1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    јас прв пат слушам за температура дека предизвикува бактеријава ,а болка во бубрезите имав али првиот пат пред да ме нападне инфекцијава и отидов на ехо и се во ред беше ,после некој ден добив и кога ми заврши после некој ден инфекцијава пристигна и не можам да се отарасам 2 пати ми се понови ....сега немам али ви велам ми е чудно зашто немам се уште добиено,незнам што да правам ...((((((
    Вие имавте редовна менструација кога ја имавте бактеријава и што антибиотици си пиевте
     
  2. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    јас пиев цефалексин
     
  3. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    исто така заборавив да пишам имав и нагони на гадење и подувен ми бесше малку стомаков мислев дека сум бремена али проверив не сум ,така да бактеријата сигурно предизвикувала нешто...Ч((((((((((((((((((((
     
  4. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Escherichia coli (ешерихиа коли)


    можно е, не викам не, мене искрено, ми ја открија додека бев трудна...за тоа не можам да ти кажам за редовноста на мензисот....
     
  5. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Тешко дека ќе ја исчистиш бактеријата без антибиотици, чаеви да но во комбинација со некој антибиотик кој ќе ти го препишат. Оваа бактерија тешко се чисти и е доста упорна. Дури и со антибиотици тешко се лечи. Летото скоро 2 месеци бев на терапија додека добив добри резултати. Така да додека не ти предизвика поголеми компликации почни си со вистинска терапија. Знам дека може да ти направи проблеми со бубрезите, а може и со јајниците. Значи не е толку безопасна. И знам еден пример за еден постар пријател, кој долго време неможеше да има деца, и на крајот излезе дека ја имал оваа бактерија која навлегла не знам каде, не ми се јасни многу тие работи, но ја исчистил таа бактерија и сега си има и дете. Сега , имам некои симптоми, а не би сакала да ми се врати бидејќи лошо си поминав првиот пат, со многу висока температура, симнував само со инекции и инфузии. Е сега си направив еден лек што го најдов овде па можете да пробате и вие, да видиме колку е ефикасен. alternativna-medicina/lek-za-eserihija-koli-i-drugi-stetni-bakterii-t3761/
     
  6. taceto.m

    taceto.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Devojki bez lekovi najmnogu pomaga plodovite od suvata brusnica no ne i mnogu da zemate na den po 5 zrnca kombinirajte so 80%ili 100% caj od brusnica mnogu pomaga nocajot da ne bide mesan so drugi plodovi pa da se gubi brusnicata.

    [mod-kirilica:zkaldflg][/mod-kirilica:zkaldflg]
     
  7. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Не е опасна додека живее во дебелото црево, но кога ќе се најде надвор од дебелото црево и не е толку безопасна, доколку не се лечи на време.
     
    На malenna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    леле сега многу ме исплаши, јас ја имав во тек на бременост, пиев антибиотици и после на контрола бе и демек немаше ништо све беше чисто и не ми кажаа дека може да се врати, после некое време на вториот преглед ми кажаа дека плодот ми е мртов.........што да ви кажам....докторот ми кажа дека бактеријата немала врска....ама што знам......многу ми е страв и нејќам ни да помислам дека заради таа глупост е можно да сум го изгубила бебето
     
  9. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    И мене не ми се верува дека заради бактеријата сепак се констатира дека е во дебелото црево,сега постојат нај различни мислења......секој си кажува со свое искуство.......и не се секирајте господ ке ви подари пак бебенце..
     
  10. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Ferhunde-87sk пиј чај од брусница.
    Мнооооогу помага.
    Мајка ми имаше ваква бактерија, редовно го пиеше чајот за 2 недели ја снема.
    Сега си пие пак по 1 чаша на ден, додека пак кога ја болеа бубрезите пиеше по 1 литро на ден брусница.
    Иначе најдобра е онаа од Виталија, 60% брусница, се вари целото тоа пакување во 1 литро вода.
    [​IMG]
    Ама прилично е скапо 70десетина денари е едно пакување, значи по 70 ден на ден за чај треба да даваш. Али затоа најдобро е барем недела дена да се пие редовно ако се има болки или некои проблеми, а потоа по 1 чаша на ден. Или потоа може и друг чај од брусница да се земе од Алкалоид од Цедевита и многу други фирми, само брусница многу мал процент содржат.
     
