1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот престанува да вреди?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од teddybear3, 27 септември 2020.

  1. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Тоа е што е. Неможеш да го смениш минатото ама и те како можеш да си ја смениш иднината. И тоа направи го веднаш. Ваква токсична врска не треба да се трпи ни ден повеќе. Најпрво и воедно најтешко е тоа што треба да седнеш и самата да си се помириш и си ги прифатиш грешките што си ги направила. А за ова сељачково однесување на дечково немам коментар. И уште прашуваш дали да му раскинеш:o(facepalm). Ти од мала си навикната со дечко и сега мислиш на некој начин дека е невозможно без таква личност во животот.:!: Размисли прво да си се средиш психички после ваква тортура, самодовербата ти е уништена. А после ќе бараш друг дечко, не се опседнувај со тоа сега. Ако запишеш факс или си најдеш некоја работа, ќе запознаваш нови луѓе, можеби и ќе се преселиш во друг град итн.
    А за тоа другите дечковци што ќе мислат за тебе после вакви коментари, ако го вреднуваат мислењето на таков психопат, воопшто и не ти требаат.;)
     
    На cresa-jagoda, Fleur-De-Lis, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Ne se zamaraj so toa...zoshto ova, zoshto ona
    Ednostavno ostavi go, zhivotot e mn poubav bez toksichni lugje, psihopati kako ovoj
     
    На cresa-jagoda, Fleur-De-Lis, tambelina и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Во право е другар ти за болдираното.

    За раскинување, не заслужува почит. Затоа мој совет е да му раскинеш на било кој начин кај што ќе се чувствуваш удобно. Дали преку ФВ, телефон, живо или преку реклама на радио не е битно.
    Лично не би идела толку далеку со другари да раскинувам, па драми правење, детски игри. Што ќе ти се сведоци? Нема да се венчате. :D

    Обавезно би ти препорачала посета на психолог за разговор. Затоа што цел пост читам другар ти кажал ова, другарка ти она. Во ред е, се грижат за тебе и за најголем дел се во право. Но, треба да почнеш да се слушаш самата себе и да се цениш. Битно е што ти мислиш и сакаш, да изградиш свои ставови.
     
    На Lepotajce, cresa-jagoda, IRBBB и 9 други им се допаѓа ова.
  4. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    И можеби најдобро е да му раскинеш преку порака или телефонски разговор. Ваков психопат којзнае на што се е спремен, да не му текне насилно да се пресмета, не дај Боже...
    Не заслужува ни објаснување да му дадеш за раскинувањето. Нека размисли идиотот како те оттурнал од себе.
    Какви гнаси идиоти има значи..:puke:
     
    На cresa-jagoda, raww, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Бегај од типов колку што те држат нозе.
     
    На Luciferka, cresa-jagoda, Fleur-De-Lis и 3 други им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    @teddybear3 ти не си виновна, ти си жртва. После ова ќе излезиш посилна од било кога зошто е сепак искуство од кое се учи. Сите негативности во животот обиди се да ги видиш низ очила на „што можам да добијам јас од оваа лоша ситуација?“. Она шо ти се случи тебе е вид груминг. И долу ќе ти пишам зошто.

    Фрази од типот „кој маж ќе те сака ваква“ се наменети директно да ти ја намалат самодовербата и да бараат од тебе да се смениш на начин кој ќе одговара на некој друг. Не дека тој друг нема да сака некоја скроз спицкана, туку игра на карта дека неодржан некој има помалку додворувачи. Со тоа нахнадно ќе ти ја намали самодовербата и нема да имаш избор. И вешто, веднаш после то те запознава дотичната со брат ѝ ( не ја викај другарка, се освен другарка ти е) зошто ти веќе имаш расклатана самодоверба шо значи неговиот пат е сигурен. Тој после пробва уште толку да те тргни од сите околу тебе, шо проба дотичната да го напрај прва суптилно и штом поќе од еден чоек го вели - мора да е вистина. Сакал или не, потсвесно така се размислува. То е важно зошто ако си одделена од луѓе за кои им е грижа за тебе - не можат да те заштитат кога тие ќе сфатат дека нешто смрди. Тоа е пред ти да сфатиш дека нешто смрди. А, кога ќе сфатиш дека нешто смрди тие да не ти се во животот за да можат да ти подадат рака.

