аспирација после спонтан абортус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од noelle, 13 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. noelle

  noelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  пред 2 недели имав спонтан абортус во 6 гестациска недела и ми е правена вакум аспирација со локална анастезија, после неа со ехо ме проверија и рекоа дека сум исчистена, линијата се познаваше, крварев неколку сати после неа и по некој ден крварењето започна пак и беше многу слабо и траеше 7 дена, за тоа време имав слаби болки кои можев да ги поднесам,како превентива од инфекции пиев вибрамицин, кога бев на контрола матичната ми рече дека имам некоја течност и дека не е ништо страшно дека ке истечи ама мене сепак ме плаши фактот од што настанува таа течност, но поради болки во стомакот кои сеуште ми траат и во грбот ме испрати на испитувања брисеви, уринокултура, крвна слика и урина...
  крвната слика е во ред, во урината се најдени голем број на плочести и округли епителни клетки, кристали на Ца оксил и присуство на бактерии, во меѓувреми ги чекам резултатите од брисевите и уринокултурата, претпоставувам дека болката во стомакот и грбот можи да ја предизвика некоја бактерија и песокот, но сепак ме плаши таа течност која се наоѓа во матката и има големина на лешник, дали ке исчезни или пак е нешто повеќе
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.