1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

аспирација после спонтан абортус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од noelle, 13 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. noelle

    noelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    пред 2 недели имав спонтан абортус во 6 гестациска недела и ми е правена вакум аспирација со локална анастезија, после неа со ехо ме проверија и рекоа дека сум исчистена, линијата се познаваше, крварев неколку сати после неа и по некој ден крварењето започна пак и беше многу слабо и траеше 7 дена, за тоа време имав слаби болки кои можев да ги поднесам,како превентива од инфекции пиев вибрамицин, кога бев на контрола матичната ми рече дека имам некоја течност и дека не е ништо страшно дека ке истечи ама мене сепак ме плаши фактот од што настанува таа течност, но поради болки во стомакот кои сеуште ми траат и во грбот ме испрати на испитувања брисеви, уринокултура, крвна слика и урина...
    крвната слика е во ред, во урината се најдени голем број на плочести и округли епителни клетки, кристали на Ца оксил и присуство на бактерии, во меѓувреми ги чекам резултатите од брисевите и уринокултурата, претпоставувам дека болката во стомакот и грбот можи да ја предизвика некоја бактерија и песокот, но сепак ме плаши таа течност која се наоѓа во матката и има големина на лешник, дали ке исчезни или пак е нешто повеќе
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.