1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што доколку го заборавите тампонот внатре подолго време?

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од elenabt, 22 октомври 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Јас знам особа шо исто така заборавила тампон и ситгна до болница, па одвај се оправи после.. Затоа друг пат со прсот у глава и мисли малце, дека може да си нанесеш некој вагинални инфекции, сепак нечисто е тоа, затоа се лачи и излегува, па после никаков совет на форумов нема да ти помогне.
    Сега со топла вода со чај од камилица изплакни се и утре на гинеколог обавезно!
     
    На huntelaar и elenabt им се допаѓа ова.
  2. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    haha ne jas toa 36 go napisav ama sega racunav i svativ deka ne bea tolku mnogu casa tuku bile 22,ama prege vo panikata pogresno izracunav i ne mozam da go prepravam gore toa 36 ne znam kako,a prviot pat koga bev,ne bev vo moznost da go izvadam poradi toa sto bev vo tug toalet i si rekov ajde posle koga ke otidam doma i potoa skros zaboraviv,i naredniot pat koga otidov togas mi tekna,ama dotogas pominaa vkupno 22 casa,i da mi se slucuva ponekogas da ne otidam i po cel den po potreba-zavisi dali ke se napijam tecnost toj den ili ne ,takva sum,primer ke se vozdrzuvam poradi sto ne ke mozam da odam vo momentot i potoa ke mi pomini i potoa nemam potreba da odam samo stomakot posle ke mi se nadue i ke me boli,ama nema gajle naviknata sum :$
     
  3. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    oki doki, a inaku ne sigurno poveke nema da mi se desi,mislam ova prv pat se slucuva no taka ispadna ,navistina dobro vnimavam i navistina nemozam da se nacudam kako se izglupirav vaka,izgleda se so godinite idi hehe kako staream i se budaleam,ne samo nabolnica i bilobil ke kupam
     
  4. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    ok ama prvo ke napram edna kosultacija so ginekologot ne zemam nikogas lekarstva na svoja raka,pa posle kako ke kazi toj taka,sega se pomiriv nekako sum opustena nema nisto nikakva reakcija skraja da e taka da ne daj boze da se desilo nesto :(
     
  5. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    a sto i se sluci nea? i kako zaboravila,dodeka imala i kolku vreme? mislam sto i pravea na bolnica
     
  6. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    pogresno sum preracunala prege vo panikata dodeka go pisev ova ,ne bea 36 tuku okulu 22 ,sepak se mnogu casa kako i da e
     
  7. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    Елена незнам што да ти препорачам пошто не се разбирам и пишав за да дознаам што можело да се деси затоа што како што гледам сите знаете што би се десило и ја вака помлада и понеискусна врска немам, доброволка да ми објасни ? :lol::tmi:(facepalm)
     
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Ако се носи предолго тампонот при циклус може да доведе до токсичен шок на организмот од размножување на бактериите што ги имаме.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    и после се иде во болница за да се исчисти тоа ?
     
  10. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    posle ne daj boze da dojde do toa ....skraja da e ,da cuva gospod
     
  11. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Не знам шо и имат превено, не бев јас таму да гледам... Па ете како шо си ти заборавила ете и она, иначе нешто ко 1 до 2 дена мислам дека ми кажа, ама после некое време и помина и се и било нормално.
     
  12. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    a ustvari posle kolku vreme se znae dali imas ili nemas TSS?
     
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    А најдобро да си појдеш на доктор и да ти е мирна главата, не е лошо...Овде никој не знае точно да ти каже, чувај си го здравјето и појди. Нема срам.
     
    На elenabt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    hehe ok normalno deka ne bese mislev da ne ti kazala podetalno ,a mislev dali taa zaboravila dodeka imala menstruacija ili ne? kuti bare ne sum bila sama na svetov :) a kolku vreme go imala zaboraveno i posle kolku vreme i se javile simptomi deka ima nekakva infekcija?
     
  15. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    toa e navistina taka...no jas prasav ovde so nadez deka i nekoj drug imal slicno iskustvo kako moeto,a za na doktor obavezno ke odam tuka nema zbor,sto ke se tresam po cel den i ke mislam ke se sekiram vaka sram ne sram toa e
     
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако можеш да пишуваш на форумов, добра си. :D
     
    На Annath, joy1, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  17. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Јави се кај Љупчо во плодност по тел утре и кажи му вака и вака ќе ти кажи бар превентивно ако треба нешто. Не бери гајле ехааа за што се му се имаат јавувано. Ако ти треба моб пиши ми во порака ќе ти дадам
     
    На elenabt му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.565
    Пол:
    Женски
    Значи пред да одиш на лекар немој да ставаш никакви вагиналети затоа што може да дадат погрешен резултат од брис. Тампон ни под разно на суво (без мензис) а и тогаш ако треба местете аларм на мобилен на секои 4 сата да го менувате. Токсичен шок е смртоносно. Да, може да се умре од тоа. Златни влошки какви тампони. Бар денеска има секакви што си правите бајрам со умот. Еве повеќе за токсичен шок.

    [​IMG]
    Синдромот е последица од труење на организмот со бактеријата стафилококус ауреус

    Синдром на токсичен шок е сериозна состојба, која се манифестира кај луѓе што имаат слаб имунолошки систем. Синдромот се јавува неочекувано и е последица од труење на организмот од бактеријата стафилококус ауреус. Овој вид бактерии понекогаш ја создаваат и ја лачат супстанцијата ентеротоксин Ф, која ги оштетува обвивките на клетките и создава здравствени проблеми.

    Синдромот се манифестира со главоболка, болка во грлото, висока телесна температура, дијареа, мачнина, повраќање и кожни манифестации во вид на црвени дамки слични на изгореници од сонце. Симптоми на синдромот може да бидат и мошне низок крвен притисок, губење свест, конфузно однесување или акутно воспаление на бубрезите. Синдромот се јавува најчесто кај жени што користат тампони за менструалниот циклус. Токсичен шок се јавува и кај децата и кај мажите што имаат намален имунитет. Тинејџерките и жените до 30. година се позагрозени од овој синдром во однос на постарите жени.

    Ако се посомневаме дека ги имаме симптомите на синдромот токсичен шок, веднаш треба да побараме лекарска помош за да се дијагностицира заболувањето и да се преземат соодветни мерки. Понекогаш е потребна и хоспитализација.
     
    На Annath, koritsaki, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  19. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    ko taka da ne se sekiram :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
  20. elenabt

    elenabt Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    imam citano za tss duri i poveke od dovolno,duri imam i citano na stranski forumi kade sto im se ima sluceno da izgubat tampon vo niv i po poveke od mesec dena da im sedi vnatre i da ne znaat deka go imaat,i sekogas porano si velev dobro kako mozi dase tolku izgubeni da zaboravat pa uste i mesec dena ,ama ete sega svakam kako i za mene sega nekoja istoto ke go pomisli hahaha a toa da zlatni vloski da se soglasuvam,ama jas ponekogas koga mora stavam tampon i ete se desi glupost to e :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.