori...
    I sega... kako da se spravam so nego... Kako da go pridobijam... i toa da bide podolgorocno??
    Se nadevam ne baram ili ne ocekuvam premnogu :)
    P.S Moram li sekogas da pagam na tipovi koi ne se za mene (ili veke ne postoi kategorija se po merka:).)
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    да не ти беше колега,ќе ти речев продолжи додека ти е интересно.но,ти е колега, а плус уште сега наидуваш на особини што не ти одговараат,а и тешко дека ќе ги смениш.јас на твое место би прекинала бидејќи ризикуваш многу нешта,а и сама не си сигурна дека вреди
     
  19. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Доколку си спремна да го прифатиш таков како што е тогаш продолжи но во спротивно залудно ќе се надеваш и ќе се обидуваш да го смениш. Како што и самата кажа не може да биде се по мерка а ова и не е толку сериозен проблем барем според мене, тоа што е затворен не значи дека е безчуствителен и незаинтересиран за тебе едноставно таков е а и таквите луѓе заслужуваат шанса и љубов. А што се однесува на тоа што сте колеги мислам дека сте доволно зрели за да се справите на соодветен начин со таа ситуација доколку вашата врска не успее. Со среќа и информирај не како се одвиваат работите понатаму ;) |-)
     
  20. Soncko

    Soncko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    I sama ne sum sigurna deka vredi... ama ne sakam bas da se povlecam... A so faktot deka mi e kolega sega za sega se spravuvame super, problem mi e sto ne zboruva i sto ne pokazuva otvoreno sto cuvstuva, se toa moram da izvlecam od nego... A zabaven mi e i ne mi izlaga od glava...
    Znam deka ne e nekoj prbolem ama sakam nekako da dopram do nego, da se otvori i da bide podostapen za mene... I ne znam dali sum spremna da go prifatam kakov sto e, ama se trudam/
    Ke Ve izvestam ako ima nesto.
    :)
    Fala Vi na mislenjata...