1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот престанува да вреди?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од teddybear3, 27 септември 2020.

  1. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Прво имаш 18 години, уживај во слободата.
    Второ, само мал број пријатели остануваат во текот на годините. Претпоставувам ќе одиш на факултет, ќе запознаеш многу нови личности.
    Трето, другарка ти е посесивен створ. Бегај подалеку.
    Четврто, што е поентата да останеш со дечко ти, кој очигледно не те ни сака.
    Девојче, уште многу ќе искусиш во животот. Не е крај. Ако останеш блиска со таа фамилија, тогаш насловот на темата ќе има навистина темел.
    Сите сме биле наречени курви, ороспии во текот на животот. Крени ја главата и не се деградирај себе си. Сигурно повеќе вредиш од тој неиживеаниот и таа психопатката. Верувам дека, во истиот момент кога ќе се тргнеш од двајцата, ќе ти падне камен од срце.
    Ич да не ти е гајле, уживај си. Млада си, тек треба да живееш.
     
    На martovsko cveke, cresa-jagoda, Fleur-De-Lis и 7 други им се допаѓа ова.
  2. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    @teddybear3 те молам преќини со дечкото и неговата сестра, тие се психопати болни, не можам да замислам како некој размислува како нив... тие треба да се лечат не ти.
    До сите кои имаат слични проблеми, никогаш немојте да започнувате врска или пријателство со некој кој ви кажува што да правите, со кој да се дружите, што да облекувате, немојте да си дозволувате некој да ве омаловажува, да ви зборува погрдни зборови за вашите родители итн. Уште одма преќинувајте ги тие контакти.
    Теди посети психолог, веруј имаш уште многу од животот, ти си мислиш дека на некој му е гајле ама веруј овие работи ќе се заборават за неколку месеци, во животот ќе запознаваш уште многу луѓе, вреди и те како да живееш после ова, после секој дожд иде сонце, убави работи те чекаат. Под итно раскини со него и почни да работиш на твојата самодоверба, гледам дека имаш друштво кое се грижи за тебе и кое ќе е покрај тебе периодот, со сета поддршка, сега како што не се оди нашколо искористи го тоа за своја наградба и емотивно, ментално развивање, најдобро би ти помогнал психолог, обавезно контактирај некој.
     
    На Kjara15, cresa-jagoda, IRBBB и 9 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Ај сега прочитај оргиналното мислење и во кој контекст е напишано зошто вадиш заклучок на цитат. Нормално дека цитати се оградват од оргиналот зошто се понасочени. То шо цитира не е моето прво мислење на темата. И знам, после ова пак ќе ме цитираш со нешто ново и ќе испадни дека јас се карам, а буквално то не е темата за која дојдов да зборам. Хинт: првото миселење е. Ама изгледа не ми се кара мене. o,O

    А дека некои совети можат да наштетат - можат. Ова го трубам во многу теми од категорија психологија ама го кажав то во моето скроз прво мислење зошто е важно, немам намера да продолжам да враќам на цитати за ова зошто не е тема и уствари спомнатото беше во склоп на поголемо мислење и се друго е офтопик и се осеќам глупо ради одење толку оф, до сега треба да знајте дека еден збор многу можи да смени и се одбира шо јазик се користи кога ситуацијата е екстра деликатна. Али ако сакате би отворила тема за важност на зборој и зошто е некогаш подобро да преќутиш некој совет него да го дајш само зошто „ти е у стил“. Впрочем, во многу наврати ова не го пишам освен во ситуации кај шо сметам дека ситуацијата на членот шо пиши е екстра деликатна. Како ова. Во мои очи ова е многу деликатна ситуација и ризична.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, tambelina и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.178
    Не знаев што побрзо да цитирам за да опфатат колку што е можно повеќе информации на кои би се осврнала, ај да почнеме со ова погоре. Тие, условно речено те киднапирале за да те премоделираат за свои цели и интереси. Разбрав дека и твоите родители им пречеле, (facepalm), ама кај ти се родителите во приказнава? Мислам, претпоставувам дека деца не делат баш се со родители, ама чисто информативно, колку сте блиски, колку знаат за твојот живот и твојата врска?

    Притисокот да се има односи, веројатно го почувствувала секоја тинејџерка, јас знам дека сум го почувствувала. И сега вака, од перспектива на искуство ( значи имам 40+, па рачунај кога сум била тинејџер) можам да кажам едно- копуци имало, има и ќе ги има. И без да имаш односи, може да ти извадат муабет. И без да бидеш воопшто со некого може да ти извади муабет. А муабетов е богдачува(facepalm) ... Многу, стварно многу се трудам да разберам, каква врска има невиноста со сакањето....и многу се трудам да внимавам на зборовите што ќе ги пишам... ама дечково не е психопат туку е глупак! Кога би знаел тој нешто од секс, прво би направил да ти биде убаво, второ не би го раскажувал. Ама ете, повторно на дело се потврдува дека тие што многу зборат, во пракса малку прават:|
    А за сакањето- се сака карактер, личност, заеднички интереси, не мембрана на вулва:headbang:. Ќе те сакаат и ќе сакаш, и ќе биде вистински еден ден, тури му на ова пепел. Не си паднала и не си се скршила ти, само малку ти се раскрвалиле колениците. Така се растело викаат.

