1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот престанува да вреди?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од teddybear3, 27 септември 2020.

  1. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    исто како што опиша, баш такви другари има и он е таков, ама му коментираат и моите школски кој што молат да се случи сеир и да гледаат.
    Ама он има на статусот каде што ме опиша последно кога прочитав 50+ коментари беа, болното е што соученици кој што секој ден ги гледам и учат со мене му пишат дека малку ми бил тој тормоз, едно машко што во 1 година ме скрши од ќотек му викаше си требал да ја мачиш како јас што и правев, и му се восхитуваат.
    Врвот е што му коментираат и луѓе што ниту ги знам лично ниту сум им згрешила дека ме знаеле, кажуваат невистини за мене, не знам како може да се вакви лугето и да памтат од пред 3-4 години работи, јас во село живеам каде што голем број на луѓе не се многу прошетани, не виделе многу па се прекултурни, созреани и паметни, од основното училиште само по добро се памтам со сите деца, до ден денеска се почитуваме и знаеме да се видиме, ова неговото не знам зошто е вака
     
  2. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Пола да, точно е дека се виртуелни, верувај ми јас не ги знам лично тие ,ама како ми вадат муабети мислиш сум израснала со истите.
    Ми е грдо што еден што учи со мене се фали дека ме тепал и му даде идеа дека требало така да се однесува со мене, девојкиве од клас му коментираа дека сум била гревче, не знам што да искоментирам знам само дека истиве со години оговараат, памтат ликови и гледаат да наштетат
     
  3. Mony18

    Mony18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Леле леле што читам......да се фали некој што тепал женско па уште го мотивира и другиот да тепа....Не ми се верува дека врвно достигнување им е да тепаат девојчиња....Јас би им посакала ќерки да имаат па да осетат на своја кожа што значи да малтретираш девојче.....:|
    Иначе @teddybear3 да гревче си што си трпела вакво нешто и жално е какви луѓе постојат.....ама продолжи со животот и немој да гледаш назад...ќе има некој што ќе те почитува како ЖЕНА и ќе те сака таква каква што СИ!!! Немој да се замараш со туѓите коментари не вреди.....:hug:
    Немам коментар неможам да поверувам дека се уште се трпи насилство и се ќути...........:@
     
    На raww и Elf им се допаѓа ова.
  4. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Такви се неговите пријатели и моите соученици, уште што не пробав
     
  5. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    По се ова што го прочитав неможам да се изначудам на какви нелуѓе и тоа од мали нозе прераснуваат и на што се учи младинава ..
    Омраза, себичност, гнев, насилство, еден куп негативна енергија ..
    Од каде бре сево ова??
    На 18 и 19 години коа треба да има дружби, запознавања, зафрканции, смеа, љубов буквално уживање во животот повеќето на таа возраст се занимаваат со омаловажување и кој поише ќе успее да изманипулира некого и искористи па и уништи туѓ живот па и да се фалиш дека си направил вистинско нешто. :x
    Од каде ли само се влечат овие фрустрации и лошотилук..

    @teddybear3 многу членки ти дадоа убави совети и се согласувам се што е пишано немој да се секираш само биди цврста и со крената глава на ваков примитивизам не вреди да обраќаш внимание.
    Пред се најбитно да не контактираш со тој дечко никогаш повеќе и со сестраму и ич ама ич да не слушаш други што зборат глеј си да си вложуваш во себе да си се дружиш со тие што се океј.
    Тоа што го кажуваат они за нив кажува не за тебе.
    Ти си силна девојка и немој да се плашиш од ништо.
    Не ти можат ништо такви исфрустрирани копита што сигурно си влечат трауми од семејството што очигледно се плашат да погледнат во себе што реално и е за плашење вистински хорор со сето тоа што го носат во себе па најлесно е да исфрлаат отров на многу подобри личности од нив во секој поглед.
     
    На raww, 1209, IRBBB и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    А мене ми дојде идеа дека не е лошо полиција да се позанимава со малолетничко насилство . Дали сеуште постојат поправни домови за малолетни насилници? @ninja35 нешто на темава?
     
    На Ambrosia, Jana06, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  7. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    40.213
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла најпрвин да поразговараш со твоите и подоцна да постапиш така како што ти кажа @Biljarkata
    Предолго трпеше.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Пријави во полиција.
    Закани по здравјето и животот не се играчка.
     
    На tambelina, raww и IRBBB им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не би те советувала за игнор, туку за пријавување во полиција после ова.
    Твоите знаат ли шо ти се дешава? Тој шо те тепал така ли останал неказнет, во школо не реагираа? Иако било пред многу години, може ако така останало тоа им дало поттик да се понашаат уште така, кога гледаат нема санкции.
    Многу си истрпела, не дозволувај повеќе да те погазуваат, понижуваат, напаѓаат и шират невистини за тебе.
    Ама не паѓај на нивно ниво со вака напаѓања, туку посоветувај се со адвокат некој т.е ова твоите најдобро да го направат и тужба покрени.
     
