1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот престанува да вреди?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од teddybear3, 27 септември 2020.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    И ти ги сфаќаш сериозно нивните зборови? Зошто?

    Ги игнорираш и не им обрнуваш повеќе внимание, и ако продолжат да се занимаваат со тебе правиш нешто за да им дадеш до знаење да престанат да се занимаваат со тебе.
    И продолжуваш понатаму.
     
    На noteforself, cresa-jagoda, thelittle17 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Верувај ми не се луге што им е гајле за ингнор, но што да направам за да им дадам до знаење освен ингнор?
     
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Ако уште еднаш се осмелат директно да ти се обратат со погрдни зборови, обраќаш ситуација и ти ги ставаш во позиција на жртвички. Според податокот дека се едноклеточни безрбетници, не би требало воопшто да ти биде тешко да ги поставиш на место.
     
    На Feminka22 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  4. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Нели си последна година средно? Само една година имаш до факултет или работа. И онака онлајн е, не одите во училиште, ако не сум грешка. Верувај на факултет никој нема ни да те знае ни да се замара со твоето минато. Ќе запознаеш нови луѓе и ќе си продолжиш со животот.

    Што конкретно да им дадеш до знаење? Најдобар начин да им дадеш до знаење дека не ти е гајле за нив и нивните мислења е да си продолжиш понатаму со животот.

    Не си премногу млада, скоро полнолетна си за да имаш вакви детски мислења и играње игри без потреба.
     
    На noteforself, cresa-jagoda, Biljarkata и 4 други им се допаѓа ова.
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    За инает оди со крената глава и биди насмеана. Ним можеби не им е гајле за игнорирањето, но ти со игнорирањето им даваш до знаење дека ти се неважни. Остави ги, нека озборуваат, со тоа самите тие си даваат до знаење дека не можат ниту за малиот прст од ногата да ти се фатат.
     
    На noteforself, cresa-jagoda, Bezimenka90 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Како се обраќа ситуацијата?
     
  7. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Го пријавуваш во полиција за сите претходни разговори, твои слики и сегашни статуси.
    Пред сѐ треба да седниш да разговараш со твоите родители. Тие ќе знаат што понатаму треба да преземеш. Најмалку нешто што треба да правиш е да ги читаш неговите статуси и зајадливите коментари на неговите другари. Истото треба да престанат да го прават другар ти и другарка ти.
     
    На martovsko cveke, tambelina, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    @teddybear3 , кога му велеле така на другар ти за тебе, демек другар ми ја скапа другарка ти од ...... . требало да му текне да врати - да, ама ќе му се скара сега оти другар ти има микро пенис. Па да видиш што е после сеири на негова сметка другарите :D
    Kaко и да е... животот не завршува туку така, или престанува да вреди заради дечко. И јас немав многу другарки, ама тие 2-3 шо ги имав, останаа за цел живот. Ич да не се секрираш, биди си горда на себе, уживај си во убавите години, допрва маките на животот ти следат, тоа не е ништо ;)
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, mode-kristina и 6 други им се допаѓа ова.
  9. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Леле жими се ова ќе го кажувам од сега дека му е мал, инаку не се сетил другар ми бидејќи се изнервирал а и сељакот одма се качил во автобус.
    Јас имам 10тина најдобри пријатели и имам куп познаници но овие од средново беа ужас навистина.
     
  10. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Нема потреба ти да кажуваш, воопшто. Јас само реков би била добра реплика во таа ситуација. Ти биди си над сето тоа, и игнорирај се што ти велат. Со тек на време се ќе се заборави, нема веќе да им е интересен на другите со неговите муабети.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Па место ти да бидеш во дефанзива, да преминеш во офанзива. Можеш ако ништо друго да прокоментираш нешто, место да молчиш и да дозволиш да продолжат со непристојно однесување спрема тебе.

    Не мислам на вербална пресметка.
    А ако ситуацијата ескалира и ја премине границата на безопасен средношколски булинг, треба да се вмешаат службите.
     
    На candy.cane, raww, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.063
    Игнор за озбилно. Престани да следиш што пишуваат, што зборуваат.
    Ти си сега малку како ќерка ми која не плаче оти ја боли коленото, ама кога ќе види колку и е содрено, не можам да ја запрам од плачење. Знам дека не е лесно ама мораш да се натераш да престанеш да се занимаваш со тоа кој што рекол. Најди си нешто што ќе те преокупира и ќе ти го исполнува времето, научи некоја нова вештина, цртај, прави нешто за што те бива по можност оф лајн. По некое време ќе сфатиш колку е беспредметно а и нив ќе им се потроши муабетот.
     
    На CameliaMiller, cresa-jagoda, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    @teddybear3
    Што има ти да се плашиш од психопати коишто за глупостиве може и правно да одговараат. Свесна си за тоа?

    Трачеви ќе поминат, ама досие останува засекогаш. А ако го направат од тоа од коешто се плашиш, имаш право да ги тужиш.

    Да ми извини золвата ама ако се толку главни и славни што ќе им е некоја (како што велат, а НЕ СИ) мутава и не знам каква? Ако е дечко ти е толку јак инфлуенсер, зошто сестра му му фаќа женски и развива со неа психо трилер стајл стратегии да влезе во нечиј кревет? На такво фраериште толку напор му треба?

    Не ги гледај неговите 4 илјади пријатели. Имам другар кој бил од Америка до Јапонија и го обожаваат во друштво, а има 43 пријатели и последна објава од 2017, стори нема во живот ставено. Овие се социјално неспособни лица коишто не знаат попаметен муабет да направат од оговарање. Дури жалче ми падна.