    Е сега читај внимателно, другар ти знај веќе, шо значи имаш поддршка. Јас би размислила да зборувам и со домашните за овој проблем, да бев на твое место зошто поддршка од дома значи многу и се сомневам дека се чести родителите на кои не им е грижа за децата туку напротив, ќе застанат да те заштитат. Штом имаш „одбрана“, односно луѓе кои те сакаат и кои по секоја цена ќе те заштитат од мањаков викни го на кафе, на јавно место и раскини му. Другар ти нека е во близина за да те земи и однеси дома од после. Не велам дека ќе те нападни дечкото, ама имај го то како опција и не оди сама. После то, блокирај го сегде: броеви, профили, исто и броеви и профили од сестра му. Кој и да ти пиши во врска со него и како треба да му дајш шанса или те вреѓа - блок. Ова е за твое добро и за твое добро ментално здравје.

    Ти од ова ќе излезиш посреќна и посилна. Прво зошто ќе немаш товар да не се изразуваш како она што ти си, второ зошто иднината е долга и убава. Ќе најдиш некој кој ќе те сака онолку ти колку шо го сакаш. Ќе најдиш некој кој ќе се дружи со тебе со интензитет со кој ти се дружиш. Особено штом одиш на факултет. Сфаќам дека во средно е таков период каде секој со секој се оговара и се е драматично и тешко ама ти ветувам дека нема на никој да му е грижа во иднина, прво од аспект на кој тој ширеше гласини и твои тајни. Ова нема да ти ја дефинира иднината, колку и да е болно во моментот. На никој нема да му е грижа, ќе си почниш факултет, па работа и постојано ќе се опкружуваш со нови луѓе. Ќе бидиш изненадена колку луѓе нема да бидат во иднина тука. И тоа е океј.

    Ова во секој случај не е исправно шо тој го напрај, јас лично би направила скриншотови кои ќе ги чувам и би зборала со адвокат шо можам да напрам со то пошто кажа дека покрај тајни, разговори и измислици, слики кои тајно ги сликал од тебе - ги ширел, како и разговори за вашиот сексуален живот. Ова е сериозно и би седнала и би манала скрин, заедно со другарот, од сите разговори, би ги ставила во папка, усб, и кај адвокат. Не сум правник да те советувам натамошно, кој знај нека се надоврзи на ова, ама во секој случај зборувај со адвокат и ако има основа - тужи го.

    И следно, перидов е тежок. Побарај професионална помош и оди на психолог/ психијатар. Ќе ти треба секоја поддршка која можиш да ја земиш и тука можиш да ја добиеш најдобрата. Ќе те насочат како здраво да се справиш со чувствата кои ги имаш и воедно како полесно да излезиш од ситуацијата во која си.

    Жртва е. Не напаѓаш жртва која не можи да се заштити. Зошто не можи да изреагира - има причина за да стигни до то. Срамота. Јас знам дека ти сакаш да ја заштитиш девојката и горе- долу какви ставовиш имаш и голема почит за тоа ама ако не знајш на жртва да му искажиш смирено и со сочувство како да се заштити, подобро немој зошто можиш значително да ја влошиш состојбата. Зошто да бев на нејзино место најмало шо ќе сакав уз советот да прочитам е: „дали си нормална“. Не, не е wake up call.

    Следно девојки, не оставајте ни вака да ви зборат мажи. Овај цитат е на исто ниво со „кој маж ќе те сака ваква“, „оф, кој ќе те земи срамој“ и слично. И ти, Алваро, засрами се. Добри момци имало оти не оделе за такви. Ко да сакала со ваков да излези. Џизс. Ко да знаела дека ваков е. Ко да не се погрижил тој и сестра му негова ова да е неосетен процес кој жртвата не можи да го сети. Прашањето треба да ти е „оти вакви копуци психопатски постојат“, а не „кОлКу ДоБрИ сЛоБоДнИ мОмЦи А вИе ОдИтЕ пО вАкВи Ох МоРи МаЈкО“. Засрами се. Јазк.

