1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што доколку го заборавите тампонот внатре подолго време?

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од elenabt, 22 октомври 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За прв пат во животот се соочив со ваква глупост,досега не ми се случило ништо слично,но како велат за се има прв пат .... :((facepalm):$
    Немав циклус но имав бело прање кое ме нервираше и ставив тампон за да не морам да ставам секојдневна влошка,но за моја несреќа тој ден има премногу обврски и последно на кое помислив е тоалет.
    И така се случи најтрагичната моја глупост во животот да заборавам на тампонот цели 36 часа.
    Сега не знам што да правам,а многу ми е срам да се јавам кај матичниот гинеколог,па ве молам за совет и за помош доколку некоја од вас искусила слично искуство.
    Поздрав до сите ви благодарам
     
  2. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    А го извади? Ако не, иди на гинеколог.
     
    На ku4ence и elenabt им се допаѓа ова.
  3. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    да да го извадив уште одма откако ми текна дека го заборавив но помина долго време ,цели 36 часа (facepalm)
    абе катастрофаа
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Девојко, си можела беља да направиш. За среќа си немала менструација, инаку сега немаше да бидеш тука и да го пишуваш ова.
    Зошто воопшто си ставала тампон, обична секојдневна влошка ќе ти завршела работа.
    Еден преглед нема да штети, затоа под итно кај матичен гинеколог.
     
    На koritsaki, honest girl, Rose96 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Штом не се случило ништо до сега (веројатно си слушнала за TSS) нема ни да се случи. Но зошто употребуваш тампони за бело прање? Не треба да се користат за ништо друго освен за менструално крварење.
     
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако не си имала менструација ништо не е. Ама мене не ми е јасно како во 36 часа ниеднаш не ти текна дека имаш тампон во тебе. Можеш да си направиш сериозен проблем ако имаш добиено.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    epa imam slusnato i citano i zatoa i me fati panika i resiv da prasam tuka, a i ne znam sto me natera da stavam jas mnogu retko i gi koristam tamponite ama ete toj den kiznaj sto me udri umot tamu ,imav malku poveke belo pranje i ajde rekov da stavam nekoj sat pa ke izvadam ,i arno storiv ne nekoj saat tuku cel den :headbang::headbang::headbang: ,a obicno stavam i koga nemam ciklus sekogas koga odam na depilacija zaradi pohigienski pricini no sekogas potoa go vagam odma ,ama ovoj pat ete... ne znam i mene ne mi e jasno sto me natera taka
     
    Последна измена: 22 октомври 2015
  8. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    jas iskreno toj den ne mi tekna ni vo wc da otidam bidejki imav nekoi drugi mnogu seriozni i vazni obvrski i znam deka zvuci glupavo no i po mala potreba nemav otideno cel den,nitu jadev toj den nitu piev,bev vo takva zbrka i celata preokupirana so sto navistina ni 5 min ne zastanav,duri vecerta odnosno sabajleto drugiot den koga legnuvav kojznae koe vreme otkako zavrsiv so rabotata koga otidov vo wc mi tekna,ne znam ni dali bea 36 casa mozebi bea pomalku jas taka po nekoja logika racunam den i pol,i navistina ne go ni osetiv,go imav staveno tolku dlaboko i vrvkata se imase piknato vnatre duri....a znam sto se moze da se sluci skraja da e i vodam tolku redovna griza sto i samata si se cudam kako napraviv vakva glupost :$(facepalm)
    a dali e mozno da nastani sepak nekoja infekcija sega ?
     
  9. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    vistina nema da mi steti pregled ama taka mi e sram da otidam,kako da i kazam sto napraviv jas samata si se cudam,ne mozam da svatam kako zaboraviv, kako da odam sega rabotata e -zini zemjo goltni me-,brukaaa nevidena
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @elenabt стави си една вагиналетка Бетадине за прочистување, би требало да не ти биде ништо, а и направи си еден преглед во скоро време.
     
    На elenabt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Па ќе одиш, што ќе правиш кога мораш, срам не срам, тоа е.
     
    На kukla21 и elenabt им се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.288
    Допаѓања:
    101.295
    Пол:
    Женски
    А зошто ставаш тампон кога немаш добиено, па и за депилација плус. Тампоните не се безазлени мора да се пази со нив. Убаво ти рекоа, одма на лекар да не имаш некоја вагинална инфекција која може да се искомплицира. Не е ништо страшно. Верувај не си единствена на која и се случувале вакви па и посрамни работи. Ајде па кажи како помина и памет за друг пат.
     
    На elenabt му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.298
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Колку и да има секрет не смее да се користи тампон, друго е од менструација, а вака посуво е и дополнително внатре ќе ја исуши слузокожата и може да се направи инфекција. И јас те советувам да одиш барем едни вагиналети да ти препишат, да се исчисти внатре.
     
    На nena2010 и elenabt им се допаѓа ова.
  14. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    nisto toa e drugo care izgleda nema ke moram da odam da se sramam po doktori :(((((((((
    a da ve prasam dali moze da napravam promivka doma so spric primer i so kamilica? ili da ne eksperimentiram podobro?
     
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Можеш да се одмиваш камилица нема да ти штети,и раствор од сода практикуваат,но да не претеруваш.Има и едни вагиналети за вагинална хигиена,мене ми ги дадоа кога имав секрет а и пишува не штетат-Вагисан.Но,сепак убаво ти кажаа девојките да си направиш преглед,брисеви,да не случајно има нешто,навреме да се излечи.Мислам дека не треба толку да паничиш,се случило иако требало да бидеш поодговорна,среќа си немала мензис.
     
    На okcenzi и elenabt им се допаѓа ова.
  16. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    eh kamo da imav menzis togas sigurno i sto posto nemase da zaboravam bidejki do sega mi se nema sluceno ova,a za odgovorna epa od premnogu odgovornost nekogas i mozokot i glavata nema da znaes kade ti se ,zatoa taka oti od premnogu grizii obvrski i odgovornosti i na krajot se zaboraviv sebe si :( eksik to e ke odam od ponedelnik nekoj den na pregled sega so praznikot tesko deka ke rabotat,dotogas ke pravam odmivki ako ne ke stavam uste eden tampon hahahhaahaha ama ovoj pat ke go namakam vo kamilica da procisti hahahahaha ohh se smeam ama dusava mi placi od sekiracii,ne znam so me sekira poveke toa sto moze da nastani ili toa sto si dozvoliv vakvo nesto da mi se desi
     
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ако ставаш тампон стави со кантарион(масло),не знам колку е добро да се чува ама мислам дека не штети,тој делува антибактериски.Можеш после секое одмивање да се мачкаш со памукче со кантарион,само помини се и фрли.Не се правдај,се случило,сите правиме грешки секојдневно,не од арно сигурно,за некои многу се каеме ама тоа е.Секој ден е нов почеток.И ајде не му ја мисли толку,не си прави стресови,се ќе биде во ред.
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Инфекција не трпи влага, само ќе се размножи. Така што не ти е добра идеја да правиш промивки со шприц и да ставаш тампон со камилица. Само површински одмивај се. Ништо страшно не е да отидеш на гинеколог. Не мора да кажуваш дека си го заборавила тампонот, едноставно ќе провери дали има инфекција и готово. Ич да не се срамиш.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А како 36часа не ти се одело во тоалет?
     
    На koritsaki, joy1, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Никако внатрешно, промивки надворешно. Затоа и ти пишав Бетадине вагиналета, тие имаат такво дејство антисептично и дезинфекциско и не одат на рецепт, околу 150ден се.
     
    На mynameislove и elenabt им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.