Што кога си има работа со психички нестабилна бивша девојка?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од grickalce, 7 јуни 2017.

 1. grickalce

  grickalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Здраво Феминки... Би сакала да споделам со Вас една ситуација кој ми изгледа безизлезна. И верувајте дека навистина ми е потребен искрен и совет од страна и со „ладна глава“...
  Со дечкото сме заедно веќе 5 години. Навистина ми е докажано дека му значам и дека ме сака. Кога сме заедно сум исполнета, но кога ќе се разделиме веќе почнуваме да си недостигаме. Врската меѓу нас си функционира преубаво. Кога станува збор за многу посериозни теми и си планираме и реализираме и се е океу меѓу нас двајцата... се до моментот не се појави бившата негова со нејзитите психички нестабилни сцени.
  Всушност, бившата негова си има зацтаноно во главата дека се заедно и дека таа ќе му биде жена...и сите овие 5 години не може да се помири со фактот дека дечкото е среќен со некоја друга. Дури бев решена да расчистам со него само да не си наштети девојката самасебеси, ама па во таа моја одлука да се оттргнам дечкото беше во мн потешка ситуација...
  Секој пат кога таа ќе му дојде дома ги чита нашите пораки и уште се чуди и бара објаснување од него..., дечкото не се прибира дома, се караат, 100 пати и има кажано дека не ја сака дека ја мрази дека не ја поднесува, дека сака друга.... и после таа кавга следат нејзините зборови „ја преку тебе мртва искачам од твојот живот“, вади нож и се обидува да си наштети... Еднашка драмитизираше фрлање од мост.. пред 2 години во една таква ситуација на кавга девојката се отру со апчиња.. Пред извесно време ја качи во кола да ја однесе дома...ама по пат после патарина девојкава мавала по кола излегна надвор се тресела, ја мавала главата од ѕид, дошле полицајци мислеле дека дечкото ја малтретира девојката и на крај пак ја вратил кај него дома....Наводно на девојката и било доволно „да го гледа и да биде покрај него“-само така можела да живее. Ја има носено и по баачки и на гатач, ама не е ништо поврзано со тоа.
  Значи не знам како ќе разберете ама на секој можен мирен начин се има дечкото обидено за да се откаже таа од него, ама навистина не му успева. Во секоја кавга и он трпи шокови... Навистина не е сеедно некој заради тебе да е спремен да си наштети сам себеси.
  Едноставно единственото што ми остана е да бидам порај него и и јас да си преживувам тие трагични моменти...
  Меѓутоа најважното од се... после толку долго време сепак заедно сме, меѓутоа настана муабет за да живееме заедно, да планираме потомство... ама таа пак дојде кај него дома и пак се се врти во круг....
  Колку нашето заедничко ќе биде изводливо за да носиме еден живот на грб????
  Едноставно дечкото не знае што повеќе да направи. Не е воопшто убаво ни јас лично да се умешам, може да биде и навистина трогателно...
  Барам совет феминки...
  Однапред Ви благодарам на потрошеното време
   
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.166
  Пол:
  Женски
  А како така доаѓа кај него дома?

  И кај е нејзиното семејство во ситуацијава?
   
  На Alisa22, Annath, Cinderfakinrella и 24 други им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.799
  Да, навистина, како доаѓа кај него дома?
   
  На Alisa22 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.124
  Пол:
  Женски
  Ви треба судска забрана за доближување.
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda, Trxmx и 14 други им се допаѓа ова.
 5. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Кај него дома? Ја носи таму-ваму? Мислам дека 'дечко ти' не ја кажува целата вистина и ве врти и двете, има шанса тие сеуште да се заедно... На твое место не би била со него и не би ги трпела тие драми.
   
  На Alisa22, Cinderfakinrella, Јаневски и 30 други им се допаѓа ова.
 6. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.161
  Допаѓања:
  57.486
  Пол:
  Женски
  Како тоа доаѓа кај него дома?