    Едно Лп стои отворено за тебе ако ти треба @teddybear3
     
    На martovsko cveke, CameliaMiller, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  5. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    @teddybear3 Не е крај на свет, за тебе допрва почнува.
    Ова е само гребнатинка на твоето срце. Научи да го излечиш со тоа што ќе си ја вратиш самодовербата.
    Не верувај на се што ќе слушнеш, не дозволувај негативностите да допрат до тебе. Не дозволувај никој да ти наметнува нешто што не сакаш. Посилна си од колку што мислиш.
    Како што рече членката погоре, нема девојка што не е наречена "курва". И увек има некој што не "растурил од е*ење", а некои од таквите не не ни допреле. Не ставај се на срце, дигни си ја главата и смеј се на глупаците.

    Можеби немаш многу пријатели, но имаш барем еден кој навистина се грижи за тебе. Ќе запознаеш многу личности, разни карактери, гледај да се дружиш со позитивни луѓе.

    Прво, раскини му. Ако не знаеш на кој начин, ја сум за да раскинеш во живо, на кафе, кај што има луѓе повеќе за да не дојде до несакани испади од негова страна. Другарот во близина. Средена, од глава до пети, тип топ. И ако ти даде коментар што си се облекла така, слободно кажи му "ако не ти се допаѓа, слободно замини си, всушност, чекај јас ќе заминам зашто не ми се допаѓа начинот на кој ме е*еш или "убиваш од е*ење". Насмевка на лице, стани си и замини си со другарот, па нека се чуди што го снашло "фраерот".
     
    На martovsko cveke, Kjara15, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  6. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.667
    @teddybear3 Нема што да размислуваш дали да му раскинеш. Овој е ненормален, ќе те шекне и тебе полека... Овие цела фамилија ретардирани.
    Имаш 17, што значи за брзо ќе одиш на факултет најверојатно (што сте помалку од 40 деца, претпоставувам не си од Скопје), ќе имаш нови кругови и ќе го заборавиш ова, и нема што да се плашиш дека нема да најдеш друг. Ќе најдеш, и тоа некој кој те заслужува.

    Инаку, јас би го пријавила и во полиција за навреда. Па нека му отв од таму инбокс и да видат. Плус пак што ти си малолетна а тој полнолетен.
     
    На cresa-jagoda, IRBBB, noteforself и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ti zavrsil zivotot kako pa da ne !
    moze, ustvari sigurno tuka mnogu clenki ke me osudat no da sum na tvoe mesto oooooo kako bi mu vratila na takvo gubre,
    i uste da se prasuvas dali da mu raskines i sto ke kazat drugite?
    ne ne si sama imas idrugar i drugarka i toa ocigledno dobri

    17 god imas maloletna si toj polnoleten ,pocni od toa
    plus velis mu znaes lozinkata na fb ?
    aj da ne pisuvam sto se bi mu napravila znaejki negov fb,..nema da znae na koja strana da se svrti, od doma nema da izlguva ni toj ni sestra mu a ne jas da se sramam
     
    На cresa-jagoda, Fleur-De-Lis и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Дете абе ич не се замарај што ќе кажат другите за тебе, кучињата лаат караванот си врви. Раскини му прекини секаков контакт и со сестра му. Имаш друштво што те подржува, дечковци ќе имаш уште многу нека не јаде лај*а тој дека немало никој да те сака, тоа го прави за да ти ја убие самодовербата, почни да си се дотеруваш како што си била порано дружи си се со друштвото за дечковци има време цел живот е пред тебе. Раскини му и олесни си на душата такви идиоти не ти требаат во животот.
     
    На cresa-jagoda, Fleur-De-Lis, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    На cresa-jagoda и teddybear3 им се допаѓа ова.
  10. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Раскинав, не се пуштав овие денови никаде, утрово го изедов првиот оброк посе овие денови.
    Искрено ми олесна иако ми е страв како ќе биде во иднина, другар ми од неговиот фб му гледаше статуси и се сврзани со мене, реферати пишува каква сум била и каква била врската.Се надевам ќе престане.
     
    На tambelina, cresa-jagoda, Celltica и 6 други им се допаѓа ова.
  11. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.759
    Допаѓања:
    40.253
    Пол:
    Женски
    Типична драма кралица е тој.
    Што сака нека пишува, тоа кажува за него, не за тебе.
    Со тоа што кажува каква била врската и каква си била ти, ќе има и минус кај девојките.
    Ти гледај да бидеш добро, а куче што лае, не каса.

    Со среќа понатаму.
     
    На cresa-jagoda, IRBBB, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Нека не гледа и нека не ти пренесува што пишува. Готово е. Штом си ставила крај, продолжи понатаму и не се замарај со него.
     
