1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV (Human Papillomavirus)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    Д-ре...сакав да прашам уште нешто....дали доколку се утври присуство на некој тип од хпв...тоа ќе е проблем за забременување...или како тоа би се оставрило доколку мора да се има заштитен секс ради терапијата...?а знаеме дека лек за хпв нема,,па колку време таа терапија би траела...?па да не можам да пробам да забременам...
     
  2. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    Doktore dali postojano treba da vnesuvam vitamini se dodeka hpv se neutralizira? dali se stetni vitaminite ako gi koristam podolgo vreme?gledam site vitamini da gi vnesuvam so hrana no vie mi napisavte deka nekoi treba da se vnesuvaat dopolnitelno kako vitamin E,zinc,beta karotene...I sl.pozdrav
     
  3. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    ве молам докторе за помош...знам дека многу прашувам но ми треба помош..очајна сум,се плашам....ве молам да ми кажете кога се прави конизација?...ако на типизација с се утврди високоризицен хпв..или цин 2...тогаш есе оди на конизација?....ве молам...не сум раѓала..што ако отидам на конизација,што ќе биде?...читав многу работи на интернет,навистина се уплашив...Ви благодарам однапред....
     
  4. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    мое искуство, ако имаш хпв не се прави конизација но ако имаш и цин2 тогаш докторот треба да одлучи.јас имав хпв и цин1 и не сум рагала до сега и за тоа докторот ми даде само витаминска терапија.не треба да паничиш само внимавај на имунитетот и прави контроли редовно.мое мислење е ова позз :)
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Devica88

    Devica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Докторе,имам ХПВ 16,но гинекологот ми даде само вагиналетки бетадин 3 месеци после менструација 14 дена да ги користам а никакви други витамини.Овде читав дека на сите им препорачувате витамини и други таблети.Дали да земам и јас се мислам бидејки моментално сум во завршна фаза со роакутан кој го пијам веке 8 несеци заради проблематичното лице.Што препорачувате вие,да земам или да почекам да ми заврши скроз роакутан терапијата-некаде по 2 недели? Поздрав,убаво што имаме форум каде ке добиеме стручен одговор,поздрав
     
  6. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно зашто за лечење на сериозни типови ХПВ препорачувате витамини и минерални додатоци, кога има антивирусни препарати кои мнугу подобро би ја излечиле или барем би го поткренале имунолошкоиот систем. Ако може докторот да ми одговори би била многу,многу :!: благодарна.
     
  7. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    фала многу...а на хпв типизација што излегува..дали само каков вирус е,,нискоризичен,високоризичен..или излегува цин1,цин 2...сега првпат ќе паравм типизација,уплашена сум,,до сега на пап ми излегува воспаление некое,и аскус(некоја промена на клетките)што укажува на хпв...леле навистина сум сбунета,не знма што ќе излезе
     
  8. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    Д-ре...ни треба вашата помош...ве молам одговорете на нашите прашања...очајни сме,...ако ни беше се убаво немаше да прашуваме толку многу хехе

    ВЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ МОЛАМММММММ ми треба ваше мислење....

    Направив повторен пап тест во скопје прати гинекологот брис...имам инфламација+хиперкератосис....и клеточни промени кои укажуваат на вирусни инфекции,со пенкало е допишано хпв....сега гинекологот ме прати на типизација...што мсилите според наодот дека веќе имам хпв?................а на претходниот пап имав кандида,кокидни бактерии,инфламација, и Аскус...ставав вагиналети полигинакс,,,,и сега аскус нема,нема кандида,нема кокоидни бактерии.......има само инфламација и клеточни промени кои асоцираат на хпв.........што мсилите вие за ова?сум накачила ли хпв?и што би ми препорачале ако се утврди нискоризичен или високоризичен хпв?

    поздрав,фала ви однапред...
     
  9. IrisIris

    IrisIris Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Почитуван,

    пред месец дена ми беше дијагностициран ХПВ од типот 6 и 11 (Condylomata acuminata), односно ми беше пронајдено брадавица на вагината. Чуствував мала болка, но после неколку дена исчезна и сега воопшто ништо не чуствувам, но брадавичките се уште ги има. Гинекологот рече дека тоа не е ништо страшно и не ми даде никаква терапија. Правевме ПАП тест и ги чекам резултатите. Рече дека е можно да се отстрани ласерски или тој да ги изгори.
    Ме интересира дали треба некој третман, посебна исхрана и сл. и дали може понатаму да се развие во нешто посериозно.
    Инаку имам незаштитен однос со дечкото (гинекологот рече дека користење на кондом нема ништо да промени, кога веќе се има појавено брадавицата).

    Ве молам да ми одговорите дали треба нешто да се преземе во меѓу време.
     
  10. stefani3

    stefani3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Почитуван Д-р Алулоски,
    многу ми се допаѓа оваа иницијатива.
    ви пишувам затоа што би сакал да го прашам следново. До сега имам примено 2 HPV вакцини, и третата треба да ја примам за два месеци. Гинекологот од кој што ја примам вакцината ми кажа дека се додека не ја примам последната вакцина ми препорачува да немам односни. Јас имам 17 години и сеуште сум немала односи, па затоа ми го препорача најверојаатно тоа. Но, прашањето ми е следно. Дали е опасно и каква разлика прави имањето односи со спротивниот пол пред да се добие и последната вакцина?
    Дали НЕ СМЕЕ да се има односи додека се прима вакцината, или пак само се препорачува тоа за поголема безбедност?
     
  11. milk.honney

    milk.honney Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    23
    Истотп е и кај мене. До сега секој пап ми бил уреден , сега псоелдниот ми покажа клеточни промени кои укажуваат на вирусни инфекции,со пенкало е допишано хпв. Направив типизација, чекам резултати, животот ми се скратува. Прашањето ми е исто и мене....Колку е веројатно да сме закачиле??
     