    И што дека ќе каже ја легнав.
    И во лице да ти кажат, ти немаш уста да кажеш ,,Аман како жена да нема видено, пет минути не издржуе, ич не го бива?" Не кажувај вакво нешто, нормално, не паѓај на нивната простотија.

    Знај си ја вредноста и правата. Уште малку па на факултет, нова средина, може во наредните 10 години ич нема да го видиш.

    Животот не ѝ вредел. Да не даде Господ да гледаш како близок се мачи од болештина, а ти си немоќна. Камо најголема мака вакви лесно решливи ретарди да беа во животов.
     
    На Annath, Nausicaa, noteforself и 13 други им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не можеш ништо. Такви луѓе се толку прости што не можеш да им објасниш дека се прости, како да ти кажам. Значи тие си имаат едноставно граница до каде можат да сфатат нешто и толку им фаќа црпката.
    Замисли го него пишува статуси и уште 20 идиоти од дома со мрсни коси и стомаци куцаат на тастатура 'хаха хаха'. Дно. Додека они ти се смеат, ти веќе далеку ќе стигнеш во животот. И ти гарантирам дека нормални луѓе ќе се згадат од такви статуси.
    Нека зборат до сабајле, ти е гајле. Важно е тебе да ти е чиста совеста и мирно да си легнуваш навечер. Која девојка не била лесна, курва, глупа, дебела, слаба, трудна...? А и која девојка би легнала со тип што се фали на фб колку е*ел?
    Па јас кога откачив токсичен дечко он си измисли дека ме оставил зашто не сум можела да забременам и пошо сум го варала со тип што не го ни познавам. А јас му раскинав за шамар. И што требаше да правам? Ме оговараа еден месец, а после некое време сите ме потапшаа по рамо 'Еј, супер се спаси од овој, зашто чекаше толку... Знаевме дека ништо од тоа не е точно, си измислува' бла бла бла...

    Чувај си ги другарите тие се за цел живот. Дечковци ќе доаѓаат и ќе си одат, ќе бираш, ќе менуваш сексуални партнери само внимавај девојче, ова нека ти биде лекција. И реално ништо страшно ти се нема случено за да мислиш дека ти завршил животот освен што малку си ги вознемирила родителите.
     
    На Осе, CameliaMiller, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.
  15. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Девојче подалеку и од сестра му и од него, какви сељаци се не ми се верува, а се надевам дека си направила скрин шат од разговорите да имаш како доказ, и не бриши ништо. Тој не смее да те слика без твое знаење и да праќа на други тоае кривично дело. Иначе и ова ке помине, и мене на 16-17 год. ми се случија лоши работи, направија страница за мене со мои слики демек спонзоруша сум била, плус бев малтретирана од еден психопат ме тепаше секој ден и ми се закануваше затоа што не сум сакала да имам секс со него. Сега имам 26 год. и сето тоа е зад мене, и најјакото е што сум изнад нив, во секој поглед, тие си останаа на дното.
    Само јако девојко и главата горе, уживај во животот и гледај да успееш, тоа највеќе ќе ги боли.
     
    На martovsko cveke, IRBBB, noteforself и 4 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Да ги игнорираш навистински.
    Да не мислиш на нив, да не зборуваш за нив, да не пишуваш за нив
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  17. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    А каде се твоите? Што не превземат мерки, зар не пазат што правиш?
    Баш да не ти е гајле што ќе кажат за тебе, ти не си дотолку колку што е дечко ти и сестра му крива. Тебе те изманипулирале превише и ти мора кај некој да се обратиш, би ти препорачала во Хелсиншки комитет да пријавиш па види што ќе направат.
    Има луѓе што сториле порасипани работи и одат со глава крената и баш ги здоболе.
    https://mhc.org.mk/baranje-za-besplatna-pravna-pomosh/
     
  18. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Ах бре дете. Ти требало да ставиш крај уште кога ти се испонашале насред дома. Како тоа ти кај нив да чистиш, а тие да ти фрлаат?
    И зошто веруваш во нивните зборови дека не вредиш и никој нема да те земе? Еве, јас не те знам, па ти тврдам дека си убава, паметна и вредиш многу повеќе од сите нив заедно.
    Велиш имаш 10 другари, тоа е и многу во денешно време. Значи не си сама. Го имаш другарот што застанал во твоја одбрана, повеќе и не ти треба.
    И до некаде ,,убаво" е што ова си го искусила сега, за да ојачаш и да не трпиш свашта во иднина. Освета не ти треба. Посвети се на себеси, бори се биди успешна. Тоа нив ќе ги боли повеќе од се.
    Ти посакувам се најубаво :hug:
     
    На CameliaMiller, tinka-mace, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  19. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Кај нив дома е стан во центар, не село затоа требало да се чисти, плус биле луѓе со преголема убавина и вредност.
    Не вредам бидејќи не сум била невина, не сум била паметна, не сум имала 4000 пријатели, од село сум била, сестра му таа невиност низ нос ми ја извади исто и он и нивните
     
  20. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Да си ги пикнат у гз тие пријатели.
    Пола и повеќе им се виртуелни.
    Не е ВИП лик за да има толку пријатели.
    Си се спасила на време, сега уживај во животот, заслужуваш. :hug:
     
    На raww, simonka93 и teddybear3 им се допаѓа ова.