    На cresa-jagoda, tinka-mace, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Те разбирам ама ете неговите другари сеир тераат. Пробаа да ме направат к..ва и не ми е сеедно искрено знам дека не вреди одмазда но ми се вриска од тежина. Едвај чекам да си тргнам од средното не сакам никого да гледам.Направив една детална чистка од фб и сега немам никој од нив ама зошто додека јас го отсакав и ги откачив тие не ме заборават?
    Знам какви се ќе видите дека долго ќе ме зборат, еден негов другар пред 3 години раскина кратка врска уште секаде ја спомнува и ја исмева бившата, која што пред 5-6 месеци стана мајка и е во среќен брак.Ама зошто да ја зборат сеуште..
     
  14. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Затоа што се патетични лузери, што ништо подобро не им се случува во животот. Мора да си најдат забава. За жалење се.
     
    На tambelina, CameliaMiller, Angel06 и 10 други им се допаѓа ова.
  15. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Моите родители знаат веќе се за него, они од почетокот не го сакаа.Прво кога го донесов дома господинот дојде со блуза Је*ем на први састанак и му се испонаша на татко ми гадно дека требало да ме отфрлат, дури со мајка ми проба да збори на тема дека не сум тепана и се осуди да ја праша колку квадрати ни е домот (живеам во куќа со голем двор) и дека тоа треба да му следува него. Сестра му 2-3 пати дојде кај нас од кој што првиот пат си запали цигара во дневна кај нас и пепелта ја истресе на паркет (селска ни била куќата, не бил стан во центар па да се пази) Мајка ми и се развика, заедно со татко ми им кажаа дека не ги сакаат и дека не сум родена за да се изживува некој со мене.Мајка ми им кажа дека јас не сум роб и дека повеќе ги сака моите пријатели од колку нив.Ете од таму не им чинеа моите
     
  16. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Зошто покрај овие работи ги продолжуваше врската и пријателството со нив?
     
    На hermosa, Angel06, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  17. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Со другар ми и другарка ми ја откривме, до душа малку се измачивме ама успеавме.
    Искрено мислев за одмазда ама не знам каква...
    Лошото е што не знам што ќе правам во декември треба да се видиме во живо со професорката а ако заврши короната знам дека оваа година сама ќе ја преседам..

    Епа тоа е поентата, он вика дека немало никогаш друг да најдам, на статус вчера пишал дека раскинал со 2рата употреба и потрошена роба.Мизерија

    Затоа што мислев дека е до мене проблемот.Секогаш кога ќе му се налутев викаше кој ќе те сака тебе, каде ќе запознаеш друг, мајка му еднаш кога се скарав со сестра му пробуваше со класната да збори за да се смириме, криво ми е вака што излезе ептен
     
  18. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Секој што размислува нормално и што има свест ќе го отргне тој за пријател од фб, јас да имав ваков некој што пишува прости статсуси ќе идеше на блок, доволно ми кажува за тој човек, нема од што да се грижиш, тие што ќе сакаат да бидат со него се исто прости како и тој. Веруј не само за тебе туку за секоја друга така ќе пишува. А слободно да одиш и да го пријавиш и за статусите и за сликите што ги праќал.
     
    На honey.11, cresa-jagoda, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
  19. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Кој блок уште хаха и коментари има од другари негови се ситат и му коментираат овој е среќен што тоа се случува и им одговара. Искрено јас сум на 17 ама никој од фб не сум видела вакви работи да пишува мене ми е срам а он е возрасен веќе, и што е најсрамно му коментираат пријатели и другари што се 30+ и еден на 40 он се дружи со многу луге бидејќи слуша одреден тип на музика и се дружи само со такви а тие не гледаат возраст. Еден другар на 40 што му е 10 коментари му оставил и се смее..
     
  20. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Злато тебе животот не ти е завршен, тек допрва ќе ти почни штом го оставиш скотот. Нема тука филозофија како да му раскинеш, одиш влице му кажуваш дека е ѓубре и не те заслужува,го плукаш во фаца и си одиш, блокираш секаков контакт со него телефон, фејсбук, инста,вибер исто и од сестра му. Сите работи ќе ги оставиш во минатото. Ќе завршиш и со средно оваа година, може ќе одиш на факс или ќе работиш. Во животот ќе запознаеш и други луѓе, друштва. Млада си, сигурно и убава, најубавите години допрва ти следуваат, кариера, работа, љубов. Се ќе се среди само биди јака и позитивна. Ти си многу нивоа над нив. Си имаш другар и другарка сигурно се океј штом се со тебе во вакви моменти. Јас цел живот имам само две другарки и верувај тоа е подобро отколку големи друштва. Пријатели да ама другари најмалку што можеш. Ова нека ти биде лекција дека не можеш да му веруваш на секој и во иднина одбирај ги луѓето ти, а не тие тебе. Ако можам нешто плус да ти помогнам слободно пиши ми :l:
     
    На Kjara15, cresa-jagoda, IRBBB и 5 други им се допаѓа ова.