1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV (Human Papillomavirus)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е залудно да поставувате прашања во темиве, кога докторите повеќе не одговараат на истите. Најдобро е да си ги консултирате на клиника.
     
  2. goca.trzan

    goca.trzan Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    zdravo do sajtot na femina samo naj ubavi zborovi za ova strana imam edno prasanje do nekoj od citatelite dali znaete broj od doktor dr aluloski ili br od ginokologija po itno mi treba pozdrav
     
  3. jadransko1

    jadransko1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    brojot na ginekologija ambulanta e 3228440 tamu se zakazuva samo prasaj doktorot mozno e da e na odmor bgese do pred dve nedeli na odmor dali e vraten neznam mnogu dobar doktor e jas zgresiv sto otidov kaj vikgorija moja preporaka e nikoj da ne odi kaj nea tuku kaj alulovski
     
  4. makijato

    makijato Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    kletocni promeni sto asociraat na virusni promeni

    na posledniot pap mi pisuvase deka imam kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii vo zagrada hpv,sto znaci ova ? :worried: pred skoro god na toj pap imav samo kandida a nemam smeneto ni partner,ova znaci deka imav hpv?
     
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Дали гинекологот ги виде резултатите? Зашто кога јас добив резултати од ПАП тестот на кои го пишуваше истото, докторката се посомнева дека имам ХПВ, и правев типизација во МАНУ. Се испостави дека имам некој тип на ХПВ, и по некое време се повлече.

    Ако не си била со резултатите кај докторот/ката, обавезно оди, да ги види. Сигурно ќе знае што треба да се прави понатаму, дали да се направи типизација дали има присуство на ХП. Само оди поскоро, заврши ја таа работа побрзо, не одложувај.
     
  6. betica5

    betica5 Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    prasanje do doktorot koj sakam dokolku e vo moznost najbrzo da dobijam odgovor...pravev pap test koj pokaza samo hpv pozitiv i kandida od strav ne otidov da vidam sto i kako e.posle 6 meseci nekako uspeav da soberam sila i da otidam na lekar pap testot vo manu pokaza hpv 16, odma napravivme uste eden pap koj trebase da go nosam vo drzavna na ginekologija za tipizacija i rezultatite pokazaa cin 2, doktorkata ne se slozi rece na koja osnova ti pisale cin 2 i morav da pravam uste eden pap test koj trebase da se nosi vo sistina i pokaza cin 1 ne mi e jasno nisto kako moze cin 2 pa cin 1.mi dade terapija gineks forte i krema gineks pijam imune asist 24\7 po edna dnevno, no se konsultirav so fermaceft deka mnogu bile slabi i zemav beta glugan 1\3,1\6 vit c i tahhebo caj toa e sto zemam.treba 3 ciklusa da gi koristam gineks forte od koj eden ciklus da pomine mi dade albythol 90 mg i nemam nikakvo isfrlanje mrtvo tkivo.toa ne me zagrizuva tolku kolku sto nadvoresno 2 godini imam pecenje koe ne mi pomaga nisto sto moze da prestane,doktorkata mi dade gineks krema no nisto i kazav mi prepisa dekotal krema da ja koristam 4 dena ako ne prestane mi rece NEZNAM STO DRUGO DA TI PRAVAM,mnogu mi padna tesko koga taka mi kaza no sepak vase mislenje zasto ne se stisuva pecenjeto i dali so hpv-to mozam da prenesam preku obleka ,dopir ili bilo na koj drug nacin zasto imam dve deca.nokje se budam od pecenjeto ne spijam i me pravi mnogu nervozna vo agonija sum od koga doznav za sve neznam dali ke uspeam da se izlecam zasto sum mnogu nervozna.ne napomenav deka vo drugite testovi nigde ne spomna deka ja imam kanditata koja mi kaza deka nisto ne dava za bakterijata.pozz do dr...
     
  7. LadyDPC

    LadyDPC Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    znaci vaka decki: pred edna godina pocnav da krvaram po malku (edna, dve kapki) i mi trebaa 2 meseci za da se odlucam da pojdam na ginekolog. rezultatite od ispituvanjata pokazaa deka imam mesana infekcija so nisko rizicen hpv tip 40 i visoko rizicni hpv tip 45 i hpv tip mm9... so laser mi ja otstranija ranickata na matkata i pravev 3 kontroli vo rok od 3 meseci... doktorot mi kaza deka dobro napreduva i osven infekcija sto rece deka ke se resi so vaginaliteti nemase drug problem, barem toj taka mi kaza iako mene ne mi izgledase deka e mnogu siguren vo toa, a somnevanjata mi se ostvarija koga posle 2 meseci mi se javi da mi kaze deka sega se kompletno opremeni i deka imalo uste malku sto trebalo da se resi so laser... povtorno istata procedura i istata terapija samo sto sega otkako zavrsiv so terapijata (pred edna nedela) normalno zgolemenata sekrecija ima kafeava boja sto ne bese slucaj posle prviot tretman so laser... prvata kontrola posle tretmanot so laser mi e za 2 nedeli, no se mislam da prodolzam kaj drug ginekolog od pricini sto ovoj mi e mnogu somnitelen i sekogas koga ke izlezam od kaj nego samo poveke sum zbuneta i veke godina dena ne mi e jasno sto vsusnost mi se slucuva so teloto i kolku seriozen mi e problemot... ako imal nekoj slicen problem ve molam spodelete go iskustvoto
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ~ Второ мислење не е на одмет, па уште кога е сериозен проблем, обавезно второ мислење.
    Сличен проблем со иста терапија потешко ќе најдеш, секој организам си е приказна за себе и различно реагира.
    Земи сите наоди и појди кај друг лекар, макар да чуеш мислење и поработи на дигање на имунитеот на организмот
     
