1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

бременост

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од katja.d, 17 октомври 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. katja.d

  katja.d Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Бремена сум 27 недела и се ми е во ред со бременоста. Сакав само да ве прасам дали смеам да имам сексуални односи и доколку смеам кога би требало да прекинам. Однапред благодарам :)
   
 2. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Доколку е се воред смееш најнормално-а за прекин тоа ке ти каже лекарот во зависност од текот на бременоста...ако е се во ред можеби нема да ти треба прекин :lol: :lol:
  се најубаво
   
  На katja.d му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.832
  Ако е се во ред со бременоста и при тоа не чувствуваш никаков притисок или болки можеш да имаш односи до 8 месец,односно до 30-34 недела.
  Некои гинеколози советуваат за сигурност да се одбегнуваат сексуалните односи во последнот триместар,односно во периодот од 7-9 месец.

  Поздрав,
   
 4. eva26

  eva26 Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  bremena sum i se plasam od poragajot me intreresira sto mislite deka e podobro carski rez ili normalen poragaj
   
 5. Kristina22

  Kristina22 Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво,
  Бремена сум 12-та недела, резултатот од еден брис е:

  Серум за TOXOPLASMA
  Immulite toxo quantitative IgG <5 <6.5 IU/ml негативно, 6.5-8 IU/ml гранично, >8 IU/ml позитивно

  Резултатите од останатите брисеви се негативни, би сакала да ми кажете што значи овој резултат,

  Ви благодарам однапред :)
   
 6. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.832
  Нема зошто да се плашиш.
  Нормален пороѓај е подобро.
  Царски рез сепак е операција и може потоа да чувствуваш болки во пределот на резот,при климатски промени,компликации итн.
   
  На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Подобро од нормален пораѓај нема, верувај ми.
   
  На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Дека си супер!
   
 9. Kristina22

  Kristina22 Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  До која недела треба да се пие фолната киселина ?
   
 10. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  до 12 недела
   
 11. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  118
  Зошто до 12 па во витамините кои ги даваат има фолна и мислам дека тие се пијат до пораѓај дури се препорачуват и за доилки ;)
   
 12. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  јас одговорив дека фолната киселина задолжително се пие до 12 недела до кога се формира плодот а таа е заслужна за да нема деформитети на нервниот систем и нервната туба и се пие 3 месеци пред и 3 откако ке забремениш а и не е штетна за понатаму али не ти треба
   
 13. dafina1983

  dafina1983 Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Здраво, почитувани. Јас сум нова овде па сакав да побарам и ваше мислење. Се обидувам да останам бремена веќе 10 месеци ама ништо, ги следам плодните денови, правам се како што треба матичната ми вели дека се е ОК, а пак ништо. Маж ми правеше спермограм и тоа е во ред. Последниве два месеци ми се јавува проблем во долниот дел ми се појавува бел исцедок згрутен како ронки, со многу јак и остар непријатен мирис, ме чеша многу често и осекам како потечено вцрвенето после менструација и после секој однос пак ми се појавува тој исцедок, и најчесто за време на плодните денови, а после се е нормално. Дали овој проблем е пречка за тоа што не можам да останам бремена. Ги правев сите испитувања и сите брисеви се нормални, немам никаква инфекција.Помош!!!!
   
 14. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  најдобро ке биде пак да си го посетиш гинекологот зашто ова што го објаснуваш ми личи како кандида која треба адекватно и да се лечи и кај тебе и кај партнерот инаку кандидата не смета кај забременувањето а со плодни денови не се мачи незначи дека кај сите се исто некаде на средина од циклус кај некој се и во менструација иако теореттски е неизводливо или еве пример кај мене ми е некаде23 ден плоден пред се зависи на колку време добиваш у секој случај оди си на гинеколоог за терапија
   
 15. baby000

  baby000 Нов член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Здраво почитувани...
  Последниот циклус ми беше на 27.05-31.05.2014, па оттогаш не добив.
  Бидејќи долго време се обидувавме да забременам со мажот ми несакав да правам тест, зошто ми беше смачено од негативните резултати.Кога пред една недела некако недобро се чувствував некако ми се лошеше и повраќав, па мажот ми инсистираше да направам тест.Го направив почекавме малку и му го дадов на мажот ми да го види, кога гледаме, не ни се веруваше позитивен. Пресреќни бевме неможевме да престаниме од исовремено плачење и смеење.
  Сега имам закажано за среда да одам на преглед кај матичниот, ама не можам да дочекам.Се прашувам како е, што е.Сега насабајле ми се лоши и од кога ке јадам, а некогаш и повраќам.многу се чувствувам омалаксана и многу ми се спие.одвреме на реме чувствувам некоја сосема слаба болка во долниот дел од стомакот, ама само 2-3 секунди, а исто така и постојано чувствувам како кркорење на цревата ама во долниот дел од стомакот.
  Сакам да ве прашам дали ова се е нормално или не?
  Ве молам одговорете ми затоа што неможам да дочекам до среда.поздрав и ви посакувам многу среќа на сите.
   
 16. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Како 3 месеци пред тоа, а тие што забремениле непланирано? :D

  Baby000, се` ова е нормално за рана бременост, без грижи, грижите и за плодот се штетни. Уживај си и радувај се, тоа е најдоброто што можеш да го направиш. Честитки. :)
   
 17. baby000

  baby000 Нов член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Baby000, се` ова е нормално за рана бременост, без грижи, грижите и за плодот се штетни. Уживај си и радувај се, тоа е најдоброто што можеш да го направиш. Честитки. :)[/quote]


  Ти благодарам многу...Сепак нема да бидам мирна до среда, барем не додека не го видам како мала точка хаха..поздрав и до тебе, се што сакаш да ти се исполни
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kejsi

  kejsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  36
  Здраво и јас сум нова овде це исплашив вшера после 2 месеци имав однос со дечко ми ама тој не сврши во мене и сега рокрварив малку од што може да е тоа
   
 19. Rusi

  Rusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  До 12-та недела се пие само фолна, а од второ тромесечие па до крај а и за време на доење се пијат комплексите од витамини и минерали (како мамавит и сл.), каде секако има и фолна но и многу други потребни елементи.
   
 20. ladyh07

  ladyh07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  31
  Здраво,

  Се работи за проблем во бременост, сакам да прашам дали знаете каква инфекција или што и да е може да настане во мокрача, за време на бременост, која го покачува крвниот притисок на жената, и всушност претставува опасност и за жената и за плодот? Зборувам за 7ми месец од бременоста. Дали знаете што е тоа и дали предвремениот пораѓај е препорачлив?

  Ви благодарам
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.