аспирација после спонтан абортус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од noelle, 13 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. noelle

noelle Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    пред 2 недели имав спонтан абортус во 6 гестациска недела и ми е правена вакум аспирација со локална анастезија, после неа со ехо ме проверија и рекоа дека сум исчистена, линијата се познаваше, крварев неколку сати после неа и по некој ден крварењето започна пак и беше многу слабо и траеше 7 дена, за тоа време имав слаби болки кои можев да ги поднесам,како превентива од инфекции пиев вибрамицин, кога бев на контрола матичната ми рече дека имам некоја течност и дека не е ништо страшно дека ке истечи ама мене сепак ме плаши фактот од што настанува таа течност, но поради болки во стомакот кои сеуште ми траат и во грбот ме испрати на испитувања брисеви, уринокултура, крвна слика и урина...
    крвната слика е во ред, во урината се најдени голем број на плочести и округли епителни клетки, кристали на Ца оксил и присуство на бактерии, во меѓувреми ги чекам резултатите од брисевите и уринокултурата, претпоставувам дека болката во стомакот и грбот можи да ја предизвика некоја бактерија и песокот, но сепак ме плаши таа течност која се наоѓа во матката и има големина на лешник, дали ке исчезни или пак е нешто повеќе

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.