    На BlackMistery, tambelina, raww и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Прво, за закани и поттикнување насилство на фб, се пријавуваат профилот на фб, па после со гулаби нека си праи социјална мрежа.
    Второ за реално насилство, пријавување во полиција. И мене не ми е јасно истото што и на @Dream-Girl , какво е тоа тепање?
     
    На tambelina, Ambrosia, IRBBB и 2 други им се допаѓа ова.
  11. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Такви се насилни машките, ќе навреди ќе вратиш и ќе ти удри бокс или шамар, или ко овој што беше се изнервира еднаш требаше да го прашам нешто ми викна не замарај и ме тресна од земја.
     
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Ама така дома можеби може да се понаша, во цивилизиран свет тоа се пријавуваат и казнува.
    Со тој ставот на фб дека требало да те тепаат, дирекно пријавување на администрацијата на фб и до Мк полиција. Тоа е закана и поттикнување насилство. Ај некој од активните фб јузери да го упати девојчево.
     
    На tambelina, raww, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не се такви машките, такви се некои од машките, кои се насилници.

    Шо прајш ти со животот?
    Родителите знаат за тепањето, за ова што ти се случува со дечкото?

    Немој да оставиш така да помине сето.
     
    На tambelina, raww, tessie и 5 други им се допаѓа ова.
  14. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    :o
    Како бе те треснал од земја? И сето ова така помина? Не им кажа на твоите? Не пријавивте во полиција? :o


    Уште еднаш ги прочитав мислењава и во шок сум... не можам да си поверувам што читам.
    Те скршил од ќотек, те треснал од земја, такви биле машките насилни.. Не душо, не се сите машки насилни само ти си опкружена со такви цело време.
     
    На raww, Nausicaa, simonka93 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Е како такви се машките. Такви се битангите, насилниците, сељаците. :puke:
    Досега нитуеден не се осмелил да крене рака на мене, ни соученик, ни татко, ни брат, ни дечко, ниту би прешла такво нешто да се случи, значи не е нормално машко да е такво и тоа не е изговор, ни оправдување.
    Прво, мора тоа да го тргнеш од глава и да прекинеш да опростуваш вакви лоши однесувања од машки и да викаш сите машки такви биле. Ете пример другар ти не е таков, нели.

    Не ми се верува што прочитав. Или не тролаш тука или ептен си некое мирно, наивно девојче што доживува терор од околината.
    Повеќе би сакала да е првото зошто ако е второто, навистина ти треба голема помош после сите трауми преживеани.
    Треба дома да знаат за се, да ти помогнат, некој добар психолог, ти треба време да се ослободиш од сите токсичности околу тебе, да вдишеш чист воздух.
    Мене ме чуди каде се твоите во приказната, па дома да дојде дечко ми и така да се понаша ко шо опиша, не само што ќе раскинам, нема ни да смее 2метри да се доближи до мене и мојот дом, не па да продолжиме врска. Како твоите те оставиле туку така лагано со него да останеш?
    Зарем не забележале низ што проаѓаш цело средно, па со врската?
    Планираш после средно да студираш некаде подалеку од дома? Тоа може да ти дојде добро навистина.
     
    На BlackMistery, raww, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Нема да и' е од корист да биде сама.
    Нема воопшто самодоверба.
    Ќе ја злоупотребуваат уште повеќе
     
    На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Дури сега читам што си ми реплицирала. Леле девојче :hug:
    Те молам screenshot еден на статусот и коментарите за насилство, да се пријави и профилот и статусот и дома со твоите да разговараш. Да ти речам пријави во полиција не знам дали би послушала зашто по пишувањето си некое мирно и наивно девојче. Те молам внимавај каде одиш, со кого разговараш и биди си надвор со друштво. Издржи уште оваа година и се надевам стварно ќе успееш во странство како што си пишавме. И послушај ги постарите членки што ти пишале. Уште подобро, разговарај со психолог зашто ова некогаш може да ти се одрази.
     
  18. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Психопатот не е малолетен а и не сторил сериозно кривично дело. Психичкото насилство не е таков вид на дело, особено кога жртвата е во доброволна врска со евентуалниот сторител
     
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    За соученик станува збор, кој ја треснал од земја и на фб дели совети дека така требало да се однесуваат со нејзе. Нека не е кривично, прекршочно не е?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Може да има елементи на прекршок,, според Закон за прекршоци против Јавниот ред и мир... Иако претпоставувам дека "треснувањето од земја" , веројатно е некакво туркање со паѓање, бидејќи не настанале тешки или лесни телесни повреди.
    Казната за таков прекршок е смешна...
    Затоа, жртвата може едноставно да се оддалечи од таквиот партнер... она не е во никаква присилна заедница со него. Колку што читам, најголемиот проблем и е "што ќе кажат другите" ... и болката за муабетите што идиотот ги ширел за неа.
    Ова, од формално-превен аспект...
    Е сега, јас како родител, ова би го решил на многу "попрефинет" начин... предвреме би ја прежалил евентуалната казна и на мајмунот би му покажал што значи "треснување од земја" ....
    Ама ова Јас...инаку, секој би реагирал на поинаков начин
     
    На mal.ecka, eliesaab и tina2018 им се допаѓа ова.