    На LadyDPC му/ѝ се допаѓа ова.
  9. K-8

    K-8 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    Вчера добив резултати од Пап тестот, покажа ХПВ вирус. Немам никакви тегоби случајно го открив, тарапија вагинални и витамини. Сакам да знам како се добива вирусов, дали само преку сексуален однос или има и други начини. Јас сум мажена и до сега не сум имала ваков проблем ве молам искуство затоа што повеќе ме плаши помислата на трето лице во браков, отколку вирусов. Ве молам за помош
     
  10. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам 23 години и од пред две години дерматологот ми кажа дека имам хпв само кај мене се појави во вид на ранички на ногата и челото и да напоменам иако е сексуално пренослива болест, кога ми излегоа раничките немав односи до тогаш. пред 6 месеци ми се појавија кондиломи и сега со последните резултати пишуваше дека имам мешана инфекција на високоризични типови хпв 58 и хпв 56 и нискоризичен хпв6. Дали е ова страшно и што треба превентивно да сторам? Знам дека вирусот засекогаш останува во мене. Да напоменам јас сум пушач. Исто така веќе 6 месеци пијам спирулина за подобрување на имунитетот. Фала однапред
     
  11. evellin

    evellin Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    cin1 cin2 cin3

    Zdravo bi sakala da go prasam dr.Igor Aluloski dali moze so vaginalen eho pregled da se otkrie rana na grlo na matka i bez pristignati rezultati od pap test doktorot da bide siguren deka pacientot ima cin1 cin2 cin3.
    Pred nekolku dena bev na ginekolog i posle eho pregledot doktorot mi rece deka imam golema rana na grloto
    na matkata,sega gi ceka rezultatite od pap testot za da vidi koj cin go imam i da pocnel da me lekuva.
     
  12. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    cin1 cin2 cin3


    Мислам дека веќе од поодамна докторите не одговараат на прашањата поставени овде.
    На колпоскопија може да се види дали има ранички на грлото на матката, бидејќи се премачкува и се гледа со колпоскопот. Обично на гинеколошки преглед се прави и колпоскопија и ехо да се види состојбата на јајниците, утерусот и се зема материјал за ПАП или брисеви за микробиологија ако има потреба. Веројатно гинекологот на колпоскопијата ги видел промените.
    Секој гинеколог не знае да гледа со колпоскоп ( |( , ова зборам не знае како што треба). Јас во амбулантата Млин Балкан имав една која ми беше матичен гинеколог и никогаш не правеше колпоскопија. Веќе кога сум решила да одам на преглед сакам да направам се што треба. Но, таа инсистираше само на ПАП, демек се ќе се види на ПАП-от. Мислам дека не беше сигурна во себе и одбегнуваше да прави колпоскопија и да дава свое мислење. Па, затоа јас почнав да се сомневам во нејзината стручност воопшто и ја сменив.
    Инаку ПАП-от ќе покаже какви промени има, може и да се воспалителни промени и да не е ЦИН.
     
  13. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Сакам да прашам дали имал некој ваков вирус фатен на грлото, коренот на јазикот?
    Кои се симптомите? :/
     
  14. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Девојко овој вирус предизвикува рак на ГРЛОТО НА МАТКАТА а не на твојот јазик...прогуглај малку пред да пишеш нешто.
     
  15. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Прогуглав. И да може да се добие рак на јазикот, на устата и на непцата. Ти очигледно треба да прогуглаш.
     
    На LadyDPC му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Ај поубаво прогуглај. Ти зборам конкретно за овој вирус,кој најчесто се добива преку сексуален однос.
     
  17. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    значи има повеќе од 100 видови на хпв. и може да се добие и во усната празнина поточно да го зафати јазикот, тонзилите , вратот ама тоа многу ретко се случува и се пренесува при орално задоволување.
    барем сега учам за ова така да :)
     
  18. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    E прашањето ми е сега... кога веќе може да ги зафати овие предели... кои се симптомите?
    како се откриваат?
     
  19. Andrea-Z

    Andrea-Z Нов член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    Дијагностицирана ми е HPV инфекција со два високоризични вируси CIN1. Докторката ми даде да користам Glizigen спреј 3 х 3-4 пати на ден
    Vit C 1000mg x 1
    Se 50mkg x 1
    Zn 25mg x 1
    VITRUM Antioxidant x 1 во кој исто така има C 250mg, Zn 10mg, Se 20mkg.
    Сакам да знам, дали ова ја прескокнува дневната препорачана доза? Има ли некој искуство со овие и дали се задоволни?
     
  20. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    сакам да ве прашам која е штетата од овој вирус. на премн блиска роднина и излезе првин цин 1, потоа проверуваше дали има хпв и резултатот е позитивен..... постојано мислам само на тоа, може некоја да ми каже нешто?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.