  Мислам дека дечко ти не е тој што ја кажува вистината. Од целава ситуација опишана јас добив друга слика. Како тој да си поигрува со двете. Како може да дозволи да му иде дома, па уште да ја вози наоколу?
   
  На Cinderfakinrella, Glasna, Abeja и 12 други им се допаѓа ова.
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.166
  Пол:
  Женски
  Па уште почнала да урла и да се треска на сред улица и тој ја донел кај него.

  Земаш, носиш кај нејзините и готово. Нека се треска таму колку сака дур не и текне да побара стручна помош.
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda, Trxmx и 19 други им се допаѓа ова.
 8. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.264
  Допаѓања:
  16.538
  Пол:
  Женски
  Мхм да, туку така ќе си ја прибира бившата да му седи по дома како да е дел од мебелот.
  А ти кога си кај него, си поминуваш покрај неа како покрај столна ламба или?
  И крају крајева, таа има семејство да види дека нешто не е во ред со ќерка им, да си побараат помош?

  Ако е сѐ така како што велиш значи дечко ти е приглуп што ја трпи и после цели 5 години. Треба да си разговара со нејзиното семејство, да си ја приберат, дали да ја носат на психијатар (а не на бајачки!) или да и мавне една судска забрана за доближување, па да вика полиција ако пак му дојде на врата, сеедно.
  Ама, прво ти осигурај се дека навистина дечко ти ја кажува вистината. Мене не ми изгледа многу логично ова.
   
  На SexiLy, Cinderfakinrella, Antebellum и 11 други им се допаѓа ова.
 9. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  14.421
  Пол:
  Женски
  Јас мислам да ја оставите да се утепа и готово. :D

  Ај да не трескам глупости, шала на страна. Ако ова се случува долг период или дечко ти те лаже нешто, или не знам кај ви е паметот па до сега не сте ја пријавиле.
  На дечко ми бивша ако му дојде дома и да почне да се треска од земја па овој уште да ја вози натака навака, ќе земам и двајцата ќе ги затрескам убаво :D
   
  На Cinderfakinrella, Antebellum, Inhume и 20 други им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.085
  Допаѓања:
  128.131
  Пол:
  Женски
  Пиша ја носел на бајач и гатач. Нека проба на психолог или психијатар. Девојката е опасност самата за себе.
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
 11. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  17.998
  Јас само мислам дека на некого му е многу досадно ова врнежливо попладне па си измислува приказни.
  Ко сцена од шпанска серија е. И сите и помагаат, се жртвуваат за девојката затоа што е нестабилна.
  Мислам дааај, која девојка ќе трпи таква бивша па по било која цена.
   
  На butterfly6223, Cinderfakinrella, Inhume и 23 други им се допаѓа ова.
 12. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.809
  Пол:
  Женски
  Слична ситуација имаше и другарка ми, само што се повлече, затоа што не можеше да ги трпи драмите на другата. И guess what? Сега тие двајца се заедно, и не прави веќе самоубиствени драми дотичната. Инаку, ситуацијата ви е "луд ј*бе збуњеног", сите сте катастрофа. Ти мислиш дека те сака, тој ја прибира дома, ти немаш проблем со тоа 5 години... Јас би ја оставила да се убие уште при првиот обид, и би и помогнала дури... :D Шала на страна, што уште правиш во таква врска?! Не ми е јасно.

  Редакт: Го прочитав пак рефератов... МУ ГИ ЧИТА ВАШИТЕ ПОРАКИ КОГА ЌЕ ДОЈДЕ КАЈ НЕГО? Не, сега уште толку не сфаќам зошто си уште со него.
   
