1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

artificalen abortus

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Atird, 2 септември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Atird

  Atird Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  imav artificialen abortus vo 19 nedela na bremenosta sega sakam da imam dete dali se mozni komplikacii kako na primer da ne mozan poveke da rodam dete
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  најдобро е прво да си ги направиш сите испитувања и кај тебе и кај партнерот и после 2-3 циклуси моѓе да правите бебе ај ако сакаш напиши ни за каков вид на абортус се работи попрецизно малку :hai: :hai:
   
  На Atird му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Претпоставувам дека станува збор за предизвикан абортус и тоа во доцна бременост, што секогаш претставува опасност. 19 недели е половина бременост веќе, плодот е веќе целосно формиран. Нормално дека има големи шанси за компликации подоцна (кои може да предизвикаат стерилитет), но не е правило. Вака никој не може да ти каже, може да има проблеми, ама и не мора. Најдобро е да одиш на гинеколог, ќе те прегледа, ќе направите ако треба некои испитувања и ќе си знаеш. Посебно штом сакаш да забремениш, и вака и така мора да одиш на преглед претходно, да почнеш да си се подготвуваш. Може да е незгодно ако сегашниот партнер не знае за абортусот кој си го имала претходно, па оди си на време на преглед, и тебе ќе ти олесни кога ќе знаеш на што си.
   
  На Atird му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Atird

  Atird Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  vi blagodaram.. problemot e vo toa sto strav mi e da odam na ispituvanja segasniot partner znae za toa ama se plasam od odgovorot na doktorite :( ama sekako ke gi napravam site ispituvanja
   
 5. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Нема зошто да се плашиш и да се полниш со негативна енергија, сигурно се е во ред само ти треба малку охрабрување.
  Ај со среќа па пиши што си направила.
   
 6. Atird

  Atird Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  бев на испитувња а излезе дека сум бремена 4 недели ви благодарам на сите :D :D
   
  На Li0ness и AIT им се допаѓа ова.
 7. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.193
  Jeeeee!!!!!!
  Ајде добредојде во клубот па те чекаме во темата труднички муабети :clap:
   
 8. Nadezh

  Nadezh Активен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Здраво! Конечно решив и јас да се приклучам, да ги споделам моите искуства и да ве замолам за информации, доколку ги имате. Имам два спонтани абортуси оваа година, кои завршија со киретажа, едниот во 6 недела (март), кога докторот утврди дека има само гестациска вреќа, а плодот угинал, и вториот сега во септември во 11 гестациска недела. На редовна закажана контрола докторот забележа дека срцето престанало да работи и плодот престанал да расте. И првиот и вториот пат се појави сокрвица (кафеав исцедок), првиот пат во 5 недела, а вториот пат во 9 недела. Двата пати користев утрогестан и во двата случаи д-р како причина наведе вирус, во што не сум многу сигурна. Пред да останам вториот пат бремена направив микробиолошки испитувања и ТОРЧ (за вируси: цитомегаловирус, херпе симплекс, и сл.) и резултатите покажаа дека претходно сум го имала цитомегаловирус. Сакам да ве прашам дали знаете кои испитувања би требало да ги направам и на кои места кај нас ги прават. Д-р прво ми посочи само хистеросалпингографија.
  Однапред Ви благодарам!
   
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.831
  Со хистеросалпингографија ќе се сними проодноста на тубите,односно на јајцеводите.
  Не знам дали ти дале некаква терапија и дали се уште го имаш вирусот.
  Овој вирус предизвикува пренатална смрт кај ембрионите.
  Јас би ти рекла да направиш и хормонски иследувања освен оваа постапка-хистеросалпингографија.
  Ти посакувам среќа и побрзо да не израдуваш.

  Поздрав,
   
  На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  5.351
  Пол:
  Женски
  Ве молам некој со вакво искуство дали има ? Правев TORCH тест , значи не сум бремена , но планирам бременост . Се е во ред освен резутатите од цитомегало вирус и херпес .
  Еве ги резултатите :
  Citomegalovirus IgG >>>резултат РЕАКТИВЕН (3.59 S/CO)
  Herpes 1+2 IgG >>>>>>резултат РЕАКТИВЕН (26.7)

  Дали тоа претставува проблем ?
   
 11. male

  male Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Бидејќи станува збор за покачен ИгГ и кај цитомегало и на херпес симплекс, за двата станува збор за мината инфекција со вирусите, значи контакт со ичи без појава на симптоми кон кои организмот создал имунитет. Доколку беа покачени ИгМ, независно за било кој,тоа ќе укажува на сегашна, активна инфекција со вирусот. Морам да напоменам дека резулатите се незначителни кај тебе, бидејки и за Хсв и за ЦмВ човекот доаѓа во контакт уште при раѓањето и во раната детска возраст..нп веќе се е релативно и нема правила
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.