    За членката, видов дека си пишала и во темата шо е за социјални мрежи и самодоверба, а и @Biljarkata ме означила, ќе видам шо пиша таму и каква потреба има од споменатиот групен чат пошто та порака ја видов. Претпоставувам дека е за ова шо пишав, ама немам прочитано, дадов приоритет на ова тема.
     
    На Annath, CameliaMiller, 1209 и 28 други им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    па не можам смирено да изреагирам коа ќе видам некој дека е оштетен па уште и се замара што ќе рекле другите.Мора да се освести некако, ја не сум човек што помага со совети кои се со лигавење и тапшање по рамо, него ќе лупнам ,,шамар'' за да се освести кој год да е и да си ја мучне малце главата.И јас сум била жртва па не ми викале ,,леле душичка" ,,леле срце дојди да те гушнам" него ми се дереле у фаца и ми ги отварале очите под хитно за да не продужам по истиот пат.Ако има време да се замара и со дечко и, и со тоа што ќе кажат другите алал да и е.
    Место да се замара со тоа, нека поработи на себеси и градењето на себеси пошто железото се кова дур е жешко.
    Мојот принцип за жал е таков, груб суров и реален, мене нема да ми е проблем и до задутре да и давам совети ама тие ќе бидат на мој начин.
    Ти можда другачије ќе и` збориш, зависи до човекот.И од жртва треба да се направи херој
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Аха. Готово. Терај. Нема ни да коментирам на остатокот сем то колку е контраефективен. Не е целта само да се кажи совет макар на штета на тој кој го прима, али ако не ти е до толку грижа - ти имаш проблем. You do you boo.
     
    На Nausicaa, smooch, noteforself и 3 други им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @teddybear3 Ако бараш совети како да му раскинеш на типов што психички те уништил тогаш подобро не му раскинувај.

    Навистина,по целиов текст да напишеш дали да му раскинеш свесно и уште начини да бараш ми е :x.

    Значи,зимаш блокираш се и праќаш се по ѓаволите и него и сестра му,двајцата психопати.
    А ако уште те вознемирува можеш слободно да го пријавиш и нека му ја мисли.

    А за вина, немој да бараш во себе,типот е психо и манипулатор, од себе барај сила да се изградиш во уште поцврста личност и да го игнорираш се ова.
    И не само него туку сета клошарија околу него,таа клошарија не дошла тебе да те праша да слушне твоја верзија него впериле прст кон тебе.
    Најголем успех у животот му е што те легнал,иначе друго ништо не постигнал.

    Бегај,блок и чао.

    Свашта п*чка раѓа значи,не бира ни време ни место.
     
    На cresa-jagoda, marlonbrando69, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Глеј, не моеш да ми се чудиш пошто имам поинаков пристап према проблемов него ти.
    Прво не ни мислев да ја навредам со тоа ,,дали си нормална'' него сама да си стаи прст на чело и да си рече ,,дали е нормално да ме вреѓа? дали е нормално да ќутам и да му го собирам? дали е нормално после се што ми напраил ја да губам време на форумов прашувајќи за совет, а одговорот е еден и единствен -РАСКИНУВАЊЕ"
    не сум девојче што со лигавење и сожалување ги решава туѓите проблеми.
    Можам да плачам со нејзе заедно ако сака ама нема да и помогнам така
     
    На cresa-jagoda, Just.do.it, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  11. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 утешителни зборови може нема да помогнат, ама нема ни да и наштетат.
    Грубост и челичење од друга страна, постои можност да и помогнат но и да и нанесат уште поголема штета.
    Не е проблем да се поставиш вака кон личност што ја знаеш и знаеш дека реагира добро под притисок.

    Ама девојчево не знаеме каков карактер има, а знаеме дека е во многу лоша состојба сега. Можеш да и дадеш совет без да бидеш нападна, како што направивме и другите членки.
     