  11. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Земав брусница чај и веќе пијам, после контролата ќе видиме дали се вратила или не...Фала мачкице, се надевам дека ќе биде така како што викаш, и россоленка, фала за чајот
     
  12. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    za site sto go imaat ovaj problem.dokolku ste vo moznost da gi poracate od amerika po nekoj blizok ili proverete online mozebi mozi apcinata se vikaat 'AZO Standard'...go imav istiot problem mozebi cel mesec , nisto ne mi pomoze , no otkako mi gi preporacaja ovie apcina za 2-3 dena mi pomina i do sea fala bogu eve 3-4 meseci se e vo red...mokracata e malku neobicna portokalova no toa znaci deka apcinata deluvaat toa e vo red taka treba da bidi..pozz se nadevam ke pomognam nekomu.

    [mod-kirilica:22pcej19][/mod-kirilica:22pcej19]
     
    На opsednata123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Конечно ми помина денеска ми пристигна мензисот ,ви препорачувам чај од брусница од виталиа 60%,капсули од брусница,чај од камилица кило вода и 10 кесички камилица,и цитерал апчиња значи конечно се отарасив уееееееееееееееее поздрав
     
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    само да ти кажам дека од чај не се надевај дека ќе ти помине за оваа бактерија треба малку да се помачиш. и ако сега немаш последици ќе ти препорачам да си направиш уринокултура за да се осигураш дека си ја искоренила. ке ти кажам зошто. ја имав истата ситуација отидов на лекар ми дадоа цитерал и апчиња и се осеќав како нова. но што по 6 месеци..... ете ти ја пак малку држев диета и ми опадна имунитетот и оп повторно се појави, а јас си ги испив цитералот ништо не ми е и не отидов на контрола. овој пат беше поинаку.
    сега за сега ке ви ги кажам апчињата со што од 1 мијларда есерихија коли имам 0. малку макотрпно и јака терапија. 1 пакетче цитерал, 1 пакетче зинат и 2 пакетчиња палин од 200 мг. проследено со б-комплекс(земање со секое апче), витамин ц од 1000, и имунобор уро за урината по едно на ден. витаминот б и ц заедно со имуноурото ги земав додека ги пиев сите три видови на апчиња. вода по литро ипол и чаеви од брусница и уве. контролата ми покажа како што кажав 0 али чисто за месец дена ќе си направам уштеедна да се осигурам. се надевам дека на некој ќе помогнам.
     
  15. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Направив урино култура и резултатот беше дека немам бактерија,дека е се во ред така да тоа е судбина...
     
  16. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Ако можеш направи си уште еднаш, затоа што знам дека треба 3 резултати по ред да бидат во ред, за да си сигурна дека ја немаш повеќе таа бактерија.
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Девојки вчера слушнав за некоја маст Кутерид Г...наводно бил ефикасен за вагинални инфекции.Па ми текна сега да споделам тука...за да ако сака некоја да си го купи и да проба.Можеби ќе и е од помош.Не знам како е :| но можам да претпоставам дека не е воопшто пријатно со оваа бактерија.Секое добро :)
     
  18. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    се е во ред направив трпи пати и супер е сега така да тоа е............:) :) :)
    пробајте ова што ви пишав со камилица позз
     
  19. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Мачкице, јас би ти препорачала после 3 месеци повторно да провериш, не сакам да ти зборам ама јас исто така мислев дека сум ја излечила но сега кога проверив пак ја имав, не во толкави количини ко претходно, ама ја имав...... Сега докторот ми препорача едни нови апчиња за бактеријава, cysticare од healthaid, се зима по една дневно, на природна база се, со брусница, магдонос и не знам друго што.....почнав да ги пијам па ке видиме........и неизбежни се чаевите и сушената брусница........аман више од оваа бактерија....
     
  20. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Девојки јас имав е.к. во април и пиев чај од брусница, увин и камилица. Ми дадоа и некои таблети и ми помина бргу - дали се на се 2 недели траеше. Бев на преглед и се беше ок. Сеа немам никакви знаци за бактеријата. Но вие викате дека треба 3 пати да се направат резултатите за да се биде сигурно.
    И прашањето:
    Дали ако не чувствувам никакви симптоми можно е бактеријата да ја имам уште во организмот?