  12. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25

    срцка изгледа овде одговор никогаш нема да добиеме,,па останува да почекаме резултати од типизација...мене гинеколгот ми рече дека не е страшно кога нема ни аскус,ни цин,,,,итн,,,значи после ова,во зависност каков тип ќе се утврди и ако се утврди ќе ми препише терапија...лекарства,,,јас си запишував што треба а што не од интернет,,,види што ќе ти излезе на типизација па кажи,,ќе ти кажам што да пиеш или јадиш....
     
  13. anajakimovska

    anajakimovska Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam 23 godini pred edna godina mi bese dijagnosticiran Hpv, vo meguvreme poradi prejak stres poradi smrtaa na tatko mi dobiv ulcerozen kolitis i primam salofalks od 500 mg na 8 casa
    od togas imam golem strav od lekari i ne mozam da soberam hrabrost povtorno da otidam na ginekolog stavam na 1 mesec vaginaletki poliginax no posledno vreme imam kako peckanje vo vnatresnosta na vaginata dali zemanjeto lekarstva ili samata boilest ulcerozen kolit moze da ja vlosi sostojbata so hpv
     
  14. cc35

    cc35 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pocituvani,
    Pred 1 nedela pravev PAP test i rezultatot ne pokaza nikakvi bakterii osven toa sto imase kletocni promeni koi asociraat na HPV. Do sega ne sum imala nikakvi problemi nitu pak sum imala nekakvi virusi i bakterii. Vo megjuvreme pred 1 mesec dobiv golemi bolki vo stomakot i mi najdoa cista na desen jajnik so golemina od 5cm. Za 20 dena istata bese namalena na 2.7cm. Me interesira dali e mozno da se pojavi HPV i sto konkretno znaci kletocni promeni i dali ima mesto za panika.
    Pozdrav
     
  15. milk.honney

    milk.honney Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    23
    Конечно ми стигнаа резултатите. Ми покажа високоризичен тип 45. Значи АМАН! Во понеделник треба ад одам кај докторката да ме советува што како да правам. Искрено мислев дека повеќе ќе испаничам, ама добро се држам:) ако сакаш кажи ми и ти што како . фала :*
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. milk.honney

    milk.honney Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    23
    И јас го имам истиот тип. Со оваа терапија што ја земаш дали мислиш дека се подобрува имунитетот? Си била ли повторно на контрола?
     
  17. Laura88

    Laura88 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Почитуван Др.Алулоски
    Пред еден месец ми се појавија кондиломи, мојот гинеколог ме испрати кај дерматологот на криотерапија каде што ми препишаја и капсули Имунобор. Никаква друга терапија не примам,дали е ова доволно за да се излечи ХПВ??? Бидејки како што читам сите други примаат поширок спектар на витамини
    Да напоменам не знам кој тип на ХПВ е затоа што сеуште ги чекам резултатите.
     
  18. onthetopoftheworld

    onthetopoftheworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Денес добив резултати од пап- тест. Имам ХПВ ми препишаја некаков спреј некакви прашоци за покачување на имонитетот диеата и тн. Матичниот гениколог ми рече дека најверојатно се јавил од паднат имунитет и преголем стрес....
    Сакам да ве прашам како се носите вие со ваквата дијагноза ....дали му кажавте на партнерот . како изреагирал тој ? Дали добивте поддршка од него ? Дали и тој направил тест ? Дали ве поддржува , дали ви се налутил ????????????
     
  19. jadransko1

    jadransko1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Ако може едно прашање до др.Алуловски кој важи за еден од најдобрите доктори на гинекологија кој знае е умее со пациентите да ги сослуша, да им објасни комплетно се за еден доктор. Иако не бев кај него напреглед имав ама додека лежев во болница и покрај тоа што не ме оперираше имаше време да види дека нешто ме мачи и не си замина додека не ме праша што ми е и да ми помогне.
    Е сега за конкретно да ми одговори ако може поради тоа што никој не ми кажува што значи еден израз правев операција пред еденмесец и на потврдата ми пишува myoma uteri.pro HTA cum BSO i operativen zafat HTA cum adnexehtomiam bill., lavage,laparatomia transv.sec pfannestiel i ne mi ka\aa kade e prateno dali naradiologija ili na patologija i dali e страшно тоа што е пратено на патологија и во склоп на кој клиника се наоѓа патологија
    И уште едно прашање како би можела во иднина наместо кај докторот што ме оперираше понатака да одам кај него на контрола
    Однапред благодарам
     
  20. jadransko1

    jadransko1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Ако може едно прашање до др.Алуловски кој важи за еден од најдобрите доктори на гинекологија кој знае е умее со пациентите да ги сослуша, да им објасни комплетно се за еден доктор. Иако не бев кај него напреглед имав ама додека лежев во болница и покрај тоа што не ме оперираше имаше време да види дека нешто ме мачи и не си замина додека не ме праша што ми е и да ми помогне.
    Е сега за конкретно да ми одговори ако може поради тоа што никој не ми кажува што значи еден израз правев операција пред еденмесец и на потврдата ми пишува myoma uteri.pro HTA cum BSO i operativen zafat HTA cum adnexehtomiam bill., lavage,laparatomia transv.sec pfannestiel i ne mi ka\aa kade e prateno dali naradiologija ili na patologija i dali e страшно тоа што е пратено на патологија и во склоп на кој клиника се наоѓа патологија
    И уште едно прашање како би можела во иднина наместо кај докторот што ме оперираше понатака да одам кај него на контрола
    Однапред благодарам
     
    На Maja-12 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.