    На tambelina, smooch, noteforself и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Добро аj ја сум едно бесчувствително говедо, без чувства.Ја никад не сум била жртва и не сум плачела.
    А од многу плачење и од повредување сум ваква груба и затоа мојот пристап е ваков.Ако неќе уште мноогу да биде газена мора ОДМА да се прибере и да почне да си работи на себеси, а не да се замара со тоа што ќе мислам ја, ти или Станко за нејзе.
    Со цигу лигу никој не станал карпа, него полу карпа полу мекуш.
    И не ме цитирајте више ја со девојчето у лп си зборам.
    адиоссс
     
    На cresa-jagoda, marlonbrando69, doubleg и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Dobro be i ma vakvi temi li ke se raspravate?!
    Temava ne e za da se diskutira dali neloj sovet e dobar ili ne. Kako razlichni lugje, normalno e da imame razlichno mislenje i razlichni stavovi i apropo ova razlichno bi izreagirale vo situacijava.
    Posvetete se na davanje sovet, a za raspravanje ne ni vleguvajte vo temava
    Potrebno e sovet da se dade, a ne da se otvora debata dali nechij sovet e dobar ili ne, za toa ke si razmisli toj shto go pobaral sovetot
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ова не е за бегање туку би требало да собере екипа и да го претепаат додека не почне да се моли за живот.
    Се додека бегате од такви тие повеќе се размножуваат и повеќе ги има. Ова треба да се лечи и санкционира.
    Бидејќи таа со него ќе престане, но друга ќе награбуси. Други момци ќе замаат пример од него.
     
    На Luciferka, edna_malecka и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
  15. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека си бесчуствително говедо, туку дека не секој човек трпи такви совети. Ниту пак дека ти не си била повредена некогаш.

    Како испревртувате алал да ви е.
     
    На Feminka22 и theowndemon им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Не се расправам, грешка ознака ако решаваш тој збор да го користиш. Забелешка е пошто не знајш со кој збораш и моето не е „перспектива“ на давање совет пошто буквално животот ми зависи од ова. Ако некој го сврти на кавга, пак ќе речам - на него е и не одбирам да сум дадилка на тој некој. Ама ко ќе видам фрустрации, нормално дека ќе ги кажам пошто знам како можат да се одразат на тој кој прима тој „совет“. Ама решив дека ќе се држам далеку од фрустрации, само ќе ги кажвам како забелешка во иднина, посекако нема ништо да се смени ако ги спомнам пак лмао, очигледно. Прочитај го моето цело мислење, ама изгледа тебе ти се кара штом одиш на цитатот. :makeup:
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.062
    Има нешто во тоа- да не се замара со тоа што мислат ојле и дојде за неа. Вистина, така се однесува човек со самодоверба. И вистина, човек со самодоверба не е лесен за манипулирање. Ама ако имаш лекција за градење самодоверба, која може преку лп да се пренесе, браво, оти јас таква немам. Не верувам дека со еден муабет самодоверба се гради или се руши, малку е покомплексен процесот ми се чини.

    Уште не можам сите да ве исчитам, ќе се вратам пак:sweat:
     
    На Ambrosia, candy.cane, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Не испревртев ништо али ја така се осетив.Демек неам душа па ја ударам сеа.Мене ми е жал ама сметам дека погруб пристап е подобро освестување неголи жалење.
    Затоа реков секој со својот пристап.
     
    На buba4e89 и candy.cane им се допаѓа ова.
  19. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Prvo ne mi e cel da se raspravam i da se dokazhuvam na forum. Prochitaj shto si pishala i ke sfatish koj saka da se rasprava.
    Za @teddybear3 zaboraviv da ti spomnam da posetish psiholog koj se zanimava so psihoterapija, veruvam mn ke ti pomogne vo vrska so samodoverbata i rabotata na sebe.
     
    На Feminka22, Just.do.it и edna_malecka им се допаѓа ова.
  20. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    @theowndemon е да си ми жива и здрава, долго време го мислам истото. Во една тема искоментирав за истото и дефинитивно не секој знае да даде совет и не секој треба да дава совет.
     
    На Nausicaa, smooch, Avery и 7 други им се допаѓа ова.