1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Educiranost

Дискусија во 'Канта' започната од ROSII, 19 ноември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Zdravo na site ,citajki na temive naidov na tolku mnogu postaveni prasanja sto mi potvrdija deka vo Makedonija ima golem broj neimformirani I needucirirani momcinja I devojcinja vo vrska so seksualnoto obrazovanie,sto licno Jas mislam deka treba pod into DA se vovede go ucilistata dokolku roditelite ne bi sakale DA gi nostat devojcinjata na abortus na 15 god.Rano pocnuvaat so seks a nikogas ne prasale sto e to a kontracepcija,mozebi doma se sramele DA prasaat za sto GI obviniuvam roditelite'zatoa sto tie se dolzni DA razgovaraat so svoeto dete I ne hi trebalo DA postojat tabu temi pomegu dete-roditel',no koga veke IMA pod into seksualno obrazovanie,,,,,
   
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Zaboraviv DA napomenam deka ne se raboti samo za bremenost,tuku sevkupna educiranost so najvaznoto nesto za zdravjeto,zastita od million infekcii,sto se infekciite,od sto se,kako sto,zastita a ne samo prezervativ I kraj ,s'e si znam,,,,
   
 3. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.366
  Допаѓања:
  2.472
  Пол:
  Женски
  според мене редно беше да се отвори темава.

  Сметам дека секој колку и да е едуциран, не е доволно, секогаш има нешто што не знаеме. Сметам дека темава е погодна, особено за младите девојки кои имаат прашања околу темиве ко што кажа роси, и ако има некоја феминка која би дала соодветен одговор-нека повели.

  Ќе ве замолам барем на темава да се воздржите од критики од типот колку си неинформирана, си имала секс а не знаеш ова не знаеш она(примери трескам) и сл. . Да, во право сте за тоа, но со критиката не помагате. Затоа мислам во темава да се постават прашања секого што го интересира и ако имате одговор-дадете го, а ако- не воздржете се од кометари.Бидејќи и самата тема гласи: ЕДУЦИРАНОСТ!

  Благодарам однапред :)
   
 4. Nezna28

  Nezna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  215
  При отварањево на темава имаш неколку процедрални грешки.
  1, Текстот не ти е на кирилица што е задолжително на форумов.
  2, Веќе постои тема каде можат да се постават прашања, проблеми.... од оваа област.
  3. Велиш ова ке биде тема каде што ќе можат младитее да добијат совет.
  Прво ниту ти ниту јас не сме стручни да давамее совет ниту ги знаеме одговорите на сите прашања, а второ овде можат да добијат повеке дезиформации отколку информации бидејки секој си тргнува од свој аспект и мозе да им се направи збрка во главата.
  Ке ја земам за пример темата „Неплодни денови“ ке се збркаат младите кои се плодни кои неплодни денови. Едни викаат 11 дена откако ке добиеш други откако ќе ти заврши и на кого тие да веруваат.
  Инаку несметам дека се работи за неедуцираност кај младите барем во денешно време туку постои негрижа. Сите знаат како се прават деца и како да се заштитиш од несакана бременост и полно преносливи болести, но никој несака тоа да го применува. Негледам што би ги учеле наставниците децата во училиште од оваа област а што они веќе не го знаат.
  Да резимирам, темава е тотално непотребна бидејки веќе постои тема која го третира ова прашање околу „Едукацијата“ т.е советите што си ги дааат членките.
   
 5. kokki.kosta

  kokki.kosta Нов член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека нема проблем со (не)едуцираноста, туку со ниските морални вредности кои се се позастапени и поатрактивни кај младите. Има кај да се прочита и праша за сите теми.
   
 6. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Јас ја отворив темава и незаборавив дека треба кирилично писмо,но од телефон пишував па неможев да сменам нешто,не ја отворив ние да даваме совети,туку потенцирав колку има неедуцирани,и дека треба да се воведе сексуално образование ПОД ИТНО.Еве јас ке ти кажам јас сум акушер и знаете ли само колку машки има заразени од ХПВ инфекција со кондиломи,не прашувале од срам и од неимформираност на време ,не разговарале дома,бидејки е Табу,и кога ке дојдат неможат да се исчистат од кондиломи, мислам дека прво треба возрасните да се едуцираат бидејки имаше на ТВ АНКЕТА прашуваат за воведување на сексуално образование,одговори имаше дека ке гледале експлицитни слики незнам таму порно филмови,а незнаат ни што значи тоа образование,да знаат за ХПВ,ГОНОРЕЈА ,КАНДИДА,СПЕРМИЦИДНИ ПАСТИ,КРЕМИ,ГЕЛОВИ,ОПЛОДУВАЊЕ,ОВУЛАЦИЈА,Се што треба да научат,а не е темава да даваме одговори и да се критикуваме,ја имало или ја немало,,А интернетот може повеке да ги збуни отколку ке им помогне,затоа што имам милион информации кои можат да бидат и дезинформациии,,,,Поздрав
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.902
  Допаѓања:
  65.943
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.