  Последна измена: 7 јуни 2017
  На Tina22m, Cinderfakinrella, Dream-Girl и 21 други им се допаѓа ова.
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.652
  Допаѓања:
  54.732
  Пол:
  Женски
  :drunk: омајгуднес

  Колку што разбрав, дечко ти уште живее заедно со бившата? Нејќе да му се исели од дома? Па нека се исели тој. Почнете заедно да живеете на друго место, ваљда нема да ви дојде и таму. :D
   
  На Cinderfakinrella, Antebellum, Juicy и 15 други им се допаѓа ова.
 14. grickalce

  grickalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Nejzinoto semejstvo ja znaat doma so pravi i mu se javuvaat koga ke se otrue so apcinja... go molat da prevzeme neshto i edinstvenoto neshto so go napravi e deka i dozvoli da doagja kaj nego doma dodeka ne zakrepne. Ama i negovata dobrina ne beshe na arno... ispadna polosho... Sepak si ima zemeno za pravo koga saka da otide kaj nego i koga saka da se vrati....
  I koga ke ja kaci vo kola za da ja vrati doma taa sceni pravi... Ne moze do doma da ja odnese...
  Znam deka Vi zvuci kako Shpanska serija i premn e... Ama ne znam nacin kako da izlezam na kraj...
   
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.005
  Допаѓања:
  130.194
  Пол:
  Женски
  Нешто не штима...
  Разбирам опсесија се ама и дечкото попушта.
  Зошто раскинале?
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda, Nalutena1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. grickalce

  grickalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ti blagodaram na sovetot. No se sluci i toa.
  Denta koga se iseli od doma, taa si zamina kaj nejze doma. Mu beshe premn teshko zaradi negovite, sepak i oni trpat se... No otkako se vrati doma se beshe okey, dodeka pak taa ne se nacrta na vrata kaj nego...mu pravi drami i se ponasha... i pak ista scena vo krug...
  Se obidov nekolku pati Jas da izlezam od ovoj Koshmar..ama na deckoto voopshto ne mu e dobro!!!
  Ne sum ni da zaminam...nitupak da ostanam so nego...
   
 17. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.712
  Допаѓања:
  12.165
  Пол:
  Женски
  И мене додека читав истите работи ми се свртија во глава. Како бившата седи кај него? Кај ја носи преку патарина? Кај и е семејството? И како велиш
  а после објаснуваш шпански серии? Како си функционирате преубаво, ако дечко ти седи со бившата заедно?
  Или појасни ги работиве, или нема логика целиов муабет.
  Единствено што би помислила, како другиве погоре, дека тој ве мафтосува двете. Ама ете, не сум паметна!!!

  Редактирам, оти гледам си одговорила некои работи во меѓу време. Искрено, ако ова е вистина, тогаш дечко ти си е крив оти не си ја средува работата, преку институции (дали психијатри, дали полиција - под институции не мислам бајачи), ако навистина му смета сево ова. А може и кејф му е некој да се треска за него, си го храни егото... така свесно или потсвесно да ужива во сево ова. Не гледам зошто инаку би трпел 5 години вакви работи. А бога ми и ти си слична.... некако да не уживаш во лудорииве? Оти пак ќе речам, се се трпи месец, два, три... ама 5 години :x
   
  Последна измена: 7 јуни 2017
  На Cinderfakinrella, Antebellum, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Исто и јас тоа го помислив,жално е некој да се труди да помогне а некој да измислува глупости.
   
  На buba4e89 и manja666 им се допаѓа ова.
 19. grickalce

  grickalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Raskinuvaat zatoa shto i beshe kazano deka se gleda se druga i deka e srekjen i seto toa... posle toa sledeshe truenjeto so apcinja...nosenje po lekari... Frlanjeto od most... pa sledeshe terapijata kako demek ako bila so nego makar samo da go gleda ke zakrepnela... i nema namera da se vrati doma. Vo sekoj obid deckoto da ja vrati doma kaj nejzinite taa sceni pravi po pat..terskanje..glupiranje.. do stepen na ludilooo
   
 20. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  А зашто кратко и јасно не ја однесете на психијатар и крај?
   
  На Cinderfakinrella и cresa-jagoda им се